l J A°. 1890 Maandag 15 September N°. 7587 Berde Blad ier- en-yeer tigst© Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Biimenlainlsche Berichten. Gemengde Berichten. P UITGEVEK: J. ODÉ. ABONNEUKNTSrniJS, per kwartaal franco per postdoor het gelioele Rijk Aftonderlijke liominers 4.85. - 2.50. - 0.10. BI/ltEAIT: HARKT, Xfi13 4. Advertentieprijs: Van 110 gewone regels met inbegrip van eene CourantIj. Iedere gewone regel incer - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 13 September 1800. w Het Bondgenootschap der Rechterzijde. »T)jd en Maasbode" plaatst de Stand. boven een artikel, waarin zij deze beide kath. bladen met elkaar in tegenspraak brengt. >De verwarring op het stuk der coalitie begint hopeloos te worden", is dan ook de klacht, waarmee de Stand aanvangt. >De Maasb. redeneert alsof er formeel een generaal bondgenootschap tusschen hare en onze partij ware gesloten", zegt de Stand., maar dat heeft de Mausi. mis. De coufurenliën van 1888 wilden slechts szekere saamwerking bij de stembus bevorderen." Ware, ook maar partieel, eenige fonnecle overeenkomst ge schied, dan zou dit schriftelijk gebeurd zijn, en noch Maasl., noch iemand anders kan zulk een stuk toonen. De Tijd daarentegen, schoon ongevraagd zich in het geding mengende en op laatdun- kenden toon sprekende erkent, gaat de Stand. voort, ïdat er van Roomschs zijde nooit van liet bestaan van een bondgenootschap met dr. A, Kuyper sprake was geweest"; nam er zelfs acte vair, dat dit nu ook onzerzijds even duidelijk was uitgesproken. In plaats dat nu de Maasb. met onze door de ÏVjd beaamde conclusie rekende, gelijk we verwachtten, komt ze een paar dagen later vertellen, dat zij toch gelijk heeft. >Goede Ilemel", schrijft zij, szjjn wij dnn ia 1888 allen krankzinnig geweest, of. zijn wij bedrogen? Al zou er geen letter sehrifts gewisseld zijn in '1888, de samen werking bij de verkiezingen, de samenstelliug van een ministerie der rechterzijde doen toch noodzakelijk veronderstellen, dat de twee partjjen zich tot een politiek doel Vereenigd hebben". Tijd en Maasb. aldus laat de Stand. aanstonds op de boven door haar uit de Maasb. aangehaalde woorden volgen staan dus op dit punt met lijnrecht strijdige opinion tegen over elkander. Wat haar, Stand., aangaat, zij heeft slechts af te wachten hoe deze bladen dit saam uitvechten. Het verdere gedeelte van haar artikel wijdt de Stand, aan eene historische herinnering. De Maasl. insinueert, zegt zij, dat er een bondgenootschap zou kunnen zijnook zonder schriftelijke afspraak. Maar dat zou immers strijden tegen ons pro gram en tegen de statuten van het Centr. Comité, terwijl bovendien wel degelijk alle in 1888 gevoerde onderhandelingen schrifte lijk zijn opgeteekend en beiderzijds voor con form geteekend. Maar de fout, die (le Maasb. mogelijk acht, is b.v. jnist begaan bij de fusie jan 1866, de zgn. Triplo-Alliantie, waar aanstonds Groen van Pr. den strijd tegen aanbond. En de uitkomst gaf Groen gelijk, liet Kabinet bezweek spoedig, de liberalen werden machtiger dan ooit, de conservatieve partij slonk weg als een slak, de afvallige anti-rev. zochten hun veldheer weer op. In die dagen (1872) trad de Stand, op, die, zich spiegelend aan de schipbreuk der Triple-Aliaiitie, op dergelijke partij-organi satie aandrong. De anti-rev. partij bereikte dit doel. De katholieken schenen liet te be reiken ia den Algemcencn Bondmaar later bleek, dat deze Hond voor gehecle provinciën (Noord- en Zuid-Holland) do macht miste om tot een vast accoord tc komen, »Met den Alg. Bond zou dit gelukt zijn, met den Brov. Bond v. Z.-Tloll. niet. Iets, wat ook ten duclo aan den zin der onderhandelaars lag, die van de zijde van den Alg. Bond metterdaad niets te wensclien overliet." Wierd er feitelijk eenige samenwerking bij de stembus, in de T. K. en in het Kabinet merkbaar, dat was niet bet gevolg van ge maakte afspraken, maar van gemeenschap pelijk belang. Wij mogen het dus ons nooit laten aanleunen, alsof we in 1888 toch wel een bondgenootschap op lossen voet hadden aangegaan. Dat zou onzerzijds eene verlooche ning van beginsel, verraad aan ons program en schending van onze statuten zjjn geweest, Aan geen dezer drie staan wij schuldig. Tegenover de ontkenning van de Standaard van een bondgenootschap tusschen de Roomseh- katholieken en de anti-revolutionnairen, voert de Maasbode aan ^Misschien geeft de Standaard aan het woord »bondgenootsfilmp" eene interpretatie, welke ons onbekend is, maar ieder die er de gebruikelijke beteekenis aan schenkt, moet toegeven, dat, al zou er geen letter sehrifts gewisseld zijn wat volstrekt niet noodig is voor een bondgenootschap tusschen staat kundige partijen de samenwerking bij de verkiezingen in 1888 en. de sameustelling van een ministerie der rechterzijde nood zakelijk doen verondeistellen, dat de twee partijen onder welken vorm dan ook zich tot het bereiken van zeker i olitiek doel vereenigd hebben. Voor liem, diegeen bond genootschap tusschen anti-revoluliounairen en Roomscli-katholieken aanneemt, zijn de poli tieke gebeurtenissen sedert Maart 1888 een niet op te lossen raadsel". 's-Gravcnluigc. De minister van water staat bevond zich Donderdag niet bij zijne ambtgenooten aan het déjeuner ten Hove. De heer Ilavehuvr vertoeft sedert het begin dezer weck voor een achttal dagen met verlof in België, en zal tegen Maandag a,s. wederom in de stad terugkeeren. Dordrecht. De ballon F rinses Wilhcl- mina, welke Donderdagmiddag ten kwartier voor vjjven uit den tuin van sMusis Sacrum" alhier opsloeg, heeft eene voorspoedige reis gehad. Eerst hecfl do luchtreiziger Leon Antenne Jr. boproetd te Boxtel te dalen, maar, aangezien hij gevaar liep in hel water terecht to komen, wierp hij eenige ballast uit, zoodat de ballon opnieuw steeg, om eindelijk ten 6 uur behouden nabij Helmond te dalen, waar hom de meest welwillende hulp werd verleend om den ballon te ledigen en met die mand enz, naar Helmond te brengen. De ballon heeft ceno hoogte bereikt van 2000 meters en con wog van 80 kilo meters hemelbreedte afgelegd. Tijdens don tocht heeft de reiziger 8 hier thuisbohoorende postduiven met verschillende depêches losge laten, welke behouden in haar hok zijn teruggekeerd. Gisterochtend keerde de lucht reiziger met zijn toestel te Dordrecht, terug. Te Calsavecliio Sicalo in Italië zijn drie kin- duren op jammerlijke wijze o«n 't loven gekomen door het spelen met lucifers in een hooi bei g. Het hooi vatte plotseling vlam, waardoor het onmogelijk was do kinderen te redden. Generaal Booth wijdt in zijn voorschriften voor heilssoldaten een gehcol hoofdstuk aan de plichten van dienstboden jegens de meestavs on meesteressen, en vico versa. Dienstboden, zegt hij, rnoeton vlijtig zijn en zooveel mogelijk wer ken. Het is verkeerd te denken dat iemand hot recht heeft zoo weinig werk te doen als waarmedë de meesteros tevreden is. Hot is do man die liet meeste doet wat hij kan, en niet hot minste, die hot laatst ontslagen wordt wan neer hot werk schaars is en liet eerst bevor derd wordt wanner vertrouwbare personen noo dig zijn. Ook do meestors en meesteressen wor den behoorlijk aan hunne uitgebreide plichten jegens de dienstboden herinnerd. Te Berlijn werden in de vorige week proeven genomen met do overbrenging van operamuziek naar de zaal u Urania" door middel vnn de te- lephoon. Het succes was volledig. De overbrenging was zoo duidelijk, dat een der toehoorders, meen- nendo bij de opera zelve tegenwoordig te zijn, na eene dor actes oen daverond bravo liet hooren. Men heeft opgemerkt dat zware instrumentale muziek het duidelijkst door de telephoon wordt overgebracht. Men hoopt te Dcrlijn, dat het mogelijk zal blijken te zijn met de telephoon- adininistratie schikkingen te treflen, om ook andere gebouwen mot do opera to verbinden. Do vraagwanneer de bevolking der aarde zoozeer zal zijn toegenomen, dat er geen voldoende levensmiddelen voor al do bewoners zijn, werd onlangs door den heer Bavenstein besproken in de afdeeling nnrdrijks- on staathuishoudkunde van het Britsch genootschap. Volgens den heer Ravenstein heeft de aarde thans 4468 milliuen bewoners en kan zij, wat haar hulpbronnen voor levensondprhoud betreft, 5994 tnilliocn mensclien bevatten. Oppervlakkig beschouwd zou hot schijnen, dat dan de tijd van overbovolking nog velo eeuwen ver is, maar de heer R. berokende, rr,et liet oog op de sterk toonemonde bevolking, dat die tijd reeds over 482 jaren, dus in 2072, zal zijn aan gebroken. Gelukkig voor onze achter-achter kleinkinderen echter worden deze voorspellingen onzinnig genoemd door een ander geleerde, prof. Alfred Maichall, dio verklaart,'dat het niet moge lijk is, do toename der bevolking of de voedings krachten van do aarde aldus vooruit te berekenen. Wij zullen maar hot best doen, het met dien geleerde to houden, te meer, daar wij ons toch bij do quaostio moeten neerleggen mot een: swie dan leeft wie dan zorgt". De Fransche kleedormakors stroven naar oen hervorming van de tc-gonwoordiga gekleedo heoienkostumes. Zij willen gekleurde rokken, ge borduurde vesten, korte broeken on zijden kousen wcor in de mode brengen. De philanthropische kleormakersvoreeniging van Parijs on die to Lyon hebben een ndres uitgevaardigd, waarin zij vorklaren, "dat hot tijd is, den zwarten rok af te schaffen en dien te vervangen door rokken van levendige kleuren blauw, rood, paarsch enz., mot de bijbelioorende zijden vesten, korte broeken, schoenen met gespon en overhemden met jabots en lubben. Zij zijn voornemens, in don aanstaanden winter te Parijs on te Lyon bals de toilette te .geven, waar liet aangeprezen achttionde-eeuwscbe kos tuum zal worden gedragen. Boter- en kaasvcrvalsclilngen In den ouden tyd. Op het onvermengd houden dor Hollandsche boter was men reeds zeer vroeg gesteld en reeds in 1 GIG trachtte de regaering van Amsterdam de vermenging met Friesclie, Groningsche en andere boter met do Hollandsche te verhinderen. Amst. Statuten, P. 144, lib. 3, lit. 13, pag. 450 verbiedt »DeVriesoha on de Groeninger boter uyt heele en halve tonnen over te leggen in Hollandsche vierendeelen" etc. Wol werd de verkoop niet verboden maar onder eigen naam en titel aan gewezen door de woorden «Vervalschte over gelegde boter", op straffe van verbeurdverklaring, en zoo iemand er ten derde male op betrapt werd, kon een correctie naar willekeur worden toegopast. Daar de Hollandsche boter zoer gezocht was en daardoor aan den handel groot voordeel aan bracht, ontbrak het ook zeker niet aan winstbeja- gors met vervalschte of ovorgolegdo boter in en om Amsterdam. Door steeds strengere resoluties en plukkaton trachtten de besturen te waken voor den lmnde] in zuivere Hollandsche boter. In 4G52 bij Resol. Hol).25 April en 16 Mei tegen het kleuren en vermengen maar terwijl men met hot vervalschon bleef voortgaan, werd bij Plakkaat van 4723, 2G Maart, Vol ll,Plact. Iloll. pag. 1462, hot bedrog, dat gepleegd werd to Amsterdamnauwkeurig omschreven en de boter genaamdeen important Product.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 9