Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF li Post en Telegraphie. Stedelijk Nieuws. s caloclio, bespannen met vier paarden, door het dorp Apeldoorn en bet Loo. De prinsjes met hunne Tyroler hoedjes groetten de voor bijgangers allervriendelijkst. De erfprins en gemalin zijn bereids ver trokken. In een Router-telegram uit St.-Petersburg wordt gemeld, dat Z. M. de keizer van Rus land het scheidsreehtersobap tusschen Frank rijk en Nederland, met betrekking tot de grensscheiding in Guyana, voorgoed heelt Bij kon. besluit is aan den ontvanger der accijnzen M, P, J. F. Groshans te Haarlem op verzoek eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst, houdende aanspraak op pensioen. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 2 October niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat bet saldo van 's rijks schatkist op 27 Sept. bedroeg: bij de Nedorlaiidsehe Bank f 25,223,002.93 en bij de betaalmeesters - 2,020,518,37Va Te zamen 27,2/i-/i-,Ü21.30i/s De ontvangsten der »Hol!andsche IJzeren- Spoorweg- Maatschappij" in de maand Aug. jl. hebben bedragen f 840,042.49'/e, en sedert 1 Jan. f 5,252,2S9.07. Subsidie voor bijzonder onderwijs De som door den minister van binnenland- sche zaken aangevraagd, om aan bijzondere scholen voor 1891 de bij de wet bedoelde subsidie te kunnen uitbetalen, is door hem geraamd op f750,000. Dit bedrag is echter slechts een globale som. Immers de regecring beeft nog alleen opgaaf ontvangen van de scholen, welker besturen hun aanvragen hebben ingezonden, en daarnaar is de raming berekend, [lierbij is echter nog buiten beantwoording gelaten of elk der scholen voldoet aan de eischen, door de wet voor bet genot eener bijdrage gesteld. De %vet laat dit over aan de beslis sing van Ged. Staten, met beroep op de regee ring. liet kan dus zijn, dat onder de voor- loopige opgaaf scholen voorkomen, die geen recht hebben op een bijdrage, of niet tot het uitgetrokken bedrag. Het Hdbl. maakt gewag van een staat, dien het bij de begrooting voor binnerilandsche zaken vond opgenomen, vermeldende hoeveel burgemeesters in de laatste 10 jaren zijn benoemd uit ingezetenen en uit niet-inge- zetenen. In het geheel zijn van 1 Jan. 1880 tot 17 Juli 1890 benoemd 333 burgemeesters die ingezetenen waren en 419 die van elders kwamen. Maakt men nu een splitsing tusschen de jaren voor en na liet optreden van het tegen woordige kabinet, dun moeten uit de tabel worden weggelaten de cijfers opgegeven voor het tijdvak 19 Juli 188720 Juli 1888, omdat in dat jaar de verandering van regeering (April 18881 is ingetreden. Dit maakt trou wens geen omler.-chcid van beteekenis, omdat de cijfers toen 27 en 29 bedroegen en dus ongeveer tegen elkander opwogen. Men vindt dan dat van '1880 tot Juli '1 SST, dus in 7y» jaar, zijn benoemd '-Ü2 burge meesters uit ingezetenen en 31S uit nict- ingezeteiieu. dus gemiddeld 35 en 42 'sjaars. Tusschen 20 Juli *1888 en 17 Juli '1890, in 2 jaren tijds. zijn 44 gemeentenaren en 72 van elders benoemd, of 22 eu 3(i 's jaars. Men ziet daaruit, dat de verhouding in de laatste twee jaren nog veel ongunstiger is geweest dun in de 8 vorige. Het Ildbï. mankt daarvan lift ministerie geen grief, want het mist de gegevens om te beoordeelen, of in elk der gevallen, dat de keus op een tvreem deling" werd uitgebracht, al dan niet )>liet belang der gemeente" dat eischte. Maar wel volgt uit die cijfers wat men van de vroeger zoo vaak geuite grief te denkeu heeft. De tegenwoordige regeering zal zich wel hebben ingespannen zooveel mogelijk inge zetenen te benoemen. Het is haar niettemin in nog geen 40 pCt. der voorkomende gevallen gelukt, aan liet voorschrift, door de gemeente wet als regel gesteld, te voldoen. De kabinetten van 18801888 luidden bet echter boven de 45 pCt. gebracht. Zoo is dan weder een grief tegen de ïdiberalcn" te niet gedaan 1 Naar wij van zekere zijde vernemen, is le provinciale bond vai. It.-k. kiesvereeni- gingen in Noord-Brabant geconstitueerd, en nebben zich alle Noordbrabanlsclie kiesver- eenigingen daarbij aangesloten. Voorts is door hot bestuur van dezen bond eene uitnoodiging gericht aan de leden der Tweede Kamer, welke in Noordbrabanlsclie districten gekozen worden, tot bijwoning van eene vergadering, welke den 13dou October te 's-Ilertogonboscb zal gehouden worden. Op de internationale tentoonstelling van aquarellen te Bresden werden oere-diplonta's toegekend aan Artz en W. Maris. In de vergadering van den Rotlordamschen bakkersbond is besloten, de gezellen op hunne vraag om lioogcr loon en minder werkuren te antwoorden, dal de beslissing daarvan niet aan liet bestuur is, maar dat de ge zellen die zaak niet do patroons onderling moeten regelen. Dit antwoord is Zondag avond in de vergadering medegedeeld. Zondagavond vergaderde te Rotterdam andermaal de bakkersvereeniging »De Toe komst". liet van de patroons verlangde ant woord op de in de vorige vergadering gestelde eischen was niet ingekomen. Men besloot echter nog niet dadelijk bet werk te staken, doch den patroons nog een week uitstel te verleeueu. Het brood is gisteren 2 cents per kilo opgeslagen. Bij de politie te Rotterdam is door eene firma in het voormalige Delftshaven aangifte gedaan van verduistering van gelden door een barer ondergeschikten. Het is de politie, met medehulp van een ondergeschikte der zelfde firma, gelukt den dader te Antwerpen aan te houden met nog een gedeelte van het verduisterde. De gemeente-opzichter te Wassenaar, die de oorzaak was van de daar plaats gehad hebbende ongeregeldheden, heelt thans met l December eervol ontslag gevraagd en ge kregen. Wegens het artikel, voorkomende in de Ar. if. Ct. van 19 dezer, tegen den commis saris van politie te Bergen-op-Zoorn, is door hem een aanklacht ingediend bij de justitie, wegens aanranding iu zijn eer en goeden naam, Te Klein-Zundert, bij Breda, zijn Vrijdag nacht, door middel van braak en geweld pleging, allo gouden ca zilveren sieraden uit de Lt.-k, kerk gestolen, ter waarde van onge veer f1500. Men is de daders nog niet op bet spoor. Nabij Zwartsluis wilden Zaterdagmiddag te lmlfvier vijf jongelieden met een ijzeren roei boot bet Oude Gat oversteken, bij de werf van den heer De Goede. Door een ongelukkig toeval kantelde de boot, met liet noodlottig gevolg, dat drie van hen verdronken. Alle pogingen, welke in het werk werden gesteld om de leien--'gees ten weder op te wekken, waren vergeef,-ch. Hef droevig on geval wekt algemeene deelneming. Weinige menschen schijnen te welen, dat elk goedloopend horloge een kompas is. Draait men het waterpas gelegen horloge zoo, dat de kleine wijzer naar de zon wijst, dan ligt het zuiden juist in het midden tusschen dien wijzer en het cijfer XII op het horloge. Draait men bijv. den kleinen wijzer als het 0 uur is naar de zon, dan ligt bet zuiden in de richting van het cijfer IX; om *10 uur is het zuiden in de richting van XI enz. Zoo weinig is dit bekend, dat Stanley, toen men hem na terugkeer van zijne reis vroeg of hij deze eenvoudige methode om de windstreek te weten kende, zeido, dat hij hiervan nooit gehoord liatl. (HM.) Te Eist, bij Rheuen, zijn op den Rijn twee schepen, de Homburg IV en de Dora, op elkaar geloopen, Beide zijn gezonken. Wordt uit verschillende streken des lands over schaarschle in het jachtveld geklaagd, op Texel schijnt zich dit jaar;nogal wat wild op te hou den. Er worden meer liazen in het jachtveld aangetroffen dan verleden jaar. Ook aan water wild is geen gebrek, doch Uithoudt zich vooral nabij de eendenkooien in het kooirecht op. Konijnen zijn or echter weinig in do duinen. Verreweg het meeste wild wordt naar elders verscheept. Ilazen gelden van f 1.50 tot f2, wilde eenden van 50 ct. tot 70 ct. en konijnen van 55 tot G5 ct. per stuk. Prins Albert van Pruisen is door aankoop van nog 20 morgen wijnbergen, ter waarde van 85.000 mark, eon der grootste bezitters van wijn bergen in de Rheingau geworden. Zijne bezittingen zijn thans groener dan 100 morgen. Uit Bremen wordt gemeld, dat de tabaksmaga zijnen der firma Meyer Sc Krose met den daarin aanwezigen voorraadvaten tabak, geschat op eene waarde van 60,000 mark, in den nacht van 26 op 27 dezer zijn verbrand. De schade wordt op nagenoeg een millioen mark geschat. liet nieuwe weik van Gladstone, Landmarks of Homeric Studyzal, naar The Athenaeum bericht, binnen veertien dagen verschijnen. Het bevat hoofdstukken overde ïllomerus-qunestie", de «Geographic der gedichten", »de punten van ovei eenkomst tusschen de Assyrischo tafelen en den Ilomerischen tekst" enz, In Spanje kwamen Vrijdag en Zaterdag 102 cholera-govalien voor, waarvan 54 met doodelijken afloop. Te Madrid worden thans in het hospitaal 300 pokiijders verpleegd. Leona Dare, de bekende iuchtkunstsninaakstei', heeft dezer dagen bij Parijs een ernstig ongeluk gekregen. Zij steeg op hare gewone manier met een luchtballon op. onderaan hangende en zich alleen met hare tanden vasthoudende aan een trapees. Het woei hevig en de ballon werd naar de Oise gedreven. De klep wera geopend en men liep gevaar om in het onstuimige water van do Oise neer te komen, in welk geval miss Dare reddeloos verloren zou zijn geweest. Om den dood door verdrinken te ontgaan, liet zij nog op een aanmerkelijke hoogte, het trapeos los en sprong naar beneden. Eerst na verloop van eenigen tijd want men bad haarval niet terstond opgemerkt vond men haar met eon gebroken voet en erns-tige kneuzingen onder do boomen liggen. Mer. vreest, dat zij ook een hersen schudding bekomen heeft. Toevalligerwijze is dezer dagen te Londen een boek gevonden, waaraan groot nationaal belang wordt toegekend, namelijk hot scheepsjournaal van kapitein Cook, den beroemden ontdekkingsreizi ger, die in de vorige eeuw, op last der regeering, drie reizen rond de wereld maakte. Dit kostbare boek, dat door eon oudheidkenner toWliitbybij een koopman in oude boeken werd gekocht, on Cooks eigenhandig vei haal van do reizen der a Endeavour" van 1768 tot 1771 bevat, is door de admiralileit en andere bovoegde autoriteiten, na ernstig onderzoek, als eclit erkend. Er is een toestel uitgevonden, insumgraaf genaamd, waardoor liet mogelijk is, te weten of personen met de bewaking van gebouwen belast, of politiebeambten, op vooraf bepaalde vertrokken of op bepaalde plaatsen zijn geweest. Op bepaal tijdstippen verschijnt door middel van olectrischo stroomen voor do opening van het deksel van den toestel eene strook papier, waarop degene die mot de bewaking belast is zijne handteekening moet plaatsen. Na eenigen tijd verdwijnt de strook papier, zoodat deze toestel een zeker middel is om te kunnen nagaan ofdewakerofdepolitie-beamtc zijn plicht deed. Vergadering van de Kamer van koop. handel en fabrieken le Schiedam van 37 September 1890, Aanwezig zijn de hh. J. J. G. Nolet, voorzit ter, J. H. Houtman, J. Meijer J. Pz., inr. W. U, Jansen, S. A. Maas en P. M. J. A. Lagerweij. Na opening der vergadering door den voor zitter, worden de notulen der vergadering van 29 Augustus voorgelezen en onveranderd goed gekeurd. Omtrent de ingekomen stukken wordt respec tievelijk besloten, zoouls door don voorzitter wordt voorgesteld. Door don voorzitter wordt medegedeeld, dat vanwege het dagelijksch bestuur dezer gemeente nog steeds niet is voldaan aan het verzoek dezer Kamer om eenige hoognoodige verbeteringen in het beursgebouw te doen aan brengen. Er wordt besloten zich thans met het zelfde verzoek te wenden tot den raad. Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat bii herhaling weder klachten inkomen over het lange wachten op vervoerbiljetten ten kantore van den ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. Hij stelt voor, zich tiians te wenden tot den betrokken minister met verzoek het kantoorpersoneel alhier te vermeerderen. Dien overeenkomstig wordt besloten, terwijl tevens wordt goedgekeurd om te gelegener tijd onder de aandacht van zijne Excellentie te brengen de voorrechten, die door sommige distillateurs te Delft en te Rotterdam worden genoten, daar dezen steeds hnn gedistilleerd zonder toezicht van ambtenaren uitslaan. Aan de ordo is do be handeling van liet Rijnvaarüractaat. De voor zitter wijst op eenige onbillijkheden in dit tractaat ten opzichte dezer gemeente. Wordt besloten deze zaak commissoriaal te maken, Tot leden dezer commissie worden benoemd de bh. Maas, Houtman en Lagenveij, die hunne benoeming aannemen. Ten slotte wordt behandeld de wenschelijkhcid om de steenkolen dio bier aankomen, voorlaan te doen wegen. Algemeen wordt de wenschelijk- heid daarvan erkent en in verband daarmede den heer Lagerweij opgedragen zich in con tract te stellen met het metersgilde, teneinde maatregelen te bespreken, die het gewensclite resultaat zouden hebben. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voor zitter de vergadering. DEN HAAG, 30 September. De ziekte toestand des IConings ontstond uit dreigende symptomen voor den terugkeer der nier ziekte, waardoor het zenuwgestel geschokt is en de werkzaamheden belet werden. Denke lijk zullen deze spoedig kunnen worden hemt. Dr. Vinkhuijzen is weer voor onbepaalden tijd in Den Haag teruggekeerd. h Do gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen fNoorwegon) bestaat door middol van het stoomschip Ary Schv/fer. De laatste buslichting aan hot postkantoor to Rot terdam-is bepaald op 2 October a.s., dos avonds ten '11.30 ure. BURGERLIJKE STAND. tfJchoren 27 September. Christinnes Hendrikus Johannes, zoon van II.Seholteen A. P. Jleijting, Spmhuispail. Jan, zoon van A, Tl. Brandenburg eu Nesse, Singel. Catluirina Maria, dochter vau D. Kuilen J. C. Bernöster, Lange Achterweg. 28, Neeitje Jacoba, dochter van J. N. Bmndcn- J I

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2