1 N°. 7583. Ao. 1890. Woensdag 10 September. V ier-en-yeert i get© Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. tjitgeverTT odé. Buitcnlandsclie Berichten. FSAHKR1JK. Donderdag jl. was het de twintigste ver jaardag der republiek. Feestelijk is hij niet herdacht, maar toch wijden de bladen eenige artikelen aan het feit. Het Journal des Débats vat in eenige grootsche regels hel door de republiek verrichte werk samen. Gedurende 20 jaren, zegt de lieer Weisz, hebben wij liet zonder koning gedaan, al meende het Franscho volk eertijds niet anders dan liet met een koning te kunnen doen. "Wij hebben een ver- vnailijken opstand onderdrukt; wij hebben voortdurend eene volmnakte orde in de straten van Parijs gehandhaafd; Parijs heeft sedert meer dan vijftien jaren geen steen uit zijne Straten geroerd, geen geweerschot gehoord. Wij hebben millio "den geleend en wij hebben het vertrouwen der geldschieters gevonden wij hebben meermalen de rente onzer leenin gen verlaagd en steeds de toestemming van den geldschieter erlangd. Wij hebben trac- taten geteekend; wij hebben provinciën en rijken veroverdwij hebben zeeslagen gele verd. Wij hebben legers samengesteld en ons militair stelsel herschapen. W ij hebben meer malen ons stelsel van openbaar onderwijs gewijzigd en' veranderd. Wij hebben nlge- mfeene tentoonstellingen geopendwij hebben Europe tot 'onze feesten genoodigdhet is daar gekomen en het heeft onze feesten even schitterend gevonden als die welke Lodewijk XIV te Versailles gaf.- "Wij beslissen niet of dat alles ter juister tijd is geschied en altyd zoo goed mogelijk. Wij* zeggen, en het is bewezen, dat "onze regëeringen met de republikeinsche instelling gedaan hebben en hebben kunnen doen al wat tot den werk kring eener regeering behoort. Waartoe dus, zoo besluit het artikel, zou een koning goed zijn? Wat zouden wij met een koning uit voeren?'Waar zouden wij dien koning voorts vandaan halen? Het Fransche volk heeft voortaan zijn eigen koning te zijn. In een nieuw artikel geeft Mermeix nog meer onthullingen omtrent het Boulangisnae in de jfigaro. De graaf van Pair's was in Spanje, toen Arthur Meyer het verbond tusschen de royalisten en Boulanger ontwierp. In Engeland teruggekeerd, nam de graaf van Parijs zelf de leiding der zaak op zich. De royalisten waren verdeeld in twee kampen: de oude parlementairen, die een verbond met het Cesarisme eene schande vonden en den hertog van Aumale beschouwden als den aangewezen generaal der monarchie, en de jonge- monarchalendie handelend wilden optreden door Boulanger als werktuig te ge bruiken. De graaf van Parijs, onterfd door den hertog van Aumale wat diens kasteel te Chaniilly aangaat, luisterde niet naar de ouden maar naar de jongeren, die gesteund werden door de gravin van Parijs, die voor eene energieke handeling pleitte. De graaf van Parijs dacht aan de onvruchtbaarheid der teruggetrokken houding van Clmmbord en aan Lodewijk XVIII, die in overleg trad met Barras en Fouché en koning werd; hij vreesde door werkeloosheid de Bonapartisten van zich te vervreemden, die na den dood van den keizerlijken prins tot de monarchie gekomen warenVele monarchalen zouden toch Boulanger volgen en zouden voor de monarchie verloren zijn, als de graaf van Parijs zelf niet medeging. Sommige oude Orleanisten, als Bochel' en d'IIaussonvillo, gaven toe, vooral de adellijken; maar anderen, als Cochin, Duval, Cnlla, Pasquier, Keiler en Hervé bleven het Bou- langisme bestrijden, en beweerden, dat Bou langer de republiek herstelde, juist nu zij vallen ging. De graai van Parijs schroef om allen te bevredigen in April 1888 zijn manifest, dat echter weinig indruk niaakte. Dillon pleitte bij Boulanger voor het ver bond met de royalisten, die geld gaven voor de partieele verkiezingen, als wederzijds de car.didaten elkander niot bestreden. Die overeenkomst werd trouw opgevolgd. Naden triomftocht van Boulanger in het departement »duNord" werddoorde royalistenin hetTI A t. el ^Continental" het bekende sComité des douze" gevormd onder leiding van De Mun, dat aanvankelijk per maand f 35.000 voor de bladen, de verkiezingen en de persoonlijke uitgaven van Boulanger had Dillon als gezant van Boulanger te Londen een geheim onder houd met de graaf van Parijs waarvan de in acht te nemen etikette vooraf geregeld was. Dillon zou den graaf van Parijs beti telen ïMon Colonel" en zou genoemd worden jiMonsieur le Comle". De vroegere overeenkomsten werden toen bevestigd maar de graaf van Parijs weigerde geld te geven. Te Parijs teruggekeerd zeide Dillon aan Boulanger, dat de graaf van Parijs hem een krediet van drie millioen geopend had en hij zocht daarop bij de royalisten dit geld te krijgen, maar niemand gaf, totdat de hertogin d'Uzès alleen de geheele som verstrekte. De heer Mermeix heeft aan een redacteur van de Paris verklaard, dat hij niet uit de Viijdag jl, gehouden bijeenkomst in liet ïCafé Riche" is verdreven, z >oals sommige biadeu beweerd hebben. Men heeft mij gehoord, zeide hij. Wel ging het eene enkele maal een weinig heftig toe, maar de aanwezigen hebben zich steeds hoogst betamelijk ten mijnen opzichte gedragen. Toen ik klaar was met spreken, stond Laguerre op. Hij erkende dot ik waarheid gezegd had, en bevestigde al mqne onthullingen. Dit was alle®. Ik had mij verklaard en ging dus heen, maar uit vrijen wil. Wegens de beloedigingcn, liem op straat aangedaan, heeft Mermeix er enkelen uit gezocht die hem, zooals hij in de D'ujaro zegt, de schuld van allen zullen betalen, "ij is diensvolgens begonnen met eene uit daging te zenden aan den lieor Castelin, directeur van la Pocante, terwijl nog ande ren zullen volgen, Drumont zegt in de XIXe Siècle dat baron Hirscb fr. 200,000 uitgaf voor de ver kiezing van Boulanger in het Noorder depar tement en dat de graaf van Parijs oenen brief bezit van Boulanger, waarin deze be looft het herstel van de monarchie, onder voorwaarde van een jaargeld vau fr. 200,000, den herlogslitel en den maarschalksstaf. Bou langer wilde de republiek vernietigen en 300 monarchisten in de Kamer brengen. Volgens Drumont wisten de Boulangisten meerendeels zeer goed, van wie Boulanger geld kreeg, en dat Dillon zelf het niet geven kon. De mededeelingen van Mermeix zijn nog niets, vergeleken bij hetgeen er gebeurd is. De Temps meldt in eene Grieksclie corres pondentie, dat er toenadering is tussclien Griekenland, Servië en Montenegro, tegen de aanmatiging der Bulgaren in Macedonië. De Bulgnarsche geestelijkheid is bevoorrecht door de Porte tegenover den orthodoxen Griekschen patriarch, die daarom ontslag genomen heeft.} De Grieksclie regeering is ontstemd tegen Engeland en Duitschland, die de Porie hierin steunen, Zij zal recla meéren bij de Porte, wanneer de nieuwe oorlogsschepen gereed zijn. De ïtaliaansche ministers willen de alge- meene verkiezingen vervroegen, op grond van geldgebrek, waardoor nieuwe belastingen noodig zouden zijn. Er is te Oporto eene vergadering gehouden \an progressisten en katholieken, om te j-rotesteeren tegen het Anglo-Portugeesche tractaat betreffende Afrika. De Temps zegt dat de overwinning van Starnbouloff bij de Bulganrsche verkiezingen verkregen is door verregaande offieieele can- didatuur en pressie op de kiezei s. Er is uit zicht op eene toenadering van Stamboulofl tot Rusland. DUITSCHLAND. Bij gelegcuheid van het Zondag jl. te GUïcksburg gehouden feestmaal vanwege de provincie heeft de Landdag-maarschalk een toost op den keizer en de keizerin uitge bracht, waarin hij den keizer een steunpilaar van binnen- enbuitenlandschen vrede noemde. De keizer zeide in zijne dankbetuiging, dat hij vertrouwde, het hem gestelde doel te bereiken, wanneer ieder Duitscher hem steunt in zijne pogingen om op het gebied der bin- nenlandsche politiek de schaduwen te doen verdwijnen. De Post behelst eene ofïicieuse mededee- ling, volgens welke in de eerstvolgende rjjks- begrooting geen enkele post uitgetrokken wordt voor versterking van het leger of voor nieuwe troepen-formnliën. Tot den afloop van het soptenaat zal de regeering zich van dergelijke aanvragen onthouden. Alleen voor het verder invoeren van de nieuwe bewape ning en ten behoeve van bouw en inrichting van kazernes zal thans geld worden aange vraagd. B E L G I E. Men wil welen, dat te Brussel weldra eene conferentie van deskundigen zal worden bijeengeroepen om te spreken over de quaestie der invoerrechten in den Congo-staat. Men zal dan beproeven een middel te vinden om tot een vergelijk te komen, door te bepalen, dat het heffen der invoerrechten zoo gemak kelijk mogelijk zal worden gemaakt, zoodat de handel daarvan weinig belemmering zou ondervinden. Aan het congres voor sociale werken, Zon dag jl. te Luik geopend, namen 2000 personen deel. Vertegenwoordigd zijn de katholieken van België, Frankrijk, Duitschland, Italië, Oostenrijk, Zwitserland en Nederland. Er werden redevoeringen gehouden en brieven voorgelezen van de kardinalen Gibbons en Manning, van "Windthorst, den aartsbisschop van Reims, den bisschop van Madrid en anderen. ENGELAND. De dokwerkers en matrozen te Southamp ton hebben den arbeid gestaakt. De werk stakers verhinderden de treinen in de dokken binnen te rijden. Zestig constabels zijn uit Londen aangekomen. Zij werden door de werkstakers mishandeld. Voor gisteravond duchtte men moeilijkheden. Aan de Standard wordt uit Berlijn ge meld, dat de gemachtigde der Britsch-Oost- afrikaansche maatschappij met geweld de Duitsche vlag te Kimbon ir. het sultanaat Vitu heeft laten wegnemen. OOSTENRIJK. Uit Prang wordt gemeld, dat de jonge Czechen bij de verkiezingen voor den Land dag de overwinning hebben behaald. RUSLAND. De keizerlijke familie is Zondag tot het bijwonen der legeroefeningen naar Kowno in Volbynië vertrokken. De cznrewilcli onderneemt op een Russisch oorlogsschip eene reis om de wereld. SPANJE. Te Barcelona zijn weer eenige werklieden ongeregeldheden voorgekomen, waaraan de gendarmerie een einde moest maken. Don Carlos doet weder van zich hooren en heeft de leiders der party tot eene bij eenkomst uitgenoodigd. Zaterdag zijn in de provinciën Albacete, Alicante, Badajoz, Tarragona, Toledo enValen- cia 40 gevallen van cholera geconstateerd en 22 sterfgevallen. ilEDAHSGHE OOUHA Abonmbmentsprus, per kwartaal franco per post, door bet geheole Ttijk Afionderlijke 1.85. - 2.50. - 0.10. DURE AC: MARKT, K124. Advertentieprijs: van 10 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Duiemaai. geplaatst wordt tegen twbbhaai. berekend.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1