mm, s ID •a. e m Vrijdag 10 October. N°. 7605. rieven A0. 1890. t, e, JLDEK. ieekbank IUIT. HUIT. UIT. SCHUIT. SCHUIT. Lien, rken. ier-en-veertigste Jaargang1. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UIT GEVE Bp: J. ODÉ. b vhea Br markt, k, 124. Cl af ƒ10. Bniteiilaiidsclie Berichten. JP1 - /- A 877. k Kapitaal 30 Juni 1890. •Tuni 1SS0. uigegeven f 500.— J en de voor- ïkumen ten tmj van de 'tenlam, en k: bezit der bij genoeg- er week, WIJS te a. tf 1.50 meiden bij 0. GMIM Abonnementsprijs, per kwartaal franco per postdoor liet gelieele Rijk Afzomierlijke noimners 1.85. - 0.50. - 0.10. Advertentieprijs: va» 110 gewone regels met inbegrip van eeue Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Drikhaai. geplaatst wordt tegen tweemaal boiekend. t hl Toordvsth N j jrlogcs, n. m I®' 25. ions land vijfjaar. 1RDAM. JH. IES IHII. ENOELAO, De Economist bevat een uitvoerig artikel, ten betooge dat het nieuwe tarief van invoer rechten (de M'c-Kinley-wet) voor Europa, en vooral voor Engeland, lang zoo nadeelig niet is als door sommigen wordt gevreesd, ja, dat die schijnbare nadeelen wellicht spoedig in voordeden zullen verkeeren. Wat toch is bet geval? Het nieuwe tarief beoogt, de invoeren uit Europa te beperken door de recluen te verhoogen, opdat de Amerikaansche fabrikant de mededinging kunne volhouden. Maar deze zal in de eerste plaats gebruik maken van den hoogeren prijs der ingevoerde producten om ook dien zijner eigen voort brengselen te verhoogen, hetgeen weer oor zaak zal zijn, dat de Amerikaansche werkman, door de algemeene stijging der prijzen daar toe gedwongen, opnieuw verhooging van loon 'zal eisehen, zoodat ten slotte de vreemde producten toch weer met voordeel tegen |de binnenlandsehe zullen kunnen concurreeren. Daartegenover staat echter, dat de duurder geworden Amerikaansche producten zich op de buiteniandsche markten nergens zullen kunnen staande houden, zoodat de uitvoer gaandeweg zal verminderen en in Europa menige tak van nijverheid, die thans kwijnt, zal herleven en voor zijne producten plaatsing zal kunnen vinden daar, waar die tot dusver door Amerika van de markt gedrongen werden, hetgeen vooral aan Engeland, met zijn wereldhandel, zal ten goede komen, althans wanneer het intijds de bakens weet te verzetten. De slotsom van het blad is dan ook, dat de nieuwe wet voor de Vereenigde Staten zelve het meeste nadeel zal opleveren. Het door den heer Parnell belegde congres van lersche parlementsleden, ter vaststelling van de door die partij aan te nemen houding tegenover de weer door de regeering gevolgde dwangpolitiek, is Maandag op Mansion house te Dublin vergaderd. Bij afwezigheid van Par nell presideerde de heer Justin M'c Carthy. De vergadering was talrijk bezocht. Er werden vier besluiten voorgesteld1. dat de partij zich Verhinde, allen steun te verleenen aan pach ters, die door den druk der regeering en der syndicaten van grondeigenaars met ondergang bedreigd worden2. dat sommige districten in het zuiden en westen van Ierland worden verklaard in nood te verkeeren en in een toe stand, die liet noodig mnakt dat onverwijld werken worden uitgevoerd, bestemd om aan de noodlijdenden te hulp te komen3. dat de vervolgingen, welke op het oogenblik te Tippe- vary plaats hebben, ten strengste worden ver oordeeld 4. dat het verbond met leedwezen een beroep doe op alle vrienden van Ierland in alle landen der wereld, voornamelijk in Amerika, om inschrijvingen te verkrijgen ten gunste der kas tot verdediging der lersche pachters. Voorlezing werd gedaan van brieven van Parnell, O'Brien en. Dillon, waarin dezen hun leedwezen betuigen, niet tegenwoordig te kun nen zijn. Naar de Daily News uit Lissabon ver neemt, heeft het hoofdartikel van de Times, verklarende dat de Engelsch-Portugeesche conventie betreffende Afrika leitelijk onwijzig- baar is, alsook dat deze aangelegenheid spoedig afgedaan moet worden, oenen slechten indruk gemaakt. De toestand wordt dagelijks hache lijker. Zonder de vorming van een krachtig Kabinet, worden de kansen voor het uitroepen van eene republiek steeds heter. De Times verneemt uit Napels, dat er geen uitzicht bestaat dat de Engelschc gedelegeer den Italië's voorstel, dat Engeland óf Kassala zelf bezette, óf de bezetting door Italië gedooge, zullen aannemen. De Daily News verneemt dat er oneenig- heid heerscht tusschen de Zwitsersche bonds- regeering en haren gedelegeerde in Tcssino. De laatstgenoemde zou worden teruggeroepen. Volgens de Standard zou de Russische regeering het valsche bericht omtrent eene sameutrekking van troepen in den Kaukasus zelve hebben uitgestrooid, om den sultan te terroriseeren en hem te dwingen een eerst daags hem voor te leggen plari tot eene Rus- siscli-Turkrclie alliantie aan te nemen. D U 1 T S C H 1 A K D. Volgens de National Zeitg. heeft de minis ter van koophandel bij de meeste vcreeni- gingan, die zich het verschaffen van goedkoope woningen ten doel stellen, aanvraag gedaan om zoo spoedig mogelijke inzending hurer jaarverslagen, welke nanvraag in verbandstaat met voorstellen, die hij den keizer wenseht voor te leggen. De centrumpartij te Keulen heeft eene talrijke vergadering gehouden, waarin besloten werd, nu de socialistenwet heeft opgehouden van kracht te zijn, een adres aan den Rijksdag te richten, met verzoek ook de wet van 1872 in te trekken, waarbij den Jezuïten liet ver blijf in het rijksgebied wordt ontzegd. De rijkskanselier, generaal Von Caprivi, die een reisje door Zuid-Duitschland maakt, is ann het hof van Wurtemburg met groote onderscheiding ontvangen. De koning ver leende hem het hoogste ordeteeken. Na zijn bezoek te Baden zal de kanselier zich naar Darmstadt begeven. Volgens de Rhein. Courier moet de hertog van Nassau verklaard hebben, dat hij, wat de omstandigheden ook mogen zijn, niet geneigd is ten tweeden male het regentschap in Luxemburg uit te oefenen. Keizer Wilhelm heeft graaf Moltke uitge- noodigd, zijn OOsten verjaardag te Berlijn te komen vieren. De grijze veldmaarschalk heeft echter verzocht zich te mogen veront schuldigen. Do groep der groote grondbezitters in Neder-Oostcnrijk heeft Dinsdag '15 Duitseh- liberale afgevaardigden voor den Landdag verkozen, zoodat deze bestaan zal uit 46 liberalen en democraten, tegen 26 anti liberalen. Volgens de Folit. Corresp. heeft deczaar den vorst van Montenegro het groote schip Jarashmy ten geschenke gegeven, dat hij voor 300.000 roebels van de vrijwillige vloot- maatseiiappij gekocht heeft. liet schip zal als oorlogsschip worden ingericht en vooreerst zijne Russische officieren en matrozen be houden. De regeering heeft den te Berlijn gevestig- den grooten handelshuizen laten vragen, in hoever eene verlaging van het toltarief hier en ginds in liet handelsverkeer met Oostem rjk- Hongarije wenschelijk is om aan de beide staten wederkeerig de mededinging mogelijk te maken. Vooreerst schijnen hoofdzakelijk de artikelen tot liet confectie vak behoorende - bedoeld te zijn; doch ook omtrent andere takken van nijverheid zullen inlichtingen worden ingewonnen, zoodat in de handels kringen de hoop bestaat, dat liet standpunt van hooge beschermend» rechten allengs ver laten zal worden. Herbert Bismark en lord Roseberry ver trekken naar Kurland, naar liet heet om te jagen. F R A N K R IJ K. De belastingen in de afgeloopen maand Sep tember hebben ft. 4,562/lCO meer opgebracht dan de raming en fr. 9/126,200 meer dan in dezelfde maand van 1889. De commissie tot onderzoek van het budget komt den 13n dezer bijeen en de minister van financiën zal haar dan zijne denkbeelden mededeelen omtrent de middelen tot her stelling van het evenwicht op de begrooting, welke een tekort van 17 millioen aanwijst ten gevolge van de vermindering op de grond belasting. Het gerucht, dat de heer Rouvier te dien einde eene verliooging van de belasting op sterke dranken zou voorstellen, wordt door de officieuss Temps tegengesproken. Zoo men zegt, zal de nieuwe leening tegen half Januari worden uitgeschreven, maar niet tegen een rentetax van 2 '/s pCt., waar de lieer Rouvier op dit oogenblik tegen is. Volgens de Cole Eur. kan dc uitgifte der nieuwe leening, welke in ronde cijfers fr. 700 millioen moet opbrengen, verwacht worden tusschen den 'lün en den 20n Nov. a.s. De heer Mermeix is gisternamiddag aan de gevolgen der in zijn duel bekomen wond overleden. Waarschijnlijk zal, ondanks zijn dood, de Figaro toch voortgaan met de onthullingen van het Boulangismc achter de schermen, daal de heer Mermeix wel de verantwoordelijke uitgever was, maar toch twee medewerkers had, de heeren Laguerre en Naquet. Er wor den evenwel stappen gedaan bij de Figaro, om de opneming dier onthullingen te staken, waarbij niet alleen Boulangisten ten toonele gevoerd worden, maar ook voorname per sonen uit de radicale kringen en dc ont hullingen ten aanzien dezer luatsten waren nog verre van geëindigd. Iï E I G I E. Stanley en zijne eehtgenoote, die te Ostende herhaaldelijk de gasten des konings geweest zijn, hebben Dinsdag een bezoek aan Brugge gebracht en de merkwaardigheden dier stad bezichtigd. Gisteren zouden zij, naar gemeld wordt, naar Engeland vertrekken, waar zij slechts een tiental dagen voornemens zijn te vertoeven, om vervolgens naar Amerika te gaan. OOSTENRIJK. Keizer Frans Jozef, keizer Wilhelm II en de koning van Saksen zijn gisterenmiddag te lvleinreillung aangekomen en namenzeer hartelijk afscheid van elkander. De Duitsche keizer zette zijne reis voort en de keizer van Oostenrijk keerde naar Weenen terug. Het Fremdcnblatt verklaart de afwezigheid der ministers bij de ontvangst van den Duitschen keizer door gebrek aan tijd. RUSLAND. Het comité van ministers beraadslaagt over het herstel eener kanaalverbinding tus schen de Duena en den Dnieper. De kosten van zulk een kanaal worden op 10 millioen roebel geraamd. De aanleg zou aan eene maatschappij opgedragen worden. In de oorlogshaven wordt, naar luid van Russische bladen,, aan de joden het verblijf ontzegd. ITALIË. Officieel wordt gelogenstraft, dat onze regeering eene expeditie tegen Tripoli zou ondernemen. Hier te lande bestaat de echtscheiding niet, maar de voorstanders er van vermeerderen van dag tot dag. In de voornaamste steden des lands zijn comité's gevormd om werkzaam te zijn voor die hervorming, en het doel is aan den minister van justitie, den lieer Zanardellirnededeeling te doen van liet aantal personen, die aan de comité's verklaard zullen hebben, dat zij zich vereenigen met liet beginsel der echtscheiding. Wat nu den heer Zanardelli betreft, hij behoeft niet be keerd te worden tot die hervorming. In eeue de vorige maand te Turijn gehouden rede heeft hij reeds op de echtscheiding gezin speeld als eene der noodzakelijk geworden hervormingen. Opmerking verdient het, dat reeds vroeger door den minister van justitie Villa bij de Kamer een ontwerp tot invoering der echt scheiding was ingediend, en dat de com missie met het onderzoek er van belast, meerendeels er gunstig voor gestemd was. In de commissie had ook zitting wijlen de heer Minghetti, de conservatieve oud-minister,

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1