l J 1. N°. 7588 Ticeede Blad A". 1890. Woensdag 17 September. Vier-en-veer tigste Jaargang. IHnnenlandscUe Bcrichtcii. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. o.io. 1 ABoHHKMKNtsrRUS, per kwarinal Ttanto per post, door bet gelieele Ilijk Afzonderlijke nommors 1.85. - 2.50. BUREAU: MARKT, K, 12 4. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip vim ceno Courant/ld. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. lig. TJÜAR. die door lat de ge- me zware nken iets 1 de zenu dag eene s ellende, en, is het Pillen te geschokt senij ter .reinigen n, geven t aan de blaas en jheid en len geest D, 11.85, p franco e heeten hiedam, kkers, te iboschen alsmede Londen, SCHIEDAM, IC September 1890. Naar aanleiding van de bekende brochure, onlangs door mr. Spin uitgegeven, schrijft do Heraut vnn dr. Kuyper het volgende »Mi'. Spin, die lange jaren tussclien de anti- revohilionnairen en sociaal-democraten op en neer liep, en blijkens zijn schrijven in Jteeht voor Allen thans op da roe der socialisten zijn anker heelt laten vallen, schijnt zich tot laak te hebben gesteldom den minister van binnenlamlsche zaken het leven onaangenaam te maken. «Is hot geniclit waar, dat mr. Spin ook de schrijver was van do brochureop wier titel «een Staatsman in ruste" prijkt, dan bevreemdt dit niet. »Ook in die brochure toch wierd niet slechts de minister van liiiinoiihuidscbo zaken, maar de gcheale familie De Savornin Lobman op stui tende wijze verguisd." Hot blad vindt nan dit optreden natuurlijk een drocvigen kant, doch meen!, dat aan heel deze mak ook een goede zijde is. »Er bestaat nu namelijk kans, zegt het, dat boel liet classicaal verzinsel van een overrompe ling der Niouwe kerk don* de hceren Lohmnn c. s.eens voorgoed de wereld uitiaakt, >Dit zou reeds lang geschied zijnbijaldien deze znak vroeger voor den rechter lirid kunnen komen, en men, gelijk wij gowensclit hadden, reeds op 7 Januari 1880 eon actie om schade vergoeding tegen ds. WesthofT had ingediend, »Dat dit destijds niet geschiedde, beschouwt ét Heraut nog als een fout." Komt nu de zaak voor den rechter, dan zal volgens het anti-rev. orgaan zonneklaar blijken to. Dat ds. WcRibuff c. s. zich zonder eenig recht veroorloofd hadden in het gebouw der Nieuwe kerk als beheerders op te treden er deuren te sluiten en bewakers te stellen. 2o. Dat de toenmalige kelkvoogden, toen zij volgens de verplichting hun door hun reglement opgelegddeze overrompeling ongedaan hebben gemaakt, slechts hun onbetwistbaar wettig be- lieersrecht hebben gehandhaafd. 3o, Dat noch de lieer Lehman, noch de heer Kuyper in heel deze zaak gehandeld hebben maar dat gehandeld is door de toenmalige gecom mitteerden van de Nieuwe kerkde heeren ISulgers c,s. En do. dat do heer Lobman met geen ander doel in de Nieuwe kork aanwezig is geweest, dan om zijn vrienden juridisch in te lichten omtrent de bevoegdheden der politie on de juridische grenzen, die door de wet voor hun eigen bovoegd- heden waren afgebakend. Het bondgenootschap Blijkens de «Kroniek" van het September nummer van de Stemmen voor- Waarheid en Vrede is tlr. Bronsveld van meaning, dat het bondgenootschap tussclien de katho lieken en anti-revolutionnairen tot eiken prijs zal worden gehandhaafd. Hij gelooft, niet, dat liet verschil van ge voelen over den persoonlijken dienstplicht dat verhinderen zal. Naar hij vermoedt, zullen de anti-revolu tionnairen wel blijven zeggen, voorstanders van de afschaffing der plaatsvervanging te zijn, maar er op aandringen, dat eerst liet leven in de kazerne dient te worden ver beterd. Hij citeert een artikel van den Prot. Poordbralantcr, waarin wel gezegd werd, adat het rcinplafanlenstelsel met den aan kleve van dien niet langer mocht worden geduld", maar tevens, dat, zoo de minister niet vci-zekcrt in het kazerneleven vóóraf verandering te brengen, er ook onder de anti-revolutionnairen stemmen tegen do leger- wet zullen opgaan. Dit beschouwt dr. Bronsveld het begin van het leggen coner brug over do klove, die de bondgonootcn scheidt. Hij acht dat oen droevige manoeuvre en een onoprechte uitvlucht, te meer omdat juist door de invoering van den persoonlijkon dienstplicht liet leven in de kazerne vanzelf een anderen toon krijgen zou. Naar men verneemt, is legen conige socia listen uit Appelsga, die de jaarmarkt te Smilde bezochten, proces-verbaal opgemaakt wegens hel bezigen van beleedigemle uitdruk kingen over Z. M. den Koning, en verzet tegen de gemeentelijke politie. In zake het faillissement van dsn notaris Clercx, te Woerd, waren bij de eerste veri ficatie te Roermond een groot aantal schuld- eischers tegenwoordig, Den akkoord van 20 pCt. werd aangeboden. Indien onze berichtgever zegt het N. v. d. D. in dezen goed is ingelicht, zal dit bericht ongetwijfeld velen verbazen, die na den terugkeer van den lieer G. den indruk hadden verkregen alsof alles wederin orde wus. Zondag is de notaris L., uit Makkum, terwijl hij te Franeker een diner bijwoonde, in hechtenis genomen. Ilij ligt onder verden king van valschheid in geschrifte te hebben gepleegd. Te Prinsenlmge worden vanwege de firma Van Baarda Co., te Zutfen, peilin gen gedaan, om onderzoek in te stellen naar de qualiteit en de qunntiteit van het zich in de weilanden en polders aldaar bevindende ijzererts. De uitkomsten schijnen niet onbe vredigend te zijn. (N. U. 0.) Terwijl wij, v\ narsclrijnlijk met vele anderen, in de meening verkeerden, dat de zaak van liet Panama-kanaal vrij wel reddeloos ver loren was, is 't ons dezer dagen gebleken, dat de uitvoering van dal grootsche werk niet tot de onmogelijkheden behoort. Te Amsterdam bevindt zich sedert eenige dagen (afgestapt in het Bijbel-Hotel") de lieer Ilcnry Dienders Idiers, ingenieur uil Parijs. Genoonido lieer is een der leden van de technische vereeniging voor de voltooiing van hot Panama-kanaal, volgens het nieuwe pro ject van den ingenieur Sautereau, die voor gesteld heeft den nanieg van twee monster- sluizen, van 2ü ei val, en een binnenmeer. De voltooiing van liet werk op deze wijze zou, volgens den heer Dienders Idiers, een bedrag van ongeveer 225 millioen gulden vorderen, terwijl het kanaal binnen vier jaren geheel voltooid zal zijn. Vcrscheidenen van onze Nederiandsche in genieurs, die liet nieuwe project bestudeerden (o. a. de ingenieur W. F, A. Beijerinck, bekend door onderscheidene groole water- bouwwerken) zijn 't in liet algemeen er over eens, dat de voltooiing van bet kanaal door do uitvoering van het project-Saulereau het eenvoudigst en in alle opzichten liet meest aanbevelenswaardig is. De lieer Liendors heeft natuurlijk dit oor deel van onze in den vreemde zoo hoog aan geschreven ingenieurs met ingenomenheid leeren kennen, en overigens bleek 't hem, dat onderscheidene financiers niet ongeneigd waren de nieuwe onderneming te helpen bevorderen. Zou werkelijk liet grootsche denkbeeld van De Lesseps nog verwezenlijkt worden? (JV. v. d. D.) Aan de Arnh. Ct. wordt geschreven Het onlivorp voor eon nieuwe postwot is, geloof ik, door alle Nederlanders wet met genoegen ontvangen, voor zoover ten minste de Nedoi lan ders wetsontwerpen lezen. "Vergun me echter éen opmerking. Tegenwoordig betaalt mm een stuiver port voor brieven wegende van éen tot 15 gram, terwijl met een port van tien centen belast worden brieven van 15 tot 100 gram. Ik vind in een dergelijke opklimming iets onbillijks, wijl het eigenlijk geen opklimming is. Het verschil tussclien t tot 15 en 15 tot 100 grata is daarvoor te groot. Nu is liet een feit, dat een gemene brief van 80 of 90 giam tot de zeldzaamheden behooitdaar entegen is dit niet bet geval met brieven vnn 10, 17 of 20 gtam, die volgens het thans geldende tarief olzoo met 5 cent meer belast worden, wijl zij met een kleinigheid het gewone maximun overschrijden. Ik acht het eon vaststaand feit, dat de post ten bate van het publiek is ingerichten nis ik dan zie, dat de posterijen jaarlijks eon bate van onge veer een millioen guidon in de schatkist brengen, dan is het, geloof ik, geen onbillijke eisch, te vragen, dat de post nog iels beter hare roeping vervulle. Dit zal zij doen, wanneer het maximun voor hot stuiversport verhoogd worde. In plaats van op 15 stelle men dit op 25 gram. Misschien verliest do post iets daarop, doch het publiek zal er door gebaat worden. De kans, dat een brief, dien men dacht nog voor een stuiver te kunnen verzenden, belast wordt mot een hooger port ten koste van den geadresseerde, zal er zoor door verminderen en de dames (die vooial uitmunten in zes-of achtzijdige epistels) zullen er dankbaar voor zijn, dut zij er minder benngst voor behoeven to zijn een extra velletje to gebruiken, en niet baar toevlucht moeten nemen tot kruiselings geschreven brieven. Administratieve bezwaren bestaan er niet tegen deze wijziging van het maximumgowicht voor stuiversport, en dus loep ik de tusscbenkomst vnn uw blad in om dit donkboold onder de oogon van de leden der Tweede Kamer te brengen. Een amendement in dien zin zal wel geen grooto be zwaren bij den minister van waterstaat ont moeten. Gisternamiddng omstreeks halfvijf is op de Ivatendrechtsche veersloomboot van den heer Boliró een droevig ongeluk gebeurd. De Keulenaar Mannheim lag, aan de Rottenlamsehe zijde, te veel nabij de gewone ligplaats van de veerstoomboot. Toen deze laatste rakelings langs den Keulenaar pas seerde, werd de verschansing der stoomboot ingedrukt, waardoor zes passagiers der stoom boot, op eene bank zittende, voorovervielen. Vrouw Van VI., wonende te Katendrecht, moeder van zes kinderen, kwam daarbij zoo ongelukkig terecht dat zij met den hals in een ijzeren pen vau de kajuitsdeur viel. Zij kon slechts met moeite daaruit getrokken worden en bloedde in korten tijd dood. Een van de twee kinderen, die zij bij zich had, is mede gevend terstond naar het ziekenhuis gebracht, (22. 21. Ct.) Onder redactie van de dames J. de Bosch Kemper, G. B. Gort van der Linden, W. G. L. Mock en J. P. Reynvaau is liet eerste nummer verschenen van een Maandblad voor Zieken verpleging uitgegeven bij J. H. G. van Heteren, te Amsterdam. Als adviseerende leden liebben zich bij de redactie aangesloten prof. dr.W. M. Gunning en dr. J. van Deventer Szn., directeur van het buiten-gasthuis aldaar. Het eerste nummer wordt geopend met een artikel «Ter inleiding" van prof. Gunning, waarin de tegenwoordige opvattingen van liet werk der ziekenverpleging in korte trekken wordt uiteengezet, gevolgd door een zeer belangwekkend historisch artikel van dr„ Van Deventer over «De eischen eener goede krankzinnigen-verpleging." Voorts vindt men in dit eerste nummer eene beschouwing over «Nauwgezetheid in het kleine", medcdeeling over een Cursus voor Ziekenverpleging" en over de topleiding van ziekenverpleegsters in Buitschland", be novens een aantal binnen- en buitenlawlsche berichten, correspondentie en advertonlicn. Ook bevat het nummer een gedicht van mejufirouw Maria E. Beets, te Nijmegen, «Aan de verpleegsters".

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5