Vrijdag 26 September. N°. 7595. A". 1890. "V ier-en-veertia-ste Jaargang. - 2.r.o, Verscli nt dagelHks, uitgezonderd Dinsdag. UIT G E V K EJ. 0 1) ft. Advertentieprijs: v.ui 1 10 gownm* ivgols met inbegrip van eene Courant» tO# leilere gewone regel meer- 0.10. Du 1 EM A Al. geplaatst wordt tegen tweemaal bei ek end. Biiïteiil anclsclie Bericht en. m K E U K. De Figaro gaat -voort met zijne onthullin gen sliet BouUingisme acliter do schermen". AfOSNi MKNTSriius, per kwartaal Franco per pastcinor liet g»lieele Rijk Afiomleilijke nominees 1 IX'». - o.to. II IJ It E V III A K K T, ID, 13 4. O 'J A Thans is verschonen liet verliaal der gebeur tenissen, die de benoeming van den lieer Cnniot tot president der republiek zijn vooraf! gegaan. De Paris is daarentegen klaar met zijne openbaarmaking der geheime papieren van het Buulangismedoch tlmus is weer een ■and® geschrift ter zake verschenen. De lieer .1. Lamouronx, oud-secretaris van den heer Dillongeeft bij den boekhandelaar Savine onder den titel: »Een jaar van verbanning" eene reeks van vertrouwelijke mededeeiingen uit over bet Boulangi.sine, Het zijn hoofdza kelijk brieven en stukken, waarvan het mee- rendeel reeds- door het blad Pari.i werd openbaargemaakt, doch thans aangevuld met eenige nadere bijzonderheden. Er komen echter ook eenige nog niet bekende anekdoten of stukken in voor betredende de keuze van candidalen door den lieer üoulanger. Som migen wekten niet alleen verwond et ing, maar ook den lachlust op. Zoo kwam op zekeren dag bij bet hoofdkwartier van bet Boulau- ginne te Parijs1 in de rue Galilee aan een arme drommel, met vette kleederen en ver ward haar, die den lieer Jollivet wensehte te spreken. De bedienden zagen hem voor een bedelaar aan, zooals er zoovelen kwamen, en wilden hem niet aandienen. Op's mans aan dringen ging een hunner er ten laatste toe over, waarop de lieer Jollivet, zich ook van hem willende afmaken, last gaf den man vijf francs te geven. Dij het zien van het geldstuk aarzelde de onbekende een oogenblik, maar een waardige houding aannemende, noemde hij zich: Abadie, vanwege den generaal. Bij liet hooren van dien naam sprong de lieer Jollivet op en gelastte dat men dien heer zou binnenlaten. Abadie was niemand anders dan de broeder der kamenier van mad. De Bon- nemain, dien do generaal naar Blois zond als candidnat en aan wien men toen, op formeelen lijst. 8000 fr. subsidie ten behoeve van zijne candidatuur uitbetaalde. Den volgenden dag kwam hij weer op het bureau terug, maar nu geheel in het nieuw gestoken en zijn haar behoorlijk opgemaakt. Abadie stelde zich candidnat te Dlois. had 200 stemmen, werd niet gekozen en belette den conservatieven candidnat de zege te behalen. Van nog meer dergelijke prul-candiclaten, die zich aanmeldden en subsidie ontvingen, vindt men in dit geschrift gewag gemaakt. Zoodra de Kamers bijeenkomen, zal de regeering een ontwerp indienen tot het ver- leeuen van een buitengewoon krediet, ten einde aan de slack toilers der overstroomingen in het zuiden des lands te gemoet te komen. De lieer Amilcnre Ci priani lieert van Parijs uit een beroep aan het Portugeesche volk gericht, teneinde het uit te noodigen op te slaan en eene omwenteling te onder nemen. Dit stuk heeft tot titelAlgcmeene hond der volkenLalijnsche afdeeling. De graaf van Parijs hoeft uit Folkestone een brief gericht aan Boclier. waarin hij zegt dat de jongste indiscretion de openbare meening op een dwaalspoor zouden kunnen brengen ten aanzien van dn politiek, die hij werkelijk heeft gevolgd bij gelegenheid der laatste verkiezingen. Ik geloof, zegt de graaf, op een moeilijk tijdstip de belangen van de zaak der monarchie goed begrepen te hebben. Verbannen door de republiek, breng ik de wapenen bij elkander, die zij mij zelve ver schaft, om haar te bestrijden. Ik mag geen gelegenheid verzuimen om de zegepraal der monarchie voor te bereiden. Ik verzoek mijnen vrienden niet voort te gaan met hunne onder linge kibbelarijen, maar zich te vereenigen, opdat de strijd kunne worden voortgezet. De graaf van Parijs is gisteren met den hertog va.i Orleans te Li vei ,,ool scheep ge gaan naar de Vereenigde Staten. Zij worden vergezeld door de heeren Othenin d'Haus- sonville. De Lastoyrie, kolonel De Parseval, kapitein Morhain, d'Uzès en dr. Récamier. Het anti-slavernij-congres heeft Maandag in de groote zaal van het aardiijkskiindig ge nootschap te Parijs zijne eerste openbare zit ting gehouden, welke werd gepresideerd door den lieer Keiler, den oud-afgevaardigde van Belfort. Na de buitenlandscho gedelegeerden liet welkom te hebben toegeroepen en in het bijzonder de Engelsohen, die groote natie, welke zooveel gedaan heeft voor de beschaving, heeft de lieer Keiler een geschied kundig overzicht gegeven van de slavernij en mgr. Lavigerie, het anli-slavernij-hoofd, vergeleken bij den heiligen Yincentius van Paulo, die, zelf door roovers gevangen genomen en in slavenketenen geklonken, al zijne krachten, zijn geest, zijn verstand ge wijd lieefl aan het bestrijden van den handel in negers. Deze loftuiting op mgr. Lavigerie werd zeer toegejuicht, evenals de hulde, dooi den heer Keiler gebracht aan de Engelsche gedelegeerden. Wij moeten, zoo zcide de lieer Keiler verder, in de eerste plaats bestrijden de sceptische lieden in ons land, die beginnen te lachen als men de zwanen wil verdedigen en evenzeer de fatalisten bestrijden, die aan de kracht van den YInzelmanschen godsdienst gelooven voor de beschaving van Afrika. Alleen de Christen-zendelingen, zeide hij. kun nen de negers opheffen uit hun staat van min derheid, waarin zij thans verkeereu. Daarom vereenigt mgr. Lavigerie op dit oogenblik de vrijwilligers, teneinde verder de Sahara binnen te dringen en een weg van Algiers naar Tombouctou aan te leggen. Ten slotte spoorde de heer Keiler de leden van het congres aan, om in de gitnsche wereld eene groote beweging uit te lokken, bestemd 0111 de sla vernij voorgoed te overwinnen. De heer Descamps, professor aan de univer siteit te Leuven, nam daarop liet woord en gaf uitvoerige bijzonderheden over den tegen- woord igen toestand der slavernij in Afrika. m erkende dat de Muzelmannen do Euro peanen op het vasteland van Afrika zijn voor gegaan in pogingen tot beschaving. Maar wij mouten hen voorkomen. Het cougres is Dinsdag gesloten, na het aannemen van een aantal besluiten. Bi] liet eerst aangenomen besluit richt het congres aan de mogendheden, die de algemeene akte van de conferentie te Brussel geteekend heb ben, de uitdrukking van zijne diepe erken telijkheid voor liet werk dat het heeft vol bracht en drukt het den wenseh uil, dat de laatste voorwaarden, die nog te vervullen blij- v.-A, zulks onverwijld mogen worden, teneinde te gemoet te komen aan de gevoelens van de gansche beschaafde wereld. Onder de verdere resolution behoort er ook een ten gunste van de splitsing van den anti-slavernij-nrbeid in nationale comité's, onafhankelijk van elkander, en eene andore ten gunste van het oprichten van vrijwilligers korpsen, welke zouden moeten gaan werken aan de uitroeiing van den slavenhandel, in overeenstemming met liet eerste artikel der algemeene akte van Brussel. liet laatste of Ho besluit drukt de meening uit, dat de directeurs der nationale comité's nogmaals moeten bijeenkomen oin van inzich ten te wisselen, en bepaalt, dat een nieuw congres uiterlijk binnen twee jaren zal bijeen komen, Alvorens de zitting te sluiten, heeft kar dinaal Lavigerie in levendige bewoordingen de Engelsche leden der verecniging bedankt, evenals de regeering van Eugelands koningin, welke met alle kracht heeft geholpen tot het welslagen van den arbeid. Be kardinaal om helsde den Engelschen gedelegeerde, sir Ch. II. Allen, secretaris van de anti-slavernij- vereeniging, onder de herhaalde toejuichin gen van de 800 in de zaal aanwezigen. liet congres werd des avonds beslolen met een fees)maal in het hotel «Continental", waar verschillende toosten werden uitgebracht. De Liberie, een zeer gematigd republikeinsch blad, laakt liet intusschen dat het auti-slavei'riij- congres met eene mis in de kerk Saint-Sul- pice geopend is, waardoor het een katholiek karakter erlangt, hetgeen slechts aan de zaak schaden kan, daar de wereld niet enkel uit katholieken bestaat. In den ministerraad is de vraag behandeld, of het wenschelijk is de leiders der royalisten, die zich met generaal Boulanger verbonden om de republiek ten val te brengen, gerech telijk te vervolgen. Volgens de Parijsche bladen werd eenstemmig besloten geene ge rechtelijke vervolging tegen de helpers vnu generaal Boulanger in te stellen. E N E T. A N 1>. Uit Bombay wordt gemeld dat te Manipoer eene omwenteling is uitgebroken, op touw gezet door de broeders van den mnlmradja, die zich meester mankten van het paleis, van het am munitiemagazijn en van vier stukken geschut. De maharudja is gevlucht in het Engelsche residentshuis. waar zich twee compagnieën infanterie bevinden, welke sterk genoeg geacht worden om de opstan delingen in bedwang to houden. Uit Goa wordt bericht, dat te Margoa Zondag wanordelijkheden gepleegd zijn, tcu gevolge waarvan de staat van beleg is afge kondigd. Een telegram uit Margoa meldt dat alles thans rustig is, en dat de aanstokers der wanordelijkheden de vlucht genomen hebben. Tcnuiude den in Ierland dreigenden hongersnood te voorkomen, is de regeering in onderhandeling getreden met liet bestuur van den Midland-spoorweg over den houw van spoorwegen van Gahvay naar Clifden en van Ballina Baar Killaln. D U I T S C It I A N D. Het mausoleum voor keizer Friedrich in de Friedenskirche te Potsdam zal 18 Oct. a.s. worden ingewijd. OOSTENRIJK. Be Nemzct spreekt het bericht tegen, dat de belemmerende maatregelen aan de Ilongaarselie grenzen tegen den invoer van varkens uit Servië zouden zijn ingetrokken. ÏÖBTIIdA E. Be dagbladen te Lissabon melden dat een Engelsch eskader den 2'2n voor Mozambique is aangekomen. De PoiTugeeselio regeering heeft den gouverneur doen weten dat hij den Britschen vlootvloogd en zijne ondergeschikten met al de achting behandelen moet welke aan eene bevriende mogendheid verschuldigd is. Maar indien de admiraal iels ondernemen mocht dat inbreuk maakt op den staat van zaken, die voor het Engelsch-Portugeesche tractaat bestond, dan zal de gouvorneur te doen hebben wat de eer der Portugcesche natie vordert. De toestand van den koning is een weinig beter, llij zal waarschijnlijk spoedig naar het kasteel Belcm overgebracht vvordeii. Naar aanleiding van de te Goa (de eenige kolonie, welke Portugal nog op de westkust van Britsch Indië bezit) voorgevallen onge regeldheden, hebben de Portugeezen, die te Bombay wonen, eene bijeenkomst belegd, waarin, volgens bericht van Engelsche zijde, werd besloten een adres te zenden aan koning Carlos, met verzoek de grieven van de in woners der kolonie uit den weg te ruimen. Indien de Portugeesche regeering dit niet doet,

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1