Biinieiilaudschc Berichten. STAT EN-GENERA AL. dreigen de Portugeezen de inlijving van Goa bij Britsch Indiü tc vragen. T U li K IJ E, Te bcginnon niet net nieuwe schooljaar wordt in alle iuvichtingen van hooger en middelbaar onderwijs in Montenegro het onderwijs in de Russische taal ingevoerd. 0(> bijzondere scholen wordt reeds geruimen tijd Russisch onderwezen. Do af'ileelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de wetsont werpen betredende Wijziging der wetten op de personele be lasting (paarden) do hecren Glinderman Rrantseu van do Zijp, Royaards, G. van Deilom en .Schepelverbooging en wijziging der bogrooiingen voor 1890 in verband met de uitbetaling der koopsom aan do Ned. Rijnspoorwegmaatschappij, de hoeren Bevers, Mees, Gleichman, Van Velzen en Van Delden; nadere bepalingen omtrent den suikeruceijns, dc hoeren Baldmann, Dobbelman, Gleichman, Sanders en Mutsaers. SCHIEDAM, 25 September 1S80. De nudienlie van den minister van water staat, handel en nijverheid zal a.s. 'Zaterdag, 27 dezer, niet plaats hebben. Biykens een van don gouverneur-generaal van Nedcrhuidseh Indië ontvangen telegram, wordt de gouvornomonts-koffieoogst op Java voor dit jaar lliuns geraamd op 104,200 pikols. met Nov, den vee Sthl. no. .152 bevat een kon. besl. van den Gden Sept., lot wijziging van het kou. besl. van 20 Mei 1888 (Stil. no. 80), waarbij, herziening van het kon. besl, van 40 1884 (S/Al. no. 223), bepalingen wor- vastgesleld omtrent liet vervoer van langs spoor- en tramwegen en met schepen, en de reiniging eu ontsmetting van vervoermiddelen. De wijziging bestaat uit een eenigartikel, luidende yin plants van do in art. 4 van Ons besluit van 20 Mei 1888 (Sill. no. 80) voorkomende woorden: »9 Augustus 1878 {Sthl. no. 124)" wordt gelezen»2S October 4889 (Sthl. no. 140)". «Onze ministers van binnenkindsche zaken, van financiën en van waterstaat, handel eu nijverheid zijn belust mot de uitvoering van dit besluit, dat in het Sthl zal worden ge plaatst, ca waarvan afschrift zal worden ge zonden aan den Raad van State". Door het ministerie van waterstaat, enz., worden in de St.-Ot. no. 21G verschillende jnededeelingen gedaan betreffende liet leggen van meerlanden in de rivier Het Scheur, enz., De Staats-Coumnt, no. 224, bevat het koninklijk besluit van den 43den September jl,, ter uitvoering van art. 45 der wet tot regeling \nn liet lager onderwijs, laatstelijk gewijzigd bij die van 8 December 1880. Ter aanvulling van het reeds medegedeelde, volgen hier nog eenige bijzonderheden aan gaande de Indische begroeting voor liet jaar •1891, welke aan do leden der Tweede Kamer der Staten-Geueraal is rondgedeeld. De dienst van 1890 belooft nog gunstiger uitkomsten dan (lie van 18S9, en wel een voordeelig saldo van minstens 4*4 millioen, ia stede van een tekort van 7i/a millioen aanvankelijk get'aamd. Voor 1891 zijn geraamd de uitgaven op 130,840,GIG de middelen op f 110,414,315. De begrooting sluit dus met een tekort van 120,420.331, of fl2,910,990 meer dan over IS90 gewamd. De inkomsten zijn o. a. nog lager geraamd f 770,000 wegens uitgaven in liet belang van dn inlandsébe bevolking uit liet excellent van het hoofdgeld vanheeren- dienstplichtigen. Hooger zijn geraamd 1501,000 in- en uitvoerrechten; f533,000 verkoop van tin; f110,000 patentrecht; f100,000 gutverkoop; f103,000telegraphie en f188,000 spoorweg-exploitatie. Voor de stoompakketvaart in den Indischen Archipel is eene verliooging van f341,485 gevraagdvoor 't F.uropeeseh onderwijs is f 09,000 eu voor 't inlandsch onderwijs f 34,000 meer uitgetrokken, van welke laatste som t'10,500 bestemd is voor een cursus tot opleiding van inlandsche ambtenaren aan het openbaar ministerie, aanvankelijk te openen te Batavia, onder oppertoezicht van den direc teur van onderwijs, en onder toezicht van eene commissie. Voor opleiding van inlandsche vroedvrouwen wordt f5400 aangevraagd. Voor verbetering van liet ijkwezen is f35,300 uitgetrokken. De kosten voor burger lijke openbare werken zijn f721,142 hooger dan die van liet vorige jaar. Voor verlenging van den spoorweg en kolenstorlimichtingeu op Sumatra wordt f 350,000 aangevraagd als termijn van de voor de verbindingslijn noodig geachte som van f 1,*190,000. Den bouw van een kolenslortinriehting aan de Emma-haven, waardoor schepen de kolen direct uit de spoorwagens kunnen innemen, wenscht de regeering onder handen te nemen, onafhan kelijk van de beslissing omtrent do exploitatie van de Ombilien-kolenveldcn, waarvoor in de eerste helft van 4891 een voorstel aan de Stateu-Genéiiml gedaan zal worden. Voor- loopig wordt voor dit werk (50,000 aange vraagd. De oorlogsuitgaveii zijn ongeveer 7 ton lager, ten gevolge van minder uitgaven voor geniewerken. Voor de verdere oprichting en instandhouding eener koloniale reserve is eene som vnu f150,000 aangevraagd. Eerst wordt de reconvalescenten-compagnie opge richt. Onder de uitgaven voorde marine zijn f517,000 bestemd voor aanbouw cn uitrus ting van nog 2 zeestoomers voor de gouv.- marine. Do opbrengst der koffie wordt op 52 cent begroot, tegen 48 cent ten vorigen jare. Het patentrecht is f 130,000 hooger geraamd, in verband mot. hof. voornemen de vrijstelling te doen vervallen van het inkomen van naaml vennootschappen, welke ter zake van de uitoefening in Nederl. Indiü van eeuige nijverheid of van eenig ander bedrijf in het in Nederland gelieven worden recht van patent zijn aangeslagen tot een bedrag van 2 pCl. over het gezamenlijk beloop dor uitdoolingen. De regeering is voornemens ten aanzien van de opleiding van ambtenaren voor liet boschwezen in Indiü een nieuwe regeling te treden. Thans worden jongelieden, die in het bezit van liet diploma dor landbouwschool zijn (of, als de zoodnnigen zich niet in vol doend aantal aanbieden, jongelieden die aim het eindexamen eener hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus hebben voldaan), in de gelegenheid gestold om in Pruisen bij houtvesters en bij de boseliaradcmie te Eberswalde de'speciale kennis op te doen, welke zij voor den dienst bij het bosehwezen in Indië behoeven. Dit stelsel van opleiding voldoet niet geheel, en het wordt beter ge acht om voortaan reeds bij de landbouwschool te "Wagoningon een aanvang te maken met dc speciale opleiding voor den dienst bij liet bosehwezen, en die opleiding dan voort te zetten te Tharond in Saksen, en ten slotte, gedurende zes maanden, bij 's rijks herbarium te beiden. Van de hier te lande aanwezige middelen van onderwijs, voor zoover die oven goed of beter zijn dan in het buiten land, zal dan het noodigc gebruik worden gemankt, en do studiën in liet buitenland zullen slechts *17 maanden in stede van 3 jaren behoeven te duren en verricht worden in eene bergachtige streek, die zich beter eigent voor opleiding ten behoeve van den Indischeu dienst dan de vlakke streken waar de élèves tot dusver hunne studiën maakten. Bij volledige toepassing der nieuwe regeling zal voor toelageu aan negen leeraren tc Wagcningen f2400 'sjaars en aan den ama nuensis bij 's rijks herbarium te Leiden fGüO 'sjaars noodig zijn, en voorts aan de élèves gedurende bun verblijf in Saksen f70 's maands en te Leiden f 100 's mannds moe ten worden toegekend. Bij de Indische be grooting is' echter nog slechts gerekend op een overgangstoestand, waarbij jongelieden, reeds in liet bezit van het diploma van do landbouwschool, onder hot genot derzelfdo toelage, die volgens den regel eerst na liet vertrek naar üuilschland wovdt uitgekeerd, geschikt worden gemaakt voor de opleiding iu Saksen, weshalve voor toelage aan leeraren bij de landbouwschool slechts f1200 noodig zul zij u. De lieer De Marez Oyens, administrateur nau het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid, is gisteren naar Berlijn ver trokken, als gemachtigde onzer regeering bij de behandeling van spoorwegaangelegenheden, waarbij Nederland betrokken is, aan liet ministerie van openbare werken aldaar. Bij het onderzoek van de wet op don krijgsdienst in do afdeelingen der Tweede Kamer is gisteren door door het lid den lieer Baldmann in zijne sectie te dezer zake eene nota overgelegd. De staatscommissie voor de arbeids-euquète zal 1 October te 's-Graveuhage in plenum bijeenkomen. In den loop van de maand October zat de sub-commissie voor den arbeid op spoor-en verkeerswegen hare verhoeren aanvangen, welke daar ter stede zullen afgenomen wor den onder presidium van den algomeenen voorzitter der staatscommissie, jhr. Rochussen. Overigens zou de enquête in andere doelen des lands niet voor Januari van liet volgend jaar worden voortgezet, waarbij de provincie Groningen bot eerst aan de beurt zal komen. Blijkens het plan der 335e Ncderlnndsche staatsloterij zal de eerste klasse beginnen to trekken op 47 Nov. e.k., terwijl de laatste 100 nommers op Zaterdag 7 Februari 1891 zullen getrokken worden. Het voor gouvernements-rekening opnemen en opleiden van kweekelingcn voor den vcc- artscnijkundigen dienst in Ned. Indië, is voorshands gestaakt. Men meldt ons: liet bericht, dat ook de betrekking van vice-consul van Spanje te Scheveningen zou worden opgeheven, berustte op eene verkeerde inlichting, aangezien liet voornemen bestaat dezen consalairen post eerlang weer te ver vullen. (Ar. R. Ct.) Wat de «Deutsche Ost-Afriea linie" betreft (zie avondblad van Dinsdag) kan worden medegedeeld, dat te Rotterdam van eene verwisseling van daar naar Amsterdam nog niets bekend is, daar de eerstvolgende boot, Dor Reichstag. *15 November van Rotterdam vertrekt. (Ilbld.) De spoor vveg-comité's in zake het aanleggen van eene lijn OklenzoalDenekampNord- horn—Lingen hebben besloten, met bekwa men spoed de werkzaamheden voort te zetten, om van Noderlamlsehe zijde de voorloopigc concessie voor het gedeelte OldenzaalDene kamp-grens te kunnen aanvragen, terwijl na ontvangst dier concessie van Pruisische zijde hetzelfde zal geschieden. De heer Henry Tintlal, die tot dusver bij herhaling vergeefsche pogingen heeft aange wend om bij de Staten-Generaal gehoor te vinden voor zijne bedenkingen tegen den toestand van ons tegenwoordig defensie stelsel, heeft thans zijne toevlucht genomen tot, eene proclamatie «Aan liet Nederlandsehe Volk". t - _wKc- Do hoofdstrekking dezer proclamatie is, de'- aandacht te vestigen op de omstandigheid dat volgens door hem ingewonnen inlich tingen Z. M. do Koning sinds eenige jaren geheel onkundig gehouden wordt van de beweging, welke sinds dien tijd op defensie- gebied ontstaan is. Eene poging van den beer Tindal om tot Z. M. te worden toegelaten teneinde den Koning persoonlijk over deze toestanden te spreken, was verijdeld door den adjudant van dienst, die daartegen bezwaar had op grond van 's Ivonings gezondheids toestand. De heer Tindal verzekert, dat allerlei verzoeken en brieven aan den Koning niet aan Z. M. worden overgebracht, en dat onze Koning zelfs niet weetdat or ooit eenige aanmerking is gemaakt op het beleid van den minister van oorlog. Do heer Tindal is van meening, dal, indien 's Konings gezondheidstoestand werkelijk van dien aard isdat eene zoodanige isoleering noodzakelijk is de ministers dan verplicht waren uitvoering te geven aan het voorschrift in art. 38 der grondwet, hetwelk de instel ling van een regentschap bepaalt «ingeval de Koning buiten staat geraakt de regeering waar te nemen". In verband hiermede wijst hij op art. 3 der wet op de verantwoorde lijkheid der ministers, waarin deze strafbaar worden gesteld, indien zij nalaten uitvoering te geven aan de voorschriften der grondwet. De heer Tindal meent, dat deze vraag zoo spoedig mogelijk opgelost moet worden. De heer Du Toit, gewezen super-intendant van het onderwijs in de Transvaalis den 25n Augustus te Pretoria teruggekeerd van zijn Europeesche reis. De afdeeling beeldende kunsten van de sociëteit «Momus" te Maastricht zal iu de maand December a.s. eene internationale ten toonstelling van schilderijen, aquarellen, teekeningen en etsen houden. Van verschil lende zijden ontving de regelingscommissie reeds toezegging van inzendingen, zoowel van Nedorlandsclie als van vreemde kunstenaars. Blijkens het nieuwe prospectus van de «Kweekschool voor Machinisten", te Amster dam, zijn de eisehen voor het toelatings examen hetwelk in de maand Juli wordt afgenomen gewijzigd. Het programma luidt als volgt: a. goed lezen en schrijven; b. beginselen der Nederlandsehe taal, te blijken uit een opstel zonder grove taal- cn stijlfouten; c. do hoofdregels der rekeuknnde met geheole getallen en breuken, het metrieke stelsel en de evenredigheden; d. dc hoofdregels der algebra met geheele exponenten, het onlbindeu in factoren, de grootste gemeene deeler, liet kleinste gemeene veehoud en de vergelijkingen van den eersten graad; e. de beginselen der meetkunde, de gelijk en gelijkvormigheid, de evenredigheid der lijnen en de gelijkvormigheid; f. voldoende bedrevenheid in het teekenen van draad- liguur en blokgroepen, met overlegging van eenige teekeningen, door don onderwijzer gewaarmerkt; g. de beginselen der Engel- sciie en Iloogduitsche talen, te blijken uit een eenvoudige vertaling; h. de aardrijks kunde van Nederland en zijne koloniën; i algemeen overzicht der laderlandsche en de algemeone geschiedenis, voor zoover die iu verband staat met die des vaderlands. Het bestuur der «Yerecniging tot bevor dering der veemarkten en van den klein handel te Maastricht" heeft een adres gericht tot den minister van oorlog, houdende hot verzoek om deze stad als de vestigingsplaats eener cadettenschool te willen aanwijzen. Tot ondersteuning van dit verzoek wordt o. a. aangevoerd, dat bijna alie steden iu ons land van gelijke bevolking als Maastricht reeds met de eene of andere rijksinrichting zijn begiftigd en dat voorts de gezonde ligging en de In de jan gar ger I Wij arl dez en levi KO! brc woi nop I wei jan arb is I die Lat ze ran Dor te hy Ap te mei ten tuig VOO! Wa loof Wj hen gen wee lede prof V lijdc hier al tli oorc gelh

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2