Gemengde Berichten. sterken drankbedraagt f 20 per hoofd tegefi fl.60 aan zeep, 2. Ruim zevenmaal zoovee! wordt aan sterken drank uitgegeven als aan tabak. 3. Viermaal zooveel aan sterken drank nis oan suiker, 4. Acht en zestig millioen gulden meer dnn aan koffie, 5. Vijftig millioen meer aan sterken drank dan aan rund- en kalfsvleesch. 0. Drie en een half maal zooveel als aan steenkolen on turf voor huiselijk gebruik. 7. Vieren zestig millioen gulden meer dan liet lager onderwijs kost. 8. Een en veertig millioen gulden meer dan aan wnninghtiur in de steden wordt betaald. 0. Een en zestig millioen gulden moer dan aan woninghunr ten platten lande. 10. Ruim tienmaal zooveel als aan lovensvor- zekeringspremiën. 11. Ruim driemaal zooveel als aan inleg van spaarbanken. 12. Behalve de schrikbarende uitgave aan ster ken drank heeft de natie nog ettelijke millioenen ten gevolge van dien drank te betalen voor arm wezen,po'it ie,krankzinnigen, misdrijf, landlooperij, ongelukken, ziekte, vroegtijdigen dood, enz. enz., al hetwelk jaarlijks zeker nogmaals 40 millioen gulden kost. «Ziedaar, wetklieden!" roept de Volksvriend uitinvaar uw geld aan heengaat. Ziedaar de oorzaak van den algemeenen achteruitgang, waar over gij klaagt. Verlangt gij naar hetere tijden, vervloekt den drank en de drankwinkels gij zult er wèl bij varen." Uit Utrecht wordt gemeld: Het beroep, dat liet centraal comité op den Prinsessedag tot de natie richtte ter vorming van een fonds tot ondersteuning van behoeftige dragers van het Metalen Kruis of de Citadel-medaille, heeft weerklank ge vonden. Reeds dadelijk kwamen van ver schillende- zijden giften in van f100, van f-50, van f40, verschillende van f25, van f10 enz,, alsmede eeuige toezeggingen voor vaste jnarüjksche bijdragen. Met hartelijke ingenomenheid namen velen dergenen, die uitgenoodigd waren tot het hoofd-comité toe te treden eu provinciale comitó's te vormen, die uitnoodiging aan, en die cornité's kunnen derhalve eerlang hunne werkzaamheden aanvaarden. Eene der eerste verrichtingen zal zijn het fonds te vormen, en tot dat doel zal de in het algemeen gedane uitnoodiging tot mede werking daartoe thans tot ieder onzer land- genooten in hot bijzonder gericht worden door de aanbieding eener inteekenüjst. Moge de verwachting van het comité, dat bet ge noeg ontvangen zal om de brave oudjes ten einde toe te steunen, niet beschaamd worden. Wij wekken al onze lezers met warmte op, de edelmoedige poging van liet comité naar vermogen te steunen. Dat er behoefte aan het fonds bestaat, blijkt daaruit, dat nu reeds van verschillende zijden aanvragen om ondersteuning zijn inge komen. Aan zulke verzoeken kan natuurlijk niet voldaan worden, voordat eene algemeene inzameling heeft plaats gehad, en het co mité de behoefte overzien kan, waartoe een algemeen onderzoek wordt ingesteld, liet comité wenscht de zaak zooveel mogelijk te bespoedigen en hoopt daartoe de noodige medewerking te erlangen. Het halve detachement der troepen, die in het Bilt zijn gestationneerd, bedragende 50 man, is gisteren naar Leeuwarden terug gekeerd, daar zij ter bewaring der orde niet noodig zijn. Hierdoor is de sclvool in den Westhoek weer vrij. Donderdag is tussciien Scheveningen en Rotterdam de eerste stoomboot in de vaart gekomen. Als hoofdagent te Scheveningen is aangesteld de heer H. A. v. d. Roovaart. Weldra zal een geregelde dienst met drie booten tusschen de genoemde plaatsen tot stand worden gebracht. Donderdag hield het «Leger des Ileiis" te Rotterdam een groote bijeenkomst, welke met veel ophef was aangekondigdten gevolge waarvan een kolossale menigte zich voor liet Verkooplokaal verzamelde. De in veler oog onbehoorlijke bewoordigingen, waarin die aan kondiging gesteld was, had ook velen tegen de heilssoldaten in het harnas gejaagd, zoodat de politie het noodig oordeelde, in grooten getale aanwezig te zijn en voor het lokaal ruim baan te houden. Te 9 uren was de bijeenkomst geëindigd. De heilssoldaten kwameu echter niet naar buiten. Eindelijk echter vertoonde zich een drietal hunner, die het weldra met het publiek te kwaad kregen. De politie maakte een charge, gedurende welke de heilssoldaten allen het lokaal verlieten. Ofschoon dezen reeds lang vertrokken waren, was het te H uren voor liet lokaal nog zware van nieuwsgieri gen die echter langzamerhand zich verwij derden, zonder dat verdere ongeregeldheden voorvielen. Te Haarlem was Donderdagavond een groote oploop van volk, omdat men bemerkt had dat op den Burgwal een jongen van 16 jaar op een zolder werd verborgen gehouden en door zijn ouders vreeselijk moet zijn ver waarloosd. De jongen was een kind van de eerste vrouw, en van het bestaan er van werd nooit iels gszegd. Wel wist men, dat het echtpaar nog 5 andere kinderen had. Een sterke politiemacht was noodig om de ouders, vooral voor de buurvrouwen, te be schermen. In het gezin van een huisschilder te Amster dam heeft zich een geval van vergiftiging voorgedaan door het onbewust gebruikmaken van zinkwit in poeder, in plaats van meel, bij de bereiding van eetwaren. Een meisje van 17 jaar en een jongen van 10 :aar zijn door het gebruik ernstig ongesteld geworden. Zij worden in het gasthuis verpleegd. (Ilbl.) Uit Stiphout (N.-I3.) vertok eene familie, vader, moeder, broer en vier kinderen, in Januari naar Argentinië. Zij hadden daar niet alleen met veel ellende te kampen, maar spoedig stierven de man, zijn broer en twee kinderen. Toen de moeder met de twee overige k.nderen op kosten van inwoners van Stiphout de terugreis ondernam, stierf ook zij onder weg, zoodat de twee weesjes alleen in hunne geboorteplaats terugkwamen, waar zij liefde rijk verpleegd worden. De heer Smith, die als lid van hetEngel- sche gezelschap, dat in het «Grand Theatre" te Amsterdam een paar jaar geleden de «Mikado" opvoerde, de rol van Koko den beul vervulde, is te Londen op tragische wijze overleden, llij was in den laatsten tjjd waan zinnig. Meer dan 1200 maal achtereen voor scherprechter optredende, verbeeldde hij zich nu, in werkelijkheid een beul te zijn. In zijn toestand was hij gevaarlijk geworden. Zoo kan men den beste bij den neus nemen! Eeuigen tijd geleden bevond zich te Gorincham een b vliegend paardenspel". Teneinde het be zoek meer te bevorderen, had de directie aan gekondigd, dat gedurende de voorstellingen aan ieder bezoeker een gratis lot op neen paaid" uitgereikt zou worden. Dit reclame-middel trof uitstekend doel; elko voorstelling werd buitengewoon druk bezocht, tot eindelijk de laatste avond aanbrak, waarop het lot den gelukkigen winner zou aanwijzen. Den prijs ïhet paard" won ten slotte een korporaal. Met zeer veel drukteen omhaal werden een paar clowns aangewezen, den «schimmel", zoogezegd werd, uit den stal te halen, welke dan ook met een paard verschenen, maar in den vorm van de bekende houten kinderpaardjes op rollen. De directie had goede zaken gemaakt en levens aan haar verplichting voldaan. Van een levend paard was niet gesproken. Dit voorval brengt een soortgelijk geval in herinnering. Een schouwburgdirectie had nl. met een kermh aangekondigd, dat ieder bezoeker gratis een lot zou verschaft worden op een «echt Chineesch theeblad" bf op een maand kosteloos onderhoud van éen persoon. Die bewuste avon.; brak eindelijk ook aan, in dit gevat werd echtei nu aangeboden een wezenlijk echt Chineesch theeblad, maar om een aftreksel van the. van te bereiden, terwijl het onderhoud gedurende eene maand van éen persoon bestond in een paar klompen (onder hout). Onderhout had de directie laten drukken, dus alles was wederom in ordt het aan do gelukkige winners overlatende, met o! zonder langen neus huiswaarts te koeren. In het Fransche departement Haute Mame hebben zich, t?n gevolge van guur weder, nu reeds wolven vertoond, die een aantal schapen roofden an een paar malen in da bosschen menschen dreigden aan te vallen. De boeren beschouwen het vroegtijdig verschijnen van deze roofdieren als een voorteeken van een strengen winter. Zij zullen eerlang op groote schaal drijfjachten gaar, houden. De Matterhorn bij Zermathvroeger onbe- stijgbaar geacht, wordt tegenwoordig, zoo men weet, wel bestegen. Maar het blijft altijd een zeer gevaarlijke onderneming. Een paar dagen geleden i is dat alweder gebleken. Zekere lieer Gahre, uit f Straatsburghad de beklimming, niet lichtvaar dig, maar van twee gidsen vergezeld, ondernomen. 1 Zij zijn echter alle drie men weet dat bijS J zulk eene bergbestijging de deelnemers zich met een touw aan elkander verbinden naar beneden gestoft in een afgrond van 3000 voet en na tuurlijk te pletter gevallen. Een 17-jarig meisje te Berlijn, de dochter van een voornaam koopman, verdween in het voorjaar met een tooneelspeier van het Vaudeville-theater, met wien zij op een weldadigheidsfeest kennis had gemaakt. Alle nasporingen waren vergeeisch. De moeder werd ziek van verdriet en moest tot herstel van gezondheid naar Italië. Op de terugreis gingen de heer en mevrouw II. des avonds te Turijn naar een café-concert. Bij het optreden van «miss Lurline", een water-specialiteit, viel me vrouw H. in onmacht. De moeder lind in miss Lurline haar kind herkend. De verloren dochter, die veel ruwheid maar weinig liefde van haar schaker had ondervonden, ging gaarne mee naar huis. Eene vrij bejaarde weduwe te Bern, mevrouw Welti, geboren Escher, heeft bij natarieeleakte haar verscheidene millioenen tellend vermogen aan haar vaderland, de eedgenootschappelijke republiek, geschonken, onder den last van uitkea- ring van een jaargeld ten bedrage van fr. 70,000 levenslang, en verder onder voorwaarde dat in vredestijd de rente van het vermogen best wetf belic serlt M kenc Ook wier jaar nert spro St.- stell waa E weri in s de and< floss aan in 1 een wer nielt zaal S gew wie B met zaak levei eigei een dien koke «I den' het heefi De een nemi den sl act deni ker, meet ioint gelui om hebb al bi ande bij a de b men naar De l der waai note weet men van deek richt en Nedt mam trou' het per dage werk is ee «I toe, geet, uit t heb wasc lijk truffi weg) saust ter, vooruit reizen en mij in een bepaalde havenplaats opwachten. Het meisje, verblind door het goud, beloofde het en ik keerde naar de stad terug. Op den morgen van 4 Juli, den trouwdag van mijn heer, werd deze natuurlijk vermist. Het kwam uit, zooals ik voorzien had. Geen mensch had eenig kwaad vermoeden jegens mij. Iedereen zei, dat de luitenant met da schoone Resi op den loop gegaan was. Toen de huishouding van do Kleeberg's was opgebroken, pakte ik op een goeden dag mijne geroofde schatten bijeen, nam afscheid van mijne kennissen en reisde ongehin tard naar het IIol- «teinsche havenstadje, waar Resi mij wachtte. Een vissclier bracht ons naar Sylt en van daar voeren wij naar Helgoland. Wij waren weldra zoo gelukkig aan boord te worden genomen van een voorbijvarend koopvaardijschip, dat naar Java bestemd was. Toen waren wij veilig. Ik zette mij te Molenvliet, op eenigen afstand van Batavia, neder, wij trouwden en ik begon met mijn geld ren klom bedrijf. Wat ik ondernam ge lukte mij. Ik verdiende veel geld, maar wat ik er niet voor terug kon koopan, dat was mijn gemoeds rust. Ik bad niets aan heel mijn schat. Ik kocht land, liat het door Chineezen bewerken, dreef han del, rustte een schip uit en reeds in'1805 was ik oen der rijkste ingezetenen van Batavia. Wij hadden vier kinderen, aan wie ik innig gehecht was. Laar kwamen ongunstige tijden. In Augustus vau het jaar 1811 moest ik eene reis doen naar de oostkust, van het eiland. Tijdens mijne afwezig heid maakten de EngeLchen zich meester van Batavia en van de tijdelijke verwarring maakten de Chineezon gebruik om in de voorsteden te plunderen, te branden en te moorden. Ook mijn huis werd in brand gestoken en toen ik terug keerde, wist niemand iets van mijne vrouw en kinderen. Bijgestaan door een getrouwen dienaar, die zich eenigen tijd verscholen had, en enkele Javaansche werklieden, begon ik de puinhoopen op te ruimen. Wij vonden de lijken van mijne lieve kleinen en dat mijner vrouw iialf verkoold in een kelder. Allen waren gestikt. Mijn hart was gebroken en mijn krachten meteen. Ik werd dood ziek, doch herstelde en was na eenige maanden in staat de graven mijner geliefden te be zoeken. liet leven te Molenvliet was mij timnseen last. Ik maakte nujne landerijen te gelde en reisde naar West-Indie. Mijn kwelgeest volgde mij. Ik zocht afleiding in onvermoeide werkzaamheid en zag daardoor have en goed weer sleik vermeerderen. De mammon, dien ik verachtte, scheen mij te wil len bespotten. Van hem was toch geen herstel van mijn verloren geluk te verwachten. Eigenlijk was ik nooit gelukkig geweest en vreemd, wat ik overal elders tevergeefs had gezocht, trachtte ik eindelijk te vinden aan de plaats van uitgang, in mijn vaderland, op mijne geboorteplaats, tevens het schouwtooneei mijner misdaad. Zoodra dit denkbeeld bij mij rees, begon ik het ten uitvoer te leggen. Ik reisde af naar Nordenheim. Het Kioosterliuis stond onder verkoop en ik kocht het. Daaidoor meende ik het best eene ontdekking van mijn geheim te voorkomen. Geen metselaar zette ooit een voet over mijn drempel. Dag aan dag doorliep ik het oude, groote gebouw, trap op, trap af. 't V/as soms of de booze mij op de hielen zat. Honderdmaat was ik besloten zelf mijn aanklager bij het gerecht te zijn; telkens hielden de vrees voor straf en schande mij terug. Zoo verliepen eenige jaien on ik werd oud. Ik bereikte een teeltijd, als slechts weinigen gegund is en dra zal ik gereed moeten staan, voor den hoogsten Rechter te verschijnen. Daarom leg ik hierbij bovenstaande bekentenis af en smeek Renato van Meulen dat zij mij, als hnar dit geschrift in handen komt, inoga ver geven wat ik tegen haar misdreven heb. Ik weet dat ik haar levensgeluk heb verwoest, maar heb daarvoor reeds met het verlies van het mijne ge boet. Hare voorbede bij den eeuwigen Rechter zal ook mij, armen zondaar, nog op genade doen hopen." Juffrouw Van Meulen liet het geschrift in den schoot vallen. Traan op traan viel langs do rimpelige wangen. s't Is verre van mij, als uw rechter te willen optreden, Frederik Bork>" fluisterde zij. «Moge God u vergeven, zooals ik u vergeef!" Het volgende voorjaar lei ook Renate het matte hoofd ter ruste. Voigens haren wenscli, «erd zij in den dood met haren bruidegom vereen.^. Zij rusten onder denzelfden eenvoudigen steen en den ganschen zomer sierden eiken morgen frissche rozen haar graf. 't Waren de offers van eenige door haar beweldadigden. Ook zij had haar geheete vermogen vermaakt aan het door Frederik Bork gestichte weeshuis. Dit verrees eerlang op dezelfde plaats, waar de beide oude gebouwen hadden ge staan, aan welker bewoners het zijn ontstaan te danken had, en nog lang werd op 4 Juli het graf van de weldadige schenkster met versche ruikers getooid.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 6