Woensdag 15 October. N". 7608. Eerste Blad Feuilleton. JVlISLTJiKT i r - n -v© e r t i g-st© Jaargang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag. Bwitenlandsclie Berichten. m n I UIT GEVER TT ODÉ. fl të AnoNNKMicNTSPRUS', per kwartaal1.85. franco per post, door liet geheele Rijk- '2.50. Afzonderlijke noimncrs- 0.10. B IJ It R A V s SI A It H T. K 13 1. Advertentieprijs: van I f0 gewon.? regels met inbegrip van eene Courant"MO. Iedere gewone regel moer - 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal beiekend. E N M E L A X 1). Volgens de Daihj News ontving de Porta ongunstig nieuws uit Armenië. Een nieuw komplat tegen de Cliristonen zou er te Erze- roetn ontdekt zijn. De Daihj News verneemt uit Madrid, dat .de vreemde consuls te Barcelona weigeren de haven gezond te verklaren. De overheid heramnt buitengewone maatregelen tegen do toenemende cliolera-gevallen door inrichting van een gasthuis en meer van dien aard, ofschoon de regeering het bestaan van cholera le Barcelona niet officieel erkennen wil. Kaar de Times uit Lissabon verneemt, zon er tot verdaging der Cortes tot bet einde dezer maand vermoedelijk gisteren besloten worden. Mocht de conventie niet Engeland daardoor onafgedaan blijven, dan neemt men aan dat de conventie van Portugal's zijde vervallen is. De Standard verneemt uit Shanghai, dat er op verschillende plaatsen i. China muite rijen plaats hadden en botsingen tusschen het volk en de krijgsmacht wegens de poging tot het innen eencr verhoogde opium-belas ting. Vele dooden vielen aan weerskanten. De 'Times verneemt uit Zanzibar, dat de keizerlijk Duitsche commissaris openlijk een verbod beeft uitgevaardigd tegen drankge bruik in bet Duitsche grondgebied, uitge zonderd wijn, bier en vermouth. De Engelsche kanonneerbooten Mosquito en Herald voeren de Zambesi op zonder verzet. De sultan van Zanzibar begon krachtige hervormingen op het gebied der invoerrechten. De onverwachte terugkomst der Engelsche vloot staat in verband met den toestand op Witic. Volgens depêches uit Borne ergert de paus zich over de buitensporigheid van het katho lieken-congres te Samgossa, evenzeer als over Crispi's toespraak te Florence, vooral ten aanzien van hetgeen hij beweerde aan gaande kuiperijen van het Vaticaan tegen het drievoudig verbond. Kardinaal Rampolla moet zijne blijdschap daamver betuigd heb ben, zeggende dat de Ito ven te Berlijn cu "Weenon, die de desbetreffende onzijdigheid van het Vaticaan kennen, nu zullen kunnen beoordcelen hoe waarheidlievend Crispi is. Aan de Times wordt uit Napels gemeld, dat de onderhandelingen tusschen Engeland en Italië totaal mislukt zijn. Italië sloeg Engelands voorstellen van de hand, welke Egypte's rechten op Kassala handhaafden en slechts tijdelijk het bezettingsrecht van Italië in geval van oorlog wilden erkennen. V RANK B IJ K. Een paar honderd kiezers in het tweede district van het vijftiende arrondissement van Parijs, dat den Boulangist Laguerre naar de Kamer heelt afgevaardigd, hebben eene ver gadering gehouden0111 recht over hem te spreken. Er is eene motie aangenomen waarbij bij wegens verraad aan de democratie en de republiek vervallen wordt verklaard van zijn mandaat en prijsgegeven wtn't aan de verachting der eerlijke lieden van alle partijen". Het bureau der vergadering is gemachtigd dit besluit tor kennis te brengen van den voorzitter der Kamer en het op de muren in het kiesdistrict te doec aanplakken. 1) U I T S C II L A K D. Naar aanleiding van het geschrijf over de geschiedenis der opheffing van de socialisten- vet, zegt de Heichsbote«Tusschen den keizer en vorst Yon Bismarck kon het tot geen over eenstemming komen, aangezien de laatste de bestaande socialistenwet nog op verschillende punten wilde verscherpen en bovendien, onder andere maatregelen, ook voornemens was het algemeen gelijke kiesrecht op te heffen en liet op een groeten strijd wilde laten aankomen. Tot deze radicale maatregelen wilde de keizer niet medewerken, maar trachten langs den weg van maatschappelijke hervormingen te ge- moet te komen aan rechtmatige eischen, om op die wijze de revolutiouuaire gevaren ter zijde te stellen. Daarover kwam het tusschen Von Bismarck en den keizer tol eene breuk". In weerwil van bet builen werking treden der socialisten-wet duurt het in beslag nemen vnn papieren voort, worden vergaderingen verboden, enz. De Berlijnsclie politie heeft i/ot wi-loooén van toonoelstukken verboden, wanneer daarin socialistische vraagstukken behandeld worden. In de gisteren te Hallo gehouden be stuursvergadering van het socialisten-congres is besloten aan de buitenlandsche gemach tigden eene raadgevende stem toe te kennen in parlementaire, eene beslissende stem in andere vraagstukken. De heer Rebel bracht verslag uit omtrent de leiding der partijverklaarde dat de tot dusver gevolgde tactiek zal volgehouden wor den, wanneer de vrienden in het buitenland in denzelfdan geest willen werkzaam zijn; kondigde een strijd tegen het ultramontanismc aan, en beval de oprichting aan van dagbladen voor vcldarbciders, in bet bijzonder ook een Poolsch blad. De beer Domela Nieuwenhuis woonde, als gemachtigde der Nederlandsche sociaal-demo craten, de vergadering bij. OOSTENBIJ K. De redevoering van Crispi te Florence beeft te Weenen een uitstekenden indruk gemaakt, en men is vooral ingenomen met de verkla ring, waarin hij over Oostenrijk sprekende zegt, dat dit land, binnen welks grenzen zich elke nationaliteit vrij ontwikkelen kan, eene noodzakelijkheid is, en in het leven had moe ten geroepen worden als het niet bestond, en niet minder ook dat het katholieke Oosten rijk in de (piiiestie van liet Vaticaan steeds loyaal tegenover Italië gehandeld heeft. Z W I 1' S li It I, A X t). Uit Bellinzona wordt van 11 dezer gemeld: Er blijft eene groote Opwinding hterschen. Men zegt, dat de bondseommissaris het plan heeft ontslag te nemen als de boadsregee- ring er op blijft staan dat Bespint weder aan het bewind moet komen. De liberalen weigeren onvoorwaardelijk, zicli bij de terug komst van Bespini neder te leggen. De bondseommissaris Kïmzli heeft gisteren de hoofden der liberalen bij zich ontvangen en bun medegedeeld, dat heden de kanton nale regeering onder Ilespini weder in functie wordt gesteld, llij gaf hun de verzekering, dat hij liet strengste toezicht zal uitoefenen en alle pariijhandalingen der herstelde regee ring zal tuuiulleeren. De liberalen beloofden, geene storing in de openbare rust te zullen veroorzaken. De berichten uit Tessino geven uitzicht op algemeene bevrediging. De liberalen hebben Geschiedkundig Verhaal. (Uit het Duitsch van P. E. v. Akf.g.) 4 Ivutosow's jnloerscldieid, liet is waar, bad oen feilen strijd te strijden tegen zijn levendig gevuel van oer, er. dikwijls wankelde bij in zijn besluit; maar telkens behaalde weder do wililo hartstocht de overwinning op bet boter gevoel 011 verstand. De liefde, zooals altijd, mankte hem blind. Zich zonder verweer don prijs, den hoogstcn prijs des levons to laton ontrukken, dat was llauw hartig heid, eonun man onwaardig. Hij wist nu dat er met aarzelen en weifolen niets te winnen, wel veol te verliezen was; 'twas nu de vraag, hoe door kloek beleid liet verlorene te herwinnen, ten minste eene onherroepelijke breuk tusschen .haar en hum te voorkomen door ile voorgutiumen veteenigiug onmogelijk to makon. Wel wierp tegen dezo eh dergelijke drogredenen de vriend schap weder hare bezwaren in, maar daar steldo bij weer de lichtzinnigheid van Losoinski tegen over, dio ook lioin, door do mededoeling van bot gevaarlijke geheim, fat medeplichtige gemaakt had en hem dus aan de gevolgen van eene ont dekking bad blootgesteld. En dan speelde ook zijn trots eene niet onboteeker.ende rol bij deze over wegingen. Hij vergeleek z.ijn persoon bij den tongeren, jeugdigen Lescinski, zuoals bij den vriend in zijne ijdelhcid nocnulo, en dan maakte hij zich zelvon diets, dat eene vrouw de voorkeur aail hem morst geven, zoodra hij zich slechts opon en rand verklaarde. Arme dwaas 1 Hij kende de geheime sluip wegen tot eon vrouwenhart niot. Nochtans, al deze overdenkingen leidden tot hot besluit - hot besluit tot de daad. Voor hij tot de uitvoering er van overging, lmd hij rijpelijk overwogen, op welke wijze hij zijne mededeo- lingen aan don czaar zou inrichten. Eigenlijk meende liij niet noodig to hebben namen en feiten te noomen. Een vonk in een kruit kamer is voldoende om alles in vlam te zetten. Een eiikulo zinspeling, bij den bekenden harts tocht van den czaar, zou misschien meer nog doen dan eene openlijke aanklacht. Omtrent de wijze zijner medcdeeling was hij het dus spoedig niet zich zelvon eons. Om zelf buiten schot to blijven, wanneer de mijn eens verkeerd mocht springen, besloot bij tot bet vol gende middel. Hij kuipte uit verschillende nieuwsbladen alle letters, die bij tot eon schriftelijke mede- deeling van zijn geheim noodig bad, en stelde op deze wijze, door ze op een stuk papier in ge- rogeldo arde vast lo plakken, een brief siimon. Toen bij met dit werk der duisternis gereed was, wachtte hij mot ongeduld op liet oogenblik, waarop bij, zonder dat de au»dacht op hem kon vallen, bot don czaar in lmndcn kon spelen* Bij zijne schulmscho berekeningen had hij ook de omstandigheid opgenomen, dat de czaar op eon oogonblik moest worden ingelicht, waarop hij, zonder al to voel opzien te wekken, govoeglijk uit Moskou kon opbrekenwant alleen oen be trappen op de daad van de gelieven zou den keizer kunnen leiden tot eene hopelooze vernie tiging van lint onzalig verbond der liefde, dat zonder dit zicli niet zoo gemakkelijk zou laten verbreken. Sneller dnn hij zelf vermoedde, naderden de zaken bare ontknooping. Op den zevenden dag van hun verblijf te Moskou werd Kutosow aan bot liof ontboden en ontving bevel den volgenden dag zijn dienst als adjudant aan te vangen. Deze hi acht mede, dat hij zich van den vroegen morgen tot den laten avond in do voorvertrekken des keizers bevond om den keizer met zijn staf te knarten begeleiden, zoodra deze zicli naar buiten begaf oin troepen in oogenschouw te nemen. Ilij verliet dan ook zoo vroegtijdig mogelijk zijn in eon zijvleugel van het paleis gelegen vertrek en bevond zicli reeds in 's keizers voorkamer, voor er nog iemand een voet in gezet bad. Langzaam schreed hij door liet vertrek heen en weer. ll'ordi tmrmlgd.)

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1