'1 Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Oud e r w ij s. dd. 1 October jl. is eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de vele diensten door lien in die betrekking aan den lande bewezen, aan de voorzitters der commission voor de herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen in ver schillende scbattinasdislricten. SCHIEDAM, 7 October 1890. Uit l)en Haag werd ons gisteren liet volgende of'ficieole bericht gezonden dat ook in de Staats courant van beden wordt medegedeeld: De toestand van Zijne Majesteit den Ko ning is in de laatste week weinig veranderd. Zijne Majesteit lijdt, zooals de genoesheeren des Konings bevonden hebben op oen con sult gehouden den 29n September 1890, aan verheffing van Zijn chronisch nierlijden, dat Z. M. noodzaakt het bed te bonden. Do voeding is voldoende en de krachten zijn zeer bevre digend. Uit bet Loo wordt van Zondag 5 dezer gemeld 'sKonings voortdurende ziekte maakt hem voor het oogenblik onmachtig zijne bezigheden te hervatten, en het is ook niet te voorzien dat Z. M. zich in do eerstvolgende dagen met staats- aangelegouhcden zal kunnen bezighouden, zoo dat maatregelen ter verzekering van den gang der regeeringszaken niet onmogelijk worden geacht. De zieke heeil gelukkig geen koorts, maar de aandoeningen die door zijne kwaal worden opgewekt, veroorzaken zekere licht heid in 't hoofd, die Z. M, wel eens oogenhlile ken van mindere helderheid van geest bezorgt. Toch wordt geen oogeublikkelijk gevaar ge ducht. De Koningin reed Zondag dan ook met de Prinses op liet gewone uur uit. Omtrent 's Konings toestand en de daarmede in verband staande gebeurtenissen kan het JS. v. (1. D, mededeelen, dat, ten gevolge van de verheffing der oude kwaal (nierziekte), de krachten van den Vorst verminderd zijn en hij genoodzaakt is het bed te houden. Hoewel het gebruik van voedsel niet regelmatig geschiedt, zoo is het echter vooreerst toch nog voldoende. Levensgevaarlijk is de toestand dan ook niet en herstel van lichamelijke krachten wordt verwacht. De geest is echter niet altijd even helder, waarbij zich oogenblikken van groote opge wondenheid voordoen. Staatsstukken werden in den laatsten tijd niet geteekend. Men verwacht eerstdaags bijeenroeping van den ministerraad, voorafgegaan van een bezoek van den minister Mackay ten paleize, teneinde maatregeran te nemen tol instelling van een definitief regentschap. De schrijver van slfaagseli Kroniek" in de iV. Gr. Ct. weet liet volgende mee te deelen Als l'eit kan ik melden, dat Z. M. sedert een maand achteruitgegaan is in kracht en weerstandsvermogen. Sedert een paar weken heeft de Koning zicli al 'tgenoegeu moeten ontzeggen van het middagmaal geregeld met de Koningin en Prinses te gebruikende gang van zijn slaapvertrek naar het salon vie! Z. M. tè moeilijk. In de laatste week heelt Ilij elke beweging moeten nalaten, en nu mogen de bladen ge sproken hebben van 't opvallend goed uiterlijk van den Vorst, ik kan u de verzekering geven, dat personen, die Z. M. in enkele maanden niet hadden gezien, dezer dagen verklaarden, dat Zijn krachten duidelijk verminderd waren. Dat is dan ook nu de zaak de pijnen van het nierlijden zijn wel te dragen, maar do Koning is zwak, lusteloos; Hij verlangt geen gezelschap, slaapt liefst zoo veel mogelijk en gebruikt zeer weinig voedsel. fn tegen-HIing molde vroegere verschijn selen openbaart zich tot nu toe noch opgei wondoiiheid, noch verzwakking van den geest. De Koning blijft volkomen helder van hoofd) maar een algemeem- afmatting hoeft zich van Hem iluter gemaakt, die. al dell men het liefst nog niet dadelijk zoo voor, bij krachtige figuren van meer dan 70 jaren zeer dikwevf de voorbode is van langzame uitputting. Ieder een hoopt natuurlijk, dat liet ook ditmaal nog ten goede zal koeren, maar zelfs iu de bof- en regeeringskringen ontveinst men zicli do mogelijkheid geen oogenblik, datdelang- gevreesde slag spoedig en misschien nog onverwacht zou kunnen vallen. Ouder gewoonte heeft de Staatscourant nog van de weder-instorting des Konings en over het consult, met prof. Rosenstein dooi de hofartsen gehouden, gezwegen. Toch ware het, vooral tegenover de onrustbarende tijdin gen in liet buitenland te Parijs ging Donderdagmiddag te 3 uur een quasi-o f fid eel telegram van den dood des Konings fond! niet overtollig, als de regeering do natie eom'germato op de hoogte hield.'Wel licht geeft het Kabinet echter aan eventueelo mondelinge mcdedeelingen aan de vertegen woordiging de voorkeur. Dinsdag zal daartoe de gelegenheid beslaan." Tegenover de information door den heer Tindal omtrent 's Konings toestand inge wonnen, zijn we in staat, andere en betere information te kunneu stellen, voor wier nauwkeurigheid we borg spreken. Tot voor nu 14 dagen heeft de Koning ziju gewonen arbeid verricht. Gelijk bekend is, verlaat hij nooit het Loo en moeter 'ie ministers alles schriftelijk met hem afeu .n, maar dit belet de persoonlijke bemoeiing met 's lands zaken geenszins. Geheel den zomer gaf Z. M. blijk, dat hij zicli op de hoogte stelde van hetgeen er omging, en er is niet de minste grond om te meenen, dat hij in meer of min oubevvusten toestand zijne toestemming, waar die noodig is, ooit zou hebbeu gegeven. Natuurlijk eischt dit lichame lijke inspanning; van daar dat, toen de oude ziekte weer in hevigheid toenam, Z. M. den arbeid moest staken. Juist de omstandigheid dat, z o o d r a die ziekte erger werd, ook geen enkel kon. besluit meer in de Staatsconr. verschee-i, toont dat alles in volkomen nor malen toestand is. Nog dient er op te wor den gelet, dat de doctoren huisdokters zijn, en dat dus de regeering geene rnacht over hen heeft. De bijzonderheden waaruit de persoonlijke bemoeiiug des Konings wiskunstig zeker blijkt, zijn natuurlijk voor mededeeling onvatbaar, maar niettemin van zoo stelligen aard, dat ze geen ruimte voor eenigen twijfel laten. Standaard De nieuwe brug van de Hollandsche IJzeren- spoorwegmaatschappij over de Delftshavensche Schie, gebouwd door den lieer II. YVienhoven alhier, is Zaterdag jl, met goed gevolg be proefd. Onze vroegere stadgenoot de heer Th. P. J. Hoppe, te Voorschoten, is de vorige week geslaagd voor het eerste gedeelte van het notarieel staats-cxamen. Vrijdag jl. ziju de prinsjes van Bentheim, na een week ten paleize op liet Loo gelogeerd te hebben, vertrokken. Prinses Wilhelmina met miss Saxton Winter deed hen uitgeleide tot aan het station Apeldoorn. De minister van financiën maakt bekend, dat het saklo van 's rijks schatkist op 4 Oct. bedroeg bij de Nederlandschc Bank f 21,239,674.28'/2 en bij tie betaalmeesters - '1,437,734.20 Te zameu 22,077,408.54'/a Blijkens bij den minister van buitenland- sche zaken van den consul-generaal te Eio Janeiro ontvangen bericht, zal op ID Nov. a..-, iu Brazilië een verhoogd toltarief in wer king treden. Staatscourant Naar hot T'M/crlantl \nn welingelichte zijde verneemt, is iu Den Haag beriep, uit Londen ontvangen, dat gisteravond een be sluit zou verschijnen, waarbij wederom de invoer van levend vee uit Nederland verbo den wordt. Te rekenen van 1. dezer is bij de Holland sche I.Tzercn-Spoorweg-maatsel). een vervolg in werking getreden op het tarief voor liet vervoer van bestelgocderengeld en gelds waarden, levende diereu van kleine gestalte, honden en gevogelte, in lokaal verkeer der maatschappij, bevattende gewijzigde vracht prijzen. Het in werking treden der spoorwegrege lingen op "15 October zal voorloopig geen verandering brengen in de verschillende be staande tarieven voor het vervoer van reizi gers goederenlevende dieren, voertuigen enz., noeh in binnenverkeer bij de verschil lende spoorwegmaatschappijennoch in binnenlandsch rcclitstrccksch of internatio naal verkeer. Voor de abonnementen in binnenverkeer is een bijzondere regeling getroffen, die door middel eener circulaire ter kennis van belang hebbenden wordt gebracht- Door den »Raad van Toezicht op de Spoor wegdiensten" is er in 't belang der spoor wegbeambten op aangedrongen om den loop der goederentreinen des Zondags zooveel mogelijk te beperken. Deze gunstige bepaling zal zoo mogelijk den 15n dezer reeds worden toegepast. Na een langdurige ongesteldheid, die zicli echter eerst in den laatsten tijd zorgwekkend liet aanzien, is Zaterdagavond op ziju buiten verblijf Westerhout" bij Haarlem overleden de lieer nir. D. Visser van Ilazerswoude, voorzitter van de Hollandsche maatschappij van landbouw, van 18S3 tot 1888 lid dei- Eerste Kamer en sedert 1888 lid der Tweede Kamer voor liet kiesdistrict Enkhuizon. De lieer Visser, die deti leeftijd van 57 jaren bereikte, was een warm liberaal en bovenal een kundig en grootmoedig bescher mer van den Nederlandschen landbouw, dien liij met opoffering van tijd en geld steunde, waar hij kon, zoowel in 't binnenland als in 'tbuitenland op internationale tentoonstellin gen. Hij mocht met recht de ziel heeten der Hollandsche Mpij. en was o. a. ook lid dei- staatscommissie voor de landbouw-enquëte. Mevr. de wed. Pennink, geboren Klijnpen- nink, te Twollo, heeft Zondag op haar bui tengoed Bijvank haar honderdsten verjaardag gevierd. Zij is nog zeer gezond, doch sedert vele jaren blind. Men schrijft uit Weerd, dat notaris Clercx, na dezer dagen weder in het bezit zijner minuten te zijn hersteld, opnieuw zijne ge meente verlaten heeft. Gisteren is ten noorden van Scheveningea uit zee aangespoeld een scheepsroeiboot wit geverfd met rooden rand, gemerkt »ss. Suez Westhartlepool". In dé Stieltjesstraat te Rotterdam, is eene 80-jarige vrouw door een schipper erg mis handeld, omdat, zoo als do schipper zegt, een kind van hein door genoemde vrouw behekst zou ziju. De gep. luit.-kolonel van het O.-I. leger, de heer D., te Amsterdam bij familie gelo geerd, is Zondag jl. daar door een ongelukkig toeval uit een raam der bovenverdieping gevallen en op de plaats dood gebleven. Zaterdag jl. ontstond to Amsterdam brand in de benedenverdieping van perceel 103 Biklerdijkstraal. Door den tocht was hot pelroleumtoestel in brand geraakt en ineen ondenkbaar oogenblik belette de dikke rook bet huis binnen te dringen. De bewoner die ziek te bed lag, ontvluchtte half naakt de brandende woning, terwijl een klein kind nog op de eerste verdieping zicli bevond. Zoodra dit gerucht zich verspreidde, begaf zekere timmerman Ilessel zich in hot bran dende gebouw, en mocht het genoegen smaken het kind met veel moeite te redden. De spoedig aangerukte brandweer beperkte den brand tot de benedenverdieping. Gisterochtend had te Rijnsburg een droevig ongeluk plaats. De weesvader van het herv. weeshuis, G. van E., geraakte door onoplettendheid onder dc Rijnlandsche stoomtram, die te 11.25 van daar naar Kat wijk vertrekt. Daar de tram hem over de ge- heele lengte des liclmams reed, volgde d? dood onmiddellijk. Op de lijn Boxtel—Wezel der N.-Bra- hantscli—Duitsche spoorwegmaatschappij zijn Vrijdagavond eenige wagensdie op een helling van een trein losraakten, tegen het voorste gedeelte van den trein, dat stilhield, aangebotst, met het gevolg, dat zeven wagens vernield werden. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgevallen. Do schade wordt op f 10.000 begroot. Vrij en Vroom, het maandblad voor de Zondagsscholen in vrijzinnigen geest, onder redactie van mej. J. F. D. Mossel, had een prijsvraag voor een Kerstverhaal uitgeschre ven. Thans is door de jury als het beste onder de 17 ingezonden vertellingen aange wezen: »IIermuns eerste Kerstfeest" en ver volgens Een bange nacht", »Een lieve pleeg zuster" en »Lizn", die achtereenvolgens in Vrij en Vroom zulleu verschijnen en daarna afzonderlijk worden uitgegeven. De jury bestond uit de dames: E. C. Knap pert, S. A. E. M. Mees en J, F. D. Mossel. Mansslnis. ln de Zaterdagavond gehou den zitting van den gemeenteraad werd beslo ten aan den heer J. Smit VII ondershands aan te besteden, behoudens goedkeuring door Gedeputeerde Staten het makeu van eene bazaltkade aan de o.z. van de haven langs het Scheur, iu aansluiting met het aldaar te maken rijks veerhoofdvoor de som van f 10,000. Den Hang. Op last van de directie van het »Kurhaus" te Scheveningen wordt een ontwerp in gereedheid gebracht voor de oprichting van een nieuw badhuis, alwaar men zoowel des winters als des zomers in bassins, gevuld met zeewater, zal kunnen baden en zwemmen. Het zal in hoofdzaak zijn ingericht als de bestaande zoetwater- bad-inrichtingen. Het ontwerp zal op de eerstvolgende ver gadering van aandeelhouders aan de goed keuring van dezen worden onderworpen. De paus heeft van eene Parijsche dame, die elk jaar do maand Mei te Roine doorbracht, de som van 12,500,000, benevens een paleis voor den nuntius te Parijs, geërfd. Te Doornik is dc 25-jarigo baron Gaston van Crombeen van Stcenbeke in hechtenis genomen, onder verdenking van zijne moeder op liet kasteel Rooborst (Oost-Vlaanderen) vermoord te hebben. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwogen) bestaat door middel van liet stoomschip Inqcrid. De laatste buslichting aan liet postkantoor te Rotterdam is bepaald op 9 October a.s., dos avonds ten i I Bij hot examen voor de teekonaktc (lager onderwijs) te Amsterdam is geslaagd do heer A. Eisborg, te Schiedam. Jlir. dr. li. 11. C. IC. van der Wijcfe aan vaardde gisteren zijn ambt als hoogteeraar in de geschiedenis der wijsbegecito, logica, motiipliysica en ziolkunde aan de hooge.-chool tu Utrecht met eeno redevoering, in de Nederbuidsclie taal, over den oorsprong en de grenzen der kennis.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2