U A0. 1890. ensdag 8 October. N°. 7603. Eerste Blad. Buitciilaiidsche Berichten. i er-en-veerti 2'ste «T aargang. Versch nt dage! ks, uitgezonderd Dinsdag. uitgëyeT^'jT odé. Binneiilaiulsclie Berichten. (j 13 e s u e l a n p. Castioni, beschuldigd van den staatsraad Rossi, tijdens de onlusten te Bellinzona te hebben doodgeschoten, werd krachtens eene aanvrage tot uitlevering in zijn eigen domi cilie te Chelsea, waar hij sedert vele jaren de beeld bouwerij uitoefent, door twee detec tives Vrijdagavond gearresteerd. Veertien dagen geleden reeds werd liet bevel tot Inhechtenisneming uitgevaardigd, maar liet kon tot dusver niet ten uitvoer worden ge legd, omdat Castiuni zich schuil hield. Vrijdag avond drongen de detectives zijne woning binnen. Castioni's dochter zeide, dat lmar vader niet thuis was, en zij zijne verblijfplaats niet kende. De detectives vonden den be klaagde in een tuinhuis, omringd door Zwitsersche geestgenooten, die aanvankelijk schenen zich te willen verzetten, doch Castioni ging zonder tegenstand te bieden mede. In zijne slaapkamer vonden de detectives hon derden scherpe geweer- en pistoolpatronen van het systeem Mini, alsook eene groote hoeveelheid buskruit. De politierechter ver daagde de zaak acht dagen, maar weigerde Castioni's vrijlating tegen borgstelling. De verdediger zeide de uitlevering te zullen'be strijden, omdat de door Castioni gepleegde daad een politiek misdrijf is. Uit Ka'fro wordt aan de Times gemeld, dat de Ftyptische regcering de voorstellen van Turkije aanneemt betreffende het afschaf fen van vrijpassen voor artikelen van door voel', waar tegenover de Porte zich verbindt alle uitvoerrifeliten tusschen de Turksehe havens onderling, op te heflen. Volgens de Daily Weim heeft de Porte het plaatselijk brievenverkeer te Konslanli- nopel opgehevenonder voorwendsel dat daardoor samenzweringen gemakkelijker werden gemaakt. Uit Napels wordt aan de Times geseind, dat Crispi in de eerste formeele bijeenkomst der F.ngelsche en Italiaansche gevolmachtig den de politiek van Italië in Afrika beschreef, en daarbij in het bijzonder betoogde, dat voor Italië het bezit van Kassala volstrekt noodig is. De Times verneemt uit Santiago, dat Ilarmaml, uitgezonden om te bewerken dat Chili de vordering van Dreyfus tegen Peru met kracht zal ondersteunen, zijne geloofs brieven nan den president van Chili heeft overhandigd met eene'toespraak welke aan ving met dreigementen maar eindigde inet loftuitingen. De president gaf ten antwoord, dat niets de beslaande vriendschappelijke betrokkingen tusschen Frankrijk en Chili kan verstoren, maar tevens dat de vorderiugen van Dreyfus streng onpartijdig onderzocht zullen worden. Bij de voortzetting van liet proces tegen Dillon en O'Brien c. s. voor de rechtbank te Tipperaryheeft de advocaat Barrington Zaterdag zulke beleedigende taal legen de kroon geuit, dat hem gelast werd de zaal te verlaten. Toen de heer Dillon daarop de hier gevolgde wijze van procedure wraakte en Harringtons gedrag goedkeurde, ontstond er zulk een geweldig rumoer, dat de presi dent bevel gaf de zaal te ontruimen. "Volgens de Morning Post zouden twee Italiaansche pantserscliepen naar Lissabon vertrokken zijn, om, in geval do politieke gebeurtenissen het mochten vereischen, de koningin-weduwe Maria Pia aan boord le nemen. Aan de Times wordt uit Soeakim gemeld, dat daar de poorten zijn gesloten, niet tegen de cholera, maar om staatkundige redenen. Het verergert or den hongersnood zeer, daar de inlanders niet naar de stad kunnen komen om graan te koopen. Twee handenvol koren golden drie shillingstelkens worden lijken van verhongerden gevonden. De Engelschen te Soeakim zijn ook ontevreden wegens den volkomen stilstand van den handel. Men verwacht dat de vijandelijkheden hernieuwd zullen worden ten gevolge van strooptochten der wanhopige inlanders. B U I T S 0 II 1 A S B. De Rtichs-Anzeiger bevat de benoeming van generaal KaltenbornStacbau tol minister van oorlog en het gelijktijdig ontslag van generaal Von Verdi du Vernois van dezen post. Nu met het eindigen der socialistenwet een der vrachten van Von Bismarcks regee- ringsslelsel is gevallen, begint zich allerwegen in het rijk een machtige oppositie te open baren tegen de invoering der, slechts onder den druk van zijn overwicht, aangenomen wet tot verzekering van werklieden hij ziekte en ouderdom. Zooals men weet, beoogde deze wet niet zoozeer eene bescherming van den werkmanwien eerst op zeventigjarigen leeftijd een pensioen van '110 tot 200 mark 's jaars verzekerd wordt, als wel eene poging om hem te overtuigendat de staat zijne belangen behartigtteneinde aldus don sociaal-democraten een wapen uit de hand te nemen. Opmerkelijk genoeg echter stemden alle sociaal-democraten legen de wet, ofschoon deze het beginsel van staatshulp huldigt, terwijl slechts met moeite vele leden der regeeringspartïj waren te bewegen de wet te steunen, omdat zij haar onuitvoerbaar achtten, en de werklieden zelf de wet met onver schilligheid behandeldendaar zij voor de meesten geen voordeel kan opleveren. Thans begint ook de nijverheid, die reeds zoo zwaar gedrukt wordthare stem te verheffen tegen de invoering der wet op '1 Januari 1891 niet alleen omdat de patroon verplicht zal zijn tot betaling van een derde der verzeke ringspremie, maar omdat zij v; eest dat het toekennen van steeds meer rechten aan den werkman de sociaal-democraten steeds aan matigenden in hunne eischen zal doen worden, ook wat de regeling der arbeidsvoorwaarden betreft. Spoedig na de heropening van den Rijksdag kan dan ook een voorstel worden te gemoet gezien, zooal niet om de verzeke ringswet in te trekken dan toch om den datum van haar in werking treden te verda gen en haar inmiddels te herzien. Prins Wilhelm van Wurtemberg heeft be dankt voor het opperbevel over het Wurtern- bergsch legerkorps, ter vervanging van generaal Von Alvensleben. De consul-generaal te Zanzibar meldt, dat de sultan van Witu last gaf Künzel enzyne met gezellen rmar Witu over te brengen, omdat zij niet voldeden aan den eiscli, vóór het verieenen van verlof tot nederzetting een schrijven vnn den Engelschen consul te Larnu over te leggen, maar onmiddellijk tot de voor genomen werkzaamheden overgingen. Twee dagen later trachtten de Duitschers met ge weld te ontvluchten uit de woning, welke hun tot verblijf was aangewezenzij werden echter deels in, deels buiten de stad gedood, xlet is niet zeker, wie het eerst naar de wapenen greep. De door den sultan gezonden troepen kwamen eerst na den', moord. Het heeft zeer de aandacht getrokken dat bij geen der diners of déjeuners, welke keizer Frans Jozef ter eere van zijn gast, keizer Wilhelm gegeven beeft, een der ministers genoodigd was en dat ofschoon laatstgenoemde tal van ridderorden heeft uitgereikt, de Oos- tenrijksclie minister-president Taafl'e weder is overgeslagen. Naar aanleiding vau liet naamfeest van Frans Jozef heeft keizer Wilhelm bij het diner te Mïirzsteg in warme bewoordingen gedronken op den keizer van Oostenrijk. Het bericht van het ontslag van den minister van oorlog wordt gelogenstraft. ÏRASKKIJK, Met den koning van Dahomey is vrede gesloten. De blokkade is opgeheven. Door den admiraal Cuverville is eene overeenkomst onderteekend, bij welke bedongen wordt dat het bezit van Cotonon en liet protectoraat over Porto-Novo voortaan geëerbiedigd zullen worden. De president der republiek en mevrouw Carnot zijn Zondagnamiddag te halfzes van Fontainebleau op het Elysée teruggekeerd. De lieer Carnot werd op zijn weg van het station naar het Elysée zeer toegejuicht. DENEMARKEN. In het ministerie zullen eenige wijzigingen komen. De minister van buitenlandsche zaken treedt af wegens ouderdom en zwakte, en de lieer Scavenius, minister van eeredienst, onderwijs en schoono kunsten, treedt in zijne plaats. Op zijn beurt wordt deze vervangen door bisschop Schousbol, die bijzonder in de gunst staat bij koningin Louise, maar een onbekende is op parlementair en administra tief gebied. ZWITSERLAND. Van de 25,000 kiezers hebben zich onge veer 11,723 verklaard voor de herziening der constitutie en 11,604 daartegen; de uitslag der stemming van zes gemeenten ontbreekt nog. De algomeene uitslag zal vau een 50-tal stemmen afhangen. ITALIË. De Bi forma, die in betrekking staat met den minister-president Crispi, laat het een en ander hooren over hetgeen Jacques St. Core in Figaro heeft medegedeeld aangaande liet onderhoud, dat deze met Crispi hooft gehad, eii waarvan wij het voornaamste onder de oogen onzer lezers gebracht hebben. Saint- Cère, zegt de Rifornia, heeft do woorden van Crispi veranderd. Zonder in al te uitvoerige bijzonderheden te treden, is het niet mogelijk te zeggen, wat er in het verhaal waar is en wat niet. Wat waar is, is bovendien van dien aard, dat ieder, die eenigszins bekend is met de denkbeelden van Italië's minister, liet gemakkelijk erkent. Wat b.v. niet waar is, zijn de oordeelvellingen over den Duitsellen rijkskanselier Caprivi, over keizer Wilhelm, over Bismarck en over zekere Italiaansche staatslieden. De heer Crispi heeft reeds in liet parlement en elders verklaard en hij kan hei nu ook wel herhaald hebben dat liet drievoudig verbond niet van aanvallenden aard en nog niet vernieuwd is; dat men Frankrijk niet den oorlog zal aandoen, indien deze mogendheid dien niette voorschijn roept; dat eene ontwapening wenschelijk is, enz. SPANJE. Volgens tijdingen uit Tanger heeft de sul tan den opstand onderdrukt. P O K T U G A L. Martens Ferrno heeft de opdracht om een ministerie te vormen, niet kunnen volbrengen. AMERIKA. Luidens berichten uit Mexico is de toe stand in Guatemala onzeker en vreest men voor de duurzaamheid van het gouvernement. Uit Montevideo wordt gemeld, dat de inkomende rechten zijn verhoogd met 5 pCt., terwijl de invoerrechten weder ziju hersteld. BRAZILIË. Bij decreet beeft de vegeeving de betaling in goud verplichtend gesteld van alle inko mende rechten. Offlcieelo Berichten. Bij resolutie van den minister van financiën Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door liet geheele Rijk Afzonderlijke nointners 1.85. - 2.50. - 0.10. B U EE E A U SIAUHT, 15134. Advertentieprijs: van I10 gewone regels met inbegrip van eene Courantbit). Iedere gewone regel meer- 0,10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal betekend. O 0 S T I S It IJ K.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1