Gemengde Berichten. Koloniën. Heel) tanken. Land- en Tuinbouw. V i ss c h er ij. De beurtschipper L. II. Kroeze, varende van Kampen op Amsterdam, Maandagavond te G uur uit Kampen vertrokken, is ongeveer een uur later aan het eind van den ketel zijnde, bij liet laveeren over boord geslagen en verdronken. Zijn lijk is nog niet gevonden. Te Oosterwjjk had Maandagmiddag het dochtertje van F. van Roessel, huisschilder aldaar, bij liet eten het ongeluk gehad, dat een stukje vleesch haar in do keel bleef vast zitten, Alle pogingen van do ouders om het te verwijderen bleven vruchteloos, zoodat het kind jammerlijk gestikt is. De zwaarbeproefde ouders betreurden reeds het verlies van nog een kind, dat hun eenige dagen geleden ontnomen werd. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat te Nieuw- cn St.-Joosland eene donker bruine kraai met witte vleugcis is geschoten. Pernis, Weder heeft alhier een dief stal plaats gehad, thans van eene partij ge hakt liout, op de werf van schipper A. Koster. In zake den touwdiefstal zijn door den burgemeester twee personen gehoord. Zicriksce. Zondag jl. is alhier, ten ge volge van een noodlottig toeval, overleden de heer jhr. mr, W. A. de Jonge, griffier bij het kantongerecht alhier, vroeger ambte naar van het O. M. bij de kantongerechten in dit arrondissement, substituut-officier van justitie bij de rechtbanken te Dordrecht en te Rotterdam. De overiedone was mede oud-lid van den gemeenteraad. Ilij behoorde met den heer Uoogenboom tot de steun pilaren der liberale partij. ff .Jagaa 1 Tc Cote Saint Antlré is een gedenkteeken voor den toondichter Doctor Berlioz feestelijk onthuld. De steenkolonhandelat'en in Engeland hebben zich vercenigd om hot hoofd te bieden aan de steeds stijgende eisclicn der werklieden, die bij het vervoer der kolen wordon gebruikt. Zij hebben besloten mannon aan te nemen, die geene loden zijn der Trades Unions, zonder zich om het verzet der unionisten te bekommeren, en geen gehoor te geven aan don nieuwen aandrang tot loonsver- hooging. Het Athoensehe blad Ephimcrcs kondigt de aanstaande verloving aan van prins George van Griekenland met do tweede dochter van den hertog van Chartres, prinses Margnrethn. Eene 84-jarigo dame te Frankfort a/O. trok dezer dagen 300,000 mark uit do loterij der stad Baden. Bij testament heeft zij deze som terstond vermaakt aan de ai men van hare woonplaats, zonder onderscheid van godsdienstige belijdenis. Uit Stettin zijn gevlucht do 15-jarige scholier A. Siebener en du '!7-jarige handelsbediende A, Gottschaik met 230,000 mark in effecten en baar geU Poolsclie bladen te Warschau berichten, dat bij de oefeningen van bet Russische leger te Rowno, genei aal Bardowsky dom' hot instorten eener brug met 400 man verdronken is. Inder tijd was do dagbladen verboden hiervan melding te maken. Eene vrouw te Moedlmg (Oostenrijk) die in Februari II. een kindje van twee jaar vorlonr, is onlangs 's nachts naar hut kerkhof gegaan on heeft daar het stolid ijk overschot van haren lieveling opgegraven on meegenomen, om hot, ergens in haar huis verborgen, bij zich to houden. De arme moeder zal nu gerechtelijk vervolgd worden wogens liet schonden van een graf en lijkroof; maar men twijfelt of zij wel volkomen bij haar verstand is. Het clavocymbaal van Joh. Scb. Bacil, na zijnen dood uit handen van zijnon zoon achtereenvolgens aan verschillende eigenaren overgegaan, is thans in hot bezit van den lieer Paul dc Wit, to Leipzig, een ijverig verzamelaar van oude muziekinstru menten, Hij beeft het door een bekwaam piano- fabrikant weder speelbaar laten maken cn het moot een zeer aangenamen klank hebben. Te Odessa is onlangs een schip aangekomen, uitsluitend mot monniken bemand. liet schip draagt den naam van «Profeet Elia" en behoort aan het klooster Mont Athos. De geheele bemanning, van den kapitein tot den scheepsjongen, verricht het scKeopsvverk in de monnikspij. To Parijs liggen thans in liet stadhuis do plan nen en berekeningen voor bet publiek tor inzage, behoorende tot de onderneming om van Parijs een zeestad te maken. Teneinde iederen belangstel lende de gelegenheid to verschaffen tot een nauw keurig onderzoek, blijft deze tentoonstelling tot 15 November open. liet zee-kanaal, dat men zich voorstelt van Rouaan nanr Parijs to maken, zal 180 kilometer lang worden en zes meter diep zijn. De zeehaven zal gegraven worden tusschon St. Denis en Clichy, De kosten worden begroot op 135 millioen francs. In deze begrooting komen da volgende posten voor: aankoop van land, 4.600.000 fr.kosten van graafwerken, 07.500.000 fr.aanleg van dijken en sluizen, 14.300,000 fr. veranderingen in de richting van spoorwegen, 10.000.000 fr,bouw van de scheepvaart vrijlatende bruggen, 10.000.000 fr., en ten slotte 22 miliioon francs voor kosten van administratie. De reis van Rouaan naar Parijs zal op dit kanaal in 17 uren kunnen gedaan wor den en de kanaalgeiden zullen zijn OVs franc per ton voor heen en terug. 'Volgens medodeeling van dr. Rosenbacli aan de Berliner Klinische tVochcnschrift breidt zich de influenza weer epidemisch uit. De eerste ge vallen vertoonden zich daar einde Juli en in het begin van Augustus. In da laatstgenoemde maand nam het aantai belangrijk too. Zij komen door do geiieale stad verspreid voor, waarbij opmer kelijk is dat vooral vrouwen worden aangetast De aandoeningen var» de adetuiialingswark- tuigen treden ditmaal nioi op den voorgrond en de koorts duurt slechts kort, maar de hoofd pijnen, de zwakte en do afmatting, zijn belangrijk. Twee echte vorstinnen dienen tegenwoordig als r,great attractions" van een uitspanningslokaal te Berlijn, Blijkens een groote advertentie in Ber- lijnsche bladen, wordt in de ïCoursaai van J'.i- kosch" het orkest geleid door vorstin Dolgoroukt en de dans door vorstin Pignatelli. Te 9 uren begint er bot concert; to i 1 uren do dans en van 1 tot 2 uur is er sDefilircour der Fürstinnon". Omtrent het tiam-ongeluk bij Florence wordt nog medegedeeld, dat het aantal doodon en ge wonden veel grooter zou zijn geweest, indien vele passagiers niet, uit angst voor do naderende catastrojiho, wolke allen met zekerheid voor zagen, van den waggon waren gesprongen behoudens lichte kwetsuren, kwamen allen, die dit dudon voor liet mearcndoel dames met den schrik vrij. De publieke opinie is sedert liet ongeluk zeer verbitterd tegen do olecti'isclie tram. Bij Lot hervatten van don dienst Werden do wagons met steenen gebombardeerd door een volksmenigte, dio dreigde do conducteurs dood te slaan. Er is sprake van, de electrischo tram geheel op te geven. Do conducteur,; aan wiens onbedrevenheid hel. ongeluk te wijten is, moet in liet gasthuis op sterven liggen. Een Italiaansch bandiet heeft onlangs mis schien wel geïnspireerd door een der personen uit Lesago's »G'd Blus" in de kerk van Santo Maria di Caropagnn, waar hij schijnbaar kwam om te biechten, in den biechtstoel don priester met do revolver op de borst van zijn beurs beroofd, waarna hij hoenging, zonder op do absolutie io wachten. De laatste berichten uit Melbourne doen vermoe den dat de workstakonde unionisten den strijd weldra zullen mooten opgeven. Do rcods bevolen workstakiug onder de schaapscheerders is in Vic toria uitgesteld en wordt in Nieuw-Zuid-Wales niet algemeen opgevogld. De boeren, dicdoorlmnno arbeiders verlaten worden, vervolgen dezo wegens contractbreuk. En dnt zij zuiks kunnen en durven doon, bewijst dat de autoriteiten de orde kunnen handhaven en de hoofden der werkliodenvereeni- gingen nog geenszins in de gelegenheid zijn of do macht hebben om don baas te spolon. De spoorweg-maatschappijen in Victoria heb ben do noodigo hoeveelheid steenkolen voor don tijd van zes weken uit Japan weten ie verkrijgen. Dit feit is zekor van invloed geweest op de houding der mijnwerkers van Broken ifiil (do grootste steenkolenmijnen van Australië), die blijkens eene conferentie met hunne directeuren van plan zijn bun werk weer te hervation, zonder dat zij iets hebben gewonnen. Het aantal liefdadige stichtingen te New-York zal binnenkort vcimeerderd worden met eene, waartoe de heer Cornelis van der Bilt en zijne moeder een kapitaal van f 075,000 beschikbaar hebben gesteld, liet gebouw zal verrijzen in de 42e stront bij de 3u Avenue. Het zal boneden een groot zwembad voor mannen en vrouwen, eene keuken en eene eetzaal bevatten, waar behoeftige gespijzigd zullen worden. Eene werk plaats, waar ongeoefende arbeiders tegen een laag loon arbeid kunnen vinden, wordt aan het gebouw verbonden. Op do bovenverdieping komt een lokaal voor godsdienstoefening en Zondags school, eene boekerij en leeskamer, waar voor drachten en muziekuitvoeringen gegeven worden. Ook bestaat er gelegenheid voor behoeftige vrouwen om van kleedoren voor hare kinderen voorzien te worden. Negen cn zeventig duizend weduwen onder negen jaren moeten er in Britscii Indiü zijn 79.000 kloine meisjes, die even na hare ge boorte aan een knaapje worden «uitgehuwelijkt" en nu, na den dood van hare kleine ochtgenoo- ten als weduwen volgons de strenge zeden der Hindoo's tot een eenzaam leven in ongohuwden staat gedoemd zijn. Te Johannesburg, in de Transvaal heeft men een bugin gemaakt met bet optrekken van het nieuwe markt gebouw. Om een denkbeeld van de grootte daarvan te geven, wordt vernield, dat er 1,600,000 baksteenen voor bestold zijn. Het zal een oppervlakte van ruim 50 M. beslaan en drie verdiepingen hoog worden. Op de par terre-verdieping zullen, behalve de groote zalen, voor de nru'ktbezoekcrs verscheidene winkols worden gemaakt, terwijl op de bovenste ver dieping kantoren gevestigd zullen worden. Het ouds maiUtgebouw, dat voor twee jaren bijna anderhalve ton lieuft gekost, zal worden afge broken. Een zeldzaam voorkomend astronomisch ver schijnsel zal zich Donderdagavond vooidoen, de planeet Neptunns zai ni. door do maan worden bedekt. Uit hoeft tusschon 10 en 12 uurplaats; liet zal echter slechts mot een kijker zijn waar te nemen, omdat do planeet zwak van licht is. Dn nieuwste Londensche mode voor bruiden is een gekleurde sleep aan het witte bruidskleed. De invoorstor van die mode, lady Helen Buncombe, droeg een sleep van groene zijde bij haar huwelijk met sir Ei'gor Yinrout. lianyntjies, In verband met di kanyntjios wel in di laatste Pnrletnentssitting gepaseei'd is di vollende bisondorhedo ni onbelangrijk ni. Two cn twintig jaar gelede word 15 wilde IwtiiJ ntjies deur 'n skaapboer in Victoria, Austialié, inge voerd, s.'ildat liy en syn but-e iets liet op to jag. Binno kort hud by en syn bure moer goed om op te jag as luille begeer, ja, imlle had groot lus om op di invoerder self te jag. Dit word be rekend dat di directe en indirecte vorlieso deur di kanyntjics roods meer as 50 miljoen pond bo- draagd. De Govweriuent van Nuwo Said Wallis gé jaarlik meer as 250,000 pond sterling uit om Unnyntjies dood te maken, cn 10,000 mensc vind'n bestaan met di uitrooi work. Dit naasgclege IColoni van Queensland het, om holle self te behou, op di grenso vir 500 myle lank 'n kanyntji-proof draadhoin'mg gem aak. Een boer hot in een jaar tijd 150,000 kanyntjios op syn plase doodgemaak. Dit kos van 1 p. st. tot 20 p. ct. por morre om kanyntjics uit te roeien, 'n Man het opgomerk dat di kanyntjies syn waterbakke (tanks) besoek, Ily het toen di tanks afgosluit en buitekant trogge met vergiftigde water gesit en di vellende morre was daar 30,000 dooie kanyntjies op di grond. Maar later het hulle di vergiftigde water laat staan. Donderde boero is deur di kanyntjies geruineerd en daarom is di wot in ons Koloni botyds gomaak. (Patriot.) Batavia, 30 Augustus. De Celubcs-Cl. meldt het volgende: In eene der afdeelingen van de Noorderdis- tricten is tusschen hot bestuur en de bevolking een geschil gorezen, dat niet van betoekenis ontbloot is. De opgozetenon van zekoie landstreek ni. bowe- ron, dat die streek beiioort tot het gebied van den koning van Con en niet tot dat van het gouver nement, waarom zij weigeren de landrente te beta len. Dat die weigering gepaard gaat met niet zeer vredelievende keiueekenen, kan afgeleid worden uit de omstandigheid, dat de controleur van Tjain- ba, niettegenstaande hij reeds te beschikken heeft over 2 kanonnen en 13 geweren (pradjoerits), het rationeel hoeft geacht, van liet garnizoen alhier 100 nmn en 2 mortieren aan te vragen. Na eene samenkomst, welke de kroonprins van Gon met den gouverneur zoude gehad hebben, mag men evenwel misschien de hoop koesteren op eene vredelievende oplossing der quaostie, Nanr wij vernemen, zal de gouverneur naar Maros gaan, teneinde persoonlijk de zaak te behandelen. Ter veredeling van het schnpenras door krui sing mot buitonlandscb, heeft de landbnmvver- oeniging sOosterwoldo en omstreken" een ram aangekocht van zuiver Leicester ras, welke ter dekking wordt gesteld. Mede door tnsschcnkomsf der vereoniging wordt een echto Friesche ram gehouden, om weder tot het rechte Friesche melksclmap te komen, dat door kruising mot verschillende rassen schaars meer wordt gevonden. Alleen in de omstreken v„n Dalen (Drente) wer den sedert April jl. 20.000 biggen opgekocht door zekeren Van dor Mast. Uit Eist (Betuwe) meldt men ons: AN een be wijs hoe levendig do paardenhandel in dit dpel der Betuwe is, diene dat alléén de firma Colnrd-Vijgen, gedurende de iantsto dagen alhier en in do om streken 121 paarden, alle 1 Ve-jai'ige, hooft opge kocht en verzonden. In de gisteren gehouden zitting van de arrond.- rechtbank te Rotterdam zijn veroordeeld C. B., sjouwer to Schiedam wegens weder- spannigheid, tot 7 dagen gevangenis. J. S.brandersknecht te Schiedamwegens beleediging van een ambtenaar, tot f 10 boete. Vervolgens stond terecht B. M. v. D., oud 12 jaar, te Schiedam, beklaagd van met een breekijzer moedwillig do punten van oen hek te hebben vernield. Eisch 2 dagen ge vangenis. Uitspiaak over S dagen. VLAARDINGEN. Gisteren zijn alhier bin nengekomen 9 schepen, gezamenlijk aanbrengende 200 last haring. MAASSLUIS. Gisteren zijn alhier binnen gekomen 3 schepen gezamenlijk aanbrengende 588 ton pekel- en 2G0 ton steurharingook kwam een schip aanto Schevoningen tliuis- bohoorendo, met 270 kantjes pekel- en 38 kantjes en 10,000 stuks steurharing. PERNIS. Gisteren is hier binnengekomen een sloep mot 84 ton zouteviseh. Deze sloep heoft 80 lijnen want verloren. KRAL1NGSC1IE VEER. Gisteiochtend wer den aan dc markt alhier aangevoeld 25 zomer- zalmon, die voor fl.50 tot f2.50 per Vs kilo werden vei kocht.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3