Koloniën. Land- en Tuinbouw. Ao. 1 Buitc Een commissionnair in effecten zat dezer dagen in een omnibus in Londen en bemerkte, dat hij door een van zijne medepassagiers bijzonder werd opgenomen. Na «enigen tijd zeide zijn bekijker, vertrouwelijk zich naar hem buigend: »Zagiku niet in Liverpool in 1879?" De commissionnair was in dat jaar niet in Liverpool ge-.veest, maar nieuwsgierig waar dit up uit zou draaien, knikte hij maar bevestigend. sfiei insert ge u, dat ge een armen drommel, die op een avond van kou verkleumd, buiten het n Royal Hotel" stond, een halven kroon hebt gegeven?" sJawel", zei de ander, sNu, die man ben ik; het was zoogoed als gedaan met me, buiten werk en op het punt om fflo van kant Ie maken. Dat geld maakte een ander mertsch van me. Het was het begin van mijn voorspoed en thans ben ik 5000 pond waard." silet doet ron veel genoegen dat te hooron." sEn nu wensch ik u mijn schuld met interest af to betalenin plaats van den halven kroon moet ge een souverein van me aannemen." De commissionnair bedankte, maar de ander hield met klem van redenen aanhij wilde zich vrij gevoelen en do commissionnair kon het geld immers voor eon liefdadig dool bestemmen. Ein delijk gaf hij dan ook toe. llij nam het aange boden bankbiljet van p. st. 5 en gaf uit zijne porteroonnaie p. st. 4 terug. Niet lang daarna verliet de vreemdeling de omnibus en toen de commissionnair op zijn kantoor kwam, bemerkte bij al spoedig, dat list bankbiljet valsch was en hij dus heel handig voor p. st. 4 (f48) was opgelicht. In Bengalen hebben verleden jaar tusschen de dertig- en veertig duizend menschen een geweld- dadigen dood gevonden. Twee vijfdon van deze sterfgevallen waren te wijten aan de talrijke tijgers en vergiftige slangen, in die landstreek voorko mende. In the Brit. med. Journal toont dr. Swasne weder het nut der inenting aan. Zij is ontleend aan de Sopoys. Deze Indische troepen en haar farnilién worden geregeld ingeënt, en, zoo noo- dig gerevaccineerd, ten gevolge waarvan tijdens een hevigu pokken-epidemie in Elichpur Berar, bij het geheel© régiment, sterk 4715 personen, slechts 2 gevallen van pokken vooikwamen, of schoon het regiment voortdurend in aanraking was met de hevig door de pokken geteisterde burgerbe volking van het district en van lietkantonnement. De twee bedoelde gevallen kwamen voor bij kinderen van Sepoys, welke niet waren ingeënt, omdat zij pas bij het regiment waren aangekomen. De ingeënte broeders en zusters dezer kinderen bleven vrij. In ilingoli, waar eveneens do pokken heerschten, kwam bij de militaire bezetting, ter sterkte van 809 personen, niet éen geval van pokziekte voor. In Jalna heerschten ten vorige jare ook de pokken en werd onder het 1537 petsonen sterke garnizoen evenmin een enkel geval van pokken waargenomen. In de New-York Herald deelt do Fransche sterrenkundige Flammarion mede, dat men bezig is een nieuwen telescoop te vervaardigen met een lens van meer dan een meter middellijn, grooter dan de lenzen der kijkers op de sterrewachten van Mount Hamilton, Nizza en Poulkova, van welke de eerste op dit oogenblik de grootste lens heeft, namelijk van 91 centimeter. De nieu we lens wordt gemaakt ten behoeve van de universiteit voor de sterrenwacht van Mount Wilson, niet ver van Los Angeles, waar de lieer Pickering onlangs uitnemende photographieën maakte van de maan, Saturnus en Mars. Op die van deze laatste planeet is een sneeuwbui afgebeeld, welke in 24 uien tijds eene oppervlak te bedekte, zoo groot als die van al de Vereenig- de Staten te zamen. De heer Flammarion weidt verder uit over de waarschijnlijkheid, dat Mars bewoond is. Men meent kanalen te hebben gezien en geometrisch gerangschikte lichtpunten, welke seinlichten zon den kunnen zijn, bestemd voor de aardbewoners. Euu lens van l'/s meter is stuchts oene «piaestio van geld, zegt hij, en tot welke onverwachte ontdekkingen zou inon daarmee niet kunnen komen I Het aardrijkskundig congres te Washington heeft 2000 dollars beschikbaar gesteld om pi oef nemingen te doen tot hot verkrijgen van regen langs kunstmatigen weg. De ondervinding heeft geleerd, dat na een groeten veldslag vaak regen viel; men schreef dit toe aan de aanhou lende trillingen, welke door het afvuren van kanonnen werden teweeggebracht. Dr. Bernow wil die tril lingen doen ontstaan door met bohulp van lucht ballonnen ontploffingen in de hoogerelucliHagen te doen plaats hebben. Als het er maar niet mede gaat als met de booze geesten uit het sprookje, die men, 4t«n ze eens opgeroepen waren, niet meer kon wog- jngen, De theorie on de ondervinding geven recht dit te verwachten. Het noodzakelijk complement van de uitvinding zou dus altijd moeten zijn, dat men ook droogte kon doen ontslaan, wat in dezen zomer althans, in ons laml wel zoo hoog op prijs zou woiden gesteld dan regen. Mogelijk ook, dat, als men in Amerika regen maakt, Europa wat meer zonneschijn zal deelach tig worden. Volgens de to Chicago verschijnende Neder lander, zal het kunstlievend publiek aldaar in de gelegenheid gesteld worden konnis te maken met vijftien der bestestukken van de Hollandschemees ters Rembrandt, Rubens, Jan Steen, Iiobbema, Van Ostade, Van Dijk, de Van de Velde's, Ruys- dael en andere grooto kunstenaars. Dezestukken zijn door de heeren Clmt ies Hutchinson en Martin A. Ryerson gekocht uit de nalatenschap van den Russischen prins Demidoff voor de som van 200,000 doli. In het art-institute van Chicago zullen ze dadelijk na aankomst ten toon gesteld en, indien er genoeg medewerking is om de kosten Ie helpen dragen, aan dat genootschap ten geschenke gegeven worden. Over het bestaan van micro-orgarismen in kaas zullen wel weinigen zich verwonderen, doch dat daarin nog zooveel verscheidenheid bestaat als een onderzoek van prof. Adame'ts aan het licht bracht, zal wel minder bekend zijn. Deze geleerde haalde uit een enkele soort kaas in verschon toestand -19 verschillende soorten van bacteriën. In elk gram van dit product telde hij er 90.000 tot 140.000, welk aantal na 70 dagen tot 800,000 was aangegroeid. In wecke kaassoorten is dat aantal nog veel aanzienlijker, bijv. 1,200,000 in een gram, met vermeerdering tot 2 millioen na ecnige dagen. Deze cijfers hebben alleen betrekking op het binnenste van de kaasin de korst vindt men 3 tot 5 mil lioen micro-organismen per gram. Ieder heeft ongetwijfeld wei eens hooren spreken van het plan van den Amerikaanschen ingenieur Eads, die geen groote scheepvaartkanalen meer graven wil, omdat hij meer heil verwacht van de scheepsspoorwegen Ilij wil de schepen in een soort van dok laten loopen, en dan dok en al op spoorsta ven over land naar een ander water vervoeren. De dokwagen zou rusten op zes paar evenwijdige spoorstaven en door zes locomotieven worden voortbewogen met eene snelheid van 20 kilome ter in het uur. Voor de onvermijdelijke veranderingen van richting en voor het wisselen wilde de heer Eads gebruik maken van reusachtige draai-schij- ven. Volgens hom zouden de schepen minder lijden van zulk een spoorrei&je dan van een zeereisje, zelfs bij kalm weer, terwijl het in- en uit liet water halen even gemakkelijk gaat als bij het gewone dokken. Een scheepsbouwkundig ingenieur te Aberdeen (Schotland), de heer VV. Smith, heeft het denkbeeld van den heer Eads nog eenigszins uitgewerkt. De heer Smith verwerpt de rechtlijnige wegen en de draaischijven als te kostbaar. Da scheepsspoor wegen, die hij ontworpen heeft, zullen, evenals de gewone spoorwegen, hun krommingen en zelfs hun hellingen kunnen hebben, dank zij een ver nuftig stelsel 'an wagens met draaibaar onder stel, dat denken doet aan de wagens waarop boomstammen vei vuerd worden. Een tweede wij ziging van den heer Smith betreft het dok, waarin het schip vervoerd zou worden. De heer Smith acht het schip daardoor niet genoeg beveiligd. Ilij wil bet gedurende den ganschen overtocht doen rusten op een bed van water. Om 't eens kort uit te drukken doet dit stelsel denken aan een bak met water op wielen, waarin een schip ligt. Volgens den heer Smith zijn zes gewone locomotieven op d m rechten weg voldoende voor 'twark; op de hellingen zouden er wel achttien nooilig zijn. Als ia Bietagne de moeder van een zuigeling steift, wordt het kind door de andere moeders in de gemeente als'haar eigen kind aangenomen. De priester kiest een moeder uit, in wie hij bijzonder vertrouwen stelt, en haar wordt als een heilige taak opgedragen, voor het kind te zorg'en als een geschenk van den Almachtige. Is zij te arm om het kind alleen te kunnen onderhouden, dan vereenigen zich verscheidenen tot dat doe). Een der moeders neemt het kind in hare woning op, en de anderen bewaken en verzorgen het, ieder op bare beurt. Aan alles wat op hel kind betrekking heeft, zijn in Bretagne vrome gebruiken verbonden. Niemand zal een vrouw, die een kind op den arm heeft, voorbij gaan zonder te zeggen: »God zegene ui" Zelfs ingewortelde baat wordt door dit gebruik ontwa pend. De onverzoenlijkste mensch zal zijn vijand een zegenend woord toewerpen, wanneer hij een kind bij zich heeft. Brandnotelsoep komt volgens Sempervirens een eerste plaats toe onder de groentesoepen. Men hakt, aldus luidt het recept, de blaadjes fijn deze worden in 't voorjaar, als de brandnetels be ginnen te ontwikkelen, gepluktroostert eenige sneden oud broo, in den oven, kookt dit, met bijvoeging van een klontje boter, wat zout en cayenne-peper, gedurende een half uur en voegt er dan de gehakte brandnetels bij. Nu laat men deze soep nog gedurende vijf minuten flink door koken, doet ze door een zeef, voegt er eenig vleeschextract bij en roert er twee dooiers van eieren door heen. Volgens sommigen moet het een heerlijk kostje zijn. Een ieder kan de proef nemen. Batavia, 31 Juli. Omtrent de uitbarsting van den Makian-vulkaan, ontving de Cel, Cl. uit Batjan nog een schrijven t'd. 6 Juli, waaraan het volgende is ontleend 't Gerucht, als zoude Mnkian in tweeën gesple ten zijn, is nog niet bevestigd; 't heeft zijn ont staan hoogstwaarschijnlijk aan een gezichtsbedrog te danken. Wel is reeds waargenomen, dat, be halve de oude krater, zich onder aan den berg nog eon nieuwe heeft gevormd, waaruit voortdurend vreeselijke rookwolken opstijgen. De berg is nog steeds aan 't werken, en wel met zoo'n kracht, dat de asch- en steenenregen zich tot boven de Goea- ritji- eilanden uitstrekt, en die eilanden zijn tamelijk ver van Makian gelegen. De wind is aanhoudend zuid en zuid-oost, zo >dat Ternate wel in den asch- regen en in wie weet wat nog meer zal gedeeld hebben. Alle bewoners van Makian zijn gevlucht en hou den zich nu op de nabijgelegen eilanden, als Kajoa. Motir, enz. op. Die eilanden zijn reeds vrij dicht bevolkt en dan nog pl. m. 7000 inwoners van Makian er bij 1 Al het op het geteisterde eiland te veld staande gewas, zooals padi, djagong, tabak, enz. is totaal vernield. En 't rijstgewas stond reeds zoo, dat men weldra met den oogst een begin zou hebben gemaakt. Van de bevolking zijn gelukkig slechts ééne vrouw en één kind bij deiauapomgekomen. Volgens ooggetuigen zijn de uitbarstingen bij - vloed heviger dan bij eb. Aan giften is een totaal van 101,50 pikols rijst en vierhonderd gulden ontvangen. Voor dat geld kocht men gedroogde en gezouten visch, die met de rijst in vier keeren met tien grooto prauwen werd verzonden. tVele varkens maken de spoe ling dun", zegt 't spreekwoord, en dit heeft zich ook hier bewaarheid, als men in aanmerking neemt dat op enkele eilanden tot 2000 vluchtelingen waren. De laatste uitbai sting van den krater op Makian was in 1861. In 't jaar 1886 is de berg nog be klommen door den controleur van Baljan, in gezel schap van eenige andere heerende geheele vulkaan was toen begroeid on van eene werking was niets te bespeuren, Iets meer bepaalds kan ik u op 't oogonblik niet melden. Wie weet, hoe de bewoners van Ternate 't maken. Makian ligt vee! dichter bij Ternate dan hij Batjtui, en bij de uitbarsting van 1861 hebben de Ternaten drie dagen in 't donker gezeten wegens de aschregens. Laatste nieuws van Makian. Het eiland is in tweeën gespleten en kan niet genaderd worden, daar de zee daaromheen kokend is. Van. een neg», rij zijn meer dan 200 bewoners verongelukt De luit, t./z. 2e kl. A. G. Pieren is van Zr. Ms. korvet Gedeh overgeplaatst op Zr. Ms. stoomschip Ocnanmg. Op de weldra te openen landbouwtentoon stelling te Dordrecht is de' inrichting voor zui velbereiding reeds in werking. Deze inzending, die in haar geheel geleverd is door de firma Landrè en Glinderraan te Am sterdam, heeft men te danken aan den heer D. Visser van Ilazerswoude, den voorzitter van het hoofdbestuur. De bewerking, die zeer be langrijk is, geschiedt door leerlingen van de leerhoeve voor zuivelbereiding te Oudshoorn. Als een bewijs, dat in Maas-en-Waal de varkensteelt een bijzonder grooten omvang ge. nomen heeftwordt medegedeelddat door drie handelaren in varkens in die streek gedu rende het thans loopend© jaar voer ruim f 250,000 aan jonge varkens, meest alle voor Duitsche rekening, zijn opgekocht geworden. Het schijnt een vrij algemeen verbreide mee- ning te zijn,' dat een gestrenge winterkoude de insecten verdelgt. Die is evenwel niet in die mate het geval als men wel denkt. Wel komen er met de komst van den winter duizenden bij duizenden om, doch niet zoozeer door de koude, dan wel, doordat zij den gewonen ouderdom bereikt hebben. Insecten, die den vollen staat hunner ontwikkeling bereikt hebben, overwin teren maar zelden. Enkele muggen hebben mis- schien een schuilplaats gezocht in een donker hoekje en vele kevers houden den winterslaap in dan grond. Slechts weinige soorten van vlin ders beleven ean tweeden zomer; de wespen ontgaan do algemeene verdelging en onkelo vliegen en motten verbergen zich in oude boo- men, daken of muren, ja zelfs in losse steen- honpen. Al deze insecten zijn in den winter schijnbaar dood; de levensverrichtingen staan bijna geheel stil. De tallooze eieren en popjes van de vele insecten echter zijn het, die het grootste aan deel hebben aan het nieuwe leven, dat met de lente te voorschijn treedt. Vrij algemeen is men van oordeel, dat strenge koude deze doodt, doch dit is zeer twijfelachtig. Sommige toch, welke als pop den winter doorbrengen, spinnen zich in een dicht omwindsel, en van andere soor ten is het bewezen, dat zij zelfs bij zeer lage temperatuur ongedeerd blijven. Eieren van den zijdenwormmot doorstaan een koude van 38° Fahr. Men heeft gezien, dat rupsen, zoo hard bevroren, dat ze in een glas rinkelden als geld, nog herleefden. Uit popjes, welke veel op stukjes ijs geleken, kwamen nog vlinders tevoorschijn. De larve van de aardvlicg, een zeer schadelijk insect, kan ongehinderd de strengste koude verdragen. Dikwijls, na ongewoon strenge winters, waren in het vooijaar de insecten talrijker dan ooit, wat waaischijnlijk hiervan bet gevolg was, dat de harde grond de kauwen en andere vogels verhinderd had, de eieren, larven of poppen te bereiken en hun aantal wat te dunnen. Zoo ziet men, dat do feiten soms lijnrecht in tegenspraak zijn roet de heerschende meeningen. Middel tegen koren- en houtwormen. Sinds eeuwen heeft een gedeelte der bevolking van Luxemburg do gewoonte, jaarlijks op Maria Hemelvaart een bos sterk riekende kruiden te wijden, bestaande uit alsem, salie, wijnruit, vhei bloemen, kamille en dergelijke, teneinde die des benoodigd tot bcrooking of kruidenthee als geneesmiddel aan te wenden. Deze bossen, jaar in jaar uit op den zolder verblijvende, geven er aan de lucht een sterken reuk, en het is een erkend feitdat er geen korenworm noch houtworm te vinden is. Dr. Longer, die hiervan kennis droeg, bevond, dat zijn graanzolder met een overgroots menigte korenwormen was bezet en kwam op de gedachte een grooten bos groene alsem aan de balken te hangen en ook eenige takken van die plant in den graanhoop te steken. Binnen 'een lmlvon dag zag hij de insec ten die zich aan zijn koren te goed wilden doen, bij duizenden er uit komen en opkruipen tegen de muren, die er zwart van werden. De alsem kan door ieder landbouwer in een verloren hoekjo van tuin of veld volbouwd en later op den graanzolderin linnen- of kleer kasten gelegd worden of daar, waur de genoemde insecten hinderlijk zijn, want dat kruid verdrijft houtwormen zoowel als korenwormen. Ook zegt men, dat geen insecten liet koren aantasten, wanneer dit ligt op een planken vloer, dien men mot sap van uien hoeft ingewreven, of zelfs waarop men lookzaad heeft te drogen gelegd. ABQNNE Franco Afïonuei Dond jaardag herdacb artikele vat in republic 20 jare zonder 1 volk ec koning vaavlijk' Vöortdn van Pa meer di straten Wij hel bet ver wij heb gen ver den gel taten g rijken r verd. "V militair raaien gewijzip mfeenö Europa daar g even f Lodewi, niet o£ en al lij het is 1 republil hebben kring e zoo bes zijn? voeren? vandaar voortaa Ia e meer o in de Spanje, tussche In Eng Parijs r royalist de oud het Ces hertog aangew jonge- optrede bruikei den he Chantil ouden

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 10