Daags te voren bedroegen die getallen 115 en 60. B U L G L It IJ E. De definitieve uitslag der verkiezingen is, dat gekozen zijn: 265 aanhangers der regee- ringspartij, 20 oppositie-lieden en 10 candi- daten van uiteenloopende richtingen. Stiun- boulofl" is in 5 districten gekozen. ZUID - AMERIKA. Het congres te Buenos-Ayres heeft het wets ontwerp aangenomen betreffende uitgifte van schatkistbiljetten ten bedrage van CO millioen dollars, en van eene nieuwe uitgifte van Cedula's ten bedrage van 15 millioen dollars. De nationale regecring beeft, op verzoek van den gouverneur, troepen en oorlogs schepen gezonden naar Entrc-Rios. BiiviiciilanilscHe B or icht e 11. STAÏEN-GE NERAAL. Op den 15n October a.s., zijnde de dag waarop het bedrijf van de Rijnspoorweg maatschappij aan den daartoe aangewezen vertegenwoordiger van de regeering zal wor den overgedragen, moet de koopsom en schadeloosstelling ten bedrage van f37,276,496 worden betaald. Deze uitgaaf wordt als eene verhooging en aanvulling der staatsspoorweghegrooting dienst 1890, aan de Staten-Genernal aange vraagd, zoomede een post van f 800,000 be stemd voor de vernieuwing van baan en bovenbouw van den Rijnspoorweg, uit te be talen naar mate de vorderingen van bet werk. Bij dezelfde vvetsvoordracbt wordt voorzien in de betaling van de vergoeding aan de IIoll. ij/.eren-spoorweg-maatsehappij voor zooveel betreft de spoorwegenDordrecht Eist, VorkHessen, Bern mul, Amersfoort Resteren en StavorenLeeuwarden, waar voor ecu totaal is uit te keeren van f246,795.47'/,, te betalen drie maanden na 15 Oct., dag van nnnvang der exploitatie. De bijdrage aan liet fonds voor aanleg van staatsspoorwegen moet dientengevolge eene aanvulling ontvangen van f38,310,800. De aanwijzing der middelen tot bestrijding van die uitgaaf heeft plaats bij een door den minister van financiën voorgedragen ontwerp van wet tot aanvulling der wet op de mid delen voor den dienst 1890. SCHIEDAM, 0 September 1890. De Indische begrooting voor 1S91, welke eerstdaags wordt ingediend, zal naar wij vernemen een belangrijk tekort toonen men spreekt zelfs van 20 millioen. Vermoe delijk is de slechte kofïieoogst de voornaamste oorzaak. {HU.) De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag den lln en die van den minister van waterstaat, handel cn nijver heid op Zaterdag den 13n dezer niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 6 Sept. bedroeg: bij de Nederlandsche Bank 19,107,502.03Vs en bij de betaalmeesters- 2,171,045.64 Te zamen 21,278,547.C7'/3 Stbl. no. 150 bevat een kon. besluit van den 2Gsten Augustus tot wijziging van het kon. besl. van 28 Aug. 1888 {Stil. no. 144) tot bepaling van bet maximum der ver pleegden en het minimum der geneeskun digen in het provinciaal krankzinnigengesticht »Meerenberg" te Bloem endaal. Het eerste lid van art. 1 van laatstgenoemd besluit luidt thans j»In het provinciaal krankzinnigengesticht »Meerenberg" te Bloemendaal mogen niet meer dan 1303 krankzinnigen verpleegd wor den, namelijk 255 mannen cn 255 vrouwen in het gebouw, tot stand gebracht krachtens de vergunning, verleend by Ons besluit van 30 November 1885, no. 19, en 388 mannen en 405 vrouwen in het andere gebouw"; De heer mr. G. J. Goekoop, lid van Gede puteerde Staten van Zuid-Holland, is belast met de waarneming der betrekking van griffier der Staten, gedurende de afwezigheid van den heer Tavenraat. De heer J. Napoleone, ingevolge machti ging des Konings benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Carloforte, is als zoo danig door do Itaüaansche regeering erkend. (Slct.) Naar aanleiding van de vervolging, thans tegen den uitgever van Beoht voor Allen in gesteld, deelt dit blad van Zaterdag mede, dat eerlang eene tweede brochure zal verschijnen tegen den minister De Savornin Lohman, waaruit nu reeds enkele stukken worden medegedeeld, alle doelende op de bekende Nieuwe-Kerk-quaestie in 1886. »Men vervolge ons", schrijft het blad, »niets zal ons moor verheugen dan dat. Maar of de minister van binnonl. zaken of het ministerie van zoo'n vervolging plcizier zal hebben, dat betwijfelen wij ten zeerste." Als schijver van den open brief, die tot de vervolging aanleiding gaf, maakt zich in de Zw. Cl. bekend mr, J. }V. Spin. De heer Spin kondigt tevens aan, dat binnen weinige dagen een vervolg van den »opon brief" in 't licht zal verschijnen. «Deeenmaal aangevan gen ai beid schrijft li ij is door mij voort gezet en zal, door verdere onthullingen, het be wijs leveren, dnt de rechterlijke macht haar eer en proslige het best door onthouding kan ba ivaion, ton ware zij de roivordrelingeen wijziging deed ondergaan en van de noodzakelijkheid door drongen is dat de heer Lobman zich zal moeten verdedigen tegen oen aanklacht die, wanneer wij nagaan, wat daarover in 188G is geschreven, geen aantijging maar waarheid zal blijken te zijn, en alzoo in plaats van aanklager, aange klaagde werd. De heer Ooi spreekt het bericht tegen als zoude hij weder zyn aangesteld nis amb tenaar bij het departement van binnenlanil- selie zaken. Wel heeft hij ettelijke weken kaarten geteld van de volkstelling, maar dit is een arbeid, die door een ambtenaar van het departement, buiten den minister om, kan worden gegund aan particulieren. Deze arbeid werd hem door tusschenkomst van zijn broeder, ambtenaar bij genoemd minis terie, aangeboden. Door de Nederlandsche stenografen-ver- eeniging Willem Stolze" werd, bij gelegen heid van den lOn verjaardag van Prinses Wilhelmina, aan Z. M. den Koning, als hulde aan de Prinses aangeboden, een in prachtband gebonden Leerboek der Nederlandsche Steno graphic (systeem Stolze) voor de Nederland sche üuil bewerkt door J. L. Wéry", Daarop is vanwege Z. M. een schrijven van dankbetuiging ingekomen. Bij de op den 5n Sept. jl. gedane peilingen in den Nieuwen Waterweg door de beambten van den waterstaat en liet loodswezen is als volgt waargenomen in de Weslgeulaan de zwarte-tonnenzyde 72.0 decimeter50 meter benoorden de lyn der roode geleidelichten 76.0 decimeterop de lyn der roode geleidelichten 76.0 ilecimeter; 50 meter bezuiden de lyn der roode geleidelichten 76.0 decimeteraan de witte-tonnenzijde 48.0 decimeterverder bin nenwaarts van af bovengenoemde lyn50 meter benoorden de lijn der groene geleide lichten 73.0 decimeter; op de lijn der groene geleidelichten 77.0 decimeter; 50 meter bezui den de lijn der groene geleidelichten 73,0 deci meter grondslag voor getyseinen, hij gewoon laag water, bij dag en nacht 73.0 decimeter. Als grondslag voor de getijseinen wordt, bij gewoon laag water, aangenomen 73 dMzijnde het minste water indelOOM.breedevaargeul, gerekend van 50 meter benoorden tot 50 moter bezuiden de lichtenlijnen. Zooals bekend is, hebben zich in West- falen consortiën gevormd, die den verkoop van .cokes en steenkolen in handen zullen nemen, om het verdere achteruitgaan der prjjzen tegen te gaan. Echter zijn te Bochum door een consortium belangrijke posten voor dit jaar en tot 1 April 1891 afgesloten be neden de tot nu besteede prjjzen. Bij bedoelde afsluitingen heeft het syndicaat ver zocht de prijzen geheim te houdente min der laten zich natuurlijk deze berichten controleeren, doch de geheimhouding is meer ten nadeele van de mijnen te achten, daar ze toch niet nageleefd wordt. Te betreuren is het, dat officieele noteeringen openbaar gemaakt worden, welke met de feitelijke verkoopen niet overeenkomen. Met het stoomschip Maasdam is, onder leiding van den heer J. P. Koch te Amsterdam, de vorige week eene kolonie van 12 Holland- sche boerengezinnen uit de Betuwe naar Amerika vertrokken, ter nederzetting in Humboldt County, Centraal Californië. Er is te Zandvoort dit seizoen weder druk gebruik gemankt van de koslelooze baden, die door het gemeentebestuur zyn ingericht voor onvermogenden. Blijkens de zevende algemeene tienjaar- lijksclie volkstelling, bestond de werkelijke bevolking der provincie Limburg op 31 Dec. 1889 uit 129,590 m. en 126,131 vr., totaal 255,721. Maastricht had op dat tijdstip eene bevolking van 32,078 zielen (14,948 m. cn 17,130 vr. Uit Slenaken wordt aan liet AT. v. d. D. gemeld »De exploitatie van de phosphaatvelden te Hoogeruts-Slenaken, toebehoorende aan den beer Boots te Amby, is verzekerd. Uit twintig proefputten werden niet minder dan 20,000 Kg. van dezen kunstmest opgedolven. »Een industrieel uit Luik deed den eigenaar reeds een flink aanbod. Hij wilde namelijk op eigen kosten bier ter plaatse een fabriek voorzien van de noodige werktuigen bouwen en deze kosteloos in eigendom aan hem over dragen; bovendien wilde hij do zaak voor eigen rekening exploiteeren en zich tevens verplichten 50 pCt. van de zuivere winst aan den heer Boots uit te keeren. »Dit aanbod, hoe verleidelijk ook, werd door den heer B. niet aangenomen, daarbij voornemens is de zaak zelf te voeren. »De ontdekking van phosphaat doet den prijs der landerijen hier in de omstreken niet weinig stijgen. Aan het strand te Scheveningen, dichtbij den oever, zag men Zondag veel bruinvisschen heen en weder zwemmen. Hunne verschijning doet zich slechts zeer enkele malen voor in den zömer bij buitengewoon warm weder, meestal einde Juli ofbegin Augustus. Dit jaar lieten zij zich Zondag voor het eerst zien. Een buitenman, die Zaterdagavond in een bierhuis te Rotterdam een glas bier gebruikte, gaf aan eene daar aanwezige kellne- rin een bankbiljet van f40 ter inwisseling. De kellnerin is met het bankbiljet spoorloos verdwenen. Ruim twee jaar geleden werd een dame, die met hare dochter op de Bloemgracht te Amsterdam woonde, op een avond door een onbekend man overvallen en voor een aan zienlijk bedrag aan cffecteu bestolen. Tege lijkertijd verdween spoorloos haar neef, zeke re Strüben, van wien men nü korten tijd geleden vernam, dat hij, beschuldigd van diefstal, te Brussel gevangen werd gehouden. De Amsterdamsche politie stelde zich daarop met die te Brussel in betrekking, en by onderzoek werden te zijnen huize nog effec ten gevonden van den diefstal op de Bloem gracht afkomstig, alsmede de valsche bak kebaarden, w&armede de neef vermomd zyne tante overviel en bestal. Na zyne straf in België te hebben ondergaan, is hij dezer dagen aan de Nederl. justitie overgeleverd. Door een kooiman te Lit is dezer dagen op zyne eendenkooi gevangen een zwarte ooievaar, welk dier, om zyne zeldzaamheid, door hem is aangeboden aan de diergaarde te Amsterdam. Naar men verneemt, moet hy er een goeden prys voor gemaakt hebben. Op de Friesche lyn te Meppel is Zondag ochtend het verminkte lijk gevonden van W. Habermeld, geëmployeerde by de »Expl. Mij." aldaar. Waarschijnlijk is hij den avond te voren door den trein overreden. De man laat eene vrouw en vier kinderen na. Door het onvoorzichtig bijgieten van petro leum in een brandend toestel, is Zaterdag het huis, bewoond door D. te Apeldoorn, met den inboedel in de asch gelegd. De vrouw bekwam hevige brandwonden, evenals het kind, dat met moeite door den vader uit een kinderstoel werd gered. Huis en inboe del waren verzekerd. Zaterdag jl. bad de zoon van den landbou wer G. Streng, te Vlist, het ongeluk, dat zijne volgeladen schouw omsloeg, waardoor hjj spoedig naar de diepte verdween. Op de Vrouwenbrug stond juist de heer C. C. Krom, van Rotterdam, te vissclien. Zoodra deze zog dat de jongeling te water ging, liep hij naar de plaats des ongeluks en begaf zich te water; spoedig haalde hy den drenkeling boven, doch deze gaf geen teekenen van leven meer. Onmiddellyk werd de drenkeling in de ouder lijke woning gebracht en de heer Krom bracht dadelijk de maatregelen in toepassing, die door de maatschappij tot redding van dren kelingen zijn voorgeschreven. Na verloop van bijna éen uur had de redder voldoening van zyn arbeid, daar het leven 'weder opgewekt werd. De intusschen geroepen geneesheer Ür. Idenburg van Haastrecht vond de behandeling van den heer Krom zoo uitstekend, dat hij hem onder zyn toezicht liet voortgaan. (N. JB. Ct.) Te Dokkura heeft men tegen zes schut ters, die een uur nadat de schuttery was ingerukt en na een kroeg te hebben bezocht, zich met hun klein kaliber geweer in uniform op straat begaven, proces-verbaal opgemaakt wegens het ongeoorloofd dragen van wapenen. Verdacht van diefstal van een effect ten nadeele van een inwoner te Oud-Vosmeer, zijn te Zieriksee in het huis van bewaring, op last van de justitie, overgebracht de brigadier-majoor der rijksveldwacht V., te Oud-Vosmeer en zijne zuster, tijdelijk op laatstgenoemde plaats verblijvende. Wat ls coamnnfimiuf Als d' een voor den ander geen haarbreed meer wijkt, De domkop met d' eer van 't genie zich verrijkt, Als d' een zich in 't huis van zijn' buurman ver schanst, Er doet wat hij wil en er lustig in schranst; Als niemand voor zich zyn geliefde meer kust, Maar z'y wel in d' armen van iedereen rust; Als iedereen maait, maar géén sterveling zaait, Als iedereen losscheurt, maar niemand meer naait; Als niemand meer turf graaft, maar ieder die brandt, Als ieder de druif plukt, maar niemand haarplaat; Als niemand gehoorzaamt, maar ieder gebiedt, Als ieder zich braaf noemt, maar niemand het ziet; Als iedereen hout stookt, maar niemand meer hakt. Als iedereen brood eet, maar niemand meer bakt; AU iedereen bier drinkt, maar niemand meer brouwt, Als iedereen afbreekt, maar niemand meer bouwt; Als ieder verstand heeft, maar niemand meer leert, Als niemand wat heeft, maar een ieder verteert Bat Is «OBOiunlSBiiis! (Zvtph. Ct,)

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2