Ui u n <tii 1 a ii (1 scli e Berichten. ~PEll TELECKA AE. 9 koronen toegankelijk waren. In den laatsten tijd werd de regeering herhaaldelijk aange zocht, pogingen in het werk te stellen bij 't Vatican»), dat de toegang tot deze documen ten voor belangstellenden werd opengesteld. T TJ It K IJ E. Uit KonstariUuopel wordt gemeld, dat de Armeniër Artin, die zich in hechtenis bevind wegens zij n aanslag op den priester in de Armenische kathedraal te Cotim Capau, zijne medeplichtigen heeft genoemd, nadat men hem daartoe gedwongen had door gloeiende kolen in zijne handen te leggen. Verscheidene Armeniërs zijn daarna gevangengenomen. TWEEDE KAMER DER STATRN-CENKRAAL. In zijne toelichting op de thans in druk verschenen begroeting tot aanleg van staats spoorwegen dienst 1891 zegt de minister van waterstaat, dat de aanleg, voor zooveel die rechtstreeks door den staat plaatsheeft, van do spoorwegen, die volgons de wet van 18G0 moeten gemaakt worden, is afgeloopon. JDe begrooti ng heeft tot eindcijfer f8,300,000, waarvan -1 ,950.01)0 zullen gevonden worden uit hot vermoedelijk batig slol, dienst 1890. Onder de uitbreidingswerken komen, behalve de reeds op de begrooting van het vorige jaar vermelde, tiog voor do uitbreiding van stationsgebouw en stations-emplacement te Hengelo (f91,800) eutlroningen (f 360,000), het bouwen fiend® statiunschelswoniug te Maastricht fi'OMÜO) en de uitbreiding van het gocdorenslation te Is'ij mogen (f 50,009).) Als eerste termijn voor de vernieuwing van den westelijken viaduct te Amsterdam, wordt f400,000 aangevraagd. Do commissie van rapporteurs voor het reeds lang aanhangig wetsvoorstel van den heer Balilmatm »ter voorziening in den kwij nenden toestand van sommige takken vaa landbouw" hoeftna kennis genomen te hebben van de memorie van antwoord, haar eindverslag uitgebracht, waarin zij enkel te kennen geeft, dat door de gewisselde schrifturen de openbare beraadslagen? over het Voorstel genoegzaam is voorbereid. De Tweede Kamer hoeft nog geen besluit ge nomen over de behandeling van het ontwerp. SCHIEDAM, 10 October 1890. Men bericht van Apeldoorn aan de AL 67.. dat de Koning dezer dagen minder schijnt te lijden, maar steeds buiten staat blijft tot werken met liet hoofd, waarin, naar het zich laat aanzien, voorloopig geene ver andering ui wachten is. De hoop op herstel wordt echter niet opgegeven. Daar de lichamelijke krachten van den Koning weinig verminderd zijn, kan de ziekte toestand nog gernitnen tijd voortduren. llij meerder voedselgebruik is herstel van het lichaam echter zeer wel mogelijk. (AL v. tl. D.) De bijeenroeping van de Eerste Kamer der Statcn-Geueraal wordt spoedig verwacht. De audiëntie van den minister van water staat, handel en nijverheid zal morgen niet plants hebben. Door den minister van justitie is bepaald, dat de volgende ambtenaren cn beambten, gedurende de uitoefening hunner ambtsbe diening een wapen hij zich mogen hebben, nl. de tuffieerendo! directeuren van politie, de commissarissen um politie, de officieren van justitie, do sub.stilimt-oflieieren van jus titie, de burgemeesters en kantonrechte® als hulp-officieren van justitie, de rechter commissarissen belast niet de instructie van strafzaken, de griffiers en substituten of waar nemende gril tiers, die de rcchter-rnmiuis- sarisson, bela.a mot de instructie \an straf zaken, vergezellen, en de deurwaarders. Yerbod van ree-Invoer In Engeland. Blijkens nader bericht van het Neder- lantlsche gezantschap te Londen aan den minister van buitenlandsche zaken, is de Order in Council, waarbij alle invoer van vee uit Nederland in het Vereenigd Konink rijk wordt verboden, den 7n dezer uitgevaar digd en zou die Order 8 October in werking treden. Ten gevolge van dit verbod kan ook geen Nederlatidsch vee meer iu Groot-Brittannië en Ierland worden ingevoerd onder voor waarde van slachting asm de losplaats. Aangaande het verbod van den invoer van Nederland.sch vee in Engeland wordt nader aan het Altj, Handelsblad gemelddat do aangekomen ladingen mogen gelost worden, doch geen verdere zullen worden toegelaten. Woensdagavond zijn twee der voornaamste veehandelaren naar 's-Gravenhago, vertrokken. Aan het internationaal congres te Ant werpen tot bescherming van ontslagen ge vangenen en zedelijk verwaarloosde kinderen zullen nog deelnemen de hoeren Simon van der Au en Delprat, van Botterdam. (F.) De heer II. L. Enthoven Lzlid der firma L. J. Enthovcn Co., is gisteren in den ouderdom van 71 jaren te 's-Gravenhago overleden. De stad zijner inwoning en in het algemeen de Nedorlandse.he nijverheid lijden door zijn dood een zwaar verlies. Woensdagmiddag, te ludftwee, was op het kerkhof te Heemstede eeu breede schaar van vrienden, kennissen en vereerders vergaderd, om de laatste eer te bewijzeu aan liet stoffe lijk overschot van wijlen mr. D. Visser van Hazerswoude. Onder de aanwezigen werden opgemerkt: liet hoofdbestuur van de llollandsche maat schappij van landbouw, het Kamerlid Fr. Liefiinck, de burgemeester van Heemstede Dolleman, dc besturen van de afdeeüng Haarlem" en liet hoofdbestuur der vereeni ging van tuinbouw- en plantkunde, het lid van Gcd. Staten Kerf en andoren, terwijl een aantal personen tegenwoordig was, die van den overledene steeds goeds en mede werking ondervonden hadden. De lijkbaar was bedekt met kransen, waar onder die van de leerlingen der sLeerhoeve" te Oiidshoorn, en van verschillende besturen werden opgemerkt. Toen liet lijk was bijgezet, nam de heer .1. F. Bultmau liet woord, om iu eeu gevoel volle rede te schetsen wat werd verloren mm hem, wieri hier de laatste hulde werd ge bracht. Jhr. B. v. Merlen, zwager van den overledene, dankte voor de eer, den over ledene bewezen, en hiermede was deze treu rige plechtigheid afgeloopen. Men ging huis waarts met dc vaste overtuiging, dat de llol landsche maatschappij van landbouw door het verscheiden van mr. D. Visser v. Hazerswoude een onherstelbaar verlies had geleden. De lieer Ilenry Timlal Dooft zich bereid verklaard, zijn manifest: »Aan het Neder- lamlsehc Volk in een openbare vergadering van de kiesvereeniging Amsterdam" mon deling toe te lichten. Die vergadering zal gehouden worden op Maandagavond der vol gende week. Behalve door gr. Scluiejumm is ook door de hoeren prof. A, Pierson, mr. Caliseh, beiden te Amsterdam, prof. Pekelharing te Delft en It. Pierson te Zetten een spreek beurt aangenomen in de sociaal-democratische vereeniging le Amsterdam. Ook dr. JvUjijper moet een uiLnoodiging hebben oiitiangon, doch 11ij bedankte «omdat hij geen reclame voor liet sociali-me wensdito te maken". Te Amsterdam hebben een paar duizend werklieden, leden van il-l vverklieden-veroc- nigingen, aldaar, besloten zich tot de kies- vereenigingen in die gemeente te richten, met het verzoek, dat in dc vacature-Van Bosse voor den gemeenteraad een door hen gemeenschappelijk aangewezen candidaat moge gesteld worden. Zij hebben daartoe verkozen den heer A. Rot. Naar men verneemt, is de som, benoodigd voor de kosten van aanleg van eene locaal- spoorweglijn van Brielle naar Bareudrecht, reeds voor 2/3 gedeelten vei"zekerd. Op de spoorweglijn der expioitatie- maatsehappij Lage-ZwaluweVlijmenDen Bosch worden met 15 dezer de halten Zeven- bergsche Hoek en Haamsdonk voor het publiek verkeer opengesteld. Dc meeste treinen zullori aldaar stilhouden. De algemeene vergadering der vereeniging voor lijkverbranding zal morgen to Leiden gehouden worden. Wederom heeft een lid der vereeniging de storting voor crematie in het fonds Voor Jijkovens gedaan, en wel f 100, volgens de 'le klasse van liet tarief (leeftijd hoogstens 30 jaar). In het geheel zijn nu 19 stortingen, te zamen ad f 3(550 (of gemiddeld f 192 per lid) gedaan. Met de werkzaamheden voor het nieuwe universiteitsgebouw te Utrecht zal nog tot liet aanstaande voorjaar gewacht worden. Dinsdagavond is op de laatste tram uit Deventer, Lusschen Deventer en Lochein, dicht bij het buitengoed het Ilassink, op den passagierswagen geschoten, gelukkig zon der persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Te Sittard komen weer eenige gevallen vaa influenza voor, meerendeels bij personen, die er vroeger reeds aan leden. Op den Leidselien weg te Utrecht ont moette Dinsdagavond een jeugdige dienstbode haar vroegere» vrijer in gezelschap van een ander meisje, hetgeen zij zich zoo sterk aan trok, 'Jat zij ineenzakte en liet bewustzijn verloor. j Naar de ouderlijke woning gebracht, mocht men er niet in slagen haar weder bij te j' brengenzoodat ten slotte de hulp van een i geneeskundige moest worden ingeroepen, aan wien zulks eerst na veel moeite gelukte. Rotterdam. In het holst van den nacht ontdekten Woensdag surveilleerende politie agenten brand in de tapperij «liet Hekje" in de Leeuwenstraat alhier, Dadelijk stelden zij pogingen in liet werk om de bewoners te wekken; doch in de tapperij gekomen, bleek hun, dat de brand reeds zulk een omvaug had aangenomen, dut doordringen naar ach teren, waar de bewoners sliepen, onmogelijk wasmaar ondanks rook en vlammen begaf zich een agent naar boven, die er wel niet iu slaagde de slapenden te bereikendoch hen toch heeft gewekt. Man, vrouw en acht kinderen ontwaakten plotseling te midden der vlammen. Dc trap was niette gebruiken; men moest dus trach ten achter uit te vluchten, on hoe overhaast die vlucht geschiedde, blijkt uit het feit, dal de moedor gceu poging kon doen om hare kinderen te redden en geen enkel kleeding- stuk kon medeneiiten. Toen de brandweer was aangerukt, zeide het gerucht dat er nog een kind in het brandende huis was; do achterdeur werd geopend en dc gang geruimd, zoodat men van achteren in liet benedenhuis kon komen; maar de pogingen, in het werk gesteld om in de vuurmassa een kind te ontdokken, waren onnoodig, daar later bleek dat allen reeds in veiligheid waren. De brandweer was den brand, die, door spiritualiën gevoed, een geweldig aanzien had, spoedig meester met vijf spuiten.De inboedel was laag verzekerd. Als du vermoedelijke oorzaak vau den braud wordt opgegeven, dat een kat een brandend nachtlichtje zou hebben omvergeworpen. Prinsesscdag" te Lourentjo-Mnrqucs. Men schrijft aan het N. v. d. Dat 31 Augustus voor de Hollanders teLou- renfo- Marques geen gewone dag was, bleek den verschillenden inwoners dier stad reeds dadelijk, toen zo 'smorgens den neus buiten de deur sta ken. Niet alleen toch woei de driekleur (zooals trouwens eiken Zondag) van den grooten mast van het Consulaat; maar ook van de verschil lende bureaux, beambten- en werklieden-woningen wapperde zo vroolijk in den morgenwind, alsof ze ons absoluut den eersten feestgroet wilde brengen en zich verheugde iu den vreemde van het oude goede vaderland te getuigen. Reeds sedert lang waren ijverig voorbereidselen voor den 31 n gemaakt. 's Morgens, na het ontbijt, begaf de feestcom missie zich naar don heer I'ott, onzen consul, om hem officieel te cumplimcnieemt, en deze zond een telegram aan den minister, om tiet vorstelijk huis de eerbiedige geltikwensclien dor hier vertoe vende Nederlanders aan te bieden.'s Middags bracht de feestcommissie met dan beer Pott een bezoek aan de Union-loods, de gemeenschappelijke woning dor meeste Nederlandsche werklieden, die reeds 's morgens verrast waren door eene zending wijn, sigaren en andere versnaperingen, hun door eenige heeren geschonken. De president der feest commissie hield een kleine toespraak, waaiin hij de werklieden gelukwenschte met den huldigen dag en er hen op wees, hoe zo, zóu ver van liet vaderland verwijderd, den duren plicht hadden, dat vaderland eer aan to doen, en to bewijzen echte jongens var. Jan de Wit, waardige navol gers van Tromp en Do Ruyter te zijn. Hierop werd door oen der werklieden eon speech voorgelezen, waarin hij, namens zijne makkers, wederkerig gelukwensohen aanbood en de verzekering gaf, dat, wanneer eenmaal onze Kroonprinses Koningin zou zijn, op hen allen als trouwe onderdanen, gerekend kon worden. 's Namiddags te 7 uren groot diner in do keurig versierde zaal van het »ll6te! Royaf'. De poitretten van II.II. M.M. den Koningen de Koningin en van II. K. II. Prinses Willielmina, omkranst door oranje, rood, wit en biauw, groen cn bloemen, gaven het geheel een recht feestelijk aanzien. De eere-voorzitter, de heer Pott, opende de rij der toasten, door den eersten dronk uit te bren gen op II. K. II. Prinses Wilhelmina en bet Ko ninklijk Huis, welke door nog veto andere opge volgd werd, die alle getuigenis ntlegden, hoezeer de Hollanders te Lourenpo-Marques steeds ge hecht zijn aan het wel ver verwijderd, maar toch zoo dierbaar oud vaderland. De militaire kapel luisterde het feest op, en spoedig was do voor zaal van het hotel gevuld met Hollaiulsche Werklui (do meesten in de nationale kleuren ge kleed) Engelschen, Portugeezen, Italianen, Puit schors, enz. enz,, en weldra in een danszaal herschapen. Na afloop van het dinor kwamen do werklieden in de eetzaal eeu ovatie brengen, do consul en de leden der feestcommissie werden op de schouders genomen en in triumf rondgedra gen, en spoedig was het daar een algemeene hos- en danspartij. Op deze vroolijke wijze word een werkelijk schoon feest besloten, en ik sluit mijn verslag, maar niet vóór hulde gebracht te hebben aan allen, die medegewerkt hebben om het feest zoogoed te doon slagen, en vooral aan do werklieden, die liet recht vroolijk en ongedwongen, maar toch op zoo'n waardige wijze gevierd hebben. IMGW IMAG, 10 October. Du Staats courant van hedenavond beval het volgeude berichtSedert de vorige mudedeeling is in dun toestand van Z. M". den Koning weinig et geen verandering ten goede te bespeuren. IE» Koning lijdt weinig pijn, maar gevoelt zich steeds lusteloos; de voeding blijft vol doende.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2