De Burgemeester van Schiedam, 1890. onderdag 25 September. IN0. 7594. Bekendmaking. Feuilleton. De oude Romaan. Vier-6ii" ve ertigst© Jaargang. Buitenlandsclie Berichten. i Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. O D i i r! f-sT'ff.":Uii^ H ftfïl.li fI Ju ^2 iPONSKMKNTSPniJS, per kwartaal franco per post, door liet geheele Tfijk Afzonderlijke nommers Gezien de wet van den 30 December 1887 Staatsblad no. 255) betreffende onderstand (ondersteuning) ann mindere geëmployeerden, (Vaste wei k lied en en bedienden, op daggeld work- ïaarn bij inrigtingen van 's Rijks zeemagt en op 's Rijks werltvaarluigen, niet vallende in de termen van art. 2 dor wet van 24 Junij 1854 Staatsblad no. 92) Gelet op art. G van bet Koninklijk Besluit van den 10 Januarij 1888 Staatsblad no. 3) houdende bepalingen nopens de betaalbaarstelling lier bij eerstgenoemde wet toegekende onder steuningen Jlaakt bekend dat de attestation de vita tot ontvangst van bedoelde ondersteuningen, inliet begin van ieder kwartaal, op de werkdagen van des voo!middags 10 tot des namiddags 3 uren, lor Sect elario der gemeente verki ijgbaar zullen zijn. Schiedam, den 24 September '1890. Do Burgemeester voornoemd J. B. NOLET, L. B. t 1.85. - 2.50. 0.10. K U II E A IJ t Its A It K T, W sa 4. Advertentieprijsvan 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 10» Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaai. geplaatst wordt tegon tweesiaai, berekend. E 8 O E L A N U. Naar aanleiding van de verklaring der Duitselie autoriteiten, dat zij niet den slaven handel aan de oostkust van Afrika Bevordert of toelaat, merkt de Daily Wei us op, dat de Duitselie regeering waarschijnlijk onderscheid maakt tusschen den slavenhandel als een bedrijf en de huisslavernij household slavery). De eerste moet met alle mogelijke middelen worden onderdrukt en daarom zal de Duit selie regeering alles doen, wat in hare macht staat, om de slaven jachten, den uitvoer van slaven over zee, kortom alles to beletten, ■dat het koopon of verkoopen van slaven als een handelsartikel ten doel heeft. Doelt het gebruik van slaven in de huishouding is eene veel moeilijker quaestie. De slaven, zoo be weert men, maken niet slechts een deel uit van het vermogen hunner eigenaars, maar zijn onmisbaar voor het werk in huis en op den akker, en de Arabieren kunnen niet plotseling van hun middelen van bestaan worden beroofd. Uit dit oogpunt beschouwd, kan het koopen en verkoopen van slaven tot op zekere hoogte worden veroorloofd bijvoorbeeld indien de eene Arabier meer slaven heelt, dan hij voor zijne huishouding noodig heeft, terwijl de ander juist slaven tekort komt. Dezo gelegenheidsbeschouwing zal wel tegenspraak vinden. De Arabieren zullen bij de Boors in Zuïd-Afrika, bij de Amerikanen en in de Engelsche en Nederlamlsche koloniën ter leering kunnen gaan. In officieele berichten uit de Portugeesehe kolonie Goa, te Bombay ontvangen, wordt, uiutrent'de u'aar plaats gehad hebbende onge regeldheden gemeld, dat de aanhangers van Loyola, liet hoofd der volkspartij, in min of meer beschonken toestand en gewapend met geweren en dolken het stembureau zijn bin nengedrongen, om de stemming te beletten. De troepen waren genoodzaakt te vuren, waardoor elf personen gedood en een vijftigtal gewond werden. Tal vai. arrestatiën hadden plaats. Aan de Standard wordt uit Berlijn ge meld, dat volgens een daar loopend, maar door niets bevestigd gerucht, de keizers van Rusland en Oostenrijk eerlang eene samen komst zouden houden. Uit St.-Petcrsburg wordt aan de Daihj News hetzelfde bericht. Uit Cardiff wordt gomeld, dat ook Patrick Obrien gisteren werd gevangengenomen. Yolgeus bericht uit Kaapstad werd op 12 dezer door de troepen tegen Machonaland opgerukt. 1) U I T S C II L A N D. Volgens eene mededeeling aan de Nord- deutscho Alltjcnieina Zeltung omtrent de bij eenkomst te Rohnstock heeft keizer Wilhelm ill het park aldaar mot Kalnoky een gesprek gehad, hetwelk meer dan een uur heeft ge duurd en is de indruk van liet samenzijn te Rohnstock aan alle zijden ten hoogste be vredigend. Te Wilhelmshaven zijn gisteren, in tegen woordigheid van prins Ueinrich van Pruisen en vele hooge zeeofficieren aari boord van het artillerie-instructieschip Mars voortreffe lijk geslaagde proeven genomen door de af- deeling luchtscheepvaart. Op hoog bevel is in de koninklijke fabrie- kcü' te Spandau allo nachtwerk door vrouwen verboden. Uit Zanzibar wordt gemeld, dat de Duitselie onderdaan Künzel, die met acht, landgenooten onlangs te Lamoe aan wal was gegaan, op 15 dezer met de inwoners in eenen tsvist geraakte en daarbij met zeven zijner makkes gedood werd. Een der negen ontkwam. Er wordt een onderzoek ingesteld. f RANK It IJ K. liet bericht dat te Parijs, naar aanleiding van de Boulangistisclie onthullingen, sprake geweest zou zijn van verbanning van baron Ilirseh wordt stellig tegengesproken. OOSTENRIJK. In do regeeringskringen te Weenen is men van meening, dat de bijeenkomst der keizers te Rohnstock geen verandering zal brengen in de handelsbetrekkingen tusschen Buitsohland en Oostenrijk, daar er to gi'oole bezwaren beslaan tegen liet sluiten van een handelsverbond. Het politieke en militaire verbond blijft echter onveranderd bestaan, maar toch verwacht de Ooslenrijksche regee ring niet, dat Duitsehland nu zal besluiten om, krachtiger dan tot dusver, Oostenrijks staatkunde in het Oosten te ondersteunen. Eon van wijlen majoor Panil'/a's mede- beklaagden, Risow, die wel vrijgesproken, maar niettemin uit Bulgarije verbannen werd, heeft thans te Belgrado eene brochure uit gegeven, waarin hij openlijk erkent mede plichtig geweest te zijn aan den nog intijds verijdelden aanslag tegen vorst Ferdinand, en verklaart, dat nog tal van saamgezworenen te Sofia vertoeven, slechts een gunstig oogen- blik afwachtende om den bestaanden toestand omver te worpen, op de wijze als Panitza dat bedoelde, n.l. door uit-den-weg-ruiming van de hoofden der regeering. I T A I I E. Volgens een uit Rome aan de Weoner JPoliliselw Corrcsg'ondcnz gericht schrijven zou de pauselijke encycliek over de sociale quaestie, waar Leo XIII sinds drie jaren het plan van heeft opgevatonbepaald zijn uit gesteld ten gevolge van het op het katholie kencongres te Luik aan drn dag gekomen verschil van meetiingen. De paus verlangt zijn standpunt boven de uitmdoopende ziens wijzen te handhaven. Wel heelt Leo XIII reeds bij meer dan eene gelegenheid de nood zakelijkheid der lusschenkomst van het staats gezag in de betrekkingen tusschen patroons en werklieden erkend, docli de grenzen dier Vertelling uit het Zevenbergsche volksleven, door JULIUS TUEISS. 1. 't Was in het begin van den herfst en storm achtig weer. Op woeste wijze speelde de wind met de weerhanen op het hooge dak van het oud- adellijk kasteel. Knarsend draaiden zij rond om hun stang. Des te huiselijker was het in een der vertrek ken, waar twee mannen rookond, drinkend en pra tend bij den knnppenden haard zaten. liet geknars van de windwijzers bereikte wel hun oor, maar ■stoeide hen niet in hun vertrouwelijk gekeuvel, sn als zij er al eens naar luisterden, klonk het hun zelfs aangenaam in de ooren. De oudste van het tweetal was de Hongaarsche edelman baron Stephan Erbödy, een lang, deftig heer: do ander een Zevenberger, Sakser van af komst. Koonraad Gunter was zijn naam en hij stond te Kronstadt bekend a' ""-*.vi bekwaam jurist. Een belangrijk proces lia.i ,'iem genoopt een be zoek te brengen aan den baion. De zaken zijn reeds afgehandeld en de lieeren hebben zich gezet om nog een paar uren aan het vertrouwelijk samenzijn te wijden. De gastheer heeft zoo pas een beeld goschaist van liet levon in zijn bergland, van de eigenaar dige bekoorlijkheden der omgeving en van liet ge zellig verkeer onder de eenvoudige bowoners van den omtrek. Daar wordt onverwachts do deur van hot vertrek geopend en verschijnt de kamer dienaar van den baron in eerbiedige houding op don drempel. nGenadigo heer," zegt hij, aBassilie Opriscn is zooeven op liet kasteel aangekomen. Hij had Uwe Genade iets mede te doelen." sWut!" riep de baron met verbazing; aheeft de oude bij dit liondeweer nog zulk een verre wandeling ondernomen? Laat hem spoedig bin nen De dienaar ging ön da baron wendde ziclt weder tot zijn gast. »Weet gij wat, mijnheer Gunter? Dat treft gij heerlijk. Ik vertelde u zooeven, dat het leven hier zijne eigenaardige bekoorlijkheden heeft en liet verkeer bovendien Nu kunt gij zelf oordeelen. Zoo dadelijk zult^gij den eenvoud en de oorspron kelijkheid in oigen persoon voor u zien. Om u al dadelijk een weinig op de hoogte te helpen, moet ik u t zeggen, dat de oude Opriscu een mooidenaar, een tucliteling is Do jurist zette verbaasde oogen np en wilde antwoorden. »Laat mij uitspreken, mijnheer Deze moorde naar er. tucliteling geniet mijn volle vertrouwen, mijn iioogste achting zelfs, en ik weet. gestrenge heer, dat Bnssilie Opriscu ook uwe deelneming en bewondering zal opwekken. De oude man woont in liet gebergte en is een der meest ver trouwde opzichters mijner kuilden. Aha, daar komt li ij al!" Werkelijk werd aan de deur getikt, en op het krachtige, in het Romaanschuitgeroepen Binnen! van den huisheer word deze zachtjes geopend. De rechtsgeleerde had zich misschien voorge steld eenen man te zien binnentreden met woest uiterlijk, ruw gelaat en verwilderde haren en baard. In dat geval bedroog hij zicli grootelijks. Opriscu was een eerwaardig grijsaard, wien kalmte en gemoedsrust op hot gelaat to lezen stonden. Zijn lang, grijs hoofdhaar droeg hij in het midden gescheiden en zijn lange witte baard had clkon patriarch tot sieraad kunnen strek ken. Zijn kieeding verschilde in niets met die van alle Romantische bergbewoners. Mot een nederige buiging begroette de oude de beide heeren. sWat voert u zoo laat hierheen, Opriscu?" vroeg do edelman. vDat is spoedig gezegd, genadige li«er," was het antwoord. i> Eergist eren heeft .luan boven bij de mergel rotsen eeno berin mot twee jonnen gezien en gisteren heeft bet dier zieli in do nabij heid dor kuilden vertoond." «Uiiinuntond riep de baron, adat geeft weel een prettig avontuurtje. Docii hierover spiekon wij morgen nader, oude! Gij blijft van nacht natuurlijk Mor, Nu over wat anders. Wal dunkt u, als gij eens bij ons piimts nnanit en ons tien avond hielpt korten met een verbaal van uwe vroegere wederwaardigheden. Gij moet weten, deze lieer is een gerechtsdienaar. Gij zult in hem een bijzonder aandachtig toehoorder vin den." Wordt vevmltjd).

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1