A0. 1890. Maandag 22 September. N°. 7592. Eerste Bind. V ier-en-veertig-ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITG eTerTj." ODÉ. Bi ïinenlftmlsclijg Berichten. Abonnh'MKNTSI'IIijsper kwnruinl1.85. franco per postdoor liet gelieele Rijk2,50. Afzonderlijke noininers- 0.10. BtURAr: ,11 A K KT, IC, 12 A, AiiviiiiTKNTlBPRiJs: vim 110 gewone regels met inbegrip vnn eene Courant10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Diubmaai. geplaatst wordt tegen twbkmaai. berekend. DU nummer bestaat uit drie binden. Schiedam, 20 September '1800. Jaren zijn voorbijgegaan, sedert Portugal wegens burgeroorlog en politieke woelingen de aandacht van ons werelddeel trok. Men hoorde er weinig meer van, dan dat het land voor uitging, en men wist, dat tal van Engelsehe familiën er zich hadden gevestigd die handel tlrijveu en aan het hoofd staan van industri- eele ondernemingen; te Oporto bestaat zelfs een zoogenaamde sEngelsche wijk". Van hun eenmaal zoo uitgestrekt koloniaal gebied hebben de Portugeezen niet veel over gehouden toch zijn hunne bezittingen op de oostkust van Afrika niet onbelangrijk en, konden ze die uitbreiden, ze deden het. Engeland, nooit tevreden met wat het bezit heeft in dit jaar, zeker in het gevoel van zijn overmacht, het kleine Portugal in Afrika op de meest willekeurige wijze be-of liever mis handeld. Er brak een storm van verontwaar diging los, toen in Portugal het gebeurde bekend werd, en de positie van de in Portugal vertoevende Engclschcn was verre van be nijdenswaardig. De nieuwe toestand in de be zittingen moest echter bekrachtigd worden, en zoo werd er tusschen Engeland en Por tugal een tractaat gesloten, dat beider grenzen ia liet duistere werelddeel bepaalde, en beider rechten vaststelde. In de Portugeesche Kamer van afgevaardigden zijn er bij gelegenheid van ,le behandeling van dit tractaat betreurens waardige tooueelen voorgevallen; men ging er elkander te lijf, een nieuw, maar naar liet schijnt in gebruik komend middel om staatkundige quaesties op te lossen. Op bet voorbeeld der volksvertegenwoordiging begon ook bel echte volk in opgewondenheid te geraken; er werd inde straten van Lissabon gedemonstreerd, gevochten en geschoten, en liet ministerieten einde raadbood den koning zijn ontslag aan. De koning, nog niet hersteld van een ziekte van typiieusen aard, staat voor een hoogst moeilijk vraagstuk. AYelk ministerie er ook optrede, liet moet de quaestie met Engelaad onder de oogen zien; de verbitterde menigte redeneert niet; een niet onbelangrijke republikeinsche partij wacht met ongeduld de toekomende dingen ■af; wie weet, welke rampen het inhalige Engeland, door zijn brutaal optreden in Oost- Afrika, over het kleine Portugal in het leven roept? Ook Nederland heeft zijn aandeel in de moeilijkheden, die telkens in Afrika opdoe men. Onze regeering is vertegenwoordigd geweest op het congres, tot bestrijding van den slavenhandel, te Brussel gehouden. Op dit congres werd echter ook een ander vraag stuk te berde gebracht namelijk uO heffing van invoerrechten in den Congostaat. Alle vertegen woordigers van verschillende staten schenen met dit, te onpas in de discussie gebrachte punt vrede te hebbenNederland alleen niet, en zijn vertegenwoordiger gaf clan ook duidelijk te kennen, dat de Nederlandsclte regeering wel het protocol betreffende den slavenhandel, geenszins dat aangaande de invoerrechten wilde helpen bekrachtigen, en aangezien de onderleekening van alle vertegenwoordigde staten noodig is, om de protocollen van kracht te doen zijn, is er tot dusverre nog geen praetiscli resultaat van het congres te Brussel verkregen. De Ncderlandsche regeering heeft over baar vasthoudend he id van verschillende zijden harde woorden moeten verduren. Ze is echter in baar goed recht, want het Beriijnsehe tractaat betreffende den Congostaat bepaalt, dat binnen twintig jaar geen invoerrechten aldaar mogen geheven worden. Bovendien heeft ze de voldoening, dat in andere lauden zich stemmen verheffen, die haar in 't gelijk stellen. Zoo bevatte het Journal des Dêbais, een der boste Fransche bladen, dezer dagen een beschouwing over de handelspolitiek der G'ongoregeering, die onlangs hooge uitvoer rechten vaststeldeen belastingen op de handelskantoren invoerde, liet blad doet uitkomen, dat op de conferentie te Berlijn vrije handel" do grondslag der beraadsla gingen uitmaakte. Worden de lasten in den Congostaat te zwaar, dan zullen de handels ondernemingen aldaar wel spoedig lot het verleden belmoren, uitgenomen een Belgische maatschappij, die als een ofTicicele wordt beschouwd. De bestuurders van den Congo staat ontvangen dcrlmlve door de boogere belastingen terug, wat door hen ais bandel- drij veilden aan belastingen is betaald. De slotsom van liet betoog is een aansporing tot de regeering der Fransche republiek, om krachtig op te treden, teneinde de hand having te verkrijgen van den vrijen handel voor alle mededingers in het Congogebied. De keizers van Duitschland en Oostenrijk zijn thans, vergezeld van hunne kanseliers in Sileziëwaar door Buitsehe legerkorpsen groote manoeuvres worden gehouden. Oos tenrijksche en Ilongaarsche bladen zijn vol van vriendschapsbetuigingen jegens den Duit- sclicn bondgenoot, die zijn legerscharen aan zijn hoogen bondgenoot vertoont, legerscha ren, die zoo noodig, aan de zijde van de Oostenrijksche zullen optrekken. Tegen wie, wordt niet gezegd; maar de Russen begrijpen zeer goed, dat ze zich van ingrijpende maat regelen op het Balkanschiereiland hebben te onthoudenindien ze niet door vereenïgde Duitsche, Oostenrijksche en Italiaansche leger scharen overstelpt wenschen te worden. Aan do onthullingen over bet Boulaugisme is nu gelukkig zoowat een einde gekomen. 7.e begonnen vervelend te worden en, hadden er niet zulke groote belangen op bet spel gestaan, men zou er eenvoudig over zwijgen. Dat de ex-generaal en minister van oorlog der Fransche republiek onmogelijk is geworden eu weldra een vergeten persoon zal zijn, betcekent op zichzelf niet veel; dat eene schatrijke vrouw, door baar huwelijk hertogin geworden, het geld met volle handen weg smeet, om Boulanger's ontwerpen te helpen verwezenlijken, isbaarzaak; zehoudttrouwens genoeg milliocnen over; maar wie er liet leelijkst afkomt, is de troonpretendent, de graaf van Parijs. Ilij wist van alle intriges af, liet een ander de kastanjes uit het vuur halen, doch gaf als waardig kleinzoon van koning Lodevvijk Philips, geen centime! 't Kari niet anders, of de ware koningsge zinder! in Frankrijk, de aanhangers van wijlen den graat" Van Chambord, moeten diep ge ërgerd zijn. Hun pretendent was een konink lijk pretcudent, een man van beginselen, een man uit éen stuk, die zeker geen kroon uit de handen van een avonturier had willen aan nemen. Ook zij hebben gesproken, en bij monde van den beste onder ben, de lieer Cazanove de Pradine verklaard, aan het knoeien met Bou- ianger geen deel genomen te hebben- De graaf van Parijs zal zeer oud moeten worden, vóór men in Frankrijk liet gebeurde vergeet, eu vóór zijn kansen op de kroon van Frank rijk eenige percenten gerezen zijn. Vergeten we met, dat Boulunger zelfs Z. 11. i.eoXlH in zijn ontwerpen heelt trachten te betrekken; de bekende wijsheid van dezen kerkvorst heelt hem echter bewaard voor stappen, die voor deu Franschen kroonpretendent noodlottige gevolgen hebben gehad. De Zwitsersdie radicalen, die de regeering in liet kanton Tessino verjoegen, hebben weinig genoegen van hun vermetel drijven. De bondscommissaris, door de regeering naar het kanton gezonden, heeft de besluiten van het nieuwe bewind van nul en geener '-vaarde verklaard. De verbittering tusschen clericalen en niot-clericalen blijft echter groot eu daar het Italiaansche naturen zijn, waarvan hwi sprake is, kan men zich riog wel op een of andere uitbarsting voorbereiden. Ten minste, bij de l agrafenis van den bij den aanslag gedooden advocaat, werden rede voeringen gehouden, die niets dan wraak ademden. Men mag echter van de Zwitsersche bondsregeering vertrouwen, dat ze op baar hoede zijn zal. Waarschijnlijk heeft de president van onze Tweede Kamer al deze beroeringen op het oog gehad, toen hij in de rede, waarmede hij het voorzitterschap aanvaardde onze[staats- instellingen hoogeüjk prees en ze boven die van andere staten verhief. En werkelijk, in die ontboezeming zit veel waars. SCHIEDAM, 20 September 1S00. Naar wij vernemen, zal op een der elas- sieke concerten, die door de hoeren Coenen. Kcs eu De pauw, in 't loopende winter seizoen 1800/91 iu 't Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam gegeven zullen worden, den heer B. IJ. L. J. Lores Jr., leerling van het conservatoire te Rotterdam, de universiteit te Amsterdam en van verschillende beroemde buitenlaiidsche specialiteiten en nu hier tor stede als leeraar in de toonkunst gevestigd, eenige composition voor orgel en piano voordragen. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, is het bestuur der sociëteit ïllarmonio" voornemens, om voor bare leden eenolezin-c te doen houden door den heer Justus van Maurik, van Amsterdam, op dit gebied ecu goede bekende. Voor deze lozing wordt van de leden eene betrekkelijk zeer geringe bijdrage gevorderd, waartegen echter wei niemand bezwaar zal hebben, als men be denkt dat een genoegen als bier wordt aangebodenzeker niet behoort tot die waarop liet gewone sociëteitsleven aanspraak maken kan. De kolonel van den genenden staf, A. Kool, die de groote manoeuvres in Frankrijk bij woonde is benoemd tot officier vn:i liet Legioen van Eer. Generaal Joubert is niet familie en secre taris te Amsterdam aangekomen en heeft zijn intrek genomen in »IIutel Mille Colonnes". Door de politie te Delft zijn Donderdag enkele hoeveelheden boter in beslag genomen en naar den ambtenaar van bet O. M. opge zonden teneinde onderzocht te worden, en wel naar aanleiding van art. 5 der boterwet. Door de politie te Groningen is proces verbaal opgemaakt van de volgende overtre ding der strafwet. Zekere II. J. F. was aan gemonsterd ais kok aan boord van de brik Regalia, kapitein Oosting, eu was met liet schip te Granton Harbor in Schotland binnen- geloopen. liet beviel hem niet aanboord, en daarom zond hij een brief aan zijn vrouw, te Groningen, waarin hij haar verzocht hem een telegram, te zenden van den volgenden inhoud: Vrouw doodelijk ziek. komt direct over. anders te laat, doctor Meihuizen". De vrouw verzond dit telegram en de scheepsgezagvocrdcr ontsloeg, na inzage van het telegram, F. terstond van zijn verplich tingen, zoodat deze eenigen tijd daarna weer thuis kwam. Ilij verheugde zicii reeds den kapitein zoo mooi beet gehad te hebben, doch keek raar op toen de politie zich in de zaak mengde en proces-verbaal tegen hem eu zijn vrouw

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1