nimieiiXaiulsclie Berichten. kostuum allerliefst uitzag, met onverdeelde sympathie begroet. SPANJE. De regeering heeft besloten tot, het zenden der door den gouverneur van Melilla aange vraagde versterkingen. De cholera neemt in de zuidoostelijke provinciën toe. B L G A R IJ E. Terwijl vorst Ferdinand in het klooster te Zilo uitrust van zijne buitenlandsche reis, heeft zijn onvermoeide minister Stambulofï met den minister van justitie, Tontscheft', eene verkiezingsreis gemaakt en een bezoek ge bracht ann de voornaamste steden van het vorstendom. De heer Stambulofi werd overal met groote geestdrift ontvangen, waartoe zeker de overwinning der regeering in zake de geestelijkheid in Macedonië niet weinig heeft bijgedragen. Het doel, waarmede de ministers hunne reis maakten, is volkomen bereikt. De ge schillen met de conservatieve partij werden bijgelegd, en zelfs verklaarde de heer G rek off, de leider dezer partij, zich bereid bij de aan staande verkiezing voor de Sobranje te Eski Sogra als candidaat der ministerieele partij op te treden. Ook te Philippopel werden door de ministers partijgeschillen van anderen aard bijgelegd. De hoeren Stransky en Stoïlofï, beiden oud-ininisters, hebben zich weer laten overhalen, als candidaten der rogeeringsparljj op te treden, zoodat de kansen der regeering b\j de aanstaande verkiezing zeer gunstig staan. De partij van Zankoff, het bekende hoofd der Russhch-gezinden bestaat nogwe'l, maar heeft, gelijk bij de verkiezing zal blijken, bq'na haar geheelen invloed verloren. AHEBIU. De Senaat heeft met algemeene stemmen besloten de stemming over de tariefwet M'c ^Jfinley op 8 Seplember te bepalen. Indien het omwerp, gelijk te verwachten is, dan wordt aangenomen, moet het verzonden wor den naar eene commissie, bestaande uit leden van den Senaat en het Huis van afgevaardig- digdenteneinde een vergelijk te treffen over de wijzigingen, welke door den Senaat in het ontwerp zijn gebracht. Vóór October zal dus het ontwerp wel niet tot wet kunnen worden verheven. De Kew-York Herald is van meening, dat de nieuwe tariefwet niet vóór Januari 1S91 in werking zal treden, maar indien president Harrisson zich haast met de be krachtiging, dan kan de wet reeds den ln November worden afgekondigd. ZUID-AMERIKA. Dit Buenos-Ayres wordt gemeld, dat de minister van financiën, in antwoord aan eene deputatie, verklaard heeft, dat hij 25 millioen op' de begrooting bezuinigen zal. De Union Civica zal eene vergadering be leggen, teneinde de generaals Rocca en Levnl uit te noodigen uit bet Kabinet te treden. De uitslag van dezen stap wordt in staatkundige kringen met zekere bezorgd heid te gemoet gezien. De Sennat heeft de wet aangenomen, waarbij eene algemeene amnestie wordt verleend. Telegrammen, uit San Salvador te New- York ontvangen, berichten, dat generaal Ezeta het vredesprotocol met Guatemala heeft ge- teekend. te Apeldoorn kunnen wij nog mededeelen, dat de kinderenntate van C. Bouman, welke ter eere van Prinses Wilheltnina zal gezon gen worden, zal worden gedirigeerd door den componist zelf. Onmiddellijk na de aankomst van de Koningin en de Prinses op het ter rein hetgeen ongeveer te 11 uur zul zijn zal de zanguitvoering beginnen. Extra treinen zullen dien dag loepen ten behoeve van de vreemdelingen, ook in ver band met het circus Carré. (W. v. d. D.) Daartoe aangezocht, vestigen we er gaarne de aandacht op van belangstellenden, dat ingevolge het nieuwvastgestelde leerplan voor de openbare scholen voor gewoon en uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes alhier (hoofden mej. Van Driel en de heer Tij 1), slechts êomnaal 'sjtwrs, en wel met i Septemberleerlingen tot die scholen worden toegelaten. De aanneming van leerlingen met 1 Januari is vervallen. Daarentegen is nu in het leerplan de be paling opgenomen, dat met 1 September tot die scholen zullen worden toegelaten zoowel zij, die alsdan den leeftijd van zes jaren reeds hebben bereikt, als zij, welke vóór of op 31 December van het jaar der aangifte dien leeftijd nog mochten bereiken. Ouders die onbekend met deze wijzi ging het voornemen hadden hun kind met 1 Januari a.s. éen dier scholen te doen bezoeken, omdat het dan eerst zes jaren oud zal zijn, zullen dus alsnog vóór Sep tember a.s. aan het hoofd der school de vereischte aangifte moeten doen, om te voor komen, dat hun kind eerst met i Septem ber van het volgende jaar tot de school worde toegelaten. SCHIEDAM, 29 Angustns 1890. Aanstaanden Zondag zal voor H. M. de Koningin en H. IC II. de Prinses en eenige genoodigden in de kapel van het paleis het Loo eene godsdienstoefening gehouden wor den, waarbij de hofprediker, dr. C. E. van Koetsveld zal voorgaan. Omtrent de feestviering op 1 September Bij de Kamer van koophandel en fabrieken alhier is het volgende schrijven ingekomen, dat wij gaarne ter kennisse van den handel brengen Société commerciale serbe, Belgrade (Ser ine), directeurs S. Nicolitch L. H, Moirin. La guerre économiqtic qui vient d'éclater entre notre pays et un grand Etat voisin, ayant démontré Ia nécessité pour la Serbie, d'étendre ses relations commeróiales avec l'étranger, il s'est formé a Belgrade une Société mercantile sous le nom de «Société commerciale serbe d'importation et d'expor- tation." Nous prions toutes les industries de PEtrnn- ger de vouloir bien nous transmettre leurs prospectus et éclmntillons, et de notre cöté, nous nous mettoas it la disposition de tout Négociant ou importateur de l'extérieur, pour lui fournir tout renseignement désiré sur le Commerce et 1'exportation de notre pays. La Société commerciale serbe facilitera les transactions entre acheteurs et vendeurs, importateurs ou exportateurs des informa tions exactes sur la situation des acheteurs et procurers au Commerce étranger le moyen d'escompter son papier sur la Serbie. De Haagsche correspondent van de N. Gr. Ct. schrijft: »De parlementaire sessie, die wij te gemoet gaan, belooft een zeer belangrijke en drukke te zijn. Het laat zich aanzien, dat tegen den afloop van het begrootingsonderzoek de leger- wetten in staat van wijzen zuilen zijn, zoo dat terstond na de begrootingsenmpagne de militaire vraag aan de orde zal kunnen ko men. Misschien zal er een poging worden aangewend, om de quaestie niet meer te be handelen vóór de verkiezingen en liever met fmancieele en vaccine- en stedenwetten den beschikbaren tijd te vullen. Dat die gewaagde poging echter gelukken zal, is niet denkbaar, omdat met de liberalen althans een deel der nnti-revolutionnairen de defensie-quaeslie vóór alles verlangen te zien beslist, hoe dan ook. De kansen van aanneming der voor stellen van de regeering moeten echter, steeds volgens 't beweren van wél-ingelichte politici, geringer worden; er schijnt een ruilhandel van beginselen te worden gedreven, die het mogelijk maakt, dat ook de anti-revolution- nairen ten slotte legen den persoonlijken dienstplicht zullen stemmen! Het eenige be zwaar is daarbij, dat de regeering stellig voornemens is van dit vraagstuk een Kabinets- quaestie te maken; bij verwerping van 't hoofdbeginsel der legerwet, gaat het ministerie heen en di\t willen de cleriealen niet aan den vooravond der verkiezingen. Vandaar de waarschijnlijkheid eener poging om de zaak liever aan den een of anderen kapstok op te hangen. Hiertegen zal evenwel door de Eerste Kamer worden gewaakt, die in deze de regee ring tot handelen zal dwingen. De toestand wordt in elk geval een zeer hachelijke voor de regeeringzegeviert zij, dan is het met de samenwerking althans ten deele van de kerkelijke partijen bij de stembus gedaan; mocht zij het onderspit delven, dan gaat 't Kabinet heen en zullen de clevicale bondgenooten hard werk hebben om een nieuw stel ministers te vinden, bereid om den ontredderden boedel te ordenen met de kans van terstond na de stembus-beweging van '91 toch weer plaats te moeten maken voor anderen. Men verzekert dat enkelen van de ministers, onder den druk van die minder opwekkende gedachte aan de naaste toekomst, reeds plan hebben gehad het veld vóór de opening der nieuwe zitting te ruimen. In het bijzonder verneem ik dit dezer dagen van den minister van marine, wiens gezondheid nu en dan te wenschen overlaat en die bovendien een te trouwhartig en eerlijk man is om zich ter wille van zijne portefeuille ook te wringen in de bochten, die het Kabinet zal moeten maken om door de moeilijkheden heen te draaien." In een ingezonden stuk in de Maasbode wordt het denkbeeld aangegeven om een monster-petitionnement tegen denalgemeenen De inzender is het echter nog niet geheel met zichzelven eens hoe het plan uit te voeren en geeft tweeërlei manieren aan. Ziehier wat hij schrijft: Men late in elke gemeente, in elk gehucht, een lijst ter teekening circuleeren om te protesteeren tegen dat ongeluksvoorstel. Die protesten worden naar Den Haag gebracht door een deputatie van b.v. 2 of 3 der grootste en stevigste kerels uit elke gemeente dat boezemt ontzag in en dat wel van het gehcele land te gelijk op éen en denzelfden dag, óf wel wat misschien nog beter zou wezen achtereenvolgens, en wel op éen en denzelfden dag slechts 5 of 6 gemeenten. Op deze laatste manier zou het een monster-pro cessie worden van een halfjaar lang, die den minister met zijn militaristen liet vuur aan de schenen zou leggen, en dan zou ik willen zien of nog iemand de courage zou bezitten, die wet te verdedigen of door te drijven." Hoewel men in dit gedeelte van het jaar geen ernstige vraagstukken behandelt, slui mert de welbekende Congo-quaestie niet. Het Brusselsche blad Le Nord brengt haar weer op het tapijt en betoogt, dat de invoe ring van de nieuwe rechten eene levensquaes- tie voor den Congo-staat is, in zoover na melijk, dat de inkomsten tot dusver op verre na niet de kosten dekken en dat de koning der Belgen en de Belgische natie niet meer kunnen doen dan ze al doen. Daaruit volgt dus logisch, dat nu de dek king van het aanzienlijk tekort overgedragen wordt aan den staat, die het meest getroffen wordt door de nieuwe rechten, d. i, Nederland. Op zoo'n manier kan men licht kolonisecren. Straks, als er moeilijkheden komen, vraagt Lelgië nog eenige schepen van ons ter leen {N.v.d.I).) Maandag, Prinsessedag, zal te Amsterdam geen beurs worden gehouden, De groote najaarsmanoeuvres van het Fransche leger zullen worden bijgewoond door den kolonel A. Kool, sous-chef van den generalen staf, te 's-Hage. De ritmeester-adjudant H. A. M. Smeding, van het le reg. huzaren te Deventer, is onder eervolle ontheffing uit zijne functiën van regiments-adjudant, overgeplaatst bij de Kon, Mil. Academie, waar hij zal optreden ais hoofd van onderwijs in de tactiek en dienst reglementen, de exercitiën en bijzondere oefeningen der cavalerie, de rij- enafrichtings- kunst en de paardenkennis. Vanwege de Indische regeering is eene prijsvraag uitgeschreven, ten doel hebbende het vinden van een geschikt verpakkings middel voor het zout, gelijk dat van gouvev- nementswege in Ned, Indië verkocht wordt. De Staats-Ct. bevat de uitvoerige bepa lingen daaromtrent. De premie, die aan de beste beantwoording der prijsvraag wordt toegekend, bedraagt £10,000. Aanstaanden Maandag zal de verjaardag van Prinses Wilhelmina ook in de Rotter- damsche diergaarde gevierd worden, en wel door het geven van een extra concert des avonds, waarbij ook kinderen beneden den leeftijd van zestien jaar toegang zullen hebben. Het terrein voor het sociëteitsgebouw zal als dan door Bengaalsche vuren schitterend ver licht worden. Ten voordeele der «Vereeniging van Toon kunstenaars van Frankrijk" zal te Parijs een concert worden gegeven, waarop uitsluitend Nederlandsche composition door Nederland- sche zangers en pianisten worden uitgevoerd. Naar de N. H. Ct. mededeelt, is thans de heer Oscar Commettant in ons land, om dit concert voor te bereiden. Zijne bemoeiing is geheel belangeloos. Een drietal leden van den Parijsehen ge meenteraad zijn zich te Amsterdam op de hoogte komen stellen van hetgeen er gedaan wordt om de bedelarij van do straten te weren, De heer "W. A, Nijgh, directeur voor het buitenland van de «Holland California Laad Company" te San Francisco, schrijft, naar aanleiding van den brief van een der kolo nisten in Merced aan de Haarl. Ct., welke wij in ons vorig nummer hebben overgeno men, het volgende aan genoemd blad: Hoewel ik tot op dit oogenblik zonder uitvoe rige officieele gegevens ben, kan ik, naar aanlei ding van ontvangen telegrammen, mededeelen, dat mijne mede-directeuren in de Holland Cali fornia Land Company", de lieeren J. Alva Watt, John II, Durot en Wm. E. Luiz, zijn vervangen door do heeren Fred. Crocker, le vice-president van do Southern Pacific Sp.-Mij, to San Francisco, Milton H. Huffman, bankier te Merced, en mr. Wardensecretaris van de «Crocker Huffman Lmd and Water Company" to Merced; dat de belangen van de kolonisten als van de gel ibeteg- gers niet minder goed zullen worden behartigd, dan tot dusver, en dat ik met alle kracht, dioin mij is, de zaken zal blijven beheeren als tot no toe, "Verder kan ik nog meedeelen, dat onze consul der Nedei landen te San Francisco, thans vei blijf houdende te Villars sur Aigle, Voud, Suisse, den 13n Augustus van zijn broeder, den vice-consul, het navolgende telogram heoft ontvangen: «Crocker Huffman purchased controlling inte rest Holland Company. Colonists saved liai miess.'' «Hieruit blijkt dus voldoende, dat scdcit Augustus de zaken geheel geschikt zijn, en de- kolonisten geen verliezon hebben to lijden gehad, «Zoo ooit, is liet bestuur van de Holland- California Land Company thans in uitsteken Ie handen on zal dus, hoop ik, niet beWimi liuiil worden de mooning van boven bedoelden kolonist, dat «het hem niet zou verwonderen als verschel en Nederlanders thans af zullen zien van het dienstplicht op touw to aotlon.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2