Gemengde Berichten. Koloniën. 0 n d e r w ij s. en het geaccidenteerde terrein deze stad voor de vestiging van bedoelde school aanbevelen. In het adres wordt verder nog gewezen op de verliezen, welke de neringdoenden voor jaren hebben geleden door vermindering van garnizoen en opheffing van het provinciaal gerechtshof aldaar. Men schrijft uit Appelsga aan de JN7. li. Ct. Onder de treurigste vooruitzichten zien wij hier den winter naderen. In lal van arbeidersgezinnen heeft men reeds nu de in dezen zomer gerooide aardappelen verbruikt, en het gold om zich zelfs de noodzakelijkste levensmiddelen aan te schaffen, ontbreekt. Komt dc liefdadigheid niet te hulp, dan staat broodsgebrek voor de deur maar ook al wordt er eenige ondersteuning verleend, dan nog blijft do toestand allertreurigst. Dat alles is liet gevolg van de noodlottige werkstaking in den afgeloopen zomer. Andere jaren was er tegen den winter door de meeste arbeiders aardig wat overgespaard; thans is daarvan geen sprake. En waar blijven thans de volksmenners, die deze arme menschen hebben opgeruid? Laten zij zich thans verloonen on hen, die ze in de diepste ellende dompelden, met raad, doch vooral met daden, te hulp komen. Domein Nicuwenhuis is wel te Nijehorneen te Tjalleberd opgetreden, en ook elders wordt, hij verwacht. Maar noch te Boots, noch te Appelsga schijnt hij het noodig te achten te verschijnen. En juist daar is, naar onze meening, thans zijne plaats. Laat hij zich ten minste door eigen aanschouwing over tuigen welke vruchten zijn arbeid draagt voor dat volk, dat bij zegt zoo lief te hebben. "Waar blijft, thans Van Emmenes Hij be loofde immers in den afgeloopen zomer, dat hij bij de werkstakers blijven zou om met hen honger te lijden! Nu is daartoe gele genheid. Laat hij maar eens 'eene enkele week vertoeven in een der gezinnen, wier leden hem voor enkele maanden als een profeet des heils vereerden. Van harte is het te hopen, dat het bitter lijden, dat thans voor de deur staat, en reeds hier en daar moet worden doorgestaan, althans dit uilwerke, dat de arbeiders hunne ooreti sluiten voor de vogelaars, die met zoet gefluit komen, doch stoenen geven voor brood. Rotterdam, Het sanatorium is reeds zoover gereed, dat de opening er van op Zaterdag a.s. des namiddags is bepaald. De beide volgende dagen zal het voor genoodig- den ter bezichtiging zijn. Briollo. Door de alhier gevestigde ai- deeling der liberale kiesvoreeniging sVoorne en Putten" zijn voor de verkiezing van twee leden voor de Provinciale Staten tot candi- daten gesteld de heeren A. Hermans en M. L. Veenenbos. De centrale vergadering zal ge houden worden op 28 September a.s., te Heen vliet. Jdeuvv-Helvoet. De afdceUng Nieuw-Hcl- voet der vrijzinnige kiesvereeniging Voorne Putten" heeft tot candidaten voor lid der Provinciale Staten in de vacaturen mr. II. Ph, de Kanter cu mr. P. van Andel geprocla meerd de heeren J. W. llein van Itokanje, burgemeester van Nieuw-IIelvoet, Nieuwen- lloorn en Rokkanje, en C. E. Loeff, notaris te Zuid land. Amsterdam. De gemeenteraad heeft gis teren hef voorstel van burg. en weth, tot het aangaan eeuer leeniug van den millioen, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Mede werd besloten tot aanleg eener groentenmarkl, ter weerszijden van de Mar- nixstraat, waarvan de kosten geraamd zijn op f 361,000. Aan de naamlooze vennootschap »Electra" is concessie verleend voor het leggen en hebben van eleotriseho geleidingen enz., welke yennootschap als eenheidsprijs een maximum vaü 46 cent heeft voorgesteld. De concessie is geen monopolie, zoodat ook andere gega digden zich op gelijke voorwaarden, als thans door do ïElectra" aanvaard, voor eene con cessie kunnen aanmelden. Breda. Een aantal landbouwers van hot gehucht Dorst, tusschen Oosterhout en Breda, zullen bij de Tweede Kamer in ver zet komen tegen de uitgifte van grond in erfpacht aan Jlreda ten dienste der water leiding. Zij zijn bevreesd, dat hunne landen, wegens de prise d'eau in hunne onmiddel lijke nabijheid, voor een groot gedeelte, zoo niet geheel, zullen uitdrogen. Ommen. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Van PiiUandt, is met 511 van de 1010 gel dige stemmen gekozen de heer J. Kroon (anti-rev.). De heer mr, R. A. Foekenm (lib.) verkreeg 502 stemmen. De Vlaamsche schrijfster en dichteres mevrouw Courtmans is Maandag te Maldegcm overleden, in den ouderdom vun 80 jaar. De doodgraver Frans Rubi, te By (Stiermaken), die oenige maanden geleden in hechtenis geno men werd onder beschuldiging van 31 misdaden geploegd te hebben, waaronder ettelijke moorden en brandstichtingen, is thans door het hof te Graz ter dood veroordeeld. De koninklijke muziekdirecteur Pltilipp, die Maandag jl. van de manoeuvres, bij welke ge legenheid de keizer van Duitscbland Item het gouden ooretoeken verleende) met bet regimen ts- korps te GOrhU was teruggekeerd, stortte door onvoorzichtigheid voorover uit het venster zijner woning op da derde verdieping. De ongelukkige was oogenblikkelijk dood, Eenige dagen geledon werd op den spoorweg bij Feïgnies (Frtvnseh dep. Nord) een poging ge daan om den sneltrein van Parijs naar Brussel te doen ontsporen door., een dwars over den weg bevestigd blok ijzer. De toeleg mislukte echter en alleen do tweo voorwielen der locomotief bra ken. liet blijkt nu, dat dio aanslag gepleegd word door een rooverbende, die in een naburig bosch op de ontsporing wachtte, om daarna den trein te plunderen. Nadere berichten van den 23n dezer omtrent de ovefstrooming in het zuiden van Frankrijk luiden als volgt Aubenas. De Ardèche heeft eene hoogte van 17.5 meter bereikt, dat is meer dan iemand zich herinnert ooit te hebben bijgewoond. Bruggen, wegen, huizen en werkplaatsen zijn vernield. Er moeten ook menschen omgekomen zijn. Te Avignon was de Rhone nog altijd was sende. Te Pont-Saint Esprit staat de Ardèche hooger dan sedert 18-27 liet geval is goweest. De groote dijken dreigen ieder oogenblik door te breken. Nimes. Do schade aan dan oogst in den om trek van Vigtton zal verscheidene miSlioenen bedragen. De Arre staat 8 meter hooger dan zijn gewone stand. Do spoorwegaanleg te Aumes- sas is vernield. Do groote, in 1843 gebouwde viaduct over de Luech is des nachts te gelijk met een stuk van de brug weggerukt. De menigte verwoeste gebouwen is ontelbaar, hot aantal slachtoffers nog niet bekend. Te Calais hebben 50 fabrikanten van tulle besloten al hunne werklieden te ontslaan. Aan leiding daartoe zijn verscheidene geschillen, dia in den laatsten tijd gerezen zijn. Omstreeks 5000 personen zullen door dezen maatregel werkloos worden. Een smokkelarij op groote schaal is te Marseillnn (Fransch dep, Ilérault) ontdekt, liet is gebleken, dat voorname branders aldaar gedurende dit jaar rechten ontdoken hebben voor 14.807 hectoliters alcohol, hetgeen een verlies van 2.313714 francs voor 's lands schatkist vertegenwoordigd. Volgens bericht uit Troppau is in drie kolen mijnen do arbeid gestaakt. 2000 mijnwerkers hebben geweigerd in de mijn af te dalen en zijn naar Ostran getrokken. Do rust is tot dusver niet verstoord niettemin zijn troepen naar het kolen- district gezonden. In do plaats der workstakendo zeelieden te Southampton worden door do feeders aldaar man schappen te Hamburg aangeworven. Do eerste troep van 40 vreemdelingen vertrok dezerdugen uit Hamburg en verdere bezetidingen staan ge reed. De werkstakers overwegen nil eelt maatregel om dezen invoer van werkkrachten te beletten. Zij willen gewapende makkers naar Hamburg zenden om de verscheping te verhinderen. Hot is editor zoer de vraag of de Duitsche politie ben zal laten begaan. Volgens eeu bericht uit Route moeten bij het van stapel Ioopen der Sanletjna te Spezz.ja zes werklieden, die stutblokken verwijderden, ver pletterd zijn. Maandag kwamen in tie besmette provinciën in Spanje 55 ziekte-en 40 sterfgevallen uun cholera voor, De vermaarde Spaauschc staatsman Gastol,ar zal, iiattr men bericht, eerlang in bet huwelijk treden mot prinses Marie Siudöhnine Bonaparte Wyse, tneet' algemeen bekend als mevrouw Rat- tazzi. Deze dame, die al driemaal gehuwd, een heel eind over de veertig is en een zeer veel be wogen levon had, moet nog veel van de schoon heid bezitten, waardoor zij tijdens bet tweede keizerrijk schitterde. Uit New-York wordt aan de Daily News getelegrapheerd «Verscheidene mannen, diesodert bet mislukken der laatste groote werkstaking waren gevangengenomen, verdacht van spoor wegongelukken te hebben veroorzaakt,hebben eene volledige bekentenis afgelegd. Zij verklaarden, dat uitgebreide knmplotton bestonden om spoor treinen te laten verongelukken, en dat de «ridders van den arbeid" dio kumplotten luidden geor ganiseerd en den daders geld gegeven. Deze bekentenissen en de gelijktijdige vlucht naw Canada van Lee, een hoofdman der «ridders", die de werkstaking teidüe en in Ue bedoelde bekentenissen is genoemd, hebben eene groote sensatie gemaakt en vernietigen de laatste rest van sympathie met de organisatie dor «ridders van den arbeid". John Rockeliller, een Amei'ikannsch olie-koning, schonk aan de Baptisten-hoogescbool van Chicago, waaraan hij onlangs f '1,440.000 aanbood, thans nog eens f2.400.000. Aangaande den brand te Colon (op do landengte van Panama) wordt nader gemeld, dat alle huizen aan den zeekant en in de aaugrenzendu straten verbrand zijn, evenals een gedeelte der gebouwen, behoorendo bij het station van den Pauitma-spoor- weg, met een aantal geladen en ledige goederen wagens. Drie vierde gedeelten der stad zijn feitelijk in de asch golegd. De brand brak tegen midder nacht uit, en pas omstreeks 7 uren in den morgen begon men hem meester te worden. Tijdens het woeden van den brand werd liet gepeupel oproerig, zoodat de gewapende macht geweld moest gebrui ken. Uit Panama zijn levensmiddelen enz. gozonden voor de slachtoffers van den brand, en tevens poli tiemanschappen om do orde te herstellen. De luatsto berichten melden dat de orde reeds her steld was. Uit Mexico wordt bericht, dat te Rinconada twee treinen in botsing kwamen; tien menschen weiden gedood en een groot aantal personen gewond. Adelina Potti heeft eene overeenkomst gesloten mot een impresario te St.-Petersburg voor twaalf concerten daar en te Moskou, te geven in den loop der maanden Januari en Februari a.s. Haar honorarium voor dat twaalfmaal optreden bedraagt f150,000 vrij geld, allo uitgaven voor reis en verblijf voor rekening van den ondernemer. Een extra trein wordt tot hare beschikking gestold. In een rommelwmkel te Moskou snnllelend, vond een liefhebber een schilderij, dat hij voor 200 roebels kocht. Het bleek een echte Frans Hals te zijn. De gelukkige koopcr heeft bet nu voor f00,000 aan lord Rosebery verkocht. Batavia, 21 Augustus. Maar do Deti-Cl. verneemt, zijn te Edi ver scheidene gevallen van cholera voorgekomen zoodat de plaats verlaten is door al tie Europea nen, die daartoe in de gelegenheid zijn. Aan eene Atjeh-corresposidontie van de loc. dd. 4 dezer is het volgende ontleend Bij de Kemala-partij schijnt eene groote be weging op til te zijn. De sultan-pretendont schijnt in onmin te zijn met zijn schoonvader Toeankoe llassim en zal op den 27n Jag van de maand (Moliamniedaan- scho jaartelling) zich op reis begeven naar de XXII, XV, VI en IV mofikims, in hot kort door geheel Groot-Atjeh trekkende hoeloebalaugs oproepen en te Lampisang eene groote moeting bondon, alwaar Toekoe Ootnar zicli titans ophoudt. Zoodra de pretendent te Lnmpisang zul zijn aangekomen, zal Toekoe Neq van uit Mural;.sa zich derwaarts begeven, om die vergadering als wettig hoeloebtilang bij te wonen, Aan do Nederlandsche regoering is voorgesteld, bet aantal kapiteins der infanterie met twee uit te breiden, tenuinde kapitein-instructeurs bij de legioenen van Mankoe-Negara te Solo en vnn Pakuealum te Djocja te kunnen aanstellen. Uit Atjeh schrijft men aan de Loc., dat dc sterkte Siroen door Atjehers tn hol laatst van do vorige maand lievig werd beschoten. Latnbaroe, datSiroon ondersteunde, vermocht evenmin 's vijatuls vuur tot zwijgen te brengen. Achtereenvolgens zond men loun driemaal detachementen van circa 25 man uit, om tien vijand uit de loopgraven te verdrijven. Hierbij wettl een Europuo.-oh onder officier zwaar gewond. Dootdat loun de vijand een omtrekkende beweging wilde maken en onzen troepen daardoor misschien de terugweg naat'de versterking zou afgesnedtm worden, kregen deze het bevel to retiree ren. Deze retirntie weid zonder verliezen volbracht en nadat tic troepen binnen du banting waren, ver- tluuwde 's vijmuls vuur en hield omstreeks 2 uur geheel op. Volgens ingekomen betichte» had de vijand eon verlies vnn twee tlooden en vier gewonden. Dat in dien nacht niet meer tlooden on gewondon van beide zijden gevallen waren, moet daaraan worden toegeschreven, dat onze schutters, evenals dip van don vijand, zeer slecht schoten. Volgens oen telpgiam uit Singapore in hot Dal. Nieuwsblad hebben do A'jeliers op onzen ballon cuptif geschoten en zijn de heeren majoor Haver Drnezts en Spencer in het boch gevallen. Voor den majoor Haver Droeze schijnt dit onge val, waarvan bij het legerbestuur niets bekendis, goon kwade gevolgen te hebben gehadtenminste den 18n werd hier van hem het tclegraphisch bericht ontvangen, dat hij dien dag vun Padang naar Batavia vertrok, zonder dat dam bij niets naders werd gemeld. Het bericht van het Bat. Nieuwsblad rust waarschijnlijk op een vergissing, zegt ih-.luvn-llode. Aan de l'cvang Gazette meldt de lieer Spencer, eigenaar van don bulion captif en zelf er mode opgestegen, dat de ballon wel beschoten maar niet geraakt is gewordendat hij echter min een boomtak is blijven haken, waardoor de ballon gescheurd en naar beneden gekomen is, zonder dat de luchtreizigers daarbij eenig letsel ondervonden. De waarnemingen hebben, volgens den heer Spencer, bewezen, dat de ballon in den oorlog zeer goedo diensten kan bewijzen. Da minister van binnenl. zaken hoeft, op het verzoek van den gemeenteraad te Brielle, oin de aldaar bestaande gemeentelijke 11. B. school over te dragen aan het rijk, afwijzend beschikt, doch bepaald, dat, tot instandhouding van die inriciiting van onderwijs, aan genoemde gemeente jaarlijks eene rijkssubsidie van f6000, in plaats van f5000, zal worden uitgekeerd.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3