Bepontiil vaa iakmsïea en uitpeil Gemengde ïteriditcn. g ^ente Schiedam Post en Telegraphie. JLi e clitza k u. 9 PElt TELEGRAAF. Koloniën. 'ger dan 2m tiaar i uit de m. Toen 3 van de gaf de in piaats onveilig" rein stil- volkoinen, dat niet te onderscheiden was «elke een goederen- en welke een personen wagen was. Gisternacht om vier uur was alles weder weggeruimd, zoodat de dienst des morgens op de gewone wijze beginnen kon. Natuurlijk duurde liet Maandagavond eeni- „en tijd eer de passagiers uit de beide trei nen te Amsterdam aankwamen. Ook de trein van hnlftwaalf ondervond vertraging door het ongeval. De passagiers uit dien trein arriveerden eerst des nachts halftweo. In den avond van Woensdag '1 Oct. zijn twee jongens van de Wcisscnaerdie aan don wal varen, omstreeks halfzeven op den Zeeburger- dijk nabij het slachthuis te Amsterdam aange houden door een hun onbekend manspersoon, die hun om geld vroeg. Na de weigering hem dit te geven, haalde de schurk onverwachts een mes te voorschijnen gaf een der jongens een steek hoven liet oog. De andere jongen kwam onverschrokken zijn kameraad te hulp en ging den kerel te lijf, die hem bij de ge volgde schermutseling een gedeelte van een zijner vingers afsneed en hierop wegliep. Door laatstgenoemden jongen is liet signalement van den man vrij nauwkeurig opgegeven. Na ailoop van het geval wilden de jongens naar boord terugkeeren, doch daar dit te vervenvij- derd was, zijn zij naar liet militair hospitaal gegaan, tevergeefs uitziende naar een politie agent, aan wien zij het gebeurde konden mede- deelen. Het voorgevallene is des te meer te betreuren, daar de jongen met den verminkten vinger waarschijnlijk voor den dienst zal wor den afgekeurd, en wel zonder pensioen, daal de verwonding noch in, noch door den dienst ontstaan is. (Ilbl.) De onlangs gemelde brand hij de wed. M., te Etten, is, naar thans blijkt, niet aan een ongeluk te wijten. De ijverige marechaus sees te Doetiehom hebben namelijk een man gearresteerd, die vroeger verkeering had met de dochter van genoemde weduwe. Die ver- keering was afgebroken. Toevallig ontmoette hij moeder en dochter op een kennis en wilde de kennismaking vernieuwen. Toen dit geweigerd werd, beeft hij uit wraak de woning in brand gestoken. Voor zijn vertrek naar Arnhem heeft hij alles bekend. In de Friesche gemeente Barradeel begaf zich een 19-jarig jongeling met een geweer in een bootje. Onverwacht vloog het schot uit 't geweer en trof don jongeling zoodanig, dat hij op de plaats dood bleef. Men schrijft aan de Arnh. Ct. .- Naar aanleiding van het bericht betredende het ongeluk te Oosterwijk, waarbij een vier jarig meisje stikte door het in de luchtpijp schieten van een stukje vlcescli, wil ik gaarne een raad geven, dien ik zeiven meermalen met goed gevolg in practijk heb zien brengen, o. a. eens op een hond, bij wien een beentje verkeerd in de keel was gaan zitten en ééns op een paard, in wiens keel door een of andere oorzaak een prop voer was gaan vast zitten. Voorzichtig kan men het misschien ook met goed gevolg toepassen hij gevallen waar geneeskundige hulp niet spoedig kan verkregen worden. Men slaat nm. met de vlakke hand onder de kin tegen den hals, totdat in de meeste gevallen het voorwerp óf naar benedon schiet óf bij den mond opwerkt. Bij de uitgevers Nijgh Van Ditmar te Rotterdam is verschenen het eerste nummer van California, orgaan der Holland Califor nia Laud-Company, welk blad ten doel heeft, het bcvordeien der landverhuizing naar Cali- fbrnië onder de auspiciën der j) liolland- C'alifornia Lund-Company''. Welke rol do kranten s enters to Parijs in hot Boulangisme speelden blijkt o. a. uit de. mededee- lingen van een Parijsch journalist, die eenigen hunner ondervraagde. Bij gelegenheid van een feestmaal, waarop generaal Boulanger sprak, waren de camelots, die elk voor 2 frs. gehuurd waren, bij groepen ingedeeld. De leider van zulk een groep ontving 4 frs., terwijl de aanvoerder van het geheelc leger met 20 frs. betaald werd. Er waren 12 groepen elk va-. 25 man. Eenigen gingen naar hot huis van den generaal, anderen werden langs den weg geplaatst, waar hij voorbij zou komen. Zij moesten menschen samen zien te lokken, voor- uitloopen zoodra Boulnngors's rijtuig verscheen en dan dit achterna ioopen met geroep en ge schreeuw, om do menigte nog grootor te maken. Anderen moesten zich dadelijk naar de Avenuo Löwendahl begeven, waar het feestmaal gehouden werd en op alle plaatsen waar de generaal zou kunnen komen, drukte maken. Als dan de waardige man verscheen moesten zn luidkeels roepen: uDaar heb je hem! Daar is hij »Love Bou langer! Vive la Rdvison! Weg met de dieven!" Du opgewondenheid in oostelijk Londen over Jack the Ripper duurt voort. De politie is buiten gewoon waakzaam. Zij gebruikt o. a. honden en vrouwelijke spionnen. Een 40-jarig man hoeft te Leipzig een 8-jarig meisje, Rosa Soifort, op een eenzame plaats ge lokt, schandelijk mishandeld en daarna op de wijze van Jack the Ripper gesneden. Het kind leeft nog. Men zoekt den inisdadigor tevergeefs, hoewo! de overheid 200 mark belooning op zijne aan houding heeft gesteld. De Fransche consul te Barcelona meldt dat aldaar Zaterdag twee personen aan cholera gestor ven zijn, en dat zich dit op Zondag en Maandag heeft herhaald. Te Luriel (departement Héruult) moet de ziekte door reizigers uit Barcelona zijn overgebracht. Een jong Engelsch geestelijke uit Sydney (Nieuw Zuid-Wallis) heeft een nieuwe phonograaf uitgevonden, waarbij de gesproken woorden door een schrijfmachine worden opgeschreven. Een baanwachter te Stadthagen (Schaumburg- Lippe) stond dezer dagen op zijn post, in afwach ting van een expres- troin, welke voorbij moest komon, toon hij zijn kind naar hem toe zag Ioopen met brandende kleederende kleine was te dicht bij een vuur gekomen, waardoor zijn goed had vlam gevat. Het plichtgevoel van den vader was echter zoo sterk, dat hij onwrikbaar op zijn post bleef. Eerst toen de trein voorbij was, liep hij naar zijn kind, dat in zijn armen stierf. DER voor den dienst van £891. Vervolg.) Art. 3. Opbrengst van den houthak f 100. Art. 4. Renten van kapitalen: f410. a. In inschrijving op de grootboeken der natio nale schuld f 410. b. Wegens bij voorschot of ter leen verstrekte gelden Memorie. Art. 5. Opbrengst van grasgewas f 30. Art. 6. Pacht van de jacht f 15. Art. 7. Ontvangsten van de Drinkwaterleiding f 50.000. Art. 8. Bijdragen in de kosten van onderhoud der kade om het Zuidergors f55. Art. 9. Morgengelden van Oost-Fratikeland f 32.38. Ontvangstenresultaat van een afzonderlijk beheerals Art, 10. a. Van de Gasfabriek f 40,000. Art. 11. b. Van het Handels-Entrepot Memorie. Dewijl de rekeningen van hot Handels-Entrepot sedert 1872, alleen over de jaren 188G en 1887 een batig slot, namelijk van f 9G8.315 en f 851.825 hebben opgeleverd on de rekeningen dier inrichting over 188S en 1889 zijn gesloten met een nadeelig saldo van f 133G815 on van f 1471.04, zoo wordt do/.e post wederom voor memorie gebracht. Totaal van bet lilde Hoofdstuk f 110,502,1 7S, IIoortiS-ruK IV. Ontvangsten van verschillenden aard en toevallige balen. Art. 1. Tienden, cijnzen en eil'pacbton f'4S2.G0. Van de tiemiplichtige gi ouden, onder do ge meente gelegon, worden geen tienden geheven, oratlat die gronden tot weiland ingericht zijn. De erfpachten worden betaald door Onderscheidon erfpachters, voor gronden ge legon aan de Tuinlaan, de Vesten en elders, die vermoedelijk vónr meer dan een eeuw, reeds op erfpacht zijn uitgegeven en waarvan geen titels of bewijzen bestaan, tot f 79.77. E. P. Verboom, oorspronkelijk L. C. Verboom, voor een strookje grond aan de Nieuwe Haven, groot 3.5 cA., bij raadsbesluit van 27 October 1881 uitgegeven tot wederopzegging, ten langste voor 10 jaren, ingegaan 4 October 1881, eindi gende 3 October 1891, tot f 2. De iirmaJ A. J, Nolet alhier, en S, van Vel/.en, te|A!fon a/d Rijn, oorspronkelijk G. Visser D/., voor oen strook grond, gelegen aan de Hoofd straat, groot 8 A., 12 cA., bij raadsbe ut van 13 April 1847, uitgegeven voor 50 jan-u, inge gaan 1 Juni 1847, eindigende 31 Mei 1S07, tot f 50. A. W. Schippers, te Vlaai-dingen, oorspron kelijk De Groot, Rnelauts Co., voor een strook grond, gelegen aan do Hoofdstraat, groot 3 A., 52 cA., bij raadsbesluit van 2 April 1847, uitgegeven voor 50 jaren, ingegaan 1 Juni 1847, eindigende 31 Mei 1897, tct f 25. A. G. van der Pooi, oorspronkelijk 11. IJ. Moss, voor een strook grond, gelegon aan de Nieuwe Haven, groot 70 cA., bij raadsbesluit van 12 Maart 1851, uitgegeven voor 50 jaren, ingegaan 1 Juni 1851, eindigende 31 Mei l'JOI.tot i'4.38. C. J. Huiswaard, oorspronkelijk B. J. Huis waard, voor een strook grond, gelegen als voren, grnot 80 cA., bij raadsbesluit van 12 Maart 1851, uitgegeven voor 50 jaren, ingegaan 1 Juni 1851, eindigende 31 Mei 1901, tot I' 5. II. P. Nolot, voor een strook grend, gelegen aan de llagastrant, groot 23 A., 29 cA., bij raadsbesluit van 22 April 1851, uilgegeven voor 75 jaren, ingegaan 1 Januari 1853, eindi gende 31 December 1927, tot f HG.45. De vereeniging tut liet verschaffen van goede woningen aan minvermogenden, voor een stuk weiland, gelegen inOost-Frankelnnd, grooi 1 1JA. bij raadsbesluit van 4 April 1855, uitgegeven voor 100 jaren, ingegaan 1 Januari 1855. eindi gende 31 December 1954, tut l'200. Art. 2. Boeten \vog<-ns overtredingen in zake van plaatselijke belastingen 125. Art. 3. Teruggave van bet Rijk f 500. a. wegens bij voorschot verstiekte reisgelden aan militiepliehtigcnf 50. b. wegens bij voorschot gedane betalin gen van allerlei aard- 450. f 500.— Art. 4. Teruggave van verplegings- en trans portkosten van krankzinnigen en kinderen van gevangenen, bedoeld bij art. 20 der wet van 28 Juni 1854 Slaatsbladilo100), zooals het is ge wijzigd bij de wet van 1 Jnni 1870 (Stuatsblad No. 85), Memorie. Art. 5. Bijdrage van het Rijk in de kosit-n van het hooger onderwijs, bepaaldelijk voor het gym nasium f 8725, Bij Z. M. besluit van 7 Juni 1881 no. 11 is aan deze gemeente, tot wederopzegging, subsidie toegekend tan behoeve van het gymnasium. De uitgetrokken som is du hei!t der geraamde kosten van liet gymnasium, met uitzondering van hetgeen bestemd is voor onderhoud van het ge bouw, na aftrek van het bedrag der geraamde schoolgelden. Art. 6. Bijdrage van het Rijk in de kosten van het middelbaar onderwijs f7000. Art. 7. Bijdrage van het Rijk in de kosten van het lager onderwijs, overeenkomstig art. 45 der wet van '17 Augustus '1878 (Staatsblad No. 5 27) zooals dat laatstelijk is gewijzigd bij de wet van 8 December 1889 Staatsblad No. 175) f 13109,63. Art. 8. Ontvangst wogens herseliattingen in gevolge do wet van 28 Juni 1881 Slaatsblud No. 97) tot regeling van den kleinhandel in sterken drank f 10. Art.'9. Ontvangst ingevolge art. 10 van het kon. besluit van 28 November '8--7. No. 14 (Staatsblad No. 211), wegens h-j 1 'bmtuigen vol gens het laatste lid van art. 1U-.r kieswet f 0. Art. 10. Tegemoetkoming v<m liet Kijk in do kosten van de 7e algomeene tienjarige volks telling. (Deze raming, de dienst 1890 betreffende, komt thans te vervallen.) Art. 11. Andere ontvangsten, niet tot de voren staande behoorendo, f2000. Totaal van het IVde Hoofdstuk f31801.23. (Wordt vervolgd.) »EBï HAAG, 8 October. Tweede Kamer. De heer Oemer heelt verlof gekre gen de regeering te laten inlerpeileeren over den oorlogstoestand op Flores. Dij het ont werp waterstaatswerken is met 67 stemmen tegen 115 aangenomen liet amendeineut der commissie van rapporteurs, waardoor voor komen wordt een mogelijke inbreuk op de rechten der waterschapsbesturen. f 27 0,(503.90 De minister van waterstaat, handel en nijver heid brengt, ingevolge hot bepaalde bij art. 21 der wet van 25 Mei 1880 (Staatsblad no. 88), ter algemeoue kennis, dat gedurende de maand Aug. 1890 zijn ingelegd en terugbetaald de volgende bedragen, als Bedrag der inlagen f 1,049.731.00l/3 terugbetalingen 773,127.'Ito/a Alzoo meer ingelegd dan terugbotaald Aan het einde der maand Juli was ten name der verschillende inleggors inge schreven f 19,834,520.00t/a zoodat het gezamenlijk te goed op uit. Aug. bedroog f 20,111,123.90Va In den loop der maand Aug. zijll 450G nieuwe boekjes uitgegeven, 1280 zijn er in die maand geheel afbetaald, zoodat er aan het einde dar maand 270,847 in omloop waren. De gelegenheid tot vei zending der correspon dentie nam*Noord-Amerika bestaatdoor middel van het stoomschip Obdam. Du laatste buslicliting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op den 11 n October a.s., des morgens ten 9.30 ure. Do wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld to worden. Batavia, 4 September. Van Buitenzorg meldt men aan de .lava-bode, dat aldaar in regeeringskiiiigen hot gerucht loopt en steeds meer algemeen bevestiging vindt, dat de overste van don gein-ral en stal' Pompe van Meer- dervoort bij hut vertrek van generaal VanTuiju in diens plaats tot civiel <-n niditair gouverneur van Al jell zal worden benoemd. Daar de overste l'ompe betrekkelijk nog laag in de ranglijst staat en als gouverneur noodwendig tot kolonel zou moeten worden bevorderd, kunnen «ij dit gerucht zoo voetstoots nog niet aanmanen, zonder hetuvenwel geheel te willen verzwijgen. Omtrent hetgeen op Flores todoen staat, schijnt do regeering nog niet tot eon vast besluit to zijn gekomen. Men zegt, dat er over gedacht wordt, een geheel bataljon naar de noordkust van het eiland te zenden en de tegenwoordige expeditie aan de zuidkust te laten. Van Samarang schrijft men, dat van dereede aldaar dezer dagen de Baron van PallaiHll van lluozcndaclliet eerste mul djiutiqhout bevrachte zeilschip, het anker naar de Transvaal heeft gelicht. Genoemde bodem was zoo zwaar bevracht, als met de veiligheid maar eenigs/.ins was overeen te brengen, en brengt dus een aanzienlijken voor raad hout voor dwarsliggers van spoorwegen over. Binnenkort zullen meerdere schepen, op dergelijke wijze bevracht, naar Z.-Afi ika koers zetten. In de Soer. Cl. vindt men het volgende tele gram dd. Singapore 28 Augustus 1890: De hoofden van Perlak wenselieit zicli met dim vorst van dat staatje te verzoenen. Do toestand op Edi is zeer gunstig op 't «ogenblik, doch de beri-beri begint ook te Edi 't hoofd op te steken. In de gisteren gehouden zitting der arrond.- rechlbank te Rotterdam werd veroordeeld B, M. v. D., oud 12 jaar, tuuinermansjongen, wegens het vernielen van de punten van een hek, tot f5 boete. Vervolgens stonden terecht: II. v. d. M., weduwe van P. v. V., zonder beroep, wonende te Schiedam, beklaagd van op 22 Juli II. aldaar te hebben weggenomen een emmer, een wascliborstul, twee paar kousen en eene broek en op den 19n Augustus d.a. v. een ijzeren pot. Volgens beklaagde was armoede de drijfveer geweest tot deze diefstallen, doch volgens ingewonnen informatie door liet O. M. moet het meer gezocht worden in het misbruik maken van sterken drank. Eisch zus maanden gevangenisstraf. J. M. G., wonende te Schiedam, thans kuiper, vroeger inlegger bij de korenmeters werkzaam, beklaagd van J. Schilansky, controleur bij dat vak, die bij hel lossen van een lading graan op 14 Aug. II. te Schiedam eenige opmerking maakte over het gewicht, te hebben geschopt en een slag op het hoofd gegeven, ten gevolge waarvan hij bownstc-loos werd. Beklaagde ontkende den moedwil, hij zou S. bij ongeluk aangeraakt hebben. Eisch twee maan den gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Voor de arrondisseinunts-rechthaiik te Maas tricht stond gisteren terecht L'. J, Jansen, oud 47 jaar, mijnwerker te Kerkrede, thans geletuieml beschuldigd vt.n aanranding der zeden. Dgor hut O. M. is eene gevangenisstraf van H/c jair gerequireerd. Uitspraak over 8 dagen.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3