Koloniën. besteed zat worden ten bate van kunsten en wetenschappen, en in oorlogstijd uitsluitend ten behoeve van de gewonde strijders voor Zwit- serlands eer en onafhankelijkheid. Madame Couderc te Bergerac heeft in uitste kende gezondheid haar Illn verjaardag gevierd. Ook haar geheugen is nog best. De oude vrouw, wier man, een kuiper en wijngaardhouder, 80 jaar werd, zegt dat zij zich nog heel goed herin nert, dat haar hart bijna van vreugde uit het lijf sprong, toen zij hoorde dat Napoleon op weg naar St.-IIelena was. Dat was dan ook wel een gerust stellend nieuws voor een moeder van 13 kinderen waarvan vele zonen. Een deel van den dierentuin te St.-Petersburg werd dezer dagen overstroomd. De olifant brak in zijn angst voor het water los en vluchtte in de reslauratiezaal in de kroeg, als zoo menig ander watervijand. Het gedressoerde dier dat flesschon kon ontkurken, beproefde zijn talenten aan de flesschen met sterken drank, welke daar in hot buffet stonden en dronk er voor den schrik een paar dozijn ledig. De drank miste zijn uit werking nietde kslossus werd dronken en ver nielde nagenoeg alles wat breekbaar was in de zaal. Slechts met groote moeite kon men den op gewonden dikhuider, die met flesschen sloeg naar wie hem te na kwam, naar zijn hok terugbrengen. Brignon, een te Parijs bekende gaarkok, heeft met de kokerij zooveel verdiend, dat hij zijne zaak heeft kunnen overdoen en zijne laatste levensdagen kalm kan slijten te Parijs in een eigen huis, op zijn kasteel in Normnndiii of op een villa aan de zeekust, die hij alle heeft ver diend, en waar hij nu voor zich kan laten koken. »Om een voornaam gaarkok te kunnen wor den" zeide Brignon tot een correspondent van het Dbl. v, Zuül-lIalL, die den man gesproken heeft, mmoet men geen gewoon mensch wezen. De kunst om zijn naasten te voeden vereischt een algemeene kennis; men moet alles te baat nemen wat den smaak streelt en de inaag en den geest; men moet te gelijk vetweider zijn," slachter, landbouwer, visscber, jager, wijngaar denier, warmoezior, vruchtenteler, bloemist, bak ker, kok, limonademenger, ijshandelaar, bouw meester, schilder, decorateur, glasblazer, porse leinbakker, goudsmid, kastenmaker, likeurstoker, geluatkundige, en bovendien een goed beheerder, om zich riet arm te maken. Men moet ontzag hebben voor anderen en voor zich-zelven, voor al bodenken, dat niemand het recht heeft, een ander iets slechts te iaten drinken of eten, en dat bij alles het loon in evenredigheid moet wezen roet de bewezen diensten. Dit toegestemd zijnde, moet men ziju menschen kennen en ieder behandelen naar zijn aard en de natie, waartoe hij behoort. De Amerikaan geeft veel geld uit, eet veel zon der te drinken, en drinkt vervolgens zonder einde, waarbij hij, na een nagerecht zonder wedergade, noten eet, om dorst to krijgen. De Engelschman weet niet te eten en is steeds overtuigd, dat men hem beet heeft. De Italiaan heeft afkeer van het eene en smaak in het andere, vooroor- deelen en liefhebberijen, waarnaar men zich richten moet. De Spanjaard is trotsch onmatig en wil eenvoudige dingen, die duur zijn. De Nederlander (vergeef mij mijn rondborstigheid, manr ik zeg geen persoonlijkheden) heeft ver trouwen van de beste dingen eet en drinkt hij het meest. Zijn eenig gebrek is, dat hij eens per maand naar Brignon gaat en de overige '29 dagen naar Duval. De Parijzenaar alleen stelt werkelijk op prijs wat men hem voorzet, en het is een genoegen, hem te bedienen. »Men verbaast zich," voegde Brignon er aan toe, iiovei' onze hooge prijzen, maar men ver geet, dat ik eiken dag een duizend frank heb uit te geven vóór ik nog een ei of een broodje heb gekocht. Huur en belasting, vuur en licht, waseh- en linnengoed (een servet wordt gewoon lijk 36 keer gebruikt, dient vervolgens voor de truffels, do kastanjes, de visch en raakt dan weg), het loon voor den opperkok, den opper- sausenmaker, den roosteraur, den voorraadmees- ter, de keukenjongens, de muitres d'botel, de tafelbedienden, de keldermeesters, dekasboudsters, enz. enz. Kijk eens aan welk een dagelijksche uitgaaf, zonder nog de moeite te rokenen om dit alles te doen loepen en eiken ochtend bet beste vleosch en de verschte visch ie vinden en cartes du jour te bedenken, die iederen nukkigen, verwenden, bedorven, nieuwsgierigen en brommigen klant bevredigen nik herhaal het het vak van gaarkok is niet gemakkelijk." Blijkens bericht uit Aken zijn er Zondagmiddag op den Eifelspoorweg tussclien Montjoie cn Kal- terherberg twee treinen met elkaar in botsing gekomen, waarbij vier personon omgekomen, veertien zwaar gekwetst, de beide locomotieven en vijf waggons vernield zijn. Te Berlijn is zekere graaf Kieist-Loss ge vangengenomen, omdat hij in een huis Unter den Linden, waar zijn beminde woonachtig was, den huisbaas van de trappon gegooid heeft, zoodat de man er waarschijnlijk het leven bij zal inschieten. Graaf Kleist hoeft reeds meermalen van zich doen spreken, o. a. door driemaal binnen korten korten tijd een vermogen te verkwisten. De Berlijnsche vleeschhouvrer, die beschuldigd wordt van zijn gestorven hond tot worst voor zijn klanten verwerkt te hebben, is, toen iiij zich op de centraal-slachtplaats vertoonde, omringd door veertig slachtersgezellen, die hem te lijf wilden en hem zeker deerlijk mishandeld zouden hebben, als niet de politie met veel moeite den man had bevrijd. Onder de half millioen stukken die dagelijks door de post te Berlijn worden ontvangen, zijn in doorslag 10,000 brieven met onvolledige adres sen. Alleen het nazoeken van die 10,000 adressen in het adresboek vordert dagelijks 10 uur arbeid voor 33 beambten. Het aantal brieven met on voldoende adressen is sinds 1880 van 1800 per dag tot 10,000 gestegen. Volgens officieele opgaven heeft de Moldau, bij Praag, 4000 kub. meier water per seconde afge voerd tijdens den hoogston waterstand bij de laatste overstroomingen de normale afvoer is 60 K. M. per ceconde. De regenmassa, in die dagen in Bohemen gevallen, wordt gelijk geschat aan hetgeen anders in een halfjaar valt. Te Praag zijn nu nog 1200 gezinnen ten gevolge van den watersnood zonder huisvesting. De Iron deelt mede, dat men in de wouden van Indië een merkwaardige plant heeft ontdekt, welke met zeer geaccentueerde electrische eigen schappen is bedeeld. De hand, welke'een blad afbreektvoelt een electrischen schokde mag neetnaald wordt reeds gevoelig op een afstand van 6 meter, en zij wordt geheel uit hare richting gebracht, wanneer men haar in de nabijheid der plant brengt. De kracht van deze plant verschilt met het uur van den dag. Te twee uur na den middag is de electrische kracht het sterkst; des nachts is zij gelijk nul. Zij wordt het grootst bij een onweer, maar tijdens eene regenbui schijnt de plant te kwijnen en verliest zij al hare energie. Men ziet nooit een insect of een vogel rusten op deze plant het schijnt, dat het instinct hen voor het gevaar waarschuwt. In de nabijheid der plant vindt men geen magnetisch metaal, zooals ijzer, kobalt of nikkelhetgeen aantoont dat de electrische kracht aan de plant zslve ontleend wordt. Uit Granada wordt gemeld dat Maandag jl. in de Alhambra brand ontstond. Eerst nadat een gedeelte van het gebouw vernield was, bluschte men de vlammen. De brand, die een groot gedeelte van het be roemde Alhambra te Grenada verwoest heeft, is aangekomen in eene der dienstbodenkamers, uitkomende op do Myrten-plaats. Spoedig sloegen de vlammen over naar de balkons die rondom het gebouw loopen en van daar naar onderschei dene aangrenzende vertrekken. De Albroca-hof en oen deel van den hof der Acrayanos werden ver nield. Op liet eerste alarm snelde de bevolking van Grenada toe. Zij staarde, verstijfd van schrik, liet onheil aan, maar was niet in staat het te stui ten. De brand is uitgebarsten in den naclit van Dinsdag op Woensdag. Nadere bijzonderheden worden nng niet gemeld. Bij de volkstelling in den staat Alabama is eene 37-jarigo vrouw ontdekt, welke zich verheugt in het bezit van 28 levende, gezonde kinderen, om den anderen een jongen en een meisje. Zij heeft zesmaal drielingen, viermaal tweelingen en tweemaal éen kind tor wereld gebracht, te zamen 28 in 12 koeren. De vrouw zelve is eene vrij donkere kleurling haar kroost echter wisselt af van helder lichtbruin tot gitzwart. Deze klaur- schakeering geeft onder hare buren en kennissen aanleiding tot vele gissingen naar de raadsel achtige spelingen der natuur. Blijkens The medical Record wordt Noord- Amerika met een onrustbarende overbevolking van artsen bedreigd. Op de 60 millioen inwoners der Vereenigde Staten worden daar 100,000 geneeskundigen aangetroffen en komen er jaarlijks 3740 bij, terwijl in Duitschlimd met 45 millioen inwoners 30,000 geneeskundigen zijn en jaarlijks 935 bij komen, en hun aantal in Frankrijk op 38 milli oen inwoners 12,000 bedraagt en daar jaarlijks slechts 624 gevormd worden. Het biijkt meer en meer noodzakelijk, dat betere bepalingen voor de opleiding en praktijk worden vastgesteld. In Egypte is weder oen belangrijks verzame ling papyrus-iolien gevonden, waaronder groote brokstukken van een verloren treurspel van Euripides, getiteld- Antiopen" en een gedeelte van Plato's bandschrift van pPhaedon", dat uit de eerste eeuw der christelijke jaartelling dagteekent. Over de Brillen cn Oogglazen in hel algemeen en over de kenze en het gebruik van den eersten bril. Ill Hoe eerder men den bril kan afleggen, hoe beter; ik zelf heb meer dan zeven jaren d6ts btil ter zijde gelegd, en ik ken meer dan 500 per sonen, die bet in korten tijd zoover gebracht hebben, door het opvolgen van den raad, dien ik hier bij het aannemen van den eersten bril ge geven heb Men zette dien namelijk hij lezen, schrijven, of bij welke bezigheid ook, zoodanig voor de oogen en op den neus, dat men er zeer gemakkelijk overheen kan zien. Ik ben ruimschoots van dergelijke brillen voor zien, die juist hiertoe geschikt zijn, waarover men zonder de minste beweging van het hoofd kan heen ziendoch met een ovalen bril kan men dit even goed bewerkstelligen. Men zette de veeren van den btil rechtstandig op de slapen van het hoofdaldus krijgen de glazen een vlakke rich ting op den neus, waardoor men er spoedig over heen kan zien. Men ziet dus gemakkelijk voor zich neer op de letters, en nadat men vijf a tien minuten dooi de glazen gezien heeft, zie men weder over den bril, en aldus bij aanhoudende afwisseling. Indien de studie of andere bezigheid van langen duur is, moet men don bril weer eens afioggen, en zoo lang zonder bril werken, ais de oogen zich volkomen wel gevoelen. Dus wissela men af, en men zal dan spoedig bespeuren, dat men minder behoefte aan den bril heeft, zóo zelfs, dat ten laatste aan den bril in het geheel niet gedacht zal worden. Geiijk ik gezegd heb, zijn er honderden per sonen, die ik van doelmatige brillen voorzien heb, zoover gekomen dat zij geheel of gedeeltelijk, ten minste voor een tijd. de hulp van den bril kunnen ontberen. Daarentegen, ais men aanhoudend den bril op heeft, zal de behoefte niet alleen blijven bestaan, maar steeds grooter cn grooter wordenwant hoe meer men don bril gebruikt, des te meer gewent zich het oog daaraan, en des te moeilijker kan men er van terugkomen. Hoe eerder men derhalve het gebruik vermin dert, des te meer zal men in staat geraken dit hulp middel van het gezicht te laten varenten minste denzelve, zooals ik bereids opmerkte, voor eenen min ot meer geruimen tijd, weder ter zijde kun nen leggen. Men bedenke hier, dat ik slechts van vir- zienden, en niet van bijzienden gesproken heb. M. VAN DER HOEK, Gezwhtkundigc, Schiedam. Pastoor Palinckx herdacht den 3n Augustus zijn 25-jarigo vestiging te Djokja, Gedienstige han den hadden reeds vroeg in den morgen niet alleen de bitinen-galerij van den jubilaris keurig versierd, maar ook de kerk en het altaar feestelijk getooid met bloemen, groen en schilden, waarop tuepasse- lijke inscripties en zinnebeeldige voorstellingen, ter wij I de gahecle gemeente des morgens ter kerke was om den dienst bij te wonen, die door pastoor Smits werd gehouden. Na niloop der Iteikolijke plechtigheid gingen allen, jong en oud, rijk en arm, den braven en zeer beminden herder gelukwen- schen, en toen was het, dat pastoor Palinckx, geroerd door zooveel bewijzen van waarachtige hoogachting, misschien voor hot eerst sedei l zijn langdurige priesterschap, zijne aandoening niet kon beheerscben, maar zicli eenige oogonblikken moest verwijderen om weder tot kalmte ie komen. Van heinde en verre kreeg de jubilaris dien dag bewij zen van sympathie, niet alleen van goloofsgenooteri, maar ook vun andersdenkenden, die behoefte gevoelden, zoo niet den waardigen priester, dan toch den bravenen behulpzamen burger te eoren, die in al zijne nederigheid zoo hoog staat boven velen. Nog kreeg de jubdaris des morgens van Batavia het bericht, dat het Z. M. onzen Koning had behaagd hem te benoemen tot ridder vun den Nederlandschen Leeuw, do hoogste onderscheiding voor burgerlijke verdionsien, die in Nederland kan worden geschonken. Hedenavond zal, met het oog op die benoeming, den jubilaris eene ovatie worden gebracht en zal men zich tegen 7 uur van uit de sociëteit in optocht naar zijn huis begeven, om hem geluk te wenschen met deze onderschei ding. Naar wij vernemen, zal de resident do tolk zijn van aller gevoelens, terwijl eene ridderorde in goud Zijn Eerwaarde door eenigo vricliden zal worden aangeboden. {Mat.) Paramaribo, 28 Augustus. De gouverneur van Suriname heeft, in afwach ting van wettelijke rug ïing van het onderwerp, bij administratieven muatrege! algemeene regelen gesteld en doen openbaarmakenwaarnaar domeingrond kan worden uitgegeven Ier exploi tatie balata. Zoodanige concessie wordt vooralsnog niet ver leend voor terreinen die ter ontginning van delf stoffen bereids zijn uitgegeven. Wanneer concession tot ontginning van delfstof fen binnen een terrein, dat voor balata-exploitatie is uitgegeven, worden verleend, is de balata-con cessionaris gehouden de uitoefening der rechten van den ontginner van delfstolfen te gedoogen. De concessiën worden vei leend voor ten minste 5 jaren. Zonder goedkeuring van den gouverneur kan eene concessie niet worden overgodragen. De concessionaris Is verplicht: geene ander-") arbeiders te bezigen dan die het aftappen van balata voldoende verstaande boomen zoo te doen behandelen, dat zij aan de gevolgen der aftapping niet sterven. Bij het eindigen der concessie kan de concessi onaris het door hem gebouwde wegnemen, zonder schadevergoeding te kunnen vorderen voor hetgeen hij mocht achterlaten, hetgeen het gouvernement, des noodig geacht, op kosten van den gewezen concessionares kan afbreken en verwijderen. Aan hen, die voorkeur verlangen voor later aan te vragen concessiën ter exploitatie van balata, zal daartoe voor zooveel mogelijk gelegenheid worden gegeven. Aan hen, die reeds balata-concessiën aanvred- gen, is een termijn gelaten van éene maand, om zich te verklaren of zij de gevraagde concession onder de gestelde voorwaarden wenschen te aan vaarden. De gouverneur behoudt zich voor te gelegener tijd op nader te bepalen voorwaarden een of meer terreinen tot het verzamelen van balata, bij openbare inschrijving, te verpachten.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 7