Binnenhuiflsche Berichten. A ic ■i=És Castellon en Badajoz blijft zij op éeno hoogte.' 'Volgens de geneeskundige tijdschriften wordt de algemeene gezondheidstoestand in Madrid beter, ondanks de felle September-warmte. 1* O li T U A L. Magelhaes, de redacteur van den Seculo te Lissabon, zegt in den Eclair, dat de Portu- geesche Kamer onmogelijk bei traetaat met Engeland kan aannemen zonder eene om wenteling en den val der dynastie Braganza te provoceoren. De overleden koning was populair, maar de tegenwoordige koning is Impopulair. Daarbij verkeercn de linanciën in slechten toestand. De ropublikeinsche partij is in den lnatsten tijd sterk toege nomen door de omwenteling in Brazilië. Zij bevat zelfs vele geestelijken. Er worden nieuwe pogingen aangewend door de Porlu- geesche regeering tot het sluiten van eene leening bij het Comptoir d' Escompie te Parijs. De samenstelling van het ministeiic zal gewijzigd worden, Serpa Piineutel zal waar schijnlijk de portefeuille van buitenlandsehe zaken krijgen. De oplossing van de crisis zal moeite kosten. Depêches in cijferschrift, gisteren te San Sebastian ontvangen, vermelden onlusten te Lissabondoor een paar charges zou de orde hersteld zijn. Volgens een particulier telegram zouden eenige soldaten der artillerie zich bij de op roerlingen aangesloten hebben, maar dit be richt svonlt niet bevestigd. T K A S 8 Y A A L. Dr. Jorisse» is geïnstalleerd als strafrechter in het hooggerechtshof dor republiek. De tweede benoemde strafrechter, de heer Gre- gorowski, rechter in den Oranje-Vrijstaat, heeft voor de benoeming bedankt. Dieiitcn- <ievoI"e is thans benoemd do advocaat Moöbe. D lid van de balie te Pretoria. A M ERIK A. Uit Buenos-Avres wordt gemeld, dat in liet Kabinet van de provincie Lu Plata zijn opgetredenCano, voor de financiënPinedo, voor het binnenlandsch bestuur: Huez-go, voor de openbare werken. Dr. Piaza zal den In October naar Londen vertrekken om over eene nieuwe leerling te onderhandelen liet Iluis van algevaardigden te Washing ton heeft zich gehouden aan het besluit, door de republikeinsche leden genomen, en verzond, na een korte discussie, het tarief- ontwerp naar de gemengde commissie. Deze commissie moet nu maar zien, hoe zij het eens wordt over de wijzigingen, welke de Senaat in de verschillende tarieven heeft gemaakt. De fmancieele commissie in het Huis van afgevaardigden, welke weigerde de amendementen van den Senaatgoed te keuren, heeft zich rnet dit besluit vereenigd. Men verwacht algemeen, dat de republi keinen de afdoening der wet zooveel mogelijk zullen bespoedigen. In geheel Europa ziet men den uitslag van den strijd natuurlijk met groote belaugstelling te gemout. Te Wecnen lieersclit nu reeds een soort van paniek onder de knoopendraaiers. Daar een groot gedeelte hunner producten naar de Vereenigde Staten werd uitgevoerd, hebben de werkgevers nu reeds doen weten, dat zij, zoodra de wet in werking treedt, een gedeelte hunner werk lieden moeten ontslaan. Hetzelfde is ook reeds geschied door eenige zijde- en leerfabrikanten. Een bericht uit Ottawa (Canada! zegt, dat liet nieuwe tarief geacht wordt de Amcri- kaansche markt tc sluiten voor eene waarde van -14,000,!i00 doll. Camuleesclie producten. De regeering is er dadelijk op bedacht eon aeqnivalent te vinden in liet verkeer met de Bahama-eilanden en confereert met den gouverneur dier eilanden over de oprichting eener directe stoomvaartlijn tot bevordering van den wederzijdschcn handel. BRAZILIË. Onder de verkozenen voor bet Huis van afgevaardigden worden genoemd: Bocayuva, minister van buitenlandsehe zakenGlyccrio, minister van koophandel; Wandenkolk, mi nister van marine; Ladario, minister van inariue vóór de omwenteling; dr. Ferras de CatnposSulles dr. Sahlanlia-Marinlio enLopes Trovao. Uit itio Janeiro wordt gemeld, dat bij de verkiezingen de nieuwe katholieke partij de nederlaag heelt geleden. De ministers zijn herkozen. TWEEDE KAMER DER ST A T E N -GENERAAL. Zittimj van 18 September. StaatMbcgrootZnj; voor 1891. Hedenmiddag heeft do minister van finan ciën, de heer Godin de Beaufoit, de staats- begrooting voor '1891 bij de Tweede Kanier ingediend met de gebruikelijke redevoering. Daaruit blijkt het volgende Do tekorten over 1885, 1S8G, 1887 zijn nog niet aangezuiverd. Het ligt in de bedoeling, in tien loop van dit zittingjaar de noodige voorstellen te doen waardoor de tekorten zullen gedekt worden. Het tekort op '1888 is f 2,6b9,14fi, of 1'80G,872 minder dan ver leden jaar berekend werd. De dienst 1889 zal in plaats tan een nadeelig saldo van f 3,2132,779, zooals ten vorigen jare werd ge raamd, een batig saldo geven van f 204,827, ten gevolge van de meerdere opbrengst der middelen, terwijl de uitgaven beneden de raming bicven. De uitgaven voor den heropenden dienst 189U zullen aanmerkelijk verhoogd worden wegens tie uitvoering van de spoorwegover- ecrikoiuslen en de afschaffing der rechten op liet Noordzeekauaal. Du minister stelt die voorloopig op ruim f 169,870,019. Doch de middelen zullen ook meer opbrengen, als men let op do opbrengst over de eerste acht maanden van dit jaar. De minister raamt die op f 143,507,000 zoodat er alsdan een tekort zou ontstaan van 20 millioen, waartoe zonder bezwaar buitengewone middelen kun nen worden aangewend. De begrooting voor 189! trekt voor uit gaven uit f 1135,930,141.21, of f943,500.771 moer dan het vorig jaar. Na aftrek der buitengewone uitgaven, wordt voor '1891 f2.543,900.77"' meer ge vraagd voor 's Rijks dienst, voornamelijk voor tenuitvoerlegging van verschillende wetten. Voor lager onderwijs wordt meer geraamd f 802,350, voor pensioenen f'050.000, voor persoonlijke toelagen aan legestrckkende ambtenaren f 109,830, voor rente en aflos sing van schuld f'1,497,018. Voor alle andere uitgaven wordt feitelijk f515,297.221 minder aangevraagd dan voor J 890. Daarbij komt dat de Hij ksontvangsten wegens de uitvoering van wetten zullen toenemen met f 2,247.000, terwijl in dit jaar niet zal be hoeven te worden betaald f291,758 rente over verschillende kapitalen ingeschreven in het grootboek. Feitelijk staan dus tegen over een hooger bedrag aan uitgaven van f 2.252.14'2,77'/2 nieuwe ontvaugslon ad f 2.247.000. De meerdere uitgaven wegen dus tegen de nieuwe middelen op. De ontvangsten worden geraamd op f120,536.025. Er is dus een nndcelig verschil van f 9.394.810.21, tegen f 12.865.087 ver leden jaar. Onder de uitgaven behoort f 1 350.000 voor aanleg \an staatsspoorwegen eu f2,052,300 voor aanleg Merwedekanaal. Wanneer deze uitgaven door geldleening worden gekweten, vermindert het tekort tot f 5,992,510,21., waaronder 5 mülioen voor zilverontmun- ting waarop bij de tegenwoordige verhou ding tusschen goud en zilver bij de Ned. Bank wel weder niets zal behoeven te wor den uitgegeven. Rekent men op 3 millioen minder uitgaaf daa geraamd is, dan zal in stede van een tekort van circa 0 millioen, de dienst waarschijnlijk eindigen met een voordeoiig slot vau minstens 2 millioen. Dat excedent wil de minister gebvuiken tot ver nieuwing \an het belastinggebied der ge meenten. Al de diensten van 18851890 wijzen gezamenlijk een ongedekt te kort aan van f 36,589.014.44 Weldra zal 's Rijks kas met een aanzienlijk bedrog belmoren versterkt te worden, te meer daar bet zich bij den tegen woord igen staat der Indische geldmiddelen laat aanzien, dat de nog aanwezige Indische saldo's zullen be- noodigd zijn tot dekking van het Indisch tekort over '1891. Door hot aangaan eener leening. waarvan liet juiste bedrag intussclien nog nader zal dienen te worden overwogen, zullen de te korten tot en met 1S90 behooren te worden gedekt. In afwachting wordt voorgesteld de regee- ring te machtigen tot dekking van liet ge raamd tekort voor '1891 vlottende schuld uitgegeven tot een bedrag van f9,400,000. beschikbaar gestold, die meer diepte bij het stoomschip hebben gemaakt. De Spaavndam was ten vijf ure wel in zee. SCHIEDAM, 18 September 1890. Bij kon. best. van '17 Sept. is jhr, mr. G. J. Th. Beclaerts van Blokland benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer dor Staten- Generaal, voor het tijdperk dor tegenwoor dige zitting. "Van 17 Sopt. tot '17 Oct. zal de dienst bij Z. M. den Koning op liet Loo worden vervuld door de heoreugen.-maj. C. II. F. graaf Du Monceau, adjudant en particulier secretarisknpt. jhr. W. ,T. P. van den Bosch, adjudant; II. W. J. E. baron Tacts van Amerongen, kamerheer; de le luit. jhr. P. .T. Yegelin van Claerbergen, referen daris van liet kabinet des Kouings. De »Vereeniging van koepokinrichtingen in Nederland" liecl'i zich tot de Tweede Kamer derSlaten-Generaal gesvend met een adres, waarin zij betoogt lo. dat liet nut eu de goede werking' der koepokinenting boven alle redelijke beden kingen zijn verheven 2o. dat schadelijke gevolgen der vaccine slechts bij zeldzame uitzondering zijn aan te wijzen, en deze kunnen woiden voor komen 3o. dat zonder vorpl.elite vaccinatie (direct of indirect) pokken-epidemieën zich perio diek zullen vertoonen 4o. dat de opheffing der verplichting niet kan leiden tot bevordering der vaccinatie, en 5o. dat dus geen grond bestaat tot wijzi ging van art. '17 der wet van 1872. Voor den te Bolsward te houden wedstrijd van rederijkers zijn uit de kamers, welke zich daartoe hadden aangemeld, gekozen »Ten Kate", van Leeuwarden sdoor Vriend schap bijeengebracht", van Amsterdam, )>J. J, Cremer", van Haarlem, »\Vest Frisia", van llaorn, sThalia", van Schiedam, en nde Genestet", van Utrecht. De eerste kamer moet optreden den 22sten October a.s. Het stoomschip Spaarndnm van de »Ne- ilerlandsch-Amerikaansclie Stoomvaart-Maat schappij" Zondag van Rotterdam naar New-York vertrokken inet 155 eerste-klasse- reizigers en 318 tusschendekspassagiers, is in den Nieuwen Waterweg bij Maassluis, bij liet passcereu van eene Fraiische boot aan den grond geraakt, doch nu verscheidene vergeefsclie pogingen gistermiddag te 4.30 vlot gekomen met behulp van de slecpbooten Maassluis, Zu'ul-Heil and, Simson, Hercules, ZierihsaeBotter dam, Havik, Kinderdijk, Schiedam, eu de loodssloomer Frans Naerc- bout. Veel baat heeft men ook gehad van de zeven zandzuigers, door den ingenieur van den Waterweg, op order der regeeriug Bij afzonderlijke dagorders, zoo in Imlië als in Nederland, za! eervol worden vernield de sedert tot adjudant-onderofficier bevorderde sergeant-majoor der infanterie van het Neder- landscli-Indisclie leger J. L. Lodewijks, en zulks ter zake van zijn gedrag bij de krijgs verrichtingen in Aljeh op den lsten Mei 1889. liet Nederlandse!) school-museumdat thans gehuisvest is Keizersgracht *121 bij de Leliegracht te Amsterdam, en waarvan de heer G. B, Lalleinan directeur is, werd dezer dagen aanmerkelijk uitgebreid door aankoop van de bekende Sehokkingscollectie, zijnde ongeveer 150 natuurkundige werken, ten gebruike bij liet onderwijs in de natuurkunde op de scholen, zooals reeds onderscheiden dezer collecties op scholen iu Rotterdam, llen Haag, Amsterdam en elders worden aange troffen. Uit Rotterdam wordt aan het Ütr. Ml. geschreven: »Er loopen sedert eenige dagen geruchten, dat een oud-Dütaris, die een zeer gunstigen naam genoot en jarenlang hier onder de mannen van invloed eene eerste plaats innam, onder tie verdenking ligt van gelden, hem door anderen toevertrouwd, te hebben zoek gemaakt. O. a. wordt verhaald, dat een zijner slachtoffers, van wien hij eene som van f 00,000 onder zijne berusting had, dezer dagen zelfmoord beeft gepleegd, nadat de zekerheid verkregen was, dat dit geld ver loren was. De oud-notaris, een man van tusschen de 70 en 80 jaar, is, naar verzekerd wordt, onder politie-toeziclit gesteld. Alen hoopt echter nog altijd, dat de geruchten zullen blijken overdreven te zijn. Moesten zij worden bevestigd, dan zou zeker de indruk niet veel- minder groot zijn dan toen het indertijd be kend werd, dat Pincofi's de vlucht had ge nomen. Ook deze oud-notaris toch is iemand, aan wiens soliditeit door niemand getwijfeld werd en die voor een rijk man doorging. Jacobus Dun, de oudste spoorwegambtenaar van Nfderland, vierde gisteren zijn 50-jarig jubileum. Door een kommies alsmede eenigen zijner kameraads opgewacht, werd hij gisterochtend binnengeleid in het kantoor van den lading- rneestcr, dnt voor deze gelegenheid fraai ver sierd was. Dc agent der H« IJ. S. M. hield eene hartelijke toespraak tot Dun en over handigde hem uit naam van de maatschappij een geschenk in geld, terwijl liet personeel, waarmede hij dagelijks omgaat, Dun een prachtigen armstoel aanbood. Diep geroerd antwoordde de jubilaris op de tot hem gerichte toespraken, terwijl hij verzekerde, dat deze dag tot de aangenaamste zijn levens behoorde. Ook van particuliere zijde werd deze dag voor Dun aangenaam gemaakt. (N. li. Cl.) Wat de menschen aan overtollige belasting betalen! Als voorbeeld deelt men mede om trent de ingezetenen van Breda en omliggende gemeenten, dat zij jaarlijks aan waarschu wingen" voor het betalen van personeelo belasting betalen f 456, aan ^aanmaningen f220, aan «hvangbevelen" f511 en voor liet thuisbezorgen van patenten f145. De journalistenkring hield Zondag ji- Njjmegen een zomervergadering, waarop als leden van het bestuur werden herkozen de heeren II. de Veer en dr. A. Polak. De financieelo toestaud van den kring is gunstig. Het ledental nam in het afgeloopen vereenigingsjaar weder toe. f Na afloop der vergadering werd een oogen

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2