Binnenlandsche Berichten. reaeriK piaatsen in de St.-George-Icapol to "Windsor, terwijl Hare Majesteit nog een tweede monument wil doen oprichten in het park van het kasteel Balmoral. Volgens een bericht uit Portugal is het na lang tobben tot stand gekomen nieuwe ministerie te danken aan de telegrammen uit Mozambique, meldende dat eene Engel- sche krijgsmaeht van 800 man het Portu- gesche gebied van Manica was binnengerukt en twee kanonneerbooten de Zambesi waren opgestoomd. Allen, wien portefeuilles waren aangeboden, stelden zich op dit bericht on voorwaardelijk ter beschikking en de vier- weeksche crisis was uit. Het bericht betreffende Manica wordt intusschen weer tegengesproken. B E L G I E. De werkzaamheden van het internationaal congres te Antwerpen tot bescherming van ontslagen gevangenen on van zedelijk ver waarloosde kinderen zijn afgeloopen. Door de vergadering is o. a. nog uitgemaakt, dat ieder persoon, erkend als ten eenenmale buiten staat om in zjjn levensonderhoud te voorzien, recht heeft om vun het weldadigheidsbestuur te eisehen, dat liet in zijn onderhoud voor zie, en dat hij niet kan worden beschouwd als bedelaar of landlooper, die binnen liet bereik der strafwet valt; verder dat het openbaar weldadigheidsbestuur verplicht is de herstellende zieken, die behoeftig zijn, te herbergen of voldoende te helpen, totdat zij de krachten herwonnen hebben om hun beroep weer uit te oefenen. Ten slotte heeft het congres zich ook ver klaard tegeu het stellen van personen onder bijzonder toezicht der politie. Het systeem moet vervallen, daar het werk der bescher ming, gelijk het congres het bedoelt, er aan merkelijk door belemmerd wordt. FRANKIl IJ K. Eene ministerieele crisis schijnt onvermij delijk. De minister van financien wordt dooi de radicalen heftig aangevallen. Indien hij aftreedt, zou Jules Roche, thans minister van koophandel, diens portefeuille aanvaarden. Volgens de laatste tijdingen zouden de Iersche parlementsleden O'Brien en Dillon reeds naar New-York vertrokken zijn. Minister Bouvier deelde aan de commissie voor de begrooting roede, welke nieuwe mid delen door den ministerraad zijn vastgesteld. Hij zeide levens er aan te twijfelen dat de commissie andere bezuinigingen zou kunnen vinden. Bardeau vroeg of de minister zou weigeren met de commissie mede te gaan bij het maken van meerdere bezuinigingen. Hierop antwoordde Rouvier, dat hij meerdere verlagingen op de begrootingsposten niet zou kunnen aannemen zonder in ongelegenheid te geraken. Z W E E N. De verkiezingen voor de beide Kamers zijn afgeloopen. De uitslag is, dat er in de Eerste Kamer 100 protectionisten en 47 voorstanders van vrijen handelin de Tweede 87 dei- eerst- en '141 der laatstgenoemden zijn. Bij gemeenschappelijke stemmingen der beide Kamers zouden er dus 188 vrij handelaars tegenover 187 protectionisten staan. ZWITSERLAND. Uit Tessin wordt gemeld, dat gisteren aldaar eenige kleine rustverstoringen hebben plaats gehad. Te Bellinzona werd een persoon dood geschoten. Men gelooft, dat er weldra eene gemengde regeering gevormd zal worden, bestaande uit 3 liberalen en 2 conservatieven. OOSTENRIJK. Het ambtelijk Fremdenllatt verklaart, naar aanleiding van den maatregel derRumeensche regeering om slechts Nederlandsche artikelen, voorzien van een certificaat van oorsprong, ja Rumenië tegen laag tarief toe te laten, niet te kunnen begrijpen dat men die be schikking, als zijnde in strijd met het Ru- meensch Nederlandsch handelsverdrag, in Den Hang stilzwijgend goedkeurt, daar hier door dc bloeiende tusschenhandel der over Nederland naar Rumenië geëxpedieerde arti kelen vernietigd wordt en de inkomsten der Nederlandsche douane eene vermindering ondergaan. ITALIË. Blijkens van de prefecten in verschillende provinciën ontvangen verslagen, maakt men zich ongerust voor moeilijkheden en onlusten ten gevolge van het zonder werk zijn van groote hoeveelheden arbeidei's. Bij het ministerie van binnenlandsche zaken is eene lijst samengesteld, uit welke blijkt dat tegenwoordig in Lombardije hon derdduizend lieden werkloos zijn; inPiemont GO.OOOin de Romagna 450.000en in Zuid-Italië ongeveer 300.000. Volgens berichten uit Rome hebben te Gratteri, op Sicilië, bloedige onlusten plaats gehad ten gevolge van nieuwe accijnzen. De militaire macht gaf vuur en verscheidene personen zijn gekwetst. Oj) Malta zijn anti-Engelsche manifestaties gedaan door de aldaar aanwezige Italianen. Blijkens eene offlcieele mededeeling heeft lord Duffer in Woensdag te Napels een onder houd gehad inet den minister-president Crispi, dat een uur duurde en waar zeer vriend schappelijke verklaringen zijn gewisseld. PORTUGAL. In de Kamer der Pairs zeide de heer Marlens Ferrao gisteren, dat hij van meening is dat de aanneming van het verdrag met Engeland voorwaardelijk moet zijn, namelijk met voorbehoud van sommige punten welke, ten aanzien van Europa, met Engeland moeten beslecht worden (levendige toejuichingen). De minister-president, generaal d'Abreu, las een ministerieele verklaring voor. De leiders der progx-essisten en conserva tieven legden afwachtende, welwillende ver klaringen af. Te 6 uur komen de Cortes in plechtige^ zitting bijeen, waarin de voorzitter de Kamer van Pairs voorlezing zal doen van een koninklijk besluit tot sluiting der wetgevende zitting. In 'de Kamer van afgevaardigden las de minister-president eene ministerieele vei'kla- ring voor betreffende het Engelsch-Portu- geesch geschil, en zeide dat de regeering de goedkeuring van het verdrag van 20 Augustus niet aan het Parlement kan aanbevelen, ofschoon zij zich niet wil verzetten tegen de uitvoering der clausule, welke het aan het oordeel van het Parlement onderwerpt. Gaarne zou de regeering wijzigingen in dit verdrag aannemen, teneinde de belangen der natie te beschermen. De minister van buitenlandsche zaken, de heer Barbosa Bocage, heeft gisteren eene bijeenkomst gehad met den Engelschen gezant. Deze verklaarde, dat Engeland streng vast houdt aan de uitvoering van het Zanzibar- tractaat. De gouverneur-generaal van Portugeesch Indië zal worden teruggeroepen. T U R K IJ E. Een telegi-am uit Konstantinopel meldt, dat de Grieksche synode besloot de kerken en de scholen te sluiten, omdat de beslissing der Poite ten aanzien van het privilege van het Grieksche patriarchaat geene voldoening geeft ten opzichte van de scholen en de rechtsmacht der geestelijkheid. Alle orthodoxe Grieksche kerken te Kon stantinopel en in de provincies, ook de Russische kapel, hebben bevel ontvangen um te sluiten. A M E.R I K A. "Volgens berichten uit Libertad is in Peru opgetreden een nieuw ministerie. De porte feuilles van buitenlandsche zaken en justitie 2ïjn aanvaard door Seo Galendo, die van finan ciën door Royes Arrietta, die van oorlog en binnenlandsche zaken door Antezeta, die van openbare werken en onderwijs door Alb. Mina. De regeering van de Vereenigde Staten heeft aan die van Italië doen weten, dat het aan wal brengen van veroordeelde Italianen in de Unie niet geoorloofd is. President Harrison is van zijn reis door de westelijke staten der Unie te "Washington teruggekeerd. De president is een week uit geweest; hij legde in dien tijd een afstand van 3000 mijlen af en hield 40 redevoeringen. TWEEDE KAMER DER STAT EN- G EN ER AAL Zitting van 46 October. Aangenomen de wetsontwerpen betreffende de overeenkomst met dan heer Croll, ter oprichting eener dokgelegenheid bij de haven van Batavia on de financieele regeling vnn den aankoop van den Rijnspoorweg en de afschaffing der rechten op het Noordzeekanaai, Bij gebx-ek aan tijd thans, kondigde de heer Gleichman een debat over dit punt bij de staats- begrootirig aan. Er was nu niets nxeer aan do orde, maar de heer Bovgesius stelde voor, nog vóór het reces do belastingwettendoor do regeering destijds een dringende eisch das tijds genoemd, in de sectiën te onderzoeken. De ceriti-aie afdeeling wilde ze eerst na bet reces onderzoeken. De heer Van Kerkwijk ondei-steunde dit in het belang eener behoox-iijko voorbereiding en de beer A. van Dedem omdat de behandeling toch niet vóór Januari is te wachlen. De heer Veegens cnerkto op, dat de regeling der grondbelasting aan een «ettelijken termijn is gebonden. Hel voorstel van den heer Bnrgesins is verwor pen met 38 tegen 34 stemmen, waarna de Kamer uiteenging en den begrootingsarbeid in de sectiën hervatte. Door de afdeelingen van de Tweede Kamer zijn tot rapporteui-s gekozen over: Hoofdstuk VI (marine) de heex-en Seret, GuyotRutgers van Rozeixbui-g, Daad on Virulyen Hoofdstuk VII B (financiën) de heeren Glinderman, Lucasse De Meijier, Van dc Velde en Kerdijk. SCHIEDAM, 17 October 18ÖO. Aan de leden van den gemeenteraad is kennis gegeven, dat ten x-aadhuize ter inzage is ncdex-gelegd, teneinde in de eerstvolgende zitting van den gemeenteraad te worden behandeld Een voorstel van bui'gemecster en wethou ders: lo. tot uitbreiding van het hulppersoneel aan de openbare school voor gewoon en uit gebreid lager onderwijs voor jongens en aan de 2e openbax-e armenschool, door aanstelling, aan ieder dier scholen, van een hulponder wijzer der 3e klasse op een jaarwedde van f500. 2o. tot het, in verband daarmede, wijzigen van de verox-dening tot regeling van het aan tal hulponderwijzers en onderwijzeressen aan de openbare scholen voor lager onderwijs. Volgens de door het Dagblad v. Ned. ontvangen berichten houdt Zr. Ms. physieke toestand zich vrij goed, wordt Hij door H. M. gevoed met de gewone vloeibare spijzen en is het eenige wat de Koning nu en dan nog doet met eigen hand het glas te grijpen, dat hem woi-dt aangeboden. Soms schijnt het dat Hij H. M. nog herkent. Uit Apeldoorn wordt aan het R. Nbl. gemeld Verbetex-ing in den toestand van Z. M. is, helaas, geenszins te bespeuren. De aanvallen Van het nierlijden herhalen zich somtijds in hevige mate. In de naaste omgeving des Konings-acht men liet stex-ke gestel van den Hoogen Lijder reeds dermate ondermijnd, dat het einde van den laatsten Oranjevorst niet verre meer zijn kan. Bij voortduring houdt men zich op het ergste voorbereid. Van 47 Oct. tot 47 Nov. zal de dienst bij Z. M. den Koning op het Loc. worden vex-- vuld door de heeren kapit. J. E. N. baron Sirtema van Grovestins, adj.; kapit. jhr. S. M. S. de Ranitz, adj. en partic. secx-etaris; J. IV. F. ridder Iiuyssen van Kattendijke, kamerheer4e luit. J. H. F. graaf du Monceau, ordonnans-officiei-, referendaris vuu hot kabinet des Konings, jhr, mr. P. II. Gevers Deynoot. Het Dagblad van Wiesladen deelt, in strijd met vroegere berichten mededat hertog Adolf van Nassau lxet x-egentschap over Luxem burg, indien hij daartoe geroepen wordt, zal aanvaarden, maar dat hij zich in geen geval vóór den dood van Z. M. den Koning dei- Neder landen naar Luxemburg zal begeven. De Tweede Kafner is gisteren uiteenge gaan, met liet voornemen den 44n November de werkzaamheden te hervatten, behoudens het geval dat in het laatst vnn de maand de beide Kamers in vereenigde vergadering mochten woi-den bijeengex-oepen, met het oog op maatregelen ter voorziening in de waar neming der regeering. Naar stellig, in verband tot de verklaring door de regeering in de Tweede Kamer afge legd, wordt vermoed, is in den Maandag ge houden ministerraad besloten, om aan den Raad van State kennis te geven, dat, naar het ooi-deel der ministers, de Koning buiten staat is geraakt de regeering waar te nemen. Gelijk men weet, moet nu do Raad van State, krachtens artikel 38 der Grondwet, een advies over die verklaring van den ministerraad uitbrengen. (Dagblad.) Nederland wordt op bet Amevikanisten- congi'es te Parijs ook vertegenwoordigd door de heeren "Wunderly en Van Hexnext. De heer Serrurier is officeel door onze regeering daarheen afgevaardigd. De heer jhr. Henry Tindal protesteert in in een »Open brief aan de hoofdredactie van het Handelsblad", waarvan exemplaren, tevens behelzende de op 13 dezer uitgespx-oken rede, gratis verki'ijgbaar zijn gesteld te Amsterdam bij de firma Ellerman Harms Co., Rokin 2 en aan het gebouw »Felix Meritis", Keizers gracht 324, tegen de naar zijne meening ge pleegde verdachtmaking van zijne bedoelingen. In dien bx-xef zegt hij o. a. »De reden van mijn optreden is geweest om het koningschap hoog te houden. Het koningschap, waaraan ik en de meerderheid van mijne landgenooten gehecht zijn, te ver dedigen tegen menschen zooals gij, die ons vorstelijk huis met vleiei'ij overstelpen, maar die Z. M. den Koning de macht willen ont nemen, hem door dc grondwet geschonken. »Deze ooi-zaak van mijn optreden is geen geheim, ik ben daar openlijk voor uitgekomen, en het blijkt ook hex-haaldelijk uit de rede, die ik 43 October jl. hield". Wat de in zijne rede gebezigde uitdrukking: »\Vil de meerderheid van ons volk echter de republiek, dan zullen wij ons er naar moeten schikken" betreft, hiermede, zegt hij, »had ik niet de socialisten op het oog, die er rond voor uitkomen, dat zij een republiek verlangen. Zooals mijn geheele rede aanduidt, had ik het oog op n, mijnheer de hoofd- redacteui', en uwe medestanders. sDaar wij nu door toedoen van u en uwe medestanders een republiek hebben met acht partymannen aan het hoofd, zoo x-iep ik u toehuichel niet langer". Wilt gij de repu bliek, kom er dan openlijk voor uit. Gaat

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2