Woensdag 1 October. N°. 7598. Tiveede Blad e u i 11 e t o n. De oude Romaan. ier-en-yeertiffste Jaargang. - a.r.o, - o. !0. Verschijnt dage! ks, uitgezonderd Dinsdag. UIT GEVE II: J. O D E. BiiinciilaiKlsclLe Berichten. 1 i i AüONNk-lENTSPRUS, per kwartaal JVa net per post, iloor tiet geheele Ttijk Afzondei lijke noinmers t.Sn. BVKEAV: HARK T, 53 1 2 Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant10» Iedere gewone regel meer- 0.10. Diukmaai. geplaatst wordt tegen twëkhaai. betekeml. SCHIEDAM, 30 September 1890. Tc weinig: keer in den toestond, liet Handelsblad las in de Stand.: «Neen, wie liet kind bij zijn naam noemt, zal moeten erkennen dat deze Ministers terdege %vol «erktenmaar dat ze niet in de eerste plaats die ontwerpen hebben aangevat, waarop velen in don lande, en ook wijgehoopt hadden. «Kr is te weinig keer in den toestand geko men." Dit nu is juist hetzelfde, zegt hetllat'dclsbl., waarover de liberalen klagen. Intussclicn krijgen deze do schuld. Zij zou echter willen dat de Stamt. de roden dor ondervonden teleurstelling liever wat dichterbij zochtnl. in do innerlijke verdeeldheid dar rechterzijde zelve. Immers dit ismeent liet Hamklsbl.het ongezonde van den tegenwoordigon toestand, dat de vooruitstrevende elementen onder de anti- revoiutionnatren wel de meerderheid hebben maar een deel daarvande Standaard en zijn aanhang o, a., wordt verlamd door de vrees van de katholieke stemmen onder de kiezers te zullen verliezen. Bij de legcr-inrichting tracht de Standaard thans aan dien verlammenden invloed van de iiiUianioiitaansche keten" zich te ontworstelen. Waarom niet ook bij do belastingvraag 7 De schuld ligt waarlijk niet bij de liberalen, maar bij de rechterzijde. Nu het onderwijs van de baan is, nagenoeg het «enige onderwerp, dat de beide deelon der rechterzijde bijeenbracht en bijeenhield, is men weder op vhel doodo punt" gekomen in de Tweede Kamer. Nu echter niet omdat de eene helft der geheele Kamer de andere in beJwnng houdt, maar omdat do heide helften der meerderheid elkander het vooruitgaan belet ten. Dat was trouwens in 1888 voorzien en voorspeld en is maar al te zeer uitgekomen. Betreffende tie aanmelding van jongelieden, die voornemens zijn, persoonlijk hunne militie- plichten te vervullen en gedurende de aan staande wintermaanden wensehen deel te nemen aan de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel, heelt een minislerieele beschik king van 9 Augustus '1890 bepaald, dat zij zich voor 1 October a.s. moeten aanmelden bij den commandant van het in de plaats hunner inwoning liggende korps infanterie of artillerieis het geen garnizoensplaats, maar ligt schutterij aldaar, dan kan die aan melding bij den commandant daarvan ge schieden. Het door de regoering indertijd uitgegeven verslag van de hoeren Pekelharing en Win kler over het onderzoek naar den aard en de oorzaken der beri-beri, waarvan eene uitgave in de Ilollandsehe en Fransche talen ver scheen, zal thans ook door een geleerde te Singapore in het Engelsch worden vertaald en in het licht gegeven. Daar de behoefte aan nieuwe ruimte tot boiging van het steeds toenemend aantal boeken in de koninklijke bibliotheek te 's-IIage met den dag dringender wordt, heeft de regeering aan de Tweede Kamer voorge steld de vertrekken, lot dusver door den bibliothecaris bewoond, tot berging van boeken in te richten cu aan den evengenoemden titularis f1900 toe te kennen als schade vergoeding voor vrije woningvuur en licht. Dat kan schikken. Twee anti-revolution- nairen welen wat een huis kostDe onder houw van het huis hun denkens moge al niet deugen, van het huis huns wonens moeten onder-en bovenbouw goed in orde zijn. (Fcul.) Directeuren der «Maatschappij ter bevor deringvan Nijverheid" hebben zich, ingevolge het besluit der jongste algemeene vergadering, gewend tot Z. M. don Koning, mot een adres, waarin zij den wenscli de vergadering over brengen, dat het reddingswezen langs de Nederlandsche kust worde toevertrouwd aan den staat. Voor de landbouwtentoonstelling te Tilburg zijn thans door verschillende personen en corporation geschonken4 gouden, 4 verguld zilveren, 20 zilveren, waarbij twee met gel delijke bijdragen, 48 bronzen medailles, 3 id. met geldelijke bijdragenen van 8 hoeren geldelijke bijdragen. Aan de prijswedvlucht van Quiévrain zullen 12<> duiven deelnemen. Ook de deelneming vooral van paarden en veeen aan het «concours hippique" en de harddraverij is hu ;'engewoon groot. Morgen zal de welbekende en gewaardeerde muziekdirecteur G. A.IIeinzc, thans teMui- derberg, zijn 70n verjaardag vieren. liet badseizoen te Schcveningcn wordt Zaterdag 4 October gesloten. De Japansche tentoonstelling, die sedert korten tijd in liet museum van kunstnijver heid te Haarlem wordt gehouden, is naar eene andere kamer in het museum overge bracht. Door de belangrijke bijdragen, die van v rschillende zijden toevloeiden, is thans genoemde tentoonstelling nog merkwaardiger en aantrekkelijker geworden, daar zij een algemeen overzicht geeft van de kunstnijver heid, zooals deze in Japan beoefend wordt. In de zoogenaamde raadzaal, waarin voor heen de Japansche voorwerpen waren ge plaatst, zal een verzameling meubelen uit verschillende tijdperken worden bijeenge bracht. De muren zullen mot verschillende typen van lambriseeringen worden bekleed, terwijl een buitengewoon fraaie, monumentale, antieke schoorsteen zal worden geplaatst. Zeer merkwaardige beeldhouwwerken en meubelen zijn reeds voorbanden, zoodat deze verzameling, die binnen weinige maanden voor bet publiek geopend zal zijn, voor den meubelmaker en den houtsnijder een ruime bron van studie zal opleveren. Reeds langen tijd bestond daaraan behoefte, en het bestuur van het museum vertrouwt daarin te voor zien, door eene verzameling bijoen te bren gen, waar zoowel liefhebbers als mannen van liet vak de merkwaardigo producten van vroegere eeuwen in oogeusehouw kunnen nemen, teneinde deze aan den tegenwoor- digen smaak te toetsen. Zondag jl. zijn aan den Ac.xdemiesingcl te Breda door een vissclier gevonden 0 rollen dynamiet, verpakt in perkamentpapier, waar op een stempel met het woord dynamiet en een ander stempel, waarop een Duitsch fabrieksmerk. Daarbij waren gevoegd '1 meter lont, 8 koperen busjes en 3 dito met zwarte koppen. Of bier aan een misdadig oogmerk gedacht moet worden, is tót dusver onbekend. Men schrijft uit Ingen van 28 September aan de JVl Jt. Gt. lieden werd ons rustig dorp bezocht door een twaalftal socialisten, die pakken met couranten en gedichten bij zich droegen en met milde hand er van ronddeelden. liet zal echter hier geen vruchtbaren bodem Veitelling uit hot Zovenbergsche volksleven, door JULIUS TH EI SS. L De oud» staarde een wijle op de weenendo moedor en het spelende kind en sprak toen «Wel, jonkman, zij heeft alle reden om te schreien. Eer gisteren hebben wij baren man, den grenswachter, begiaven. Ilij is door een godvorgeten schelm verwoord. Acht dagen geleden werd zijn lijk tus- sclion do rotsen daarginds aan de grenzen ge vonden. God is de eenigo getuige van den moord geneest. Ja, ja, God heeft het gozien!" Dit zeggende ging de man heen en de kerk liep langzaam ledig. Gij kunt u voorstellen, mijno hoeren, watin mij omging. Doch neen, gij kunt het nietIk had een gevoel, alsof het kerkgewelf op mij zou neerstorten en de orgeltonen waren mij de bazuinen des laatston gerichts. Als door booze geesten vervolgd, snelde ik naar buiten. »God geve u vrede!" lmd de man op den kansol gezogd, maar van mij week de vrede. In mijne borst brandde een vuur, mijne geheele ziel kwam in opstand tegen mij zelf. Waar nu heen? Och, mijne heeren, ik wist het niet. Doelloos doolde ik rond en bevond mij op eone steile rots, toen de gedachte in mij oprees, of het maar niet 'tbost voor mij zou zijn, mij in do diepte neer te werpen. Doch daar schoten mij weer de woorden van den leeraar te binnen, die mij zoo sterk hadden getroffen «Als gij moed en kracht bezit, uwe schuld te belijden, dan zult go troost vinden voor uw go- moed", zoo had hij gezegd en het kwam mij voor, dut God mij door hem den weg tot be lijdenis had vooi'geschrovon. En vnn nu af was mijn besluit genomen. Ik wilde door bekentenis mijner misdaad rust zooken voor mijn geweten. Ik steeg af, sloeg weer den weg naar het dorp n en vroeg er naur de woning van den dorps- rechter. Ik vroeg hem te spreken en, binnenge laten, zeide ik«Hoer, een paar uren geloden bo- zoclit ik uwe kerk". «Ik heb er u gezien," sprak de rechter. «Dan hebt gij ook de weenende vrouw gezien, die niet vtr van mij af zat". «Ook dio zag ik en ik ken hanr zeer goed". «Welnu, heer", vervolgde ik, «de woorden van don prediker hebben mijn geweten wakkergoschud en mij gedrongen, om voor u openlijk en naar waarheid de bekentenis nf te leggen, dat ik den man van die vrouw gedood heb Ik smeek u, vonnis mij naar uwe wet 1" De dorpsrechtor scheen mij oen bodachtzaam en verstandig man. Bedaard hoorde hij mij aan. En wat ik verzocht had, gebeurdo twee gerechts- dienaais, die hij liet roepen, brachten mij naai de stad. Dos anderen daags volgde de rechter zelf. De gestrenge heeren spanden dan de vierschaar en spraken het vonnis over mij uit. Omdat ik mij zelf in handen van het gerecht had overge leverd en omdat ik mijne misdaad berouwvol be- loed, ontging ik de doodstraf en kwam ik vrij niet twintig jaar eenzame opsluiting. Mijne voeten werden in ketenen gesmeed en ik onder strenge bewaking gesteld. Omdat ik mij stil en vreedzaam in alias schikte, werd ik echter niet harder behandeld dan noodig was. Er verliep een jaar. Toen gebeurde het op zekeren dag, dat de directeur mij voor zicli liet roepen, mij lang in de oogen staarde en sprak: «Jonkman, gij schijnt berouw te gevoelen: uw gedrag getuigt er van. Van nu af aan kunt ge uwe cel verwisselen met de gevaiigenkumer en deelnemen aan den arbeid. Wat gij verdient is liet uwe. Ik neem hot in bewaring tot den tijd, dat gij deze gevangenis rnoogt verlaten. D.tn wordt liet u uitbetaald". «Och, mijno heeren, wat was ik blijIk kuste in vervoering den gooden directeur do handen en smeekte Gods zegen over hem af. Ik droeg nog de ketens en bleef onder strenge bewaking, maar mocht met de lichtere gevangenen dagelijks allerlei werkzaamheden vei richten. Ik werkte vlijtig, bleef bescheiden tegenover mijne oppassers en zorgde, dat mij niets kwaads ten laste kon worden gelegd. Zoo verliepen tamelijk snel weer vijf jaren. Toen

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5