PEll TELEGKAAE. Post en Telegraphie. Kerknieuws. N'ed. Ifcrv. Kerk. Stedelijk Nieuws. Marktberichten. 1 jubï- 3*47 Daarop ■beider de lijn >rd hij aar in jaren schap- erdatn i spoe- hoofd- in. Als idaan, nstre- ;aame steeds ;i dors gende er be dacht k had linen, eneni Toch was da gelegenheid om" er een te krijgen dikwijls groot genoeg, Eens heeft, hij door oplet tendheid con groot ongeluk voorkomen. Het was op een avond, dat hij in den achtersten bagage wagen op post was in den voorlaatsten trein van Arnsteidam naar Rotterdam. Het was tusscbon yiden en Den Haag, en pikdonker. Op eenmaal bespeurt hij, dat de wagen, die achter den bagu- MWisgen gehaakt was, op eene allerzondei lingste manier schommelde en huppelde. De trein was jn volle vaart, maar aan de lijn te trekken, die don achtersten bagagewagen in verbinding bracht mot de locomotief, was liet wet k van een oogen- blik (er bestond teen nog geen Westinghouse-rem) Ba trein blijft evenwel voortsnellen, want duor de eene of andeie omstandigheid was de lijn onklaar, zoodat de machinist geen sein ontvangen kon. De vragen, die ontspoord was en over een aanroer- keüjkeu afstand de weg ontzet en vernield had, raakte los, daar de koppel brak. Steeds nog snelt de trein voort, en de sneltrein volgt zeer spoedig. Maar Dun was zoo spoedig niet verlegen, liij draait den rem aan, die zich in don bagagewagen bevond, en toen ook dit niet hielp, klom hij langs den trein' naar voren, riep of liever schreeuwde den machinist toe te stoppen, en de sneltrein kon nog bijtijds gewaatschuwd worden. Over eene lengte van circa 900 M, was de lijn ontzet. Voor het slot dezer historie zij de belangstellende Jezer verwezen naar Esther 6 3. Nog eens i» het gebeurd dat hijroet een snelliein aankomende, do brug over do Duli'lsha- vnische Schie upenvond, terwijl liet sein op veilig stond. Door oplettendheid voorkwam hij ook hier giooto schade. Ook is het gebeurd, dat hij met een sneltrein zich bevond tusschen Halfweg en Haarlem. Hij zat in don voorsten bagagewagen, en op twee of diio na de achterste wagen raakt buiten het spoor. De man, die in den achtersten bagage wagen zat, had geen verbinding tusschen zich rn den voorsten wagen. Hij stak zijn arm uit als sein, on Dun, die in zijn spoot leven geleerd heeft naar alle kanton uit te zien, bespeurde het aanstonds en liet stoppen, liet kostte nog til wat moeite en beleid om den wagen weer in het spoor te krijgen. Maar het gelukteen gruoter schade werd vom komen. Hot heeft meer dun eons niet veel gescheeld, of dit vijftigjarig jubileum zou verhinderd zijn geworden. De moeste Rottordaromers herinneren zich nog wel het oude station niet zijne gothische kolommen, waar voor en tusschen de draaischijven lagen, die dienden om de locomotieven te keeren. Daar lieeft hij eens leehjk in de klem gezeten tusschen eene vun die kolommen en een waggon derdeklassedie even te vroeg in beweging gebracht werd. Het liet zich niet best aanzien, lltj moest naar huis gebracht worden, maar toch liep het boven verwachting goed af. Er was niets gebroken of gekwetst, zoodat Dun binnen veertien dagen weer in staat was zijn wcik te hervatten. Eone gebeurtenis, waarvan hij nog spreekt, alsof het gisteren gebeurd is, is het spoorweg ongeluk bij Schiedam, nu ook a! meer dan dertig jaren geleden. Aan het station Schiedam was op een Zondagavond door hevigen wind een goederenwagen in beweging geraakt en den weg naar Rotterdam opgegaan, zonder dat iemand het bad bespeurd. Een personentrein vertrok kort daarop in dezelfde richting en reed bij de scheeve brug met zuik eene kracht tegen diep wagen aan, dat deze in den onderwal terechtkwam. De machinist, bespeurende, dut hij tegen het een of ander voorwerp was aangereden, stopte en men stelde eern onderzoek in JangB den trein, waar aan niets bijzonders te zien was. Die wagen werd door de duisternis niet opgemei kt. De trein zette zich weer in beweging. Dun deed als con ducteur dienst, en wel tot zijn geluk op de voorste wagens. Pas was de trein in beweging, of een andere trein kwam van Schiedam den eersten achterop. Van een bloksysteem wist men toen niet, en de achterste wagen was niet van die seinlichten voorzien als tegenwoordig. Die tweede trein stortte zich met alle kracht op den eersten, en wel met dit gevolg, dat twee wagens verbrijzeld werden en vaneen daaropvolgendcn wagen tweede Has het achterschot weggenomen werd. Zeven dooden waren er gevallen. De conducteurs van de achterste wngens kwamen er heelhuids ofbeiden sprongen er uit, waarbij oen hunner nog in de sloot terechtkwam. De machinist van den eersten trein gevoelde ook den schok, maar zette er de sokken in en kwam to Rotterdam aan mot do grootste helft van zijn treinde kleinste was achtergebleven. Als eene opmerkelijke bijzonder heid mag vermeld worden, dat in den waggon, waarvan hets'chot weggenomen was, eenEngolsch- tnan nog rustig zat te slapen, toen de trein to Rotterdam aankwam. Hij had van alles niets bespeurd I Aanstonds werd de locomotief ge draaid on ging zij met eenige wagens den weg op, waar de bebluede passagiers hen ontmoetten pn een toonee! van ellende bij het phantastisch licht van fakkels, en flambouwen gezien werd, dat nooit vergeet, die bet heeft bijgewoond. Ka nog te hebben vermeld, dat bij alle drukte, die het spoorioven medebrengt, en de snelheid, waarmede hot da menschen doet leven, Dun tijd gehad heeft nm tweemaal tu trouwen, terwijl hij bij zijne eerste vrouw dei tien kinde ren heeft gehad, van welke er nog vijf in leven zijn, hebben wij zoo al het belangrijkste uit zijn leven "ermelJ. Dat de 17e September een dag van dank bare herinnering voor hem zijn zal, bi-heeft nint gezegd te worden. Zij don ••ud-aen spoor wegambtenaar van Nederland nog oen lang en nuttig leven toogewcnscht bij de maatschappij, die hij als kind in de luieis heelt zien leggen, die hij heeft zien en helpen groot maken, mi die zich tlmns reeds de helft van het koninkrijk der Nederlanden ziet toebedeel 1. (A' 11, Cl.) DEK HA ACS, 10 September. Eerste Kamer. Alle nieuwbenoemde leden ziju toe gelaten en, behalve de heeren Van Lijnden en Magnée, beeedigd. De heer Yan Naamen van Eenmes aanvaardde liet presidium waarbij hij er op wees, dat de Kamer door menig belangrijk besluit het besel toonde van een gewichtige maar bijzondere roeping. De heer Wertheim heelt eene interpellatie aangekondigd over de spanning in Suriname op maatschappelijk gebied, en indien de olli- cieuse berichten juist zijn, wat de regeering doet om alsdan den ondragelijken toestand te beëindigen. De dag zal later bepaald worden. Daarna is de Kamer uiteengegaan. Tweede Kamer. Gekozen zijn lot candi- daten voor liet voorzitterschap de heeren Beelaerts van Blokland, Van der Schrieck en E. Cremers. Onbestelbare brieven. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, welke op schriftelijk verzoek aan het postkantoor alhier kunnen worden gerecla meerd. Ie helft Amgustus 1890. De Bruin, Arnhem. Briefkaarten. A. van Ooijcn, Rotterdam De gelegenheid tot vei zending der correspon dentie naar Noord-Amerika bestaat door middel van het stoomschip Zaandam. De laatste buslicbting aan bet postkantoor te Rotterdam is bepaald op den 17n September a.s., des middags ten 12 ure. De wijze van verzonding behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Do gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Berlin. De laatste buslicbting nan bet postkantoor te Rotterdam is bepaald op 18 September a.s., des avonds ten 11.30 ure. Beroepen: te Gaast en Ferwoude (bij Mokkum) de lieer CV. H. Wagenaar, cand. le lieeze en Leende en te Heivoort ds. IV. F. Trip van Zoudtlandt, te Haitemte Kiunerik ds. J. J. C. van Toorenenbergen, to Putten to Noorden ds. A. 3. van Wijngaarden, te Mij drecht te Oostrum en Jousvvier ds. H. C. Lambers, te Longerhouw; te St.-Lautens en Brigdamme dr. G. J. Brutel de la Riviére, te Zundertte Tiiclit de heer J. J. van den Broek, cand. te Utrechtte Aalsmeer ds. D. Gladder, te Renkum en Heelsum. Aangenomon: naar Nieuw-Lekkerland door ds. P. van Schaik, te Middelbandsnaar Wageningen door ds. Ph. Peter, te Waddinx- veen naar Franeker doords. H. Vrendcnberg Cz., te Warga-, naar Loon-op-Zand doords. O. H. Callenbach, te llollandsche Veld, Bedankt: voor Opheusden door ds. C. Bouthoorn, te Dirkslandvoor Aaltan (toez.) door dr. J. W. van Lennep, te Loenen o/d Veluwe voor Heonvliet door ds. A. Wassanbergli, te Schalsumvoor Drachten door ds. J. Schutte- vaar, te Giethoornvoor Everdingen door ds. P, Huet, te Goes; voor Terhorne door ds. H. Koudenberg, te Nieuw-Amsterdam. R.-K. kerk der bisschoppelijke cleresij. Op liet congres te Keulen zijn in hoofdzaak de volgende besluiton genomen. Er zal zooveel mogelijk om do twee jaren een gemeenschappelijk congres der Dmtscha, Neder- landsche en Zwitsarschs oud-katholieken worden gehoudenhet eerste van dien aard ten jure 1892 in Zwitserland. Nevens dat congies blijven de congressen der verschillende landen bestaan. Er zal eene internationale correspondentie- vereeniging voor oud-katliolickon worden opge richt. (De statuten dozer vereeniging werden levens vastgesteld), In overweging nemondo, dat de Beiersche regeoring den 15n Maart II. een besluit heeft genomen, krachtens hetwelk de oud-katholieken nldnar te lande niet meer als katholieken wor den beschouwd en behandeld, voorts dat dit bcduit w.is genomen zonder dut de oud katholie ken er over geboord zijn, en dat de redenen, die er in worden aangevoerd, deels op feitelijk valwlii' beweringen, deels op onjuiste toepassing van het katlmliek kerkrecht en Beiersche staats recht zijn ge»i ondziet bet congres in dat besluit m-no zware kionking van de reenten der oud- kui kolieken. Het vertrouwt, dat zij alle wettige middi Irii zul.en ter hand nemen om dat onrecht matig en onbillijk besluit ten spoedigste te doen intrekken. De ten congrcsseaanwezige oud-katho lieken uit Duitschland verwachten, dat het hunnen Boierschen geloofsgenooten ten spoedigste bij den prins-regent van Beieren zal gelukken, de rechten van een openbaar kerkgenootschap en volledige gelijkstelling niet de Itoomsch-katholieken to vei krijgen. liet congres hoopt, dat ook die Beiersche onderdanen, welko niettotdeoud-katho- lieke richting belmoren, maar van recht en billijkheid houden, hunne oud-katliolioke medo- bnrgeis daartoe behulpzaam zullen zijn. In overweging nemende, dat de zorg voor zieken, weezen en hulploozo personen tot de gewichtigste onderwerpen ecner kerkelijke ge meenschap behoort en dat de tijdsomstandigheden aan de kerk don eisch stellen, eene bijzondere aandacht en zorg aan do sociale vraagstukken te vvijden, beschouwt liet congres het als zijn plicht, de wegen aan te wijzen tot eene in clïfisleltjken zin werkzame mogelijke oplossing dezer vraagstukken. Mitsdien werd er besloton: ten krachtigste werkzaam to zijn ter opleiding van oud-katholieke ziekenverpleegsterster oprichting van weeshuizen, ter vestiging van inrichtingen voor bejaarde, onbemiddelde, hulp- loezo oud-katholieken; ter oplichting van oud- katholieke vereenigingen in de grootoro plaatsen, ten behoeve van uit het oudei lijk huis afwezige jongdige oud-katholieken (leeilingen, gezellonoiiz.) 'i'ovons werd aan een comité opgedragen, dit een en ander ter hand te nemen, waartoe dit comité bijzondere commission zal kunnen aan stellen. Voorls werd onder andere nog besloten oen volledigen, aan do eischen der wetenschap vol doenden catalogus der oud-katholieke literatuur to doen samenstellen, an daarvan een voor het ontwikkeld publiek en het volk geschikt uit treksel te verspreiden. Ter uitvoering daarvan werd eene commissie benoemd, bestaande uit pastoor Van Santen, te Dordrecht, de heeren Schirmer, te Dusseidorf en Bodenstein, te Karls ruhe. BURGERLIJKE STAND. Geboren t 13 September. Gerardus Johan nes, zoon van J. T. van den Heuvel en J. G. van Beek, Nicumiraat. 14. Dirk, zoon van D. Bloemendaal en W. S. H. van Kampen, St.-Anna-ZuMerstraat. Johannes Petrus, zoon van J. P. J. G©A. Oosthof en C. Groen- daal, Laan. Johannes Josephuszoon van J. J. Schafthuizen en J. M. van der Kooi, Verbrande Erven. Cornelis, zoon van C. Veen én J. M. de Kat Angelino, Lange Haven. 15. Tobias, zoon van P. Suttorp en P. Matthysse, Botterdamsche dijk. Pieter Nicolaas, zoon van K. Buurman en P. van Eijk, Ploegstraat.. Overleden 14 September. Dirk van dei- Hoeven, oud 2 jaar en 6 maanden, Eroersveld. Schiedam, 15 cn 10 September. Rogge en gerst zonder handel. Houtw(|n j noteedng der makelaars M0%. Jenever Amsterd, proef f 14% per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spocllngbcursbeide dagen f0.80 per ketel. Bij de Schiedamsche Spoeling-Vereeniging 15 Sept. i 0.6010. fü.70 per ketel. ROTTERDAM, 15 September. Binnenlandscho granen. Er was heden weder om een ruime aanvoer, voornamelijk van nieuwe tanve en haver. T a r w e. Jarige blijft, vooral in do puike soor ten, steeds gewild en was tot onveranderde prij zen te plaatsen. Vlaamsclie, Zeeuwsche, Flnk- keesche en Overmaassche, de beste f9.50 a 9.90, goede en mindere qual. f9.25 a 7.50. Nieuwe tarwe verkeordo ten gevolge van ruim aanbod in flauwe stemming en moest in de mindere soorten 10 a 20 ets, lager worden afgegeven; de beste gold van f8.25 tot 8.75 (zaaisoort nog daar boven), goede en mindere qualiteitfS tot 6.40. Nieuwe Canada-tarwe ruimer aangevoerd, doch met flauwer kooplust 25 ets. lager afgegeven, fG.75 a 7.40. Rogge, vooral in zaaisoort, begeerd en 10 ets, hooger betaald. Do baste f5.90 ft 0.15 (zaaisoort hooger), goede en mindere qual. f5.75 a 4.75. G o r s t. Winter- onveranderd en alzoo verkocht van f 4 tot 5.30. Zomer- met genegen kooplust 10 ets. hooger en derhalve afgedaan van f4.20 tot f4.90, naar deugd. Chevaliergerst als voren. Naar qual. verkocht van f 5.25 tot f 6.25. Haver. Van het nieuwe gewas was heden de aanvoer vrij bcteekenend, terwijl de qual. alge meen de verwachting overtreft. Daar het aanbod de vraag overtrof, moost men eene verlaging vnn 25 ets. inwilligen, zoodat naar deugd werd bu- dongen van f2.50 tot 4. Blauwe erwten waren heden iets minder ruim aangevoerd en vonden in kooksoort tot vorige prijzen nemers. Men noteert van f 8 tot 9. Bruine bonnen. De eerstelingen van bet nieuwe gewas waren heden ter marktde meeste partijtjes waren echter wok indien evenwel het fraaie weder wordt bestendigd, mag men van dit gewas goede verwachtingen koesteren ten op zichte van qual., daar kleur en stuk zeer goed voldoen. Naar deugd verhandeld van f40al3. Koolzaad flauw 1' 8.50 tot 10. IC a n a r i e z a a d onveranderd. Puike qual, f7 a 7.25, mindere soort f6 a 6.75. Rotterdam, 15 September. Op de veemarkt alhier waren lieden aange voerd G2 vette runderen, 5G vette en grnskal- veren, nuchtere kalvoren, 1015 schapen of lammeren, 432 varkens, biggen, bokken. De prijzen waren als volgt: runderen 1ste qual. 76 c., 2de qual. 72 c., 3de qual. 68 a c.; kalveren 1ste qual. c., 2de qual. 80 a 85 c., 3de qual. e.; schapen 1ste qual. 60 e., 2de qual, 55 c.alles per kilo; varkens 1ste qual. 26 a c,, 2de qual. 25 c., 3de qual. 24 c., licht soort 20 «21 c., per Va kilo, Zeeuwsche eieren 1'4.-— a 4,20, Overmaas sche dito f4.30 a 4.50 do lOOstuks. Schopkaas per 50 kilo f 10 a Aan gevoerd 3 partijtjes. Zoetemelksche kaas f 23 a 20i/a per 50 kilo. Aanvoer 35 partijtjes. Handel tamelijk vlug. Rotterdam, 10 September, Op de veemaikt alhier waien heden aangevoerd: 300 vette runderen, 1124 magere dito, 245 vetteen graskaiveren, 23 nuchtere kalveren, 2 schapen of lammeren, varkens, 242 biggen, 23 paarden, veulens, ezels, 1 bokken of geiten. De prijzen van bet vee waren als volgt: vette runderen le qual. 70 c., 2e qual. 72 c., 3e qual. 68 c.; kalveren le qual. 92Vs c., 2e qual. 80 a 85 c., 3e qual. c.schapen le qual. c., 2c qnaL e., 3e qual. c.j alles per kilo; varkens le qual. a e,, 2e qual. a c., 3e qual. c.licht soort a c. per Va kilo. Melkkoeien f170 a 290, kalfkoeien f200 a 310, stieren f 70 a 200, graskaiveren f 45 a 70, pinken a vaarzen f90 a 200; alles mager ve'e; paarden f50 a 100. Op de botermarkt werden aangevoerd924? en 77/1G ton, en 1196 stukken a kilo; prys le qual. f G4, 2e qnal. f 60, 3e qual. f 56, per 1/s kilo 50 a 70 c. Amsterdam, 15 September. Rogge op levering lagerOct. f 152,154,150, 151Maart f144, 145, 16 September, Rogge op levering lagerOctober f150, 149, 150; Maart f144, 143, 144. Amsterdam, 15 September. Op de veemarkt waren aangevoerd: 401 runde ren, van welke de prijzen waren vette 1ste qual, f0.74 adito 2de qua!, f 0.64, dito 3de qual. f0.54 por kilo; melk- en kalfkoeien, f140 a 270, vette kalveren lequal.f,2e qual. fpor kg., graskaiveren, f.a 16 nuchtere kalveren f 8 a 12; 6 schapen f a lammeren f a 281 -vette varkens 46 a 50 c. per kilo. Amsterdam, 15 September. Prijzen der aardappelen op heden Fr. Dok kumer jammen f 2.80 a 3.10, dito saayors fl.65 a 1.70, Geldersche blauwe f 2.60 a 2.75, idem kralen f a f Pruisische Hum- burgers f3.80 a 3.90, Katwijker zand- f- a Hiliegommer zand- fl.50 a 4.50, Haarlemmer zand- f a Zeeuwsche Spuische jammen fa dito Flakk. f3.a 3.30, dito blauwe f2.50 a 2.70, alles per heet. Lorden, 15 September. Veemarkt. Aangevoerd 3000 runderen120 kalveren, 10000 schapen en 140 varkens. Men noteert: runderen 2/4 a 4,9, kalveren 3/4 a 5/2, schapen 4/8 a 6/- en varkens 2/4 a 4/2 per steen.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3