Binnenlandse])e Berichten. eon lang gekoesterden en dikwijls geuiten wensch der openbare meening worden voldaan. Czrmr Alexander zal dit jaar tegenwoordig zijn bij da ploclitige opening van deberoemde jaarmarkt te Nisjni-Nowgorodwaarvoor thans geheel nieuwe reglementen zijn vast gesteld. In plaats van twee, zal zij dit jaar drie maanden duren. Tot hiertoe was zij voornamelijk de markt van Oost-Europa en NVcst-Azië, doch thans zullen alle mogelijke pogingen in het werk gesteld worden om ook de producten van West-Europa en Oost- Azië, ja zelfs van geheel andere wereldstre ken, zooals de Vereenigde Staten van N.-Ame- rika, daarheen te lokken. Een groote ruimte zal ditmaal aan het artistieke gedeelte wor den afgestaan, dat in de laatste jaren oen weinig werd verwaarloosd. Alle straten zullen van rails en andere transportmidde len worden voorzien, om aldus het verkeer te vergemakkelijken en sneller to maken. De cznar zul vooral daarom de opening hijwo nen, opdat het algemeen bekend worde, dat een nieuw tijdperk aanvangt. Volgens de Novosti heeft de Ritssiscbeover- heid den Griekschen Christenen uit Aziatisch Turkije, die, na het verbranden hunner dorpen en het vermoorden hunner vrouwen door de Kurden, zonder paspoort over de grenzen gevlucht waren, op hun verzoek een verblijf aangewezen te Kars, teneinde hen aan verdere vervolging te onttrekken. Dezer dagen hebben de Kurden weder een Arme- nischen bruidsstoet aangevallen en mishandeld en de bruid onteerd. S P A N J E. Te Madrid en te Barcelona zijn -meetings gehouden ten gunste van Portugal. Men hield redevoeringen in het belang van de Iberische unie. Te Barcelona werd besloten eene depêche te richten aan het Portugeesche volk, waarin verklaard werd, dat men zich aansloot bij de aanspraken welke het liet gelden tot ongekrenkte handhaving zijner eer. SCHIEDAM, 1 October 1S90. Met genoegen kunnen wij medcdeclen, dat de toestand van Z. M. tamelijk bevredi gend kan geacht worden. Men verwacht dat Z. M. spoedig zijne ge wone werkzaamheden zal kunnen hervatten. Onze geachte stadgenoot de heer .1. Wij ma, hoofd dor openbare burgerschool alhier, ont ving heien, hij gelegenheid van zijn 40-jarig jubilé. talrijke bewijzen van belangstelling. Het bestuur van de afdceling Schiedam der vereeniuing Volksonderwijs-' is thans samengesteld als volgt -. S. A, Mans voor zitter, .1. W. J. van 1 far wegen den lïrpifis, onder-vet,rzitter, M. Horn, socrelnrR-poriiiiug- mcester. 1). llenkemans, dr. N. M. Kant, J. Sander cn S. A. Vernède. Tot leden der commissie, die mot oone dergelijke commissie uit de leden tan het departement Schirdam der »Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" aangewezen is de zaken van hei lager onderwijs in ons vaderland te onder/oeken. werden benoemd de lieoren: .1. van der Hout. U. Kwart eu W. F. Tak, liet plan bestaat, voor de leden der afdceling in dit sei/oen een of meer sprekers te doen optreden. Het doet ons genoegen te kunnen tnede- deelen, dat op dn landbouwtentoonstelling te Tilburg aan de Sehiodamsche Spoolingver- eönigirig twee bekroningen zijn ten deel ge vallen, id. een tweede prijs voor hare inzen ding spoelingiueelen een eerste prijs voor een door haar met het spoelingmoel gemeste koe. liet spcx-lingmeel trekt veel belangstelling op deze tentoonstelling. De 'le luit. A. L. Maas wordt rnet'l Nov. a,s. overgeplaatst van het 3e reg. vesting-art. hjj het 2e reg. te Amsterdam. De jaariijksche groote korps- en personeele kolfwedstrijd, uitgaande van den «Nationale Kolfbond zal dit jaar gehouden worden in de sociëteit «De Vier Eenen" te Spanbroek, op G en 7 October a.s. Ook Schiedam zal daaraan deelnemen, ofschoon in zeer beperkte mate, wijl slechts drie kolvers daarheen zullen gaan. Het late tijdstip waarop deze wedstrijd wordt gehouden en de vrees voor onvol doende ruimte en logies schijnen velen terug te houden. In de nfdcelingen dor Tweede Kamer is heden het onderzoek aangevangen van de Indische, begrooting voor 1891. Tot rapporteurs zijn benoemd de Iieoreu Muckay, Keuchenius, Sinidt, Van Ascli van Wijk en W, van Dedem. De commissie voor de arbeiders-enquête is hedenvoormiddag in volle vergadering ia het gebouw van het departement van justitie bijeengekomen tot hervatting van hare werk zaamheden. De heer W. Groencweg, bij kon. besluit van 22 April 1890 benoemd tot consul te Dender Bouchir, is in die hoedanigheid door de Perzische regceriug erkend. Ingevolge machtiging des Konings is de heer J. Lidgerwood erkend en toegelaten als consulair agent tier Vereenigde Slatou van Amerika te Soerabaja. Van den consul der Nederlanden te Djeddah is per telegram te Batavia het bericht ont vangen, dat op den 13n Augustus jl. de stoomer Qddarland met 7G8 pelgrims van Gedza via Oleh-leh naar Padang is vertrok ken en dat te Djeddah en Mekka de cholera heorscht. De directeur van O. E. en N. heelt naar aanleiding daarvan de gouverneurs van Atjeh en Sumatra's Westkust per telegraaf daarvan niededecling gedaan en hun verzocht de quarantaine-maatregelen op dat schip in toepassing te brengen. Ddi-Gt Mr. II. N. Meos geeft in de iY. Jt. Ot. in overweging om een groot deel der bankbil jetten van f50.te vervangen door munt biljetten van f' lO.daar aan eerstgenoemde behoefte bestaat naast de bankbiljetten van f GO, 40 en 25.Zij komen dan ook telkens in de Staatskas terug. Onlangs nog werd dooi den betaalmeester to Botterdam ecno firma mot duizend van die stukken betaald en een paar dagen later waren zij alle weder bij do bijbank ingewisseld. Daarentegen bestaat er gebrek aan bil jetten van f '10. De heer Moes zou echter aan den vorm der biljetten van f 50 de voorkeur geven boven dien der bil jetten van fT0, wat bij evenluccle vervanging van do eene door de andere soort zou kunnen in hot oog gehouden worden. De lieer K. Zwart, te Heerenveen, geeft in overweging, door Atjeh, dat voor oen groot gedeelte door water omringd is, een «demar catielijn in den vorm van een kanaal, te trekken om bet goede deel van Atjeh van bet kwade te scheiden. Hij denkt zich een kanaal van ongeveer dertig uren gaans, gevuld met torpedo'swelke door electrise» gelei dingen verbonden zijn met naastbij zij mie wachtposten. Ten behoeve van de ambtenaren aan de posterijen en de telegraphic is op de be grooting val waterstaat eene irak temen ts- verbetering voorgesteld, gepaard met afschaf fing vuu het emolumenten- en premicn- stelsol. Slechts geleidelijk, naarmate er vaca turen ontstaan, zal intusschcn een verdee ling plaats hebben van de directeuren der postkantoren en der vereenigde kantoren in klassen, geregeld onder-directeuren der tele- graphie. Ook de telegrafisten Ie en 2e klasse zullen worden geassimileerd aan den rang der hoofdcommiezen en commiezen der poste rijen, met den titel van commiezen der tele graphic van de Ie, 2e, 3e of 4e klasse, ter wijl naast de assistenten der posterijen zul len optreden ondergeschikte ambtenaren der telegraphic met den titel van klerk of tele grafist. Ook de brieven- en telegrambestellers zullen in klassen worden verdeeld, met be paling van geregelde traktementsverhooging naar ancienneteit. Ook voor do overige ambte naren der posterijen en telegraphic wordt verbetering van bezoldiging aangevraagd. Een en ander zal ongeveer f400.000 kosten. Op de centrale vergadering der onder- afdeelingen van de liberale kiesvereeniging «Voorne en ratten" zijn tot candidate» voor de verkiezing van twee leden van de Prov. Staten van Zuid-Holland, hoofdkio.sdistrict Brielle, gesteld: de liecren J. W, Ilein, van Rokkanje, burgemeester van Nieuw-Helvoet, Nieuwenlioorn en Rokkanje, en J. M. Loefi', notaris,- te Zuidland, beiden liberaal. Maandagavond is te Geldern (Pruisen) bijeengekomen de internationale commissie om de volgende dagen de streek tusseben de Maas, de Niers en het Nierskanaal te bereizen, en te onderzoeken wat er in het belang der beiderzijdsclie bewoners ter verbetering van don toestand kan gedaan worden. De com missie bestaat voor Nederland uit de hoeren mr. Seijdlitz, lid der Ged. Staten van Limburg, Van der Sleijden en Bauduin, rijks- en pro vinciale ingenieurs van den waterstaat, en voor Pruisen uit de heeren regeeringsraden Borggreve en Ruhnke en ingenieur Graf. Dc Rottevdamsche tramwegrnaatschappij vervoerde in de .naand Sopt. '1890 558,489 reizigers met een opbrengst van f42,437,28, 103611532,701 reizigers met een opbrengst van f39,781.81 in Sept. '1889. Het totale vervoer over de afgeloopen maanden van 1890 heeft bedragen 4,005,441 reizigers met een ontvangst van 345,332,22, togen 4,052.143 reizigers met een ontvangst van 347,081.11 over datzelfde tijdvak in 1889; gevende dit jaar een achteruitgang van 40,702 reizigers en van f 1,748,89 in ont vangsten. De buitengewone ontvangsten over do afgel. maanden van 1890beliepen f 122,302,71, terwijl die over datzelfde tijdvak van 1889 1120,225,72 bedroegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd perk in 1890 beliep f 407,034,93, terwijl die over datzelfde tijdperk in 1889 (407,300.83 beliep. I11 een brief uit Suriname aan bet AL v, tl. D. komen eenigo belangrijke wenken voor om trent do middelen, die gr toe zouden kunnen leiden, 0111 aan die kolonie den bloei en de welvaart te schenken, waarvoor zij vatbaar is. Eerst geeft dc schrijver een kleine karak terschets van de negers, die door den schrij ver zeer ongunstig worden beoordeeld, terwijl bij daarentegen met ingenomenheid spreekt van dc Indianen, die in beschaving steeds toenemen. Hij wijst op hot gevaar, voort spruitende uit de zachtzinnige, welwillende houding door den gouverneur tegenover de negers aangenomen. Deze zijn voor zulk ecno welwillendheid niet vatbaar. Zij moeten onder strenge discipline staan. Daarop komt hij tot den muatsclmppelijken toestand van dc West cn zegt Wil uion den tegonivoonligon gouverneur hand haven, waartoe wel rodonen aanwezig zijn, dan is hot zeer noodzakelijk van Nederland uit de noodige instructies te zonden en te pelijkcr tijd do landmacht wat uit te breiden. Wil men verder Suriname weer tot bloei brengendan zou het niet kwaad zijn in do eerste plaats de gemeen schapsmiddelen wat to verbeteren. Hot is daar mede 1 als men de oogon vestigt op Engelseh Guyanatreurig gestold. Paramaribo is b.v. niet eens toiegraphisch verbonden met Nederland, ook niet met eonig ander land, zelfs niet mot do aanwezige posten. Al was Paramaribo, om te1 beginnen, maar verbonden met Georgetown de hoofdstad van Engelseh Guyana Vorige gouverneurs hebben die verbinding stelselmatig tegengewerkt, om nog niet meer*! last van uit Den Haag te hebben, maar dat gaat toch niet aan. Reeds jaren geleden is er concessie gevraagd tot aanleg van een spoorweg naar de Saramaccc, i maar om redenon de interest niet gegarandeerd wordt, ontbreekt nog steeds het noodige geld. In de Argentijnsche repubt- beschouwt men het groote belang dei' spoorwegen beter; daar Wordt uit den aard der zaak het benoodigde kapitaal door den staat gegarandeerd. Suriname is ontegenzeggelijk een der rijkste» koloniën, wat vruchtbaarheid en rijkdom var goud betreft, maar door gebrek aan gemeen schnpsmiddelen kan het niet gcëxploiteord wor den. Daarom is het een levensqnaestle voor I Suriname om zoo spoedig mogetijk van staats-^ woge van spoorwegen voorzien te worden. De grond is geschikt voor de canpianting van allo tropische gewassen, terwijl uitgestrekte bos - schen met liet prachtigste hout slechts wachten op spoorwegen, om hun inhoud aan do markt te brengen. De bodem is overal rijk aan goud vooral wanneer men in de bovenrivteren komt, maar om daar to komen zijn bijna bovemnensche- lijke, ten minste Hollandsche krachten noodig,- Daarom zijn spoorwegen hier onmisbaar, en wat den aanleg betreft, de moeilijkheden daarbij zul-S Ion zeker voel minder groot zijn dan bij ineni-v gen aanleg in Europa, terwijl uitstekend kont'1 voor onderliggers en bruggenbouw overal aan-i wezig is en stechrs de rails en machines behoe ven ingevoerd te worden. Om van staatswege spoorwegen aan te legger zou het zeer gewenscht zijn, dien aanlog op militaire wijze te regelen door het oprichten van een korps inlamlsche genietroepen, verdeeld in vier compagnieën, onder toezicht van een inge- I nieur, tijdelijk bekleed roet den rang van kapitein. Men moest dan op vier verschillende punten I met den aanleg van spoorwegen beginnen, c wei vnn het westen naar het oosten ganndo do. tusschen Corantijn en Nickerie, 2o. tusschen Coppename en Saramacca, 3o. oostwaarts van de Suriname en 4o, westwaarts van de Maro wijne. liet aantal vrijwilligers zou cpocdig ge- vonden zijn. vooral wanneer men een goed dag geld betaalt. Iedere compagnio moet 200 man sterk zijn, zoodat men in het geheel 800 negers noodig heeft. Om de reeds vermelde eigenschap pen der negers is hot noodig, hon op militaire wijze onder den duim te hebben en, zoo noodig, voorbeeldig te kunnen straffen. De tijd van duur van li tut engagement zou 3 jaar mouten bedra gen, na welken tijd de zaak als gevestigd kan worden beschouwd. De richting der spoorwegen moot van noord naar zuid zijn, terwijl de nabij heid der genoemde rivieren voor vewoer van producten dor nabijgelugen of nog aan te leggeu plantages zeer voordeehg zou zijn. Wordt Suriname aldus geëxploiteerd, dan voor zeker zal het niet lang meer duren of deze kolonie zal weer oven winstgevend als vroeger worden. De aanwezigheid va» gouil moet do aattlei- dendo oorzaak van die exploitatie zijn, maar zal blijken later ter zijde gestreefd te worden door de kostbare opbrengst der bosschen. Nu wordt nt. het Surinaumsche hout al zeer gozocht, maar door de liooge kosten blijft do exploitatie ach terlijk. Zijn eenmaal de spoorwegen daar, dan krijgt alles oen geheel andere wending. Daarom nog eens: om te beginnen, moeten er gemeen schapsmiddelen zijn Do proefneming met tccloriunt, als bedek- kingsmatorimil voor schepen, heeft bij dc Nod. marine goed voldaan, en zal op ruimer schaal worden voortgezet. Te Zntulvoort vertoefden in dit seizoen 2489 badgasten (1228 wonende tc Amster dam). Domburg telde, ondanks de afwezigheid van vorstelijke personen, meer logeergasten dan cenig vorig jaar, n!. 828, Er werden 2502 baden genomen.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2