Het geheim van de „Maria". N°. 7612 Tweecle Blad Feu 11 e ton. A0. 1890. Maandag 20 October V ier-en-veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: X ODÉ. Biiniciilandsclic Berichten. &ï-', y v dp- Abonnementsprijs', per kwartaalƒ1.85. IVitfco per post, door het geheele TUjk 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. 0 U It E A U WA :'4 KT, K12 4. Advertentieprijs: van i10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Oriemaai. geplaatst wordt tegen tweusiaai. beiekend. SCHIEDAM, 18 October 1890. Het hoofdbestuur der «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" heeft aan de besturen der departementen medegedeeld, dat op 15 dezer als zijn voorzitter zal optreden rnr. Hi J. Kist, en dat door het hoofdbestuur eene circulaire is gericht aan een 70-tal plaatselijke vereenigingen in ons land, die ongeveer het zelfde doel beoogen als de departementen der maatschappij, in de hoop, dat velen dezer zich óf met de aldaar bestaande departe menten zullen willen vereenigen, óf als af zonderlijke departementen tot de maatschappij toetreden. In de 21 October te Rotterdam te houden jaarvergadering van den Ned. vrouwenbond tot vorhooging van het zedelijk bewustzijn zullen bestuursleden gekozen moeten worden in de plaats van mevr. do douair. Klerck mevr. de douair. Gevei's en gravin Van Ho- geudorp, die volgens rooster aftreden, en Ier voorziening in de nog steeds voortdurende vacature. Des avonds zal er een groole openbare samenkomst gehouden worden in bet Gebouw -«an het Nut (toegang vrij), onder voorzitter schap van ds. C. L. I.aan, en waarin als spre kers zullen optreden dr. J. Th. De Visser, mevr. Engelberts, jonkvr. A. Van Ilogendorp en anderen. Uet plan bestaat, in de maand Juli 1891 eene nationale tentoonstelling van handen arbeid te 's-IInge te houden, uitgaande van de vereeniging tot bevordering van het onder wijs in handenarbeid (Huisvlijt) te 's-Gra- venhage. liet bestuur heeft aan den gemeenteraad verzocht daartoe gebruik te mogen maken tusschen 15 Juli en 7 Augustus van twee der lokalen van de teekenacademie. De lieer W. II. Canisius, vroeger griffier aan het kantongerecht te Almelo en in de laatste jaren Ned. consul in den Oranje- Vrijstaat, is te Bloemfontein in den ouderdom van 68 jaar overleden. Men schrijft ons uit Curacao van 16 Sept. jl. j>Do nieuwe gouverneur mag zich ver heugen in de sympathie der geheele bevol king. Het blijkt, dat hij, evenals zijn voor ganger, de belangen van Curasao ernstig ter harte neemt. Hij is uiterst beleefd, gul en gastvrij. Bij gelegenheid van den verjaardag van de Prinses werden bij de 300 dames en beuren uitge- noodigd tot bot bijwonen eencrsoirëe-dansame. Wij hebben ons daar tot laat in den nacht uitstekend geamuseerd. De openbare school (at'd. I en II) blijkt in een bestaande be hoefte te voorzien, daar het getal leerlingen voortdurend toeneemt. Toch zijn er nog velen, die de Hollandsche taal in die mate gering schatten, dat ze aan een Spaansch kleurtje de voorkeur geven. We hebben het tegen woordig niet zoo warm als verleden jaar om dezen tijd. Doordat er nu en dan een regen buitje komt, hebben we volstrekt geen gebrek aan drinkwater. Da negerbevolking buiten heeft ook ruimschoots lmar brood. Hoewel er voor de maanden Augustus en September stormen en orkanen voorspeld zijn, heeft men daarvan tot nu toe nog niets bemerkt. Voordat ik eiudig, moet ilc u nog ver tellen, dat Curasao in den algemeenen voor uitgang deelt. Reeds verbinden drie bruggen over de haven de stad met de overzijde; met de paardentram rijdt men over Pieter- waai en Sclmrlo 's morgens en 's avonds voor 8 ets, en overdag voor 6 ets. per rit; een telegraafkabel verbindt ons eilandje met de overige wereldvele straten zijn opnieuw geplaveid, en »last not- least", binnenkort zullen we ons in clectrisch licht kunnen verheugen. De concessie is reeds aangevraagd en verkregen. Amh01.) Naar de Opmerker verneemt, heeft de op roeping van sollicitanten voor de betrekking van stads-arebitect te Amsterdam, waaraan een jaarwedde van f4000 verhouden is, niet tot een schitterend resultaat geleid, te oor- deelen althans naar het aantal sollicitatiën, dat nog niet eens een tiental moet bedragen. Men had zeker wel het vijfdubbele van dit cijfer mogen verwachten, afgaande op onder vindingen bij oproepingen voor kleinere plaat sen en tegen aaumerkelijk lagere bezoldiging opgedaan, Waarschijnlijk zijn vele bouw kundigen afgeschrikt door liet moeilijke en ondankbare van een werkkring, waar men aan den eenen kant met een steeds besluite loos en veranderlijk stadsbestuur en ander zijds met de afdeeling publieke werken te arbeiden heeft, waarvan de hoogst gebrek kige organisatie schier spreekwoordelijk ge worden is. Men schrijft uit Oude-Wclering aan de Ar. Ji. Cl.: Er hing een onweer over dit dorp. Zondag avond sloeg liet met veel geraas in een paar huizen in. Behalve eenige gebroken ruiten zijn er geen ongelukken te betreuren. Ziehier de zaak. Een lid der doleerende gemeente alhier het zijn natuurlijk ker kelijke troebelen is voogd over vier kin deren, die te Amsterdam in eeneïloomseh- katholieke weesinrichting verblijf hielden. Voor eenige maanden haalde de voogd zijne pupillen uit het gesticht, bracht hen onder zijn dak eu nam het werk der preformatie" ter hand. Eenmaal zijn de oudste drie meisjes, tusschen 14 en 20 jaar, naar de R.-k. kerk te Uoelofarcndsveen gegaan, maar verder zijn zij weggebleven; zelfs hebben zij een enkele maal de doleerende kerk bezocht. Dit zijn iu hoofdzaak de feiten. Over dezen voogd, die de vrijheid van godsdienst zijner pupilleu uiet eerbiedigt naar het heet is de verontwaardiging der Roo.uschen losgebroken en met hem moesten zijne gcloofsgenooten het ontgelden. Voorloopig had echter deze zaak geene andere gevolgen dan dat doleerende winkeliers een paar klanten verloren. Zondagavond zou het anders worden. Er was kerk bij de doleerenden. Gedwongen of vrijwillig, om het even, daar waren ook de drie bewuste meisjes. Een 30tal mannen, groolendeels of uitsluitend katholieke bewo ners van het naburige Roolofarendsveen kwamen onder de godsdienstoefening binnen, maar hielden zich rustig. De kerk gaat uit, de meisjes, die men niet veilig acht. worden door politie naar huis gebracht; het troepje manifesieerenden groeit aan en trekt zich in eene herberg samen. Daarna wordt de tocht langs liet dorp ondernomen. Mcu zingt eenige deunen, waarin de doleerenden beur telings met doodtrappen en de hel bedreigd worden. En nu vangt eerst het strafgericht aan. Do ruiten worden ingegooid bij den Eene gondgrirvcrsgcschlcdcnls uit California. 1. Een dier afmattende Julinachten, welke zoo verlammend werken op de krachten van ons lichaam en van onzen geest, en welke de rijke ontvlucht duor eene reis naar het strand of naar ■de borgen, was over New-York neei gedaald, over het afgebeulde, naar rust snakkende New-York, •dat tevergeefs naar verademing zocht in dan zwaren, roerloozen, gloeionden dampkring, die het sinds woken omhulde. Overdag laat hij zich nog beter verdragen. De dolle jacht op den Dollar laat geen tijd om aan de zweetdroppels te denken, die op het voorhoofd .parelen; maal des nachts, als de moegewerkte hersenen, als de afgematte leden hun dienst wei- geren, voor alles rust verlangen en, door de on draaglijke hitte opnieuw geprikkeld, die niet kun nen vinden, dan begint eerst do jammer. Beneden in de haven lagen, slapende zeemon sters gelijk, groote zeilschepen in het donkere, be vuilde water, dat met geruiscli tegen bunne zijden klotste. Sinds weken lagen zij daar en wnchtton op de eerste bries, die ze weer aan hunne droo- merigo werkeloosheid zuu ontrukken. Hier en daar klonk het geplas van riemen of do zwakke tonen van een zeemanslied, terwijl uit sterk vorliclite «Salons" in da Havenstraat het kroegrumoer weerklonk. Door groote transportschepen van de overige zeilschepen gescheiden, lag hier de Maria, een prachtige schoener. Het vergulde beeld aan den boeg, een meisje met een krans van eikenbladeren, blonk en glin sterde in bet schijnsel van een tegenoverliggende kroeg. Uit zijn kajuit straalde een roodachtig licht over de donkere watervlakte. Op liet dek zat de tweede stuurman Bill Stoven op den anker ketting. De kapitein had hem bevolen de wacht te houden, wat gewoonlijk niet gebeurde, daar de Maria met baar gesl'ten luiken des nachts even onbewaakt bleef als de andere vaartuigen rondom haar. Nu en dan klonk uit de openstaande kajuit het gerinkel van geld, zoodat dit wel dereden dor ongewone voorzichtigheid was. Bill Stovon staarde, in gedachten verzonken, naar hot losbandig getier in de kroegen, waar donkero gedaanten in- en uitgingen en de onbeteu gelde hartstochten zich uitten in luid geschreeuw, gelach en gevloek. Zijn frisch, jeugdig gelaat met het blonde, ros achtige duns om de kin, zijne gespierde, van gezondheid sprekende gestalte, duidden hem niet aan als een getrouw bezoeker der kroegen daar ginds - en dit was hij ook niet. Willem Steven was een echt kind der Noordzee. Ilaar bruisen was zijn wiegelied, hare golven schommelden hem, toen hij als knaap met zijn vader ter vischvangst voerzij schonk zijne familie voedsel en verzwolg ten laatste hnar hoofd, den vader, on zekerlijk zal zij ook hem we! verzwel gen, hem, den zoon, die thans den kostwinner zijner oude moeder is, welke in het kleine hutja daarginder over den wijden oceaan met zooveel zielsverlangen zijne terugkomst verbeidt. Twee jaren is bij reeds afwezig - de schoener kwam van de Zuidzee en hij verlangde ovenzoo sterk naar haar, als zij naar hem. sWillom, mijn beste jongen, vvaclit je voor slecht gezelschap enden drank wantdeze beide hebben meer zeelieden verdorven dan de zee. Jongen, denk aan je moedor Zoo sprak moeder Steven, toen hij den laatsten keer afscheid nam en zij met hare bevende handen zijn gezicht tegen het hare drukte. Hieraan dacht thans Bill Steven, terwijl zijn oog slechts werktuiglijk door liet lichtschijnsel van don overkant geboeid werd. Hij had moeders raad opgevolgd en liet reeds tot tweeden stuurman gebracht. Hoogstens bin nen drie maanden zou hij thuis kunnen zijn en haar een aardig sommetje bespaard geld ter lmnd stellen. »Als ik maar van dien ruwen kerel, dien kapi tein, bevrijd ware; hij haat mij sinds ik weigerde de zwarte lading aan boord te nemen, die voor Now-Orleans bestemd was," dacht Bill Stoven en spuwde verachtelijk op liet dek. «En de ganschs

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5