Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Koloniën. Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w ij s. Recb tzaken. Visscherij. IC o r k u i e ii w s. Den Ion wordt het vSalon" te Brussel ge opend. Ér zullen 1600 kunstwerken ten toon gesteld worden, waaronder 1170 schilderijen van Belgische schilders. Ook uit Nederland, Frankrijk, Duitschlnnd, Engeland en Amerika üijii schilderijen ingezonden. Van Georg Ebers' ^Egyptische Konings dochter", vertaling van ds. H. C. Kogge, is thans de vierde druk bij den uitgever Y. Rogge te Amsterdam verschenen. liet is dan ook een der beste romans van dezen schrijver, en behoort tot het beste wat do Duitsche lettei kunde dezer eeuw heeft opge leverd. Orerschlo, Tot wethouder dezer ge meente is herbenoemd de heer M. Rodenburg. Schicbroek. De heer II. J. Nooteboom is herkozen als wethouder. Ylanrdingen. In de vergadering van den gemeenteraad, Dinsdagavond gehouden, werd de heer A. W. Schippers niet als wethouder herkozenmaar in diens plaats de heer 0. Moorman Jr. benoemd. Deze bedankte echter voor de onderscheiding. Er werd toen opnieuw de heer Schippers gekozen, die zich omtrent de aannemiüg nog niet heeft verklaard. Maassluis. In de Maandagavond gehou den zitting van den gemeenteraad werd be sloten tot het maken van een nieuwe brug over den Noordvliet bij de Lijndraaierssteeg, en tevens daarvoor een krediet aan burg. en weth. toe te staan van f4500. Als wethouder werd herbenoemd de heer J, van der Spek, als havenmeester de heer J, J, A. van de Lande. Fernls. Tot wethouder is gekozen de heer A. Zeeuw, anti-rev., met 4 stemmen. De heer 3. C. Speelman, aftredend liberaal, kreeg 2 stemmen. Het college van burgem.- en weth, is thans «om". Hoogvliet. De raad benoemde tot wet houder den heer C. de Zeeuw, in de plaats van wijlen den heer K. Knegt. Bij Berlijn heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. De trein van Wilmersdorf is wegens aene verkeerde wisselplaatsing tegen een goederentrein geloupen. JJcide treinen werden zeer beschadigd. De stoker van den personentrein werd terstond gedood en drie conducteurs wer den ernstig gewond. De reizigers kwamen er ellen met lichte kneuzingen af. Na talrijke nasporingen hoeft men eindelijk het lijk gevonden van den Italiaanschen graaf Villano va, die bij het bestijgen van den Mont-Blanc is verongelukt. Da toerist is met gidsen en dragers in een kloof gevallen boven Vionassay, Er worden nu pogingen aangewend om do lijken uit de diepe kloof naar boven te brengen. In de Duitsche Rijnstreek hebben weder vele plaatsen groote schade geleden door «verstroo- mingen. Ook in Zwitserland hebben aanhoudende regens overstroomingen veroorzaakt en op den Gotthard- spoorweg is door die regens een grondverschuiving ontstaan, WeAe aanleiding gaf tot het ontsporen van een trein. 'Een conducteur werd bij dat onge luk gedood en twee passagiers bekwamen ernstige verwondingen. Bij Churis ook groote schade aangericht en zijn een paar menschen omgekomen. Tusschen St.-Margaretha en Bregenz is het spoorwegverkeer door overstroomingen gestremd. Er zijn blijkens offlcieele opgaven, in bet jaar 1880 in Londen 27 personen van honger en ge brek omgekomen, De kozakkenofficier Peschko, die op zijn dienst paard van Siberiii naar Petersburg is gereden, is nu op Weg naar Parijs. Van Parijs gaat de officier snor lifivro. Zoodra hij daar is gekomen, hoeft Peschko hot doel van zijn tocht met hetzelfde paard van den Grooten naar den Atlantischen Oceaan te rijden bereikt. Bij een brand te Mejoe Kerestze, in Borsod (Hongarije), zijn 15 personen, die trachtten hun eigendom uit don brand to radden, onder een instortend dak hegraven on om het leven gekomen. Gedurende een hevigon orkaan zijn te Forno di Zoldo (Italic) vier huizen ingestort. Achttien menschen kwamen daarbij om het loven. Naar uit Helsingfors wordt gemold, is Finland bezocht door een vreeselijkon orkaan, die huizen, kerken, hoornen, ja geheele bosschen heeft vernield en onberekenbare schade heeft aangericht, naar men vreest ook op zee. Volgens de jongste berichten uit Japan over lijden daar gemiddeld 20O personen daags aan do cholera. Te Boryslaw, het middenpunt van Galli- cisclie aardwas-nijverheid, is in een mijn door het springen van een stoomketel brand ont staan. De mijn werd dientengevolge met zulk een dichten rook gevuld, dat 80 man, die beneden aan het werk waren, stikten. De heer Philjjpsen, die bij vergissing to New- York als de moordenaar van Meyer te Kopen hagen werd aangehouden en gevangengezet, heeft een eiscli ingesteld voor eene schadevergoe ding van 20.000 dollars. De *>Alvarenga"-prijs van het «College of Physicians" te Philadelphia is toegekend aan dr. Philip ie Edinburgh, voor zijne verhandeling over de tering. Do verhandeling zal door genoemd college worden uitgegeven. Te Osaka (China) is een schip bij het van stapel loopen omgeslagen, waarbij 50 menschen die er op waren verdronken. Da lieer J. de Lange, vroeger werkzaam op liet telegraafkantoor te Leeuwarden en in 1888 naar de Transvaal vertrokken, is aldaar benoemd tot inspecteur van het telegraafdepartement. Batavia, 81 Juli. Aan liet mail-overzicht van de Java-Bode is liet volgende ontleend Eindelijk is de regeering overgegaan tot een maatregel, die reeds lang in de pen was, de benoe ming namelijk van eene commissie tot het doen van voorstellen ter herziening van hst reglement op de particuliere landerijen bewesten Tjimanoek. Men heeft dit te beschouwen als een gevolg van de Tjiomnszaak. Uit goede bron kan de Java-Dode mededeelen, dat de luitenant-kolonel der infanterie L. Swart, thans werkzaam aan de lie afdetüng van het depar tement van oorlog, dezer dagen zal benoemd wor den tot sous-chef van den generalen staf, tor vervanging van den overste Pompe van Meerder- voort. De Jav. Cl. bovat eene ordonnantie, waarbij de regeling van do opiumpacht in de gewesten Sumatra's Westkust, Palembang, Benkoelen en Lampongsclie districten, op de Nederzettingen vau het Nederlandsch-Indisch gouvernement in het rijk Djambi en Onderhoorigheden en binnen de rechtstreeks aan hot Nederlandscb gezag onderwor pen gedeelten der residentie zuider- en oosteraf- deeling van Borneo bij voortduring in overeenstem ming is gebracht roet die voor Java en Madoera. Een van den resident van Bali en Lombok ontvangen rapport meldt, dat in den nacht van 10 op 11 dezer in de afdeeling Djerobrana hevige schokken van aardbeving in noord-oostelijke richting werden waargenomen, ten gevolge waar van in 3 pilaren van de landraadzaal ter hoofd plaats Negara en in den voormuur van de Inland- sche school aldaar horizontale scheuren zijn ont staan. Batavia, 1 Augustus. Aan het verslag der voornaamste gebeurtenis sen in het gouvernement Atjeli en onderhoorig heden, loopende van 2 tot en met 13 Juli, wordt door do Java Ct. het volgende ontleend Groot-At jein De civiel en militair gouver neur koerde den 7den dezer van Edi teMota Radja terug. Op don 9n Juli trachtte eene kleine bende zich langs hot talud vnn do spoorbaan, niet ver van de llroeng Tandjong te nestelen, door er ingrn- vingen t8 maken, maar werd door eon van Lam- rung uitgezonden detachement verdrevende ingravingen werden gedicht. Toen den volgenden nacht een detachement, bestaande uit eenolficior en vijftien bajonetten, nabij Kroeng Tandjong in hinderlaag wilde gaan om het maken van nieuwe ingravingen te beletten, stuitte de troep op eene hinderlaag van dan vijand, die echter al spoedig werd verdreven. Een inlandsch fuselier werd daar bij doodelijk getroffen. Volgens ingekomen berich ten kreeg de vijand twee dooden en een gewonde. De verschillende posten sverden nu en dan meer of minder beschoten. Eeno vijandelijke bende hield zich in den laatstee tijd voornamelijk op in do kampong Game; vandaar dat vooral Lampormé, Bookit Karang en Tjot Ir) nogal beschoten werden. Ook te Toengkoeb en te Lambaduk bevond zich nogal vijandelijk volk. Op laatstgenoemde plaats hield zich een bende op van een veertigtal van Periek gekomen lieden. Onderhoorigheden. Met het oog op het feit dat de miliitaire expeditie naar Olah Gadjah van den I6n Juni, ten gevolge van het opkomen vnn ernstige ziekteverschijnselen, niet de uitkomst had opgeleverd, welko tot gevoelige bestraffing van Tengkoe di Blang's hoogst verraderlijk ge drag noodig was, rukte het 6e bataljon en eene compagnie van het 3de bataljon den 30sten Juni opnieuw uit naar Oleh-Gadjali, teneinde dat broeinest van fanatisme op meer afdoende wijze te tuchtigen en zoo mogelijk te vernietigen. Groote moeilijkheden werden niet ondervonden; het verzet was gering. Do kedel en liet huis van Tangkoe Oleli Gadjah, alsmede eenigo peper en tal van andore voorwerpen werden verbrand en eenige peperaanplaniingen verwoest. Slechts een dwangarbeider werd gewond. Van de noord- en westkust volt niets noe menswaardigs te vermelden. Het blijkt al meer en en meer, dat de onlusten in liet Ediseho met de zaken in Groot-Aijeii of Keniala niets gemeen hebben en fanatisme daarbij eeno hoofdrol speelde. De weersgesteldheid was afwisselend. De ge zondheidstoestand was onder de inlandsche bevolking vrij gunstig. In de IV en Yl mookings deden zich geen cholera-govallen meer voor. Ondir het garnizoen wus de gezondheidstoestand minder gunstig dan gedurende den vorigen verslagttjd. Het gemiddelde aantal zieken per dag bedroeg 26.3 tegen 23 gedurende het vorige tijdvak; terwijl het gemiddeld aantal bori beri- lijders per dag 12.5 was legen 7,5 gedurende den vorigen verslagtijd. Het sterftecijfer was hooger, ouk ten gevolge van het voorkomen var eenige choiera-gevallen. Batavia ,2 Augustas. De gouverneur van Afjeh, de generaal-majoor 'Van Teijn, heeft bepaald, dat tot dekking der oor logskosten voor den uitvoer van peper per kojang ,aan het land moet worden betaald doorl'erlak, Bagoh .en Oleh Gadja 40 dollars, door Edi Tjoet 30 dollars, door Simpang Olim 25 dollars en door de andere staatjes 15 dollars. Dit geldt -voor de peper van den oogst vnn dit jaar, daar die van den oogst van 1889 reeds aan de I'i- nangsche handelaren is afgeleverd, Bovendien is door den gouverneur bepaald, dat het aandeel in de basil, toekomende aan Toekoe Tjihiq van Perlak, van Socngei Raia en •Pedawa besar. en ook dat van Bintaran Pakan .en de hasit van Edi Tjoet, Bagoh, Oleh Gadja, ,en .Djolok, eerst zuilen uitgekeerd worden, wan neer in liet volgende jaar de onlusten in Edi zich niet meer herhalen, Het Bat. Nbl. meldt, dat, volgens gerucht, de Indische regering, in voldoening aan een ge heime opdragt van het Opperbestuur in Neder land, voorstellen in behandeling heeft genomen om de traetementen van alle Europesche lands dienaren belangrijk te verminderen, ter tege moetkoming in den finantiëelen nood des lands. Da «Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen" heeft toegestaan, dat paarden en vee, voor de tentoonstelling te Dordrecht besterad, dezelfde reductie van vracht met personentreinen zullen genieten, als voor de wedloopen reeds vroeger is toegestaan. De tHollandsebe Spoorwegmaatschappij" heeft evenzoo toegestaan, dat paarden en vee met de zelfde treinen, (personen of goederen) gratis zullen worden teruggevoerd als waarmee zij zijn gekomen. In beide gevallen zijn vanwege het hoofdbe stuur der «Hollandsche Maatschappij van Land bouw" geteekende adressen een veiciscbte. To Poeldijk is vanwege de bloeroboilen- kweekersvereeniging «Eendracht maakt macht eeno veiling van droge bolien gehouden, welke ongeveer f3000 opbracht. Er werden 528 par- tijen of bijna 170,000 stuks geveild. Ofschoon de opbrengst in het algomeen niet de helft was van die der groene veilingen, waren de prijzen toch naar genoegen der ver- konpers .en was men algemeen zeer tevreden over den afloop dezer eerste droge veiling, welke bewijst, dat er handel komt in dit voor het Weslland nieuwe product. Sedert eenige dagen is de roggeoogst in de Yeluwe afgeloopen en heeft, zoowel aan zaad als aan stroo, een ruim beschot gegeven. Tegen verwachting heoft het regenachtige weder hier aan weinig schade gedaan, uitgezonderd een enkelen al te vluggen hoer, die de rogge niet droog heeft binnengehaald, waardoor de qualiteit is verminderd. Wat de boekweit betreft, deze is ook vrij goed gelukt en voor een groot deel reeds gemaaid. Yoor de gemaaide is regen in den beginne zeer goed, daar het niet rijpe daardoor alsnog langzaam tot rijpheid komt. Aanhoudende regen werkt daarentegen zeer nadoelig. De haver is dit jaar uitstekend gelukt, ook op de hoogere landen, doch heeft thans, tijdens den oogst, veel van den regen te lijden. Ook da hooioogst, die op de minder goede landen nog in vollen gang is, heeft veel met den regen te kampen, waardoor cr voel van de voedings waarde verloren gaat. De gevreasde aardappel ziekte heeft ook hier in weinige dagen het loof geheel gedood, zoodat goed gezette vruchten niet tot vollen groei zijn gekomen, hetwelk zeer nndeelig op qualitoit en hoeveelhoid werkt, Knollegroen en spurrie, het najaarsveevoeder, staat tegenwoordig slecht. Het is te verwachten dat, wanneer het weder niet spoedig droog wordt en zonnestralen de gewassen koesterende oogst hiervan minder dan in vorige jaren zal bedragen. In de Betuwe zijn de rogge en gerst, en grootendeeis de tarwe, reeds ingezameld. Met bot maaien van erwten, wikke en haver is roeds een begin gemaakt, en het maaien dor paardenbnonen zal binnen koit een aanvang nemen. De opbrengst van do tarwe op hot land is wel een derilo minder dan bij den vorigen oogst, doch do prij zen van rogge- en tarwesti'uo zijn hoog, daar er reeds f 13 per 500 Kg. wordt geboden. Mej. W. v. d.Lian, te Rotterdam, is betoomd tot onderwijzeres aan een bij/., school te Schiedam. De afdeeling Amsterdam van den hond van Nederlandsclie onderwijzers heeft min den gemeenteraad van Amsterdam bericht, dat het bestuur aan de openbare lagere scholen le kl. adressen heeft laten circuleerenten einde juist te weten, in hoeverre het onder wijzend personeel dier scholen bereid is zijne hulp te verleenen bij c!e schoolbaden. De uitslag hiervan isvan de 507 onderwijzers hebben 214 zich bereid betoond hunne huip te verkenen, 106 hebben zich er tegen ver klaard, terwijl de overige 196 zie!» in dezen niet hebben uitgesproken. 100 schoolkinderen uit Zwnrtewaal brach ten gisteren onder geleide hunner onder wijzers een bezoek aan Rotterdam, en namen de meeste bezienswaardigheden in oogeu- schouw. Door den ondernemer van het stoomschip Brielle was kosteloos vervoer toegestaan. "NV. Boekhoven, te Sommelsdijk, uitgever van de Maas- en Scheldelodc, is op last van den officier van justitie te Rotterdam gevan gengenomen. (AT. i?. Ct) Op bevel der arr.-rechtbank te Roermond is de lieer Clercx, notaris te Weerd, weder in het bezit gesteld der akten en bescheiden tot zijn kantoor behoorende. VLAARDINGEN. Statistiek der haringvis- scherij tot 2 S'pterober: Aangebracht in 1887 139,153 ton, m 1888 75,710 ton, in 1889 454,376 ton, en in 1890 182,571 ton. MAASSLUIS. Gisteren kwamen alhier bin nen 5 schepen, gezamenlijk aanbrengende 1323 ton haring, en twee elders thuisbehoorendo schepen, te zamen met 493 kontjes pekel-, 10 kantjes en 8000 stuks steurharing. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 199 zalmen, die voor fl.tot 1.25 per'/s kilo werden ver kocht. Nog werden aangevoerd 2 steuren. Ned, Hcrv, Kerk. D r i e t a 1 te Rotterdam (vacature— Theesing) dr. F. II. J. Grundlehner, te Delft; ds. J G. Knottnerus, te 's-ILige, en ds. S, p. van Veen, te Groningen.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3