A0. 1890. Maandag 20 October. N°. 7612. 4; Eerste Blad. v ier-en-veertia'ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVEll: ~Ö7 ODÉ. Dit nummer bestaat uit driebladen. Schiedam, 48 October 1890. Is liet verschijnen der stantsbegrooting ieder jaar een feit, dat de aandacht van duizenden in den lande opwekt: voor de be volking eencr gemeente, vooral wanneer die van eenige beteekenis is, mag rle jaarlijksehe begrooting tier gemeentehnishouding niet minder van beteekenis worden geacht. Wij hebben in eenige achtereenvolgende nummers onzei courant de gemeente-begrooting voor 1891 medegedeeld. Verscheidene posten ervan, die steeds terugkeeren, trekken in den regel de aandacht minderhet zijn meer die, welke er voor een enkele maal op verschijnen, om dat ze op buitengewone doeleinden betrekking hebben. En. nu is er zeker geen begrootingspost, welke ditmaal meer teleurstelt dan die onder de buitengewone ontvangstenno. 2, voign. 45 der begrooting. Daar lezen we «Gedeelte eener geldleening, groot f600,000, ter be strijding der kosten wegens liet maken van de werken der waterververschingde daar mede in verband staande en andere buiten gewone werken. Voor het loopemfe jaar werd deze post voorgedragen tot een bedrag van f350,000; thans komt ze als ii mineriepost op de begrooting voor. In de toelichting wordt hieromtrent het volgende medegedeeld «Alvorens tot liet sluiten van deze voor 1890 voorgedragen leening kon worden overgegaan, moesten, naar het voorschrift der wet, de middelen worden aangewezen tot bestrijding der rente en aflossing. Tot dusverre is hierin, met better goedkeuring eener nieuwe of wijziging eencr bestaande belasting, niet kunnen worden geslaagd. Voorshands wordt dan ook bij deze begrooting geen bedrag geraamd van to leenen kapitaal, noch van kosten voor de gedachte uitvoering van bui tengewone werken. Zoodra echter, door het herzien der belastingen, in verband mot de door de regeering voorgenomen wijziging van liet gemeente-belastingstelsel, tot een en ander is lo gerakenkunnen de daartoe vereisclite sommen door eene nadere regu- larisatie op de begrooting worden gebracht, In afwachting daarvan wordt de post thans voor memorie uitgetrokken. Iïet kan niet anders, of de lezing van het bovenstaande is een groote teleurstelling voor velen. Wij behoeven de pogingen om door een nieuwe belasting in de bestaande be hoeften te voorzien, niet in herinnering te brengen. Een door den gemeenlerand aan genomen ontwerp kon het kabinet des Konings niet bereiken, omdat de minister van binneulandsche zaken bezwaar maakte, het aan Z. M. ter goedkeuring aan to bie den, De proef is dus genomen, maar niet gelukt. Doch als we nu in de toelichting lezen, dat de vereisclite sommen voor de bedoelde werken op de begrooting kunnen worden gebracht, zoodra door liet herzien der belastingen, in verband met de door de regeering voorgenomen wijziging van het gemeente-belastingstelsel, tot een en ander is te geraken, dan is het niet wel mogelijk zelfs te zeggen: «dankbaar, maar niet voldaan". Sedert we van het besluit der Tweede Kamer ken nis namen, dat de belastingvoorstellen der regeering niet voor liet reces door de afdeelin- gen der Kamer zullen worden onderzocht, zijn de kansen, dat deze voorstellen nog in de zitting 1890'91 behandeld zullen wor den, zoo ongeveer tot nul teruggebracht. Vóór Kerstmis heeft de Kamer handen vol werk; dan komt waarschijnlijk de legerwet aan de orde; vervolgens nadert de tijd der verkiezingen, en dan is de Kamer volgens de bestaande zeden niet gewoon, groote din gen ter hand te nemen; 4891 zal voorbijgaan zonder dat nieuwe belastingwetten nan het Nederlandsche volk zijn geschonken, en onze volgende gemeente-begrooting zal weermoeten bevatten een memoriepost voor buitengewone werken, als daar zijnde waterverversching, de demping van het Brocrsveldde herstel ling van den kaaimuur aan liet hoofd, en van dien bij de Hagastraat. Hij, die tegenwoordig het Broersveld moet passecren we zeggen moot passeeren, want zonder noodzaak doet niemand liet is tegen wil en dank genoodzaakt liet voorkomen van een beschonkene aan te nemen. De toestand van deze dicht bevolkte buurt is in den woord allerellendigstverleden jaar leefden de bewoners in de hoop, dat dit open riool welhaast tot de geschiedenis zou beliooren, thans staat alles weer op losse schroeven. Wat do bedoelde kaaimuren aangaatde toestand daarvan is zeker niet beter dun van het Broersveld, en nog steeds gaat deSchie voort den omtrek door een ondraaglijken stank ie verpesten. Ouder deze omstandigheden gaat do raad dezer gemeente de behandeling dor begroo ting voor 1891 te gemoct. 't Had anders kunnen zijnware de door den burgemeester ontworpen belasting wet geworden, de mid delen, voor de uitvoering der groote werken benoodigd, zouden zijn gevonden. Thans is oen ontwerp voor een nieuwe belasting van een der wethouders in handen, en, zoó we hopen, in ernstig onderzoek bij de leden. Welnu, men neme dit aan, of verwerpe dit; het oogenblik van stil berusten is echter voorbij. In hot laatste geval hopen we, dat uit den boezem van den raad zelf voorstellen ter tor gebracht, waardoor in d behoeften zal worden - lid heeft liet recht va in staat is, make cv de gemeente een weid-- zullen worden Izakeltjkste ieder rnads- f; die ertoe cl, van; hij zal rijzenwant al de genoemde buitengewone werken roepon meer dan dringend om uitvoering. Wij missen op de begrooting de verhooging eener post, die wc er, in het belang van een groot gedeelte onzer bevolking gaarne op hiiddc'. gezien. We bedoelen die van het herhalingsonderwijs. Zeker, we zijn dankbaar voor de reorganisatie van de herhalingsschool voor meisjes, eu hopen vurig, dal het onder wijzend personeel aan die school zijn moei lijke taak met zooveel ernst en toewijding zal vervullen, en de leerlingen met zooveel ijver de lessen zullen volgen, dat deze school een weidaad voor de gemeente zal wordenmaar, voor een talrijk gedeelte der bevolkiDg be staal toch eigenlijk geen herhalingsonderwijs. Niet ieder schikt het, zjjn jongens en meisjes naar de hoogere burgerschool te zenden, vooral met het oog op het onderwijs in in vreemde talen en boekhouden. Een andere gelegenheid fapstaat hier niet. Een herhalings school voor jongens (en meisjes)die aan deze vakken behoefte hebbenzou zonder twijfel op een druk bezoek kunnen rekenen, en zoo groot zouden de kostendaaraan verbonden, niet zijn, of de gemeente kan die nog wel dragen. Zulk een herhalingsschool is hier, in een stad van handel en nijverheid, hoog noodig; ze zou menig huisvader van groote zorgen bevrijden. Deze en dergelijke gedachten rezen hij ons op bij liet lezen der begrooting. Blijke het, dat ze ook aan de leden van den gemeente raad niet vreemd zijn gebleven Biimciilandscli e Berichten. SCHIEDAM, 18 October 1890. De Raad van State vergaderde gisteren cu heden in volle vergadering, in verband met door liet ministerie genomen maatrege len ter voorziening in de waarneming der regeering. De commissie voor de arbeids-enquète begon lieden in het gebouw der Tweede Kamer het onderzoek naar de toestanden der middelen van verkeer en der spoorwegen. H. M. de Koningin heeft f300 geschonken aan de vereeniging «Moed, Beleid en Trouw", die onder de hooge bescherming van Z. M, don Koning werkzaam wil zijn in het belang van de ridders der Militaire Willemsorde beneden den rang van officier. Blijkens eene advertentie in de courant van heden, hebben zich een dertigtal werk lieden van verschillende vakken vereenigd, teneinde een algemeen ondersteuningsfonds voor zieken en ouden van dagen op te richten. Wij kunmm niet anders dan deze zaak van zoo ingrij jiend belang voor den werkman ten zeerste aanbevelen, en willen gaarne allen opwekken tot deelneming aan die zaak. liet groote belang daarvan blijkt duidelijk. Tot nog toe waren de krachten verdeeld en elk vak had zoo zjjn eigen fonds, dat, uit den aard der zaak klein, niet dan slechts weinig degelijks kon teweegbrengen. Alleen door samenwerking van velen kan er iets goeds worden tot stand gebracht. Gaarne wekken wij dan ook ailen op om van hunne belangstelling in deze nuttige zaak blijk te geven door hunne tegenwoordigheid in de uitgeschreven bijeenkomst. Wij wenschen hun die liet initiatief namen van harte succes op hun pogen toe. Wij ontvingen het zevende jaarverslag der «Maatschappij tot opvoeding van Weezen in het Huisgezin", beschermvrouw: II. M. de Koningin der Nederlanden. Het wijst op het feit, dat in niet meer dan 440 steden en dorpcu van ons vaderland gestichten be staan, waarin hulpbehoevende minderjarigen worden verzorgd. Volgens raming zijn daarin 10-a 14000 weezen opgenomen, en kan zonder overdrijving gesteld worden, dat er bovendien nog 18- a 49000 kinderen bestaan, die door hun ouders onverzorgd zijn achtergelaten. Van velen dezer was de toestand diep betreu renswaard en eisciite dringend voorziening, en de wetenschap hiervan heeft den stoot gegeven tol de oprichting der «Maatschappij tot opvoeding van Weezen in het Huisgezin". In het al'geloopen jaar nam de maatschappij weder 17 weezen in haar verzorging, waar door het getal, waarmee haar zorg van den aanvang liep, tot 358 is geklommen. Bijna twee en een halve ton gouds zijn door haar in dien tijd besteed. Naar de gezindten behoorden 212 weezen tot de hervormde, 80 tot de Roomsch-katholieke, 21 tot de doops gezinde, 19 tot de Israölietische, 1-4 tot de luthersciie en 12 lot de remonstrantsche kerk, en elk hunner werd geplaatst in een gezin, tot zijn kerkelijke gemeente beboerende. Belangrijke mededeelingen worden in het verslag gedaan omtrent de lotgevallen der weezen. Ze kunnen slechts strekken om de belangstelling in de maatschappij te verhoo- gen. Zij heeft daaraan behoefte, zoowel in stollclijken als onstolfelijken zin. Hel heeft onze aandacht getrokken, dat uit Schiedam noch leden noch begunstigers tot haar beliooren. Dat is jammer en moge weldra veranderen 1 Gistermorgen is de spoelingvaarder J. Steen- hoek, wonende te Delft, in de Schie alhier van zijn spoelingschouw gevallen en in zinkenden toestand gered door J. Dirksen, schipper op een daar liggende steonkolennak. Na in de branderij van de firma Legner van droge kleeren te zijn voorzien, heeft bij zijn reis vervolgd. Hedennacht zijn van de vinkenbaan van L. van Dijke aan den Diefhoek alhier alle vinken met de kooitjes gestolen. Volgens de Indépendance zou de regeering van den Congo-staat «aan alle mogendheden die aan de anti-slavernij-conlerentie deel namen" zeer verzoenende voorstellen hebben gezonden betreffende het zoo bestreden vraag stuk der inkomende rechtenwaarvan de uitvoering van de besluiten der conferentie afhangt. Hierdoor zouden de voorslellen.welke door alle mogendhedenbehalve Nederland, aangenomen zijn«eeuigennate gewijzigd worden, zoowel wat het bedrag der rechten zeil als wat de aan de invoerders op te leggen douane-formaliteiten betreft". Als dit bericht waarheid bevat, dan is liet Abonnementsprijs), per kwartaal 1,85. Franco per post, door liet gelieelc Rijk- 2.50. Afzonderlijke lioinrners - 0.10. II IJ It B A t 91 A II K T, B, 12 4. ADVERTENTIEPRIJS: vail t10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1,10. Iedere gewone regel meer - 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1