■Biimenlandsehc Berichten. STATEN-GENER AA L. Men zegt, dat het tractaat met Engeland naar den wenscli der openbare meening gewijzigd is. De koning is geheel hersteld. De in hot geheeie land bestaande opge wondenheid is, naar men verneemt, ook naar de Azorische eilanden overgeslagen en heeft daar een bijzonder ernstig karakter. De regeering moet voornemens zyn er troepen heen te zenden om de orde te bewaren. AMERIKA. In de wetgevende vergadering van den staat Mississippi heeft dezer dagen een neger, een gewezen slaaf van Jefïerson Davis, met goed gevolg zijn recht op een zetel in dat lichaam bepleit tegenover den eiseh van een blanke, die hem dat recht betwistte. De meerderheid van het verkiezings-comité was tegen zijne toelating. Maar hij hield een toe spraak van een hall uur en maakte daarbij door zyn bescheidenheid en eenvoudige wel sprekendheid zooveel indruk, dat ten slotte met 79 tegen 28 stemmen den neger het recht tot zitting nemen werd toegekend. Ten gevolge eener conferentie met verschil lende bankiers, heeft de secretaris der schat kist Windom een rapport openbaargemaakt, om de onjuistheid aan te toonen van de be wering, dat de regeering voornemens zou zijn den geldvoorraad in de kassen der schat kist op te hoopen. De lieer Windom seinde aan president Harrison, dat er geen reden bestaat ernstige gevolgen te vreezen en dat hij de noodige maatregelen zal nemen. Het congres zal waarschijnlijk, ten aanzien van liet taricf-outwerp, toestaan dat koopwa ren tot 1 Februari 1891 tegen liet thans geldend tarief uit de entrepots worden geno men. ZUID-AMERIKA. Hit Bueuos-Ayres wordt gemeld, dat cr eene ministerieele crisis is ontstnan, ten ge volge waarvan drie ministers hun ontslag genomen hebben. Iiacedo is er niet in geslaagd de zaken in Entrerios te regelen en is naar Buenos- Ayres teruggekeerd. De zitting der Staten-Generaal is Zaterdag met de gebruikelijke ceremoniën gesloten. De minister van binnenlandsche zaken hield de volgende sluitingsrede Mijns Hoeren! *Ter voldoening nan de opdracht des Konings vervul ik de aangename tank u Zijner Majesteils dank te betuigen voor de ijverige zorgen door u aan 's lands belangen besteed. Dank zij uwe medewerking, kwamen in dit zittingjaar gewichtige wetten tot stand, die op de zedelijke en stoffelijke welvaart des lands gunstigen invloed kunnen uitoefenen. »De gedeeltelijke herziening van de wet op het lager onderwijs en het wetsontwerp tot regeling van het militair onderwijs mochten uwe goedkeuring verwerven. »Door do nieuwe regeling van de pensioenen van burgerlijke ambtenaren, van hunne wedu wen en weezen en van de mindere geëm ployeerden bij de inrichtingen van 's ï'ijks zee- en landmacht, is de toekomst van menig gezin beter dan tot dusver verzekerd. Handel en scheepvaart zullen worden gebaat door de overeenkomsten nopens de afschaffing der kanaal- en havengelden op het Noordzeekanaal, welke overeenkomsten door u werden goedgekeurdvoorts dool' de wijzigingen, die in de wet op deconsulnnt- rechten gebracht zijn en door de verbetering van de rivier de Waal, waarvoor de noodige gelden door u werden toegestaan. Verwacht mag worden, dat de belangrijke overeenkomsten, met de drie groote spoor wegmaatschappijen hier te lande gesloten, en bij de wet bekrachtigd, aan de volks welvaart zeer ten goede zullen komen. »Door de in de wet op de zeevisscheryen aangebrachte wijziging, waartoe een uwer leden het initiatief nam, werd een verbod opgeheven, waaronder een deel onzer nijvere visschersbevolking gedrukt giog. j> Verschillende wetsontwerpen ter uitvoe ring van bepalingen der grondwet werden u aangeboden. Een daarvan, strekkende om uitvoering te geven aan art. 90 van even- genoemde wet werd door u aangenomen. In naam des Konings sluit ik deze zitting van de Staten-Generaal". Verecnlgde Zitting der belde Kamers, op Dinsdag 16 September 1896, tot opening van de gewone verga dering der Statcn-Veneraal, Zitting j aar 18901891. Heden te 1 uur is de gewone vergadering der Staten-Generaal, namens Z. M. den Koning, door de Ministers, daartoe door Z, M. benoemd, geopend. De Ministers weiden van liet Paleis des Konings in Uofrijtuigen, voorafgegaan en gesloten door een detachement huzaren, naai de vergaderzaal van de Tweede Kamer geleid en aldaar door een commissie van leden uit de beide Kamers ontvangen. De Minister van Koloniën, de heer mr, M. baron Mackay, hoofd van liet Kabinet, plaatste zich voor den troon en sprak daarop do volgende openingsrede uit Mijne Hoeren De Koning, wiens dierbaar léven dit jaar, Gode zij dank, gespaard bleef, beeft ons op gedragen, deze zitting der Staten-Generaal te openen. 's Konings betrekkingen met de buiten- landsche Mogendheden zijn steeds van vriend- scluippelijken aard. Met ingenomenheid is gevolg gegeven aan de uitnoodiging om deel te nemen aan de anti-slavernij-conferentie te Brussel, getrouw aan de beginselen door Nederland als Kolo niale mogendheid voortdurend gehukjjgd en in toepassing gebracht, hebben 's Konings gevolmachtigden ernstig medegewerkt tot het beramen van maatregelen, die kunnen strekken tot bestrijding van den slavenhandel. De Regeering betreurt ten zeerste dat tot dusverre die conferentie niet heeft geleid tot het beoogde menselilievende doel. De min gunstige weersgesteldheid heeft de goede verwachtingen omtrent den oogst eenigermate teleurgesteldde veestapel vér- keert in uitstekenden toestand. De ten einde gebrachte enquête betreffende den Landbouw iieeft menige bijzonderheid aan het licht ge bracht, waarvan met vrucht, gebruik kan ge- maakt worden bij het overwegen van maat regelen ter bevordering van de belangen van dien voornamen tak van volkswelvaart. Eenige verbetering is merkbaar in den toestand van handel en nijverheid, terwijl de scheepvaart, vooral die ter zee, zich aanmer kelijk heeft uitgebreid. Uwe goedkeuring zal gevraagd worden voor de, met eenige stoom bootmaatschappijen gesloten, overeenkomsten, teneinde een versnelden maildienst met Ne derlandsch Indië te bevorderen. Ook dit jaar hebben in verschillende dee- len des lands werkstakingen plaats gehad van Regeeringswege is door afdoende maat regelen gewaakt tegen verstoring der open bare orde. Aan de Staatscommissie, ingesteld bij de wet van 19 Januari 1890 Staatsblad no. 1) is, behalve voortzetting van den arbeid der parlementaire Enquête-commissio, opge dragen bij haar onderzoek na te gaan in hoe verre in de onderscheiden takken van nijver heid behoefte bestaat aan ofïicieele organen tot vertegenwoordiging vau de belangen der arbeiders en tot oplossing van tusschen hen en de werkgevers gerezen geschillen. De in den zomer van dit jaar te Amsterdam gehouden tentoonstelling tot bevordering van veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen en het daaraan verbonden con gres, door particulier initiatief tot stand gekomen, geven der Regeering eenen zeer ge W-aanleerden steun in hare pogingen .om verbetering in den toestand te brengen. Bij de reeds aanhangige wetsontwerpen, welker behandeling een groot deel van Uwen beschevmbaven tijd zal vorderen, zullen nog enkele andere gevoegd worden, waarvan de indiening, reeds vroeger toegezegd, tot nog toe vertraging heeft ondervonden. Voorts zullen weldra aan Uwe goedkeuring worden ouderworpen eenige financieele maat regelen in verband staande met verschillende in het afgeloopen zittingjaar tot stand geko men wetten. De toestand van 's Rijks geldmid delen laat toe de gemeenten te hulp te komen zonder de Rijksinkomsten te versterken. Ne vens de reeds aanhangige ontwerpen, liet belastingwezen betreflende, zullen wetsvoor stellen tot herziening van de personcele be lasting en van den zoutaccijns Uwe aandacht vorderen. Op spoedige behandeling van het in de vorige zitting ingediende ontwerp tot regeling van den krijgsdienst wordt prijs gesteld. Wel dra zal U een wetsontwerp, de ter uitvoering dier regeling noodige invoerings- en over gangsbepalingen bevattende, worden aange boden. Bovendien zullen U wetsontwerpen berei ken op de verveningen en tot regeling der be voegdheid om als officier of als machinist dienst te doen aan boord van koopvaardijschepen. De verrichtingen van de zee- en landmacht in Nederlandsch Indië kunnen weder niet anders dan met grooten lof vernield worden, Beider roem werd verhoogd door de jongste wapenfeiten in Edi. Van de zeemacht wordt opnieuw veel inspanning gevorderd voor de afsluiting van eeu groot deel der kust vau Atjeh, die wegens de bestendiging van het verzet tegen het Nederlandsch gezag noodig is geoordeeld. Mag de economische toestand in onze Indische bezittingen over het algemeen niet onbevredigend geuoemd worden, teleurstellend voor het Bestuur en de inlandsche bevolking zoowel als voor particuliere ondernemers is de door ongunstige weersgesteldheid veroor zaakte buitengewoon geringe koffiepro- ductiö op Java -in dit jaar. Een zeer voor zichtig financieel beleid is meer dan ooit geboden. Niettemin zal met kracht de hand kunnen gelegd worden aan de uitvoering vau irrigatiewerken, terwijl Uwe beslissing zal worden ingeroepen om den verdmen aanleg van spoorwegen op Java te bevorderen door het verleenen van rentegarantie aan concessionarissen. De beschikbare overschot ten van vroegere dienstjaren maken het moge lijk het geraamd tekort op de in te dienen begrooting te dekken, zonder tot eene geld- leening ten behoeve van Nederlandsch Indië over te gaan, Gods onmisbare zegen ruste op Uwen arbeid tot bevordering van 's Lands belangen. In naam des Konings verklaren wij de zitting der Staten-Generaal geopend. De oudsto spoorwegambtenaar tan Nederland. SCHIEDAM, Ifi September 1890. Do controleur 2e klasse J. van Zon is geplaatst bij do onderafdeelingPasemuhlanden (Palembang). Gisternamiddag is de 7-jarige Jolmmies Scliolten aan de Nieuwe llaven te water gevallen. Hij werd zonder letsel te hebben bekomen daaruit gered door den branders- knecht Willem Steenoven, die daarvoor ge kleed te water sprong. De gewone audiëntie van den minister yèn financiën zal op Donderdag 18 dezer niet placts hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 13 Sept. bedroeg: bij de Naierlandsche Bank 23,387,754.99'/s en bij de betaalmeesters - 2,002,994.58 !/s Te zamen f 257390,749.58 De Avondpost maakt melding van eene omstandigheid, die eenigszius het karakter van openbaavheid aan de sluitingszitting der Staten-Generaal ontnam. Toen de deur van de tribune voor het publiek zou worden geopend, bleek het, dat de sleutel der binnendeur defect was. Alle pogingen om haar te openen bleven vruchte loos. Men wilde haar foreeeren, maar ook dit gelukte niet en terwijl de heer De Snvornin Lobman zijne rede uitsprak, dreunden er onophoudelijk forsche hamerslagen. Het talrijk publiek, dat toegang verlangde, verwijderde zich ten laatste, toen het de mededeeling ontving, dat de zitting was afgeloopen. Was er dan buiten of in de Kamer geen enkele paneelzaag, of iemand die ze hanteeren kon? vraagt de Arnh. Ot. Sedert Vrijdag heeft de toestand van het Kamerlid mr. Vernhrs van der LoefT eene bedenkelijke wending genomen. Na een rusti- gen Dacht was zyn toestand wel iets verbeterd, maar de zieke is zeer zwak. Op de scheepstimmerwerf van II. Boot Zoon te Vrijenban is Zaterdag jl. de kiel gelegd voor een sleepkaan groot 200 last, voor rekening van de heeren Van Engers en Roelofs alhier. De gerechtelijke instructie tegen Aafke Knijpers is thans gesloten. De stukken zeer lijvige dossiers zijn gesteld iu handen van de rechtbank, welke thans over het al of niet verwijzen naar de openbare terechtzit ting zal hebben te beslissen. De rechtbank heeft hierover nog niet ver gaderd, (JST. v. d. D Pi'1 opschrift brengt don lezer meer dan waar schijnlijk voor den geest een man, gebogen onder den last der jaren, roet sneeuwwitien kruin en alle konteekenen van een gevorderden ouderdom. Dit beeld zou onjuist zijn. De oudste spoorweg ambtenaar van Nederland is een man met een uiterlijk, nog gezond en blozend, en wiens haar nog maar eene vrij sterke peper- én zoutkleur begint te vertoonen. En wat zijn werk betreft: de Rotterdammers want Rotterdam mag heni onder zijne merkwaardigheden tellen kunnen hem dagelijks zien in de uitoefening zijner functie als hij van het Centraai-station naar dellnr- wichbnot en vice versa de reizigers met de omnibus transporteert: op een overweg dus van een vun de groote verkeerswegen van Europa, waar hij n.et reizigers van allerlei stund, land aard en positie in aanraking komt. Die man zal weldra een merkwaardig jnbi- ieum vieren. Op a.s. Woensdag, \7 S.-ptuniber toch zal bet vijftig jaren geleden zijn, dut J. H. Dun op twaalfjarigen Joeltijd in dienst kwam bij de Hollundsehe IJzeren Spoorweg-maatschappij, Hij werd toen geplaatst nis leerling nan de wögenmakerij, die destijds nog te Amsterdam govostigd was. Met al de mannen, die toen in iioogere of lagere bolrekking aan de maatschappij weikzanm waren, is het gegaan als met hot toenmalige materieelhet is voorbij, en de heugenis er van is bij het thans levende ge slacht geheel of bijna uitgewisclit. Personen die uit eigen aanschouwing spreken kunnen van wat do spoorwegen in Nederland in bare kinds heid waren, zijn er bijna niet meer te vinden. Met tien a.s. jubilaris is dat echter liet geval. De II. S. M. was nog geen jaar in werking, toen bij bij haar geplaatst werd. Zijn vader was drie dagen vóór do opening der lijn AmsterdamHaarlem als tieinop/.ichter geplaatst aan hot station Amsterdam. En zoo kan hij er van meepraten, dat de beide Engelsche machinisten der maatschappij want er was nog goen Hollander die de kunst verstond om met bot stoumpaard om te gaan de beste Genua-olie begeerden om de machine te smeren, en een hunner een vat van 100 liter den bodem intrapte, omdat, naar zijn zeggen, de olie niet van de beste qnaüteit was. Hij is er getuige van geweest, dat dozo zelfde machinisten kleeden begeerden om er den schoorsteen iiuuner loco motief mee to vegen. Zij kregen ze natuurlijk, want niemand had verstand van die zaken. Dat die kleeden getransporteerd werden naar de woningen dezer heeren, zal er niet bijgevoegd behoeven te worden. Dun kan sproken uit eigen ervaring. Hij heeft het station met do vlotbrug te Amsterdam gekend vergelijk daarbij eens het Centraal station Hij heeft ze gekend, die eerste, mam- zwakke locomotieven do Hoop, de Arend, do Leeuw, de Snelheid locomotieven die gewoonlijk drie, en hoogstens negen wagens trokken. De eei-rte unilbrmen van het personeel, de optische telegrauf, de wagens met zeiltjes, waar de passagiers bijna het geheeie jaar door zoo wit bestoven als duivelt uitkwamen en zeker het geheeie jaar door eene verkoudheid konden oploupende oude, huiselijke stations, hij heeft ze gekend en zien vervangen door die nieuwe, ruime, prachtige, maar ongezellige en tochtige stations. Hij heeft ze gekenddie wagens, waarop de conducteurs proeven van gymnastische bekwaamheid aflegden, als ze daar klommen langs den in volle vaart zijnden trein en zich aan den bovenkant »an den wagen moesten vasthouden en niet de voeten op een smal staafje rusten. En dan dat springen van den eenen wagen op den anderenbij avond een echte deap in the dark. Op iateren leeftijd heeft hij het menigmaal gedaan. Eene korte levensbeschrijving, van den jubi laris is zeker niet ten onpas. Van 1840'47 bleef hij aan de wagenraakerij werkzaam. Daarop werd hij aan het station Amsterdam als arbeider geplaatst. Toen nog in datzelfde jaar de lijn doorgetrokken was naar Botterdam, werd hij werkzaam gesteld te Schiedam en van daar in 1852 te Rotterdam, waar hij dus nu 38 jaren zijn dienst hoeft verricht. In hooge betrekkingen heeft Dun de maatschap pij niet gediend. Te Schiedam en te Rotterdam was hij als arbeider werkzaam. Maar reeds spoe dig ua zijne komst te Rotterdam werd hij hoofd- conducteur op de aongeschreven veetreinen. Als zoodanig heeft hij meer dan 25 jaren dienst gedaan, en er zijn maar weinig veekoopers uit do omstre ken van Rotterdam, die hom niet kenden en gaarne mochten lijden. Eenvoudig als zijn aard is, steeds voorkomend en de belangen der veeverveerdors zooveel mogelijk in overeenstemming brengende met die der maatschappij, was Dun meer be kend onder zijn voornaam Koos ofKobus geacht en bemind. Dat hij in al dien tijd nooit een ongeluk had met de aan zijne zorg toevertrouwde treinen, pleit zeker meer voor hem, dan lange lofredenen.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2