Een tweede Napoleon. onderdag 4 September. N°. 7579. A0. 1890. F e u i 11 e t o n. i er - en -ve ertierste Jaarsrana-. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. jBuilcnl andsclie Bericht en. LfIT GEVER: J. ODÉ. jmotWKMENTSiMUjSpar kwartaal i 1,85. franco per post, door liet gcheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke nominees- O.iO. n BDRBIVi JHAUKT, K, 12 4. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eeno Oourant. ifj Iedere gewone regel meer - 0,10. Drikmaai. geplaatst wordt tegen tweesiaai, berekend. FBI N K It IJ K. De minister van oorlog, de lieer De Frey- cinet, hoeft bepaald, dat voor liet Fransche leger geen ander graan mag gebruikt worden dan hetgeen in Frankrijk ir verbouwd. Deze maatregel is hoofdzakelijk gericht tegen de Yereenigde Staten met hunne Mc. Kinlcy-wet, die natuurlijk bet antwoord niet schuldig allien blijven. De minister rechtvaardigt, de uitsluiting van buitenlandsch graan bij de levering voor het leger door er op te wijzen, diit de gemiddelde opbrengst van den graan oogst in Frankrijk voldoende is, zoowel voor de behoefte van de bevolking als voor het leger. Te Saint-Flour heeft de stemming plaats gelind ter verkiezing van een afgevaardigde, in plaats van wijlen den heer Amagat. Er is geen volstrekte meerderheid verkregen. Andrieux. een der candidaten, komt in stem- menaantal,ach ter twee andere republikeinsche candidaten. Bet Engelsche eskader is gistervoormiddag ter reede van Toulon aangekomen. -De onthullingen van X in de Figaro ever het Boulangisme heeft den heer De Mackau, den president der rechterzijde, ge noopt de pen op te nemen om te trachten zijne groep buiten schot te brengen door te beweren, dat de schrijver van Achter de schermen te zijnen opzichte slecht is inge licht. Dat er persoonlijke verbintenissen zijn aangegaan, zegt de heer Mackau, is mogelijk, maar in geen geval een enkele officieeie •verbintenis van don kant van het comité der rechterzijde. Wat den graaf van Parijs aangaat, zoo is hot juist dat hij te Londen generaal Boulanger heeft gesproken, maar niet minder juist is het, dat uit de kas van den graaf van Parijs nimmer een stuiver gevloeid is. Al het geld is gegeven door twee personen, die te Parijs uitbetaalden naar gelang der bewezen diensten. Gij zoudt, zegt de beer Mackau, lang kunnen zoeken wie die twee personen zijngij zoudt hun naam niet kunnen vindendie is nog niet uitgesproken. Dringt er niet op aan om die namen te weten, ik kan ze niet noemen. Hoe het zij, nooit heeft generaal Boulanger, die veel geld kreeg en zelfs groote sommen, geld gekregen van den graaf van Parijs en minder nog van het comité. Ondanks de ontkenningen van den heer De Mackau, bestaat er bij niemand twijfel of liet Orleanisrne heeft voor het Boulangisme meer dan 3 millioen gestort. £a Yoix du Peu]>lc, welk weekblaadje het persoonlijk orgaan schijnt, te zijn vau generaal Boulanger, bevestigt de juistheid van een bericht van de XIXe Siècle, volgens hetwelk de parlementaire groep, genaamd «Nationale partij", geheel zal zijn verdwenen bij de hervatting der Kamerzittingen, daar hare leden, op twee of drie na, met Bou langer gebroken hebben. Hetzelfde blad verklaart, dat de generaal omringd was door «het schuim onder de schuimers", terwijl het zicli over «graaf* Dillon aldus uitlaat: Deze had of scheen fortuin gemaakt te hebben in de zakenbij beweerde toen millionair te zijn, evenals hij nu beweert geruïneerd te zijn. De generaal kon slechts zijne f'inancieele behendigheid bewonderen en vertrouwen daarin hebben. Deze snorker dacht de popu lariteit van den generaal te steken in onder nemingen en aandeelen, en ze het voorwerp te maken eener speciale uitgifte. Hij moest een syndicaat hebben, een comité van zekere afgevaardigden en senatoren, welke stichters- aaudeelen en presentie-ponningen hadden. Hij vond ze onder de «zuiveren", die dat vak reeds hadden uitgeoefend met bankiers bankroetiers en bekenden der justitie. Wat Boulanger aangaat, zegt het blad: Hy heeft niet gekozen, maar hij heeft de gidsen aangenomen, de uitgehongerden, die zicli rond hem hebben geschaard, om hem in te palmen, evenals de lazzaroni, half knechts, half bandieten, die zich van den reiziger meester maken, bewerende hem te dieneu. Nu zij hem hebben uitgeplunderd, beleedigen zij hem. Dat is de regel. B E L I E. -F.ee bericht van Maandagochtend 9 uur uit Bergen bevestigt de verwachting, dat het werk in do mijnen der Borinage hervat zou worden. Yan de ruim 12000 werkstakers van Zaterdag waren er Maandagochtend omstreeks een tienduizendtal weder op het appèl.Wel gingen er Zondag in de verschillende meetings nog stemmen op die tot volharding aanspoorden, of die hunne ontevredenheid luchtten over de aanvoerdersdie hen tot eene werkstaking verlokt haddenwelke eindigde zonder dat aan de gestelde eisehen voldaan was, maar de groote meerderheid scheen in te stemmen met hen, die zeiden dat de mijnwerkers hun eisch niet laten vallen, maar thans voldoening kunnen verwachtendat is afkeuring en wijziging van liet oude reglement van -1852, van de «raden van arbeid en nijverheid"; welke in de eerstvolgende weken in de ver schillende gemeenten zullen bijeenkomen. Majoor Wissmann de Duitsche rijkscom missaris in Oost-Afrika, die voor herstel vnn gezondheid geruimen tijd te Lnuterburg ver blijf hield, is op verzoek van koning Leopold van daar naar Brussel en Ostende vertrokken. Den wensch des konings om majoor Wissmantl te raadplegen brengt men in verband met liet diplomatiek protest van Portugal tegen de inlijving van den Oost-Kouango bij den Congo-staat. Wissmann namelijk is indertijd de eerste geweest, die reizende in opdracht van de «Association internationale africaine" de rivier Kassaï geëxploreerd heeft, wel kei' benedenloop reeds tot het gebied van deti onafhankelijke!! Congo-staat behoorde, maflr welker bovenloop gelegen is in bet gebied van Monata Yamvo en Lundahetwelk als district van den Kouango onlangs werd in gelijfd. D I T S C II I. A S D. lieden zou keizer Wilhelm te ICiel komen, teneinde de oefeningen der vloo't bij te wonen. Behalve de Duitsche vloot, zou ook het Oostemïjksche eskader en eend afdeeling der Engelsche vloot deelnemen aan de groote revue, welke dan in de Noordzee zou worden gehouden. Do keizer ontving Zondagavond dr. Peters ten gehoore, noodigde hem ter tafel en over handigde hem de kroonorde 3o klasse. Deze onderscheiding is dezelfde, welke indertijd aan den rijkscommissaris Wissmann te beurt viel. De keizer deed aan dr. Peters allerlei 5. De wachthebbende luitenant kwam hem tegen. Duivels, Kessler, wie heeft u verlof gegeven «wen past te verlaten?" •Onze genadige lieer, de hertog, is zoo goed ge weest mij zooeven tot kapitein te bevorderen." •Alle duivels, kerel, is hij buiten zinnen of be kopen 7" klonk het niet zacht uit den mond van len luitenant, terwijl hij don gunsteling van den -souyerein aanstaarde met eene mengeling van ver bazing en toorn, •Geen van beide, luitenant," hernam Frits be iaard en verhaalde mot een paar woorden hoe alles zich toegedragen had. De officier antwoorddeniet, maar stapte eenigo malen op en neder. Eindelijk sprak hij met een bijzondoren nadiuk op den titel •Dan is 't wat anders, mijnheer de kapitein, ntussehen verzoolt ik u, hier riog eon poosje in de wacht to willen verwijlenik moet, zooals gij begrijpt, den generaal van het gebeurde rapport doen. Wilt gij zoo good zijn, mij uwe aanstelling een oogenbiik af to staan?" Doch tevergeefs strekte de luitenant de band er naar uit, want Frits antwoordde: «Ik geloof niet, dat dit vereischt zal worden." Zijn vroegere meerdere werd oen weinig rood in 't gezicht over dezen tegenstand, of wel, omdat hij zijne bedoeling verijdeld zag, en gespte zwijgend den degen om. Mot snelle schreden begaf hij zich naar de woning van generaal Yon Hollenstern. «Weor een domme streek eon doorluchtige grilviel deze grimmig uit, toen hij de vreemde geschiedenis vernomen had. «Men moet op de zaak terugkomen 1" sprak- luitenant Yon Sudheim, «anders zal het gezamen lijk korps officioren zich genoodzaakt zien ontslag aan te vragen." Do generaal schoof verlegen in don fauteuil heen en weer, waarin hij, bij 't vernemen van bet ongehoorde feit, van schrik was neerge vallen. Er op terugkomenMaar lino - «Ik wou den kerel zijn aanstelling afhandig million «Maar hij wou ze niet geven, 'tls misschien ot>k beter zoo. 't Zou nog meer onaangenaamheden hebben uitgelokt. Cerenissimus laat zich niet dwingen." Een lang, besluiteloos zwijgen volgde op deze wooidan. Eindelijk stond de generaal op en sprak «Ga gij nu naar de hoofd wacht terug en iioud de jonge Kessler daar nan de praat. Vóór alle dingen moeten wij zorgen, dat liet geval niet ruchtbaar wordt; anders balen wij ons den spot van geheel Duilschland op den hals. Stel een ander op schildwacht. Ge kunt wel zeggen dat Kessler plotseling onwel geworden is Een gemeen soldaat tot kapitein te bevorderen, het is 1» nog De rest kon Sudheira niet verstaan hij be schouwde die woorden ook als niet meer tot hem gericht en verliet haastig liet vertrek, hot aan den generaal overlatende de noodige maatregelen in dezen te beramen. III. Nog nooit, zoolang een militair in B. de wa penen droeg, had een ondergeschikte aan zijne meet deren in rang zooveel hoofdbreken gekost nis in het geval met den infanterist Kessler. De laatsten staken de hoofden, bleek van veiont- waardiging, bijeen, beraadslaagden en overlegden lang tevergeefs, tot eindelijk generaal Yon Hollenstern op den inval kwam, mevrouw de hertogin in den arm te nemen. Het voorwerp van al die zorg profiteerde intus- schen in de officierskamer van de hoofdwacht van een heerlijken maaltijd, die luitenant Von Sad- heim, om zijn man bezig te houden, uit een der beste restaurants van liet stadje had laten ko men. De krijgskas was er immers goed voor. Na het diner presenteerde hij aan Kessler zijne eigene Havannah-sigaren. Toen liet hoofd van liet ooriogsministerie de zaak aan de hertogin had verhaald, moest deze eerst om het vreemde geval lachen. Doch spoedig bezag ook zij de zaak van haren ernstigen kant en verzocht den generaal, na eenig beraad, ook liet geheimraad Thormann, chef van het departement van financiën, tot de conferentie uit te noodigen. Deze was reeds in 't geheim ingewijd on wachtte nan do woning van Von llollenstern up het orakel van de doorluchtige Pytliin. Slinks trad hij met den generaal bij Imnr binnen. Wordt ivi vnltjd.)

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1