pimicnlainlscho Berichten. Gemengde Bericliten. legerhoofden G urko en Dragomiroff, naar niet vooraf bepaalde plannen tegen elkaar operee- ren. Maar daarbij zullen, gelijk in de Russische bladen triomfantelijk wordt verkondigd, sgeeae vreemde ooggetuigen worden toegelaten dan hoogstens onze Fransche vrienden". Dat er, bij de uitsluiting van vreemde ooggetuigen, ten opzichte van de beste vrienden eene uit zondering wordt gemaakt, dit zullen wij den Russen volstrekt niet ten kwade duiden maar dat zij, onmiddellijk na de aanwezigheid van den Duitschen keizer, langs de Duitsche en Oostcnrijksche grenzen hoogst ernstige manoeuvres beginnen, terwijl zij hem,den- zelfden monarch, die, evenals zijn voorganger jaar in jaar uit heeft gedaan, hun een blik op de Duitsche manoeuvres heelt gegund, bij zijne aanwezigheid met ijdele vertooningen hebben afgescheept, dat is toch wat al te sterk! Baron Bannenberg, redacteur van de Deut- tche Volfazeitungis veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, omdat hij in een hoofdartikel opgemerkt had, dat op de Pruisi sche annexatie van Hannover in 1886 een om wenteling had moeten volgen. Volgens den correspondent van de Standard te Berlijn, zou de omgang tusschen den Duitschen keizer en die van Rusland zeer vriendschappelijk en vertrouwelijk geworden zijn, zoodra zij de overtuiging hadden ver kregen, dat geen van beiden genegen was politieke vraagstukken te behandelen. Maandag, bij de receptie van het diplo matieke korps te Petersburg, moet de minister Von Giers dan ook zijne groote voldoening over de samenkomst der beide keizers hebben uitgesproken. Beiden zouden den levendigen wensen te kennen Hebben gegeven den Euro- peeschcn vrede te helpen bewaren. ITALIË. Koning Umberto heeft van Bergamo uit een bezoek gebracht aan de Serinna-vallei, die 177 katoen-, wol-, zijde-, papier- en meelfabrieken telt, met 21,800 werklieden. Drie katoenspinnerijen werden achtereen volgens door 2. M. bezocht en met ware geestdrift werd hij door de werklieden begroet. Binnen 44 dagen wordt de encycliek van den paus over de sociale quaesties verwacht. Z. H. moet de meest bekende katholieke economisten en geleerden over dit herderlijk schrijven hebbeu geraadpleegd. RUSLAND. Aan de Agenzia Stefani wordt uit Peters burg gemeld, dat de keizer in October den sultan een bezoek zou brengen. AMERIKA. De Senaat te Washington heeft Donderdag een voorste! aangenomenwaarbij bepaald is, dat het vleesch, voor den uitvoer bestemd, onder toezicht zal gesteld worden. Volgens bericht van den gezant der Ver- eenigde Staten hebben Guatemala en San Salvador officieel verklaard, dat de vrede hersteld is. BRAZILIË. Generaal Racedo is naar Entre Rios ver trokken, vergezeld van zeker aantal officieren van de «Union civica". In de Kamer van afgevaardigden te Buenop- Ayres is een voorstel tot staking van uit betaling der rente verworpen. De republiek is door de Zwitsersehe regee ring officieel erkend. SCHIEDAM, 6 September 1890. Men zou meenen, dat de kinderfeesten bij gelegenheid van den verjaardag der Prinses gehouden, een onschuldig en zeer eigenaardig nommer vun de programma's voor de feesten vormden. De Stand, echter protesteert tegen het «sollen" met de schoolkinderen ter opluiste ring van festiviteiten en vraagt waaraan men het recht ontleent op die wijs over de school kinderen te beschikken als stof voor een parade. Dat de ouders geheel vrij zijn hun kinderen al of niet mee te laten doen, is onjuist. «Ieder weet", zegt het blad, «hoe men door zulk., een paradeering de ijdelheid en genot zucht der kinderen prikkelt, en in wat moeilijke positie men ouders tegeuover kin deren brengt, zoo men ze noodzaakt hun kinderen tot spelbrekers te maken. «Dat men op een feestdag de kinderen op school feest laat vieren, kan er mee door. «Mant* schoolkinderen uit de school op straat te brengen, en in het publiek vertoo ningen te laten maken, is in strijd met den aard der schoolboort niet bij het onder wijs; is onopvoedkundig; gaat het recht der schoolbesturen te buitenen doet tekort aan het recht der ouders. »Op onze christelijke scholen", aldus eindigt de Stand., «heeft men dit dan ook terstond ingezien, en geto°nd, beter dan op da open bare scholen het karakter van het onderwijs en de wederzijdsche rechten te begrijpen." "Wij veroorlooven ons te twijfelen of hierbij wel het «karakter van het onderwijs" en de «wederzijdsche ree lit en" tot de onthouding aanleiding hebben gegeven. Veeleer was daar van oorzaak de weerzin van de confessioneelen van al wat het leven nu en dan eens kan opvroolijken. In hun oog is dit zonde. Het zij zoo, maar laten zij er dan voor uitkomen en zich niet verschuilen achter beginselen en rechten, die hierbij van geen invloed waren. Dat men de kinderen op school laat feest vieren, gelijk, volgens de Stand., er nog door kan, is eveneens in strijd met de rechten der ouders; deze zenden hunne kinderen naar school om er te leeren en niet om er pret te maken. (Arnh. Ot.) Mr. J. W. Spin deelt in de Amsterdammer mede, dat binnen weinige dagen een vervolg op den «Open Brief aan Z.Exc. den minister van binnenlandsche zaken, tien heer jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman", zal verschijnen. Vlaardingen. De heer A. W, Schippers heeft zijne benoeming tot wethouder aange nomen. De overstroomingen in Zwitserland wordon door de steeds aanhoudende regens voortdurend erger. Het meer van Constanz is buiten zijn oevers ge treden, zoodot bet landon voor stoombooten er gevaarlijk is. In de overstroomde dorpen van het Rijndal zijn de inwoners met hun vee naar de bovenste verdiepingen hunner huizen gevlucht, welke als eilanden uit de watervlakte oprijzen. Er heerscht groote nood onder hen, vooral wegens het gebrek aan drinkwater. Eene zeer merkwaardige operatie is Zaterdag jl. in eon der Borlijnsche ziekenhuizen verricht door de geneesheeren Da Ruyter en Schlnnge. Voor tweo jaren word de letterkundige dr. F. Otto. wegens een abces in den darm vijf malen geope reerd. De patiént werd toen tijdelijk van zijn lijden bevrijd, maar onlangs vertoonde zich aan het bovenscheenboan weer een knobbel, ür. Otto liet zich toen voor de zesde maal uporeeren en toen vonden de geneesheeren een hard voorwerp, dat bij onderzoek een zeer dikke vischgraat black te zijn, die reeds voor twee jaren den dikkop darm bad doorboord en ook de oorzaak was geweest der eerste ziekte, waaraan dr. Otto leed. Volgens het oordeel der geneesheeren zal de patiënt nu geheel herstellen. Do vischgraat, die het geheele lichaam van boven naar beneden doorwandelde, zal als meikwaardigheid in het ziekenhuis be waard blijven. Prof. Billroth, de beroemde operateur te Weenen. heeft do volgende waarschuwing open baargemaakt «Er zijn mij in de laatste maanden vier gevallen voorgekomen, waarin vingers met geheel onbeduidende kwetsuren door de onzinnige aanwending van carbolzuur branderig geworden waren. In alle vier gevallen gold het kindeien wier ouders op eigen inzicht een carboiverband hadden aangelegd, omdat carbolzuur goed zou zijn voor genezing van wonden. Het carbolzuur wordt nu weer in de chirurgie veel minder aangewend dan vroeger; wij hebben de gevaren die liet kan teweegbrengen, eerst van liever lede leeren konnon. Het middel kan niet alleen ontsteking en brand veroorzaken, maar ook bloedvergiftiging, en daardoor doodelijk werken. Alleen in de hand van den kundigen arts ont wikkelt het zijne goede eigenschappen. Ik ont raad ten dringenste, zonder voorscfirift van een arts carbolzuur aan te wenden. Als het beste omslagmiddel bij verscha kwetsuren, raad ik het in do apotheken te verkrijgen loodwater (eau de Goulard) aan." Op eenigen afstand van Albany is een spaar*, wegaanslag gepleegd. Een aantal mannen over. vielen 's nachts een baanwachter, mishandelden hom, sloten hem in zijn huisje op en begonnen toon den weg te versperren, om den uit Chicago komenden trein te doen ontsporen en dien dan to planderen. De baanwachter kwam eerst weder tot bewuit- zijn toen de trein reeds in het gezicht was. Met inspanning van al zijn krachten gelukte het hem de deur van het huisje open te breken, en zonder zich zelfs den tijd te gunnen om zijn lantaarn tt nomen, snelde hij den weg op, onder het uiten van luide waarschuwende kreten. Zoo werd gelukkig de trein, welke 200 passagiers bevatte, nog 7-ofg, meter vóór do gevaarlijke plek tot stilstaan go. bracht. Den plegers van den aanslag is men nog niet op het spoor, j De overstroomingen in Noord-Italiö hebben zoo- veei schade aangericht, dat maanden noodig zullen wezen om de vernielde wegen te herstellen, Daarbij zijn ruim twintig menschen door het water omgekomen. De Fransche protestanten zullen twee zending»- posten oprichten te Saigon en Hanoi. In den staat New-York is nu de wet waarbij het tabak rookun op de openbare straat voor knapen onder de zestien jaren strafbaar gestold wordt, in werking getreden. Keizer Wilhelm houdt zich in zijne weinige vrije oogenblikken het liefst bezig met de schil, derkunst, evenals prins Hoinrich. Gedurende de laatste reis in Noorwegen schilderden de keizer en de prins ieder twee Noorweegsche landschap pen in olieverf, die zij met bun naam ondertee kenden en in het rookkabinet van hot jacht Ilohensollern hebben doen ophangen. Ook in het gevolg van den keizer bevinden zich lieeren, die uitnemend met penseel en palet weten om te gaan, bijv. graaf Gortz en de gezant graaf Eulenburg. Deze wijdden hunne kunst eveneens tot versiering van het belangwekkende rook kabinet van de UohensoUem. De tentoonstelling van Japansche kunst, die in het, museum van kunstnijverheid op hot Pa viljoen te Haarlem gehouden wordt, kan al» bijzonder geslaagd beschouwd worden, en ofschoon alle voor de tentoonstelling toegezegde voorwerpen nog niet ingekomen zijn, werd zij den 1 sten Sep tember geopend. Men vindt er de meest verschil lende vakken der kunstnijverheid vertegenwoor digd, van het kunstige borduurwerk tot bet sierlijk gesneden ivoor; de werken dar bronsindusiie, der ceramiek en de lakwerken zijn er in verschillende schoone exemplaren vertegenwoordigd. Een zeld zame verzameling Oudjapansche munten trekt vooral de aandacht. Het museum van kunstnijverheid werd gedu rende de maand Augustus door 4771 personen bezocht. Ook te Londen en te Weenen is sinds eenige dagen de influenza weder uitgebroken. pruilde zij. «Bovendien, het gezelschap zal ons missen wij kunnen er ons niet geheel aan onttrekken." Toen Rudolf en Renate naar de zaal terugge keerd waren, wijdden zij zich dan ook geheel aan hunne gasten en eerst toen die vertrokken waren, hadden zij nog eenige oogenblikken vrij om elkaar coedon nacht ta zoggen. «Hot waren, zoonis reeds gezegd is, buurkin deren, de schoone Renate en Rudolf. De huizen van hunne ouders stonden zoo dicht bijeen, dat eene zelfde goot het regenwater van baide daken kon afleiden. Die goot was echter een buitenge woon broede. Zooals het buren past, leefden beide familidn in do beste verstandhouding. Toen in 4764 kapitein Y»n Kleeberg naar Nordenlieim gekomen was, had hij het oude maar nog stevige huis gekocht, dat vroeger aan een klooster behoord had, en ook het kloostergoed buiten de poort. Na weinige jaren w.uon do Vnn Menlens zijne beste vrienden go- worden. En zooals do ouden zongen, piepten de jongen. Rudolf von Kleeberg was reeds als knaap de speelmakker en trouwe beschermer van do kleine, ruim drie jnar jongere Renate geweest en bleef dit als jongeling en nu als man. 't Was waarlijk geen wonder, dat het hart der jongelieden bij dit verkeer niet vrij bleef. Op den 4den Juli, den verjaardag van Renate, zou het huwelijk worden gesloten. Hoe lang viel den jongen officier die tijd. En toch, hoe snel ook verliepen de dagen onder al de toebereidselen, die zulk een gewichtige stap medebracht. Eiken morgen vond Renate een ruiker friBsche rozen voor haar raam, zonder dat zij er nog achter kon komen, hoe de geliefde het nanlei, dit geurig offer daar te brengen. Hare kamer was op de derde verdieping en zij kende van buiten af geen enkelen toegang. En hoe dikwijls zij er hem nanr vroeg, Itij bleef er bijna den trouwdag zou hij het hanr zeggen. Op don avond van den 3den Juni znt luitenant Kleeberg op zijne kamer voor do schrijftafel. Zijn gezicht stond ongewoon donker. Voor hem lagen verscheidene rolletjes dukaten on geldswaardige papseven. Onrustig het hij zijne blikken er over gaan. Hij telde en hertelde en hoe langer hij telde, hoe duisterder die blikken werden. Achter zijnen rug kwam eenige beweging in het voorhang, dat de werkkamer van de slaapka mer scheidde. Een bleek gezicht kwam even van achter de gordijn te voorschijn, wierp loerende blikken op den luitenant en bespiedde al zijne bewegingen. Eindelijk pakte deze alles bijeen en sloot het geld langzaam en zorgvuldig in een der vakkan van de schrijftafel. «Het is maar ai to duidelijk; het kan niet anders zijn. Hoe zeer het mij smart, er moeten maatregelen genomen worden," mompelde hij zacht. Toen stond hij op. De bleeke bespieder was onopgemerkt verdwe nen. «En nn den laatsten ruiker aan mijne bruid gebracht!" vervolgde de luitenant, en zijne trek ken kwamen allengs weer in do oude plooi. Snel stnpte hij het vertrek binnen, dat zoo even door den luisteraar verlaten was. II. 't Was oen heerlijke, zonnige morgen, dio luite nant Von Kleeberg's bruiloftsdag voorafging- Renate richtte, als gewoonlijk, hare eersto blik ken naar het raam, naar de plaats, waar zij dan ruiker dacht te vinden. Maar wat was dat? Heden juist was hij er niet. Een weinig teleurgesteld keerde zij zich van het venster af en begon met de toebereidselen voor haar toilet. Het ontstemde haar, meer dan zij het zich zelve wilde bekennen, dat nu juist ds -ifige morgengroet was achtergebleven, waar- u. zij reeds gehecht geworden was. Zeker, daaraan twijfelde zij niet, had de ge' liefdo goede redenen gehad, heden zijn geschenk achter te houden. Nog maar weinige uren, en zij zou voor altijd met hem voreenigd zijn! Hou klopte haar het hart bij deze gedachte! Wordt vervolgd.) Op I er proov den toe lijk te aan het phonen kan de aan do de oanv alleen, het gev Uit S man uil van bh heeft $i hij ven do poli' schieten Do g steeds v leden v courant, drie ver houden, dat er n waren, anders l die van dat de in een Men ko overgaan woordigc het een hunne g om in baarheid philosop! De di waar me het Nig> het besti Eene taopen t mot zekc men, dat eeren, ik jaar heb! schillend! dat dit Frof. He wezen, d die geen eerste zi Juli vern hand ve constatee Strantsbi een pun geodesisc burg zal Zeer a de verscl van een in de lm telt hij i i culanten, een wein brengen, maatscha l De An zoek inge dan niet schermde De rai opeten v van eiere 1 tige voge Maar verdelgen van knai verafi wogen, oi is; de scl Hier t j baschovmt rijk, is hi h.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 6