voorgeschreven zitting, die werd bijgewoond door 18 leden; afwezig de heer Nolet met kennisgeving. Als ingekomen kwamen ter tafeleene missive van Gedeputeerde Staten dezer pro vincie, houdende goedkeuring van drie raads besluiten tot onderlmndsche verhuring van verschillende aan dc gemeente beboerende lokaleneene gelijke missive ten geleide van liet door hen goedgekeurde voljaarskohier der plaatselijke directe belasting 'ezer ge meente dienst 1890, welke beide voor kennis geving werden aangenomen. Een rapport der Commissie voor de stede lijke gasfabriek, beantwoordende de bemer kingen der financiëele commissie op de rekening dier fabriek over 1889, werd mede ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering. Een adres van de commissie uit de ge meente-ambtenaren tot het verkrijgen van een pensioenfonds voor hunne weduwen en weezeneene wederlegging bevattende van de argumenten door den heer Schuurman fn eeue vorige zitting tegen hun verzoek ingebracht. Dit adres werd ter visie gelegd, teneinde in eene volgende zitting te worden behandeld. Eene missive van J. van Meurs, alhier, houdende dankbetuiging voor zijne benoeming tot onderwijzer der derde klasse, aangenomen voor kennisgevingeen adres van de Kamer van koophandel en fabrieken alhier, om haar, tot bergplaats van het archief der Kamer, in bruikleen af te staan het lokaal boven het beursgebouw, dat eertijds als kantoor diende voor den majoor-commandant der dd, schut terij, werd ter visie gelegd, ter behandeling in eene volgende vergaderinghetzelfde ge schiedde met een adres van J. F. C. "Willeman, om afschrijving verzoekende van plaatselijke directe belasting voor zijne branderij aan de Buitenhaven, die op 9 Augustus in eigendom en gebruik is overgegaan aan den beer A. J. van de Ven. »r>. Alsnii lot de behandeling der aan de orde gestelde onderwerpen overgaande, keurde de raad met alzemeene stemmen goed hét ont- werp-besluit tot het voldoen van uitgaven uit den post voor onvoorziene uitgaven, dienst 4800 en het ontwerp-besluit tot verhooging van of toevoeging aan de begrooting van in komsten en uitgaven der gemeente dienst 489°. De behandeling der rekening over 1889 van het algemeen handels-entrepot kwam nog niet in behandeling. De rekening der heel- en verloskundige instrumenten-verzameling der gemeente over 4889, sluitende met een goed slot van f '27.37, werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Het voorstel van burgemeester en wet houders, in overeenstemming met het advies van de commissie van toezicht op het lager onderwijs, tot reorganisatie en uitbreiding der bestaande openbare herhalingsschool voor meisjes, werd na eenige discussie en nadere toelichting van den voorzitter aangenomen. Met 1 October a.s. zal er een hoofd der school zijn, 2 onderwijzers en een onder wijzeres voor handwerken, terwijl de school Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag 's avonds van 7 tot 9 uur zal worden gehou den en kosteloos toegankelijk zal zijn voor onvermogende meisjes hoven 12 jaren, Het voorstel van burgemeester en wet houders, naar aanleiding van het verzoek van den secretaris dezer gemeente en door dezen nader toegelicht en verdedigd om uitbreiding van het personeel der gemeente-secretarie met een klerk voor kopieerwerk op jaarwedde van f200 ii f300 en het verhoogen der jaar wedde van den jongsten commies ter secre tarie met ingang van 4 Januari as. met flOÜ vond Vgnj h»«trjj(ling en werd ten slotte verworpen met 13 tegen 5 stemmen. Aan M, E. Damme, wed. dr. A. Maas, H. J. Kreuger, S. C. M. en J. J. Zoetmulder (voor hunne firma S. J. Zoetmulder), A, H. Ris en C. Steenewaart werd op hun verzoek afschrijving van plaatselijke directe belasting verleend, hetzij op grond van art. 34 der bestaande verordening, hetzij op grond van art. 245 der gemeentewet. Op het verzoek van J. W. Kleiss, om con tinuatie der aan hem toegekende wekelqksche toelage werd gunstig beschikt, en hem met ingang van 17 September voor den jaar eene toelage verleend van f 5,— per week. Thans was aan de orde de benoeming'vau twee wethouders, in de plaats van de heden periodiek aftredende heerert JE Elzevier Dom en J. B. Nolet, welke beiden werden herbenoemd, terwijl eerstgenoemde op de vraag van den voorzitter of hij de benoeming aannam, zich daartoe bereid verklaarde ter wijl aan den heer Nolet van zijne benoeming kennis zal worden gegeven. De leden der commissie voor de stedelijke gasfabriek, onder voorzitterschap van den burgemeester, en de leden der commissie vr.n fabricage, onder voorzitterschap van den heer Loopuyt, werden «ven herbenoemd. Tot regent der bof; van Belois, ter ver vanging van wijlen den heer J. A. Nolet Wz. werd benoemd de heer J. M. van der Schalk met 17 stemmenop den heer G. J. Wouter- lood werd éen stem uitgebracht. Alsnu werd overgegaan tot samenstelling der afdeeiingen tot onderzoek der gemeente- begrooting over 1891, ouder bepaling dat de burgemeester en de oudste twee wethouders, w zzitters zullen zijn van een der afdeeiingen terwjjl de drie leden der financieele com missie als rappor'eurs in een der afdeeiingen zullen optreden Bij loting werden nu inde eerste sectie uenoemd de heerenPrins, Swart, Tak en Brillenburg; in de 2e sectie Bergsma, Van der Schalk, Hoogendam en Van Erpecum; en in de 3e sectie Knappert, Roelants, Schieveen en dr. De Bruqn, Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering door déh voorzitter gesloten, na mededeeling dat hij voornemens is op of uuuUreeks lö Septcmboi' voor oi\no maand de gemeente te verlaten. In den nacht van 2 op 3 September, is voor 50 jaar de koopmansbeurs alhier afge brand. Liet het weder zich Zondag minder gun stig aanzien en dreigden regenwolken de liefelijke Oranjezon in hare doorstraling te zullen belemmeren, ten gevolge waarvan de aangekondigde inspectie van de schutterij in het exercitieveld niet kon plaats hebben, tegen den middag brak zjj zich met kracht een haan en verdreef allengs de sombere wolken, om de feestvreugde te verhoogen Bleek de deelneming aan den Prinsessedag ditmaal niet bijzonder groot de driekleur wapperde, behalve van de openbare gebou wen en de in de havens liggende schepen, slechts van enkele particuliere woningen - aan den avond van den dag was in den tuin der «Officieren-Vereeniging" een talrijk publiek bijeen, waar Schiedams Man nenkoor Orpheus" en de stafmuziek der schutterij gezamenlijk een groot vocaal en instrumentaal concert zouden geven. De schitterend verlichte tuin met zijne eigen aardige grondverlichting, de jaartallen 1880 1890 met den datum der geboorte van het geliefde en gevierde Koningskind, de beeltenis der kroonprinses, met groen omhangen aan de veranda der zaal, de helder vellichte muziektent met hare boogvormige verlichting van vetglazen, dit geheel maakie het ge- wenschte effect. De muziekuitvoering voldeed over 'talgemeen goed: het «Wilhelmuslied" van G. C. A. de Yliegh voor mannenzang en oikest, werd krachtig en opgewekt uit gevoerd, evenals »Sta palmijn dierbaar Vaderland" van J. H. Broekhuijzen en »Wien Neerlandsch Bloed" van J. W. Wilms, dit laatste eveneens rnet orkest. Door de staf muziek werden het best uitgevoerd «Kaiser- parade" van R. Eilenberg en «Gavotte" van H. Wenzel. De heer Egener, wïen de directie van het geheele concert was toevertrouwd, kweet zich flink van zijne taak. Jammer, dat tegen 't einde der eerste afdeeling een regen bui de feestvreugde voor een oogenblik kwam verstoreti,'Waardoor men zich genoodzaakt zag, zijne Toevlucht to nemen tot de zaal en de Bengaatsche verlichting iu nationale kleu ren niet kon plaats hebben. Toén de feestvierenden in de zaal hadden plaats geuomen, nam de heer II. A. M. Roelants, voorzitter der S. O. V„ het woord en bracht in kernachtige bewoordingen warme hulde aan ons Prinsesjespreker wees op het voorrecht van 't bezit van deze jeugdige Oranjetelg, die zich steeds verheugt in eene bloeiende jeugd en die door hare troonbe stijging ons land een zelfstandig en onafhan kelijk bestuur verzekert en een bolwerk is voor de bestendiging van den Europeeschen vrede. Met een daverend applaus van het publiek en een »Zij leve lang" van »Orpheus" werd deze hulde begroet. Hiermede was de eigenlijke Prinsessedag ten einde en in de meest opgewekte stem ming keerde men huiswaarts, Gisteravond bestond er voor alle Schie dammers gelegenheid in de feestviering ie deelen door een volksconcert in de Plantage, te geven door de stafmuziek der schutterij, benevens Bengaalsche verlichting van het plantsoen. Daar het weder gunstig was en bleef, lokte dit concert eveneens een zeer talrijk publiek een bewijs dat de volks concerten hier ter stede op prijs worden gesteld. De verlichting, door het prachtigste weder begunstigd, slaagde uitstekend en maakte goed effect De opgewekte tonen der stafmuziek, waarbij natuurlijk de volksliederen een voorname plaats innamen, brachten een aangename stemming teweeg en deed allen dankbaar huiswaarts gaan. In den nacht vau Zaterdag op Zondag, te ongevoor 2 uren werd alhier een maan- regenboog waargenomen. Blijkens achterstaande advertentie zal van wege de Ned. stenograferi-vereeniging e Wil lem Stolze" den 2n October a.s. alhier een cursus in stenographie worden geopend. Daar wij reeds vroeger dit systeem in den breede hebben aanbevolen, willen wij onze lezers er alleen nog op attent maken, dat het 't een voudigste en het eenige op alle moderne talen toepasselijk is. De groothertogelijke familie van Saksen is voornemens, in het laatst dezer maand naar Weimar terug te keeren. De minister van marine is uit het buiten land te 's-Gravenhage teruggekeerd. "Volgens ontvangen mededeeling van's Ko- nings minister-resident te Bucharest, dd.14 Augustusbestaat thans aldaar eene vrij sterke vraag naar lijnolie van goede qualiteit en naar Banka-tin in groote stukken. Belanghebbenden in Nederland kunnen zich tot het verkrijgen van nadere inlichtingen en met aanbiedingen wenden tot den consul der Nederlanden te Bucharest, den heer Moritz Appel. (Stct.) Meester Constanlijn schrijft aan de Bed. Spectator Het Haagsch verkiezingswerk heeft ons opnieuw geleerd, Iloe men met «eigen hulp" wordt uit den Raad geweerd. Do Rotterdamsche tramwegmaatschappij vervoerde in de maand Aug, 1890 6SG,182 reizigers met een opbrengst van f 51,176,99i/s, tegen 069,299 reizigers meteen opbrengst van f 49,654,00 in Juni 1889. Het totale vervoer over de afgefoopen maanden van 4890 heeft bedragen 4,046,052 reizigers met een ontvangst van f302,894.94, tegen 4,119,442 reizigers met een ontvangst van f307,299.30 over datzelfde tijdvak ia 1889; gevende dit jaar een voorruitgang van 16,883 reizigers en van f1,522.931 in ont vangsten. De buitengewone ontvangsten over dr afgel. maanden van 1890 beliepen f108,416.01,. terwijl die over datzelfde tijdperk van 1889 f '107,054,30 bedroegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd perk in 1890 beliep f411,310.95, terwjjl die over datzelfde tijdperk in 1889 f 414,353.60 beliep. Volgens Be Standaard heeft de arron- dissemcnts-rechtbank te 's-Gravenhage rechts ingang verleend tegen Jlecht voor Allen in zake het artikel waarlegen de minister van binnenlandsclie zaken eene klacht heeft ingediend. De «Vereeniging van Burgemeesters ei> Secretarissen in de provincie Zuid-Holland" hield Zaterdag te Rotterdam hare algemeene vergadering onder leiding van den heer miv S. A. Vening Meinesz, burgemeester van- Rotterdam. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren P. C. Stoop vnn Goudswaard, C. L. J, Bos en P. Lamaison van Heenvliet. Aan de orde was Het voorstel van den heer L. Krujjfl"Lzn.r burgemeester der gemeente Ridderkerk, ter behandeling van art. 183 der gemeentewet,, luidende «De Burgemeester en Wethouders zijn wegens het Dagelijksch Bestuur aan den Raad verantwoording schuldig en geven te dien aanzien alle de door den Raad verlangde inlichtingen". Hierover ontstond een debat, waaruit bleek, dat verschillende leden van oordeel waren, dat een al te strenge toepassing metnoodig was, doch het artikel nuttig was, waar de voorzitter of B, en W. de toepassing noodig acluten. De bepaling in het reglement van orde werd noodig geacht, waar het dikwijle onmogelijk is direct te antwoorden. Alsnu kwam aan de orde de stelling te verdedigen door den heer D. Kluifhoofd, burgemeester der gemeente Numansdorp: «Het toenemend gebruik van gedrukte namen onder oflicieele stukken, uitgaande van den burgemeester en van burgemeester en wethouders, in plaats van eigenhandige onderteekening. is aan te merken als eene verkeerde en gevaarlijke gewoonte, die het gemeentebelang kan schaden, daarom strijdig is met een richtig beheer, alzoo af keuring verdient en, zooveel doenlijk, behoort te worden vermeden." De algemeene opvatting bleek, dat aan de gestempelde liandteekening, vooral ook met het oog op de belangrijke uitbreiding der gemeente-administratie, waarde moet worden toegekend. Ten slotte waren aan de orde de stellingen te verdedigen door den heer II. A. Muscpie- tier, burgemeester der gemeente Schipluiden» 1. xWenschelijk ware het geweest, dat in de nieuwe grondwet het veranderen dor grenzen van gemeenten niet zonder onder scheid aan de wet ware opgedragen, maai* dat de gelegenheid geopend ware om kleine grensveraaderingen op gemakkelijker wijze tot stand te doen komen dan thans, nu daan oor eerstens verplicht is-de weten vervolgens de omslachtige behandeling welke aan de vast stelling dier wet moet voorafgaan (art 120 132 gemeentewet)". 2. «In verband met de eerste stelling zotf- eene wijziging van art. 128 der gemeentewet wensehelijk zijn geweest". 3. «Aanvulling van art. 13! der gemeente wet zou dan mede noodzakelijk zijn geweest In zijn breedvoerige toelichting sprak do te

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2