Gemengde Berichten. "Volgens de Jlamb. Kuit. heeft de rijks kanselier een definitief afwijzende beschikking genomen op het verzoek om bekrachtiging der overeenkomst tusschen de Zuidwest- afriknansciic kolonisatie-maatschappij en de Engelsch-Ncderlandsche groep Groil Co,, betreffride de overdracht van rechten op het bezit van een gedeelte van het Zuidwest- afrikaansche beschermingsgebied. Gisteren zijn te Buckau (Duitschland) de schietproeven met snelvurend geschut op pantseringen op het schietterrein der firma Gruson aangevangen. Ongeveer 200 officieren van alle nationaliteit, behalve Frankrijk, waren daarbij aanwezig. Nederland worilt vertegen woordigd door kapt. Segboer, van liet'lereg. vesting-artillerie, en den dn luit. De Neve, van het 3c reg. veld-nvt. Do civiel ingenieur R. A. 3. Snethlngo is door do regeering der Zuidalriknanschc repu bliek benoemd tot baren tecbuischeu adviseur in Europa. Volgens Jlvxht voor Allen zal, met het oog op do algemeene Kamerverkiezingen, een weekblad verschijnen. De Strijd geheeten, dat beproeven zal eeue algemeene volksbe weging in bet leven te roepen onder do leuze vóór of tegen hot algemeen stemrechtDe heer Oudcns te Aruomuiden is metdevoor- loopige regeling belast. Als cene geruststellende aanvulling ven het bericht omtrent den Rotterdamschen oud- notaris, deelt nn de Jlaarl. Ct. mede. dat liet feit geen verwondering wekte en hot gel delijk bedrag van geen belang is. Men meldt aan de Avondpost van gisteren uit Wassenaar: Naar aanleiding van het verzet des bur- gemecj-ters, tegen bet ontslag des gemeente- opzichters door den raad gegeven, ontstonden gisteravond alhier ernstige ongeregeldheden. Men wierp met steenen, waarvan er een den burgemeester in den rug trof. Bij bet terugdrijven van de ontevredenen met blanken sabel, werd een persoon doodelijk in de zijde gewond, lieden zijn troepen aan gevraagd. In de raadszitting van morgen wordt de zaak aan de orde gesteld. Bij de eerste verificatie in het faillissement van notaris Clercx te Woerd werd'zooals reeds gemeld isnamens den in staat van kennelijk onvermogen verklaarde, een akkoord van 20 percent aangeboden. De curatoren verzetten zicli hiertegen, op gronddat er moer in den boedel zalen verklaarden dat, als dit akkoord werd aan genomen zij van alle verdere bemoeiingen in deze afzagen. Door den rcchter-cornrni.s.suris werd mede gedeeld, datzooals do zaak thans stond denkelijk 25 percent zou worden uitbetaald. Onder de grootere vorderingen van bekende schuldeischers stippen wij terloops aan een van f74000 van nu wijlen den heer Gust. Coencgrachl te Baarlo, en een vau flGOOO van de «Limbuigsehe Krediet-verceniging". Na afloop der oproeping van de bekende schuldeischers bood do lieer Aug. Coenen burgemeester van Gemert, zwager van notaris Clercx, eene vordering, hem persoonlijk aan gaande, van f8000 en namens zijne broeders en zuster eene van f 05000 ter verificatie aan. Niet ten onrechte verbaasde de rechter commissaris er zicli over, dat tot heden van die schuld niets bekend was en deze niet aan curatoren was opgegeven, en werd de lieer C. naar de volgende verificatie, over 14 dagen, verwezen. Door Jan Clevers te Weerd is bij den officier van justitie te Roermond eene klacht inge diend aangaande liet feit, dat hijals voogd over minderjarige kinderen, aan den notaris Clercx een kapitaal ter hand stelde tot plaat sing op eerste hypotheek, waarvan hem door gemelden notaris een bewijs werd gegeven, In stede echter van dat geld te plaatsen schijnt hij het tot andere doeleinden te heb ben aangewend. Volhvricnd Naar wij vernemen, is hedenmiddag brand uitgebroken in het hcercn-kieeilermagazijn van de firma Peek Cloppenburg op de Hoogstraat te Rotterdam, welke zieh vrij ernstig liet aanzien. Zondag geraakte te Scheveningen nabij de Wittebrug een electrische tramwagen weder in brand. Men schijnt alle moeilijkheden in deze nog maar niet overwonnen te hebben, want be halve de enkele gevallen van brand, komt het nog herhaaldelijk voor, dat de wagens eensklaps weigeren vooruit te gaan en een andere wagen moet worden uitgezonden oin den onwilligen naar de remise te sleepen. De lieer P. Koning tc Tessel, uitvinder van liet bekende reddingtoestel hetwelk te Amsterdam en te Toulon met zilver bekroond werd, ontving uit Marseille het bericht,"dat aan zijne vinding op de tentoonstelling te dier stede de gouden medaille was toegekend. In Juli des vorigen jaars werden door de ontrouw en samenspanning van een paar beambten aan de bank van leeuing te Nij megen uit die bank niet minder dan 132 panden, bestaande in gouden eu zilveren voorwerpen, vermist, waardoor aan die bank een nadeel van f 1553 werd toegebracht. Die som moest de directeur der bank, inge volge zijne instructie, aan de gemeentekas vergoeden. De bean.utc A, werd al dadelijk in hechtenis genomen en vervolgens tot een jaar gevangenisstraf veroordeelddoch de andere, G. W. dien men als den hoofd dader kon beschouwen, nam intijds de vlucht naar het buitenland eu wist zich buiten de handen der justitie te houden. Deze is nu tc Rotterdam ook gevat en zal zich thans, behalve over den diefstal van het goud en zilver, ook hebben te verantwoorden over de vnlsehheid in de boeken der bank, met welker bijhouding hij als le klerk was belast, Delft. Vrijdagmiddag zag een der politie agenten alhier, dat een man, die een vrouw in een wagentje langs de straat voorttrok, in erg beschonken toestand verkeerde en ook al omdat hij vreesde, dat de vrouw, die we gens verlamming niet kan loojien, niet zou komen, waar zij moest zijn, bracht hij beiden naar naar het politicbureau, doch daar zijnde bleek liet, dat de vrouw zoo mogelijk nog in erger mate beschonken was dan haar helper. Het geld, door bedelen verkregen, werd dus door beiden aan sterken drank zoek go- maakt i Maasland. Ook in deze gemeente heeft zicli een geval van slaapziekte voorgedaan. Door een landbouwer alhier nl. werd aan een ouden roncheizenden koopman nachtverblijf verleend. De man ging slapen en sliep na twee dagen nog. Op raad van een geneesheer werd toen de oude man slapende naar een ziekenhuis overgebracht. Terheiden. Verleden Donderdagavond was hier een ongewoon schouwspel te zien, dat vele toeschouwers lokte. Liep men langs liet strand, dan zag men op vele plaatsen het zand een licht verspreiden, alsof het in vuur stond, en de aanrollende golven ver spreidden insgelijks oen vurige» glans. Dit verschijnsel, het lichten der zee genoemd, komt langs onze kusten slechts zeer zelden voor. Ainstordam, De heer Domein Nieuwen- huis trad Zondagmiddag in eene openbare vergadering in hel gebouw zConstantia" voor een talrijk publiek op, ter behandeling dei- vraag: »wie zijn de rustverstoorders?" Dat rustverstoorder eene strafbare uitdrukking was begreep spr., met het oog op het feit, dat de rust liet ideaal van den fatsoenlijken Hollander was, maar niet, dat de minister van binnenl. zaken daaraan aanstoot nam. Voor hem toch moest bet woord een compli ment zijn, want nog onlangs was op een zen- dingsfeest Jezus de rustverstoorder der wereld genoemd. Inderdaad is elk hervormer, ont dekker of grootc geest een rustverstoorder-, met rust is niets te verkrijgen, de geheele sehepping is revoiutionnair, en voor rust, d. i. anti-revolutionnair, te zijn is dus in strijd met de schepping. Hoe noodig beweging en voor uitgang was toonde spr. aan in eene uitvoe rige rede. waarin de bekende grieven tegen de maatschappij breed werden uitgemeten. Uitvoerig stond spr. bij de werkstakingen stildeze werden zijns inziens niet door de socialisten in het leven geroepen, maar dooi de tijdsomstandigheden en het toenemende gevoel van eigenwaarde bij de arbeiders, als zoodanig waren zij verblijdend, maar ook omdat de geest, in zulke dagen van spanning lieerschcnde, de socialistische propagauda een geschikt arbeidsveld bood, Kenschetsend vond spr. het echter dat èn iu de Duitsclie mijn- districten èn te Londen, waar de werkstakin gen voorkwamen, de bevolking niet socialis tisch was. Uitvoerig werd de toestand der boeren en boerenarbeiders besproken en ten slotte wer den de drie vijanden der arbeiders gehekeld. De kerk, in zich zelve de minst gevaarlijke, maar alleen geducht door haar kapitaal, de troon, die niets beteekent, overal wankelt en slechts door de beurs wordt staande ge houden, en eindelijk liet kapitaal, de grootste vijand. Dat onder te brengen moet het hoofd doel zijn; bet streven daarnaar heet rustver storing, en daarop zijn wij trotschde naam rustverstoorder is ons oen eerenaam. Aan liet slot wekte bij, zinspelende op de zaak-Croll, tot eendracht op. Men moet eerst liet kapitalisme ten onder brengen en dan verder zien! Vrijdagochtend vroeg brak er brand uit op de eerste verdieping van een liuisin de Fiiedrichs- strasse te Berlijn. Ondanks weldra toegesnelde hulp eisclile deze romp vier slachtofferstwee dochters van den eigenaar, meisjes van Oen 12 jaar, en twee dienstboden vonden lmar dood in de vlammen. De eigenaar zelf, de lontenier Fuchs, word nog met behulp van een brandladder gered, terwijl de overige bewoners tijdig liet brandende perceel hadden kunnen verlaten. De bisschop van Fulda heeft aan zijne onder- hoorigo geestelijkheid het wielrijden verboden. Bij een stierengeveiht in rue Pergolése to Parijs is een stieronbevechter door een stier omvergeworpen en zwaar aan het hoofd gewond, zoodat hij in bowusteloozon toestand uit liet sttijdperk werd gedragen. Ken ander bevechter werd eveneens op den grond geworpen 6n gekwetst. Het dorp Reutü is met de gehuchten Reling en Moos, in de Rijn-vallei, door een hevigen brand verwoest. Velen der inwoners zijn dienten gevolge zonder dak. Ia de Londensche Exeter-hall hield Donderdag avond het uLeger des Heils" eene zeer opgewekte en talrijk bezochte bijeenkomst. Men vierde liet huwelijk den commandant Herbert Booth met Miss Coirie Schoch, en tevens drukte men het zegel op een plan tot het aanwerven van 4000 nieuwe officieren, in verb:---' met de sociale beweging welke het leger r achterbuurten van Londen denkt te gaan uitvoeren. Generaal Booth verkiaavde dat het leger thans reeds meer dan 9000 officieren telde. Voorts trad hij in eenige bijzondorhodan omtrent zijn groote plan tot maatschappelijke verbetering, hetwelk hij binnenkort in een boekwerk aan de woreld zal voorleggen. Te Londen is onlangs een nieuwe sekte ontstaan, die zich »de keik van God" noemt. Zij verwacht eene spoedige wederkomst van Christus- en vernietiging van allen, die hem niet hebben aangenomen. Have leden zijn totaal-onthouders maken geen gebruik van tabak, eten geen vleescfc en drinken geen koffie of thee. Uit Warschau wordt gemeld, dat drie vrijwil- ligers van een dragonder-regiment te Siedcle zonen van rijke Russische burgers, eenige wokoii geleden 's nachts op straat werden aangetroffen bij het lijk van een wachtmeester. Ofschoon zij verklaarden dot deze, toen zij voorbijkwamen reeds met een bijl vermoord was, werden zij ge- vangengenomen en ter dood veroordeeld; de krijgsraad ram aan, dat zij den wachtmeester Rad- den om hot leven gebracht uit wraak, omdat hij in dienst zoo buitengewoon streng was geweest Ofschoon de vader van een der vrijwilligers, de millionair Popowte Moskau, zich met een verzoek om gratie tot den czaar had gewend en eene borgstelling van 100.000 roebels had aangeboden, werd het vonnis om doodgeschoten te worden, op bevel van den gouverneur-generaal ton uitvoer gelegd, nog vóór het antwoord op het verzoek om gratie was ontvangen. Weinige dagari daarna heeft de vrouw van een smid uit Siedcla aangifte gedaandat do wachtmeester vermoord was door haren man, omdat deze haar verdacht, liefdesbetrekkingen met den wachtmeester te hebben aangeknoopt en hen ook werkelijk te zamen liad gevonden. De onschuld van liet drie tal is alzoo te laat aan het licht gekomen. Te Rome zijn vier valsche munters op heeter- dnod betrapt. Men vorraoedt, dat zij deel uitmaken van een groote bende. In den staat New-York houden de onweders en overstroomingen aan. Op verscheidene spoor- weglijnen is het vorkeer geheel gestremd, Eenige personen zijn verdronkenanderon door den bliksem getroffen. De aangerichte schade is groot. Uit New-York wordt gemeld, dat in Ohio de cholera is uitgebroken en dat in Dakota de oogst is mislukt. In de Araerikaansc.be stad PottsviUe (Pennsyl vania) is onlangs grooto opschudding verwekt door een dichte wolk van gele vlinders, liet was als een sneeuwbui van levende vlokken. De wandelaars vluchtten in de huizen, waardeuren en vensters gesloten werden. Do grond was zoo bezaaid met insecten, dat men er op uitgleed. Den volgenden dag waren do vlinders dood. Zij verspreid den toen eon verpestende lucht door de stad. De Semaine medicate bevat een belangwekkend schrijven uit Djiddab over de cholera onder de pelgrims van Mekka. De bedevaart is nu geëindigd en liet is interessant na to gaan, hoe groot do sterfte onder do pelgrims geweest is. De officicelo cijfers beteekenen niets, daar zij geen rekoning houden met de overland-karavanon, en bovendien alleen die gevallen behelzen, waarin vergunning tot begraving is aangevraagd; terwijl men2ichdaar- too op reis, gelijk bekend is, niet de moeite geeft, doch de gevallenen eenvoudig achterlaat. Om het aantal sterfgevallen te bopalen, heeft men dus geen ander middel als de vorgelijking van hot aantal aangekomen on dat der teruggekeerde pelgrims. Deze cijfers bedroegen voor de zeerei zigers 43.000 en 28.000; zoodat er 15000 in hot Heilige land zouden gebleven zijn. Dit cijfer wordt gestaafd door de officieeie mededeelingen, volgons welke er te Mekka van '13 tot!7 Augustusl875 zijn gestorvenvolgens berichten der geneeslioeren 000 per dag. "Voegt men hierbij die, welke op reis of in do andere heilige plaatsen gestorven zijn, on bedenkt men daarbij, dat een groot aantal aan de contróle der overheid ontsnapt, dan komt men zeor gemakkelijk tot het cijfer 15000, De karavanen uit het binnenland zijn aan hoegonaamd geen controle onderworpen; echter komen zij uit de bevolktsto deelen van het schiereiland, uit Chammar, Nodjeb, Assyr, Yemen, en telden zeker oen 10-000 per sonen. Bij deze karavanen, grootendeels uit volsla gen berooiden samengesteld, is zeker de sterfte niet lager geweest dan bij die ovor zee; men kan het aantal sterfgevallen daar dus zeker stellen op 3000. Ifet totaal aantal overledenen bedraagt dus 18.000; tegen 4800 ii 7300, waarvan de onderling zeer verschillende officieeie opgaven spreken.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2