m 0.1 A INGEZONDEN. Kort Gemengde Berichten. Stedelijk Nieuws. voor 6 ADYEltTENTXEN. RUNDVLEESCII en YET, YERSCH cu GEROOKT SPEK, AARDAPPELEN, BRUINE BOONEN, GROENE ERWTEN, RIJST, GORT, GEBROKEN GRUTTEN en BOEKWEITMEEL. u l T „"H moeilijk te rijmen met hetgeen lord Vivian in do zitting der conferentie van 10 Mei te Brussel verklaarde, namelijk: Wat het cijfer van het te heften recht betreft, gelooven wij dat de conferentie het voorgestelde (10 pCt.) kan aannemen, want als men een lager recht stolde, zou het grootste deel der opbrengst verslonden worden door de kosten, die ver oorzaakt worden door het oprichten van douane-posten en bezoldiging van het perso neel." Hoe langer hoe meer vindt men zich in het vermoeden versterktdat het voorstel om artikel IV der Berlijnsche Congo-akte te wijzigen, heel wat andere bedoeling had dan om te voorzien in de kosten die de anti- sla vern ij-akte voor den Congo-staat na zich sleept. Daartegen heeft Nederland gelukkig ge waakt de tegenstand togen het voorste! van inkomende rechten op handelsgoederen te lieflen was dan ook niet om het voorgestelde bedrag, maar om het beginsel. Zelfs met een voorstel tot heffing van een half percent zou Nederlands weigering zeker even stellig zijn geweest. Naar men verzekert, komt het voorstel, door den minister van koloniën aandeBilli- ton-maatschappij gedaan ter beëindiging van het concessie-geschilhierop neder, dat de onderneming voortaan jaarlijks in den vorm van cijns aan hel gouvernement zal opbren gen '1Ü van bet bruto-product, zijnde 7 meer dan thans wordt geheven, en verder dat, wanneer de maatschappij meer dan f500,000 winst maakt, van dit meerdere 50 al?,',-i de helft, aan bel gouvernement van Ned. Indië zal worden uitgekeerd. De llaagsch.: Cl. deelde onlangs mede, dat de Braziliaauscbe regeering aan den ingenieur van 's rijks waterstaat R. P. J. Tutein Noltlienius den bouw bad opgedragen van de ontworpen havenwerken te Kio Grande do Sul, Thans verneemt het blad, dat de minister van waterstaat aan den lieer Noltlienius bet door dezen aangevraagde verlof van twee jaren beeft geweigerd. Een der redenen, die den minister tot deze weigering bewogen, was hoogst vleiend voor den heer Noltlienius, nt, dat liet vaderland zijne diensten als chef bij het werk dei- verlegging van den Maasmond niet missen kan. Ovev liet monumentdat voor de graven Bodewijk en Hendrik van Nassau te Heumen zal worden opgericht, ontvingen wij op ons verzoek van de commissie de volgende inlich tingen Be hoofdgedachte van het monument is, de namen van twen Nassausche hel len, graaf Bode wijk en graaf Hendrik van Nassau, rneda- grondleggeis onzer onafhankelijkheidaan de vergetelheid ie ontrukken. Daarom is ia het midden van het monument de allegorie als relief dor geschiedenis geplaatst, met de schrijfstift on met het omkranste zwaard. In de hoeken der omlijsting zijn passende emblemen lot versieiing aangebracht, bijv. het vlammend altaar als symbool van het vaderland, de omgekeerde toorts als zinnebeeld van liet verloren en geofferde leven de spopr met den vr ij he ids hoed als symbool van de vrijheid, palm-, oranje-eike- en hndotakkenbetrekking heb bende op de NasKiiiacho genealogie, enz. Naast het middenstuk zijn in nissen de beelden geplaatst van moed on trouw aan het vaderland welke beelden zijn voorzien van de gebruikelijke plas tische atnibuten. Boven dit geheel is tusschen twee leeuwen, do helden symboliseerendeen tusschen rijk bladwerk bet Nassausche wapen geplaatst, terwijl boven dit wapen eene knielende figuur is aangebrachtdie op eene breede ban- derolle do woorden vertoont »Phu6t mort que vaiticu, généreux sang de Nassau", welk devios Lodewijk had gekozen. Aan de basis van het monument is op een groote zwarte marmoren plaat met vergulde letters een eenvoudige korte inscriptie gesteld. liet monument wordt vervaardigd van lijnon Franschen steen, met onderdeelen van verschillend gekleurd gepolijst niarmor. Het zal worden ge plaatst aan een der transeptmuren in de kerk te Heumen en beslaat de geheele mnurvlukle van ongeveer 7 M, hoogte on ongeveer 4 51. breedte. Het project is onderworpen geweest aan het ooideel van et-n der grootste autoriteiten op architectonisch gebiedvan wiens opmerkingen een dankbaar gebruik is gemaaktterwijl ook van do raadgevingen van Nederlandschc kunst kenners niet minder gaarne partij is getrokken. Bet monument wordt vervaardigd door den bekenden beeldhouwer den heer F. Stracké te Haarlem. Wanneer de onthulling zal plaats hebben, is nog niet mot zekerheid te zeggen, vermoedelijk echter in den loop van December. Eenigo aanzienlijke ingezetenen van Nijmegen on Heumen hebben zich reeds welwillend bereid verklaard, de commissie alsdan ter zijde te staan. (iV. R. Ct.) Bij de overname van de flijnspoor door mr. J. Pli. van Bosseais rijkscommissaris voor den stnat optredende, werd de directie der Rijnspoor gelijktijdig door een deurwaar der gesommeerd om de f 950Ü0 leges te betalen, wat geweigerd werd, zoodat nu de rechter heeft uit te maken of de Rijnspoor tot de betaling verplicht is. Men schrijft uit Bridle aan de N". II. Cl.i De anti-revolutionmiire partij heeft in een strooibiljet als candidaten voor de Provin ciale Stalende hoeren Beijorinck en Schooling aanbevolen, en daarbij zooals gebruikelijk is een zoudcuregistei- van de liberalen gegeven. Een der posten op die zondenl'ijst is, dat de centrale vergadering tot het stellen van candidaten, gehouden was op Zondag, den dag des II eer en. Doch diezelfde circulaire is le -'s-IIage op het postkantoor afgestempeld Zondag 12 October, zoodat de postambtenaren door diezelfde klagers op den tl a g des 11 eer en aan het werk zijn gezet, om de 2000 circulaires te verzorgen, die Maandag 13 October in het kiesdistrict verspreid zijn. Men schrijft uit Brugge aan het JV. v. d. D. Op omtrent twee uitren afstand van Brugge ligt het lieflijke dorp Jabbelio, dat eenobevolking heeft van 2040 inwoners. Jongstleden Zondag beklom do heer pastoor den preekstoel onder de hoogmis en begon een sermoen over de aanstaande kiezing. ilij riep, in hevige gramschap ontstoken, dat de liberalen nl het geld der gemeonte verkwist hebben aan de scholen, dat al degenen, die voor de liberalen zonden stemmen, verdoemd zijn, en dat er nbmand in de kerk was, die zou durven zeggen, dat hij de gelden in den raad gestemd had, om de officieele scholen staande te honden. Op eens stond er een man recht en vroeg: «Geeft gij mij hot woord, mijnheer de pastoor, om hierin de koi k tnve woorden te wederleggen?" Het woord werd hem verleend en M. da burgemeester, want hij was het zelf, heeft ge durende een half uur, tot voldoening van alle inwoners, het degelijk officieel onderwijs niet alleen verdedigd, maar al hut goede, dat daaruit voortgesproten ;s, doen uitschijnen. M. do pastoor had zijn kansel verlaten. Stichtend, niet waar? Zou men niet zeggen, dat de zostiendo eeuw is wedergekeerd? Het genootschap tot bevordering der natuur-, gono-s- en heelkunde te Amster dam heelt Woensdag op feestelijke wijze zijn lüö-jarig bestaan herdacht. De voor- zittel', professor J. W, R. Tilanus, opende de bijeenkomst met eene schets van de werkzaamheid van het genootschap. Nadat de Swammertlam-medaiUe aan prof- f'essor Ernst Haeckel uit Jena was uitge reikt, werden de gewone werkzaamheden verricht. Namens de commissie voor de prijsvraag omtrent lier stelsel-Lavoisier en de geschie denis der geneeskunde bracht prof". Gunning rapport uit. Daarin werd aangetoond, dat de ingekomen antwoorden niet als voldoende konden beschouwd worden. De vergadering besloot toen dezelfde prijsvragen weer uit te schrijven, en wel tegen l Jan. -1893. Ten slotte werd overgegaan tot benoeming van een aantal nieuwe leden. Met een gemeenschappelijken maaltijd, waaraan een tachtigtal leden deelnamweril de feestelijke herdenking besloten. De beer W. van Oosterwijk Bruyn, bestuur der vau nVeldwijk" en voorzitter van het Ned. Jongelingsverbond, is, naar de Standaard bericht, door een ziekte aangetast, die zijn verpleging in het buitenland noodzakelijk maakt. Alle arbeid is hem onmogelijk en de toestaud is nog steeds zorgelijk. Te Geervliet werd voor eenigo dagen een verzakking in den rijweg ontdekt. Bij onder zoek bleek, dat die veroorzaakt was door liet instorten van een omieraurdseh verwulf van 5 a 0 M. lengte. Boven dat verwulf moet vroeger een der stadspoorten gestaan hebben. Üp liet hof' achter de tegenwoor dige kerk stond vroeger een fraai landhuis, 'waarin Cornelis de Witt, ruwaard van Put ten, verblijf hield. Van dat huis is nog een gang over, welke van het hof onder den grond doorloopt tot aan den Geervlietschen korenmolen. Nabij Geldern, in het dorp Harteveld, is sn den nacht van Dinsdag op Woensdag der vorige week bij den kapelaan aldaar inge broken. Deze werd door een gerucht wakker, juist toen een kerel vóór zijn bed stond, mot een dolk in de hand. De inbreker verbood hem. geluid te maken, wilde hij niet ver moord worden. Vervolgens honcl hij hem beide handen samen en deed hem opstaan, om oen aanrander de kamer der diehstmeid tc wijzen. De kapelaan, die volkomen bij zijn be wustzijn was, voldeed aan dit bevel en ging voorop, docii aan de deur van do gang gaf hij met zijn gebonden handen den indringer een zoo geweldigen stoot, dat deze neerviel en het licht uitging. De kapelaan vluchtte door hot venstor naar een nabijgelegen woning, waar men hulp bood. lu de vlucht kreeg de kapelaan een 4 centimeter diepen dolksteek in de zijde, die gelukkig niet gevaarlijk is. Aan het station »ïemplerbend" te Aken namen de Duitsche rijksambtenaren 11. Zater dag ruim 20.000 Kg. Amcrikaansch spek in beslag, waarvan de invoer, zooals men weet, verboden is. De afzender te Maastricht had die koop waar verzonden als spek afkomstig van varkens hier te lande. Als een bijzonderheid deelt mon mede, dat bij den marinier Zegerius, welke 13 October 1874 bij een gevecht in Atjeh (achter den kraton) een kogel in liet been kreeg, deze er thans, dus na zestien jaar, in het Israëlietisohe gasthuis te Amsterdam uit verwijderd is. Engolsehe dagbladen vertollen, dat koning Leopold van België den sehilJei' Emile Wouters verzocht -zijn portret te maken, maar met deze voorwaarde, dat de koning er niet voor zou beboe te gaan zitten. VVauters antwoordde, dat hij niet kon schilderen naar photographieun en uit het ge heugen. De koning liiold ann maar de kunstenaar weigerde flinkweg, zogeonde dot hij te veel eer bied voor zijno kunst had en te veel prijs stelde op zijn goeuen naam als kunstenaar om aan 's komngs verlangen toe te gevon. Do koning achtte zich boleedigd, maar Emilo Wnuters ver huisde naar Parijs, waar hij zijn atelier heeft gevestigd in de nabijheid van dal van Munkaezy. Door eon der Patijsche bladen is weder de ge wone onbescheidenheid begaan dooi'het openbaai- maken der akte van beschuldiging tegen Eyraud en Gabriolle Bompard over den moord van den deurwaarder GoufTté, welk stuk eerst publiek had mogen worden bij de voorlezing ter openbare terechtzitting. Natuurlijk wordt dit nieuwtje door het groote publiek verslonden, vooral nu het blijkt, wie van de twee beschuldigden eigenlijk de uitmeting van den moord had op zich genotnon. De akte verklaart nu dat Gabricfte minstens evenveel schuld heeft als Eyraud, dat zij in de bewuste kamer den deurwaarder had doen neer zitten op den eenigen stoel, die er beschikbaar gelaten was eene chaise longuedat zij daarna op zijn schoot was gaan zitten, en toen a! schertsende een koord, dat zij om haat' middel droeg, had gelogd om den hals van den deurwaar der, dat zij daarna achter zijn hoofd de twee einden van het koord door elkaar gestoken en gebankt had in een inousquetondie door Eyraud verborgen achter een gordijn ijlings omhoog gehoschen was. Betden, zoowel Gabrielie Bompard als Eyraud, hadden dus Gouliié opgehangen met koorden en werktuigen, die zij vooruit gekocht en voorbereid hadden, evenals den linnen zak en den koffer waasin het lijk was gestopt. Dit alles is weken vooruit in gereedheid gebracht op de meest doortrapte, manier, zelfs voordat men nog met juistheid had uitgekozen, wien men lokken zou in dezo hinderlaag. Het is zonderling, dat iemand als Eyraud, die de uitvoering van den moord zoo geniaal over legd en daarna tot stand gebracht heelt, volsla gen gefaald heeft in don daarop beraamden diefstal. Hij heeft do sleutels genomen uit den zak van den vermooide, is daarmedo gegaan naar diens kantoor, on heeft aldaar blijkbaar lint hoofd verloren, want hij heeft geen geld gevonden, in weerwil dat er veertien duizend franken aan bank papier bijna voor het grijpen lagen. Een andere zwakke kant in liet beraamde plan is do noodzakelijke medewerking van Gabrielie geweest. Eyraud zalf heelt zicit toch nimmer kunnen wijsmaken, dat deze juffer, die een der gomeensto canailles is welke er ooit over den aardbol heeft rondgeloopen, hem niet te eeniger tijd verraden zou, zoodat daarom aiïeon het ge heele, zoo mooi beraamde plan hem naar het schavot zou brengen. Misschien heeft hij bij zich zeiven die laatste moeilijkheid opgelost door to zeggen als ik eens in Amerika ben, zal ik Gabrielie Bompard ook ver duisteren. Maar hiervoor heeft do lieve Gabrielie hem geen tijd gelaten, want zij heeft nog juist bijtijds to Montreal haro biezen gepakt om te Pa rijs Eyraud te gaan aanklagen als den dader, eeno aanklacht welke door de instructie na de aan houding van Eyraud is aangevnld ten laste van Gabrielie Bompard. Mijnheer de Redacteur. Mag ik nog een klein plaatsje van U vragen? Ziehier wat mij tot schrijven bewoog. Van meer dan éen zijde vernam ik, dat kinderen thuis gekomen waren, met zooals sij zeiden het huiswerk: Op Ce zoeken hoe dikwijls het ivoonl anderszins in den Bijbel slaat. Was dat de opgave niet, ii qui la faute? Aan mij niet. Omdat ook ik den Bijbel hoog schat, vond ik die opgave zeer ongepast, omdat zulk werk den Bijbei vervelend doet vindon. (Ik geloof, dat die vrees wel uit mijn vorig schrijven bleek.) Ook hoorde ik, dat sommige kinderen gezocht hadden in een beekje, dat mij omschreven werd, als in mijn vorig stukje aangeduid is; dat daar mede een concordantie bedoeld werd, kon ik niet vermoeden. Dat mijn stukje getuigt van mijn fallen haul tegen de school m/d Bijbel, geloof ik niet. Ik laat daarom de beschuldigingen buiten bespre king. Die doen hior ook niets ter zake. Ik vond, en vind nog, dat zulk zoeken geen nut oplevert, en het lezen in den Bijbel niet zal bevorderen. Wat mij betreft, M. d. Rbehoeft Gij de debatten over deze zaak niet te sluiten, lk heb publiek gemaakt, wat velen (zelfs voorstanders van oen school m/d Bijbel) tegon de borst stuitte, en gevoel geen lust, nog meer hierover te schrijven. Dankend voor de plaatsing, 18 Oct. '90. Uw Lezer, BURGERLIJKE STAND. «eboren 18 October. Gerardus Johannes Jacobus, zoon van G. J. J. Mulder en B. C. Zondag, Singel. Willem Frederik George Lodewijk, zoon van W. F. G. L. Koningen D. Burki, Broersvcst. Cornelia Jacoba Liduina, docht.ev van G. J. A. Mulder enJ. Denies, Kortlanistraal. Bevallen vau een ZOOS' M. J. A. MEIJERNiedfeld. Schiedam, 17 October 1890. om Tt all te ir uit t in di Vaat dss tenei te sc wens Bij ondei REGENTEN van hat St.- JACOBS-GAST- HUIS te Schiedam vragen prijs-op- gaven voor liet leveren van: Inlichtingen zijn te bekomen bij den Binnen-Rcgent van het Gesticht, dagelijks, des voormiddags van negen tot twaalf uur. De schriftelijke prijs-opgaven moeten uiter lijk den 20n October, des middags ten twaalf ure aan het Gesticht bezorgd worden. Regenten van het St.-Jacohs-Qastlmis P. J. VAN DIJ K VAN MATE NESSE, Voorzitter. G. A. J. BEUKERS, Secretaris. Schiedam, 9 October 1S90. (volgt Zij, kunw da

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2