V Gemengde Berichten. hoofdonderwijzer der christelijke school en eenige andere leden dor doleerende gemeente. Bij een schijnt zelfs een mes naar hinnen te zijn geworpen, met welk doel is niet zeker, Misschien kende de dader het gebruik van den sultan van Turkije om een zijden koord aan eeneu in ongenade gevallen onderdaan te zenden, met de bedoeling dat deze zich er mee worgen zou, en noodigde bij aldus den bewoner van het huis uit, met het mes zich den buik open te snijden, b.v. Onder deze en dergelijke buitensporigheden zakte het opgewonden troepje naar Roelot- arendsveen af. Naar du daders wordt een onderzoek inge steld, met ernst en gelukkigen uitslag vertrouwen wij. Er zijn er, ilic deze betoo- gende katholieken van het opzet verdenken, de meisjes te ontvoeren en desnoods met geweld in den school dor moederkerk terug te brengen, Wij gelooven niet, dat bet zoo erg gemeend was; bet zingen van schimp liederen en bet ingooien van glazen zijn ge noegens op zich zelf. Men kan intusscben niet zoggen, dat de bondgenooten in deze streek elkaar broeder lijk genegen zijn. Mlm betert niet,'' Het aantal villa's in bet Prins-Hendrik- park, to Baarn, breidt zich steeds uit, zoodat dit park allengs een der schoonst! parken van Nederland belooft te worden. Ook van ge meentewege zijn to Haam dit jaar verscheidene wegen bestraat en verden verscheidene riolen gelegd, [lot getal van beu, die JJaarn in de zomermaanden bezochten, is nog nooit zoo groot geweest als in het afgeloopen seizoen. Aan bet verzoek tot uitlevering van den kofl>"huishouder ,f.uit do Warmoesstraat tc Amsterdam, is, naar wij vernemen, voldaan. Be man oefende in ziju vaderland behalve andere minder prijzenswaardige bedrijven, ook dat van smokkelaar uit. Op een zijner smok- keltocbten ontmoette bij een grenswachter, dien hij doodsloeg, waarna bij de vluchtnam. Iïij snootnaar men ons meldtook nog wegens meineed in zijn vaderland worden verhoord. (Nbl. v. Ned) Een oude, bijna blinde 7i~jange weduwe te Nunspeetdie beide was gaan snijden verdwaalde daar en beeft drie dagen en drie nachten in do open lucht doorgebracht voor zij door de baar zoekende mannen gevonden werd. Al dien tijd had zij ook geen voedsel geluid. Het sterke oudje schijnt weinig geleden te bobben, maar was toch blij weer eens een kop koffie te kunnen gebruiken. De koopman J. v. L. bood te Ileerenvecn een andere! koopman aan om met hem mede te rijden naar St.-.Iobannesga. Even buiten Heerenveen verbeeldde J. ziels, dat zijn mede rijder hem van zijn zakboekje met pl. in, f-400 er in ontroofd bad. Bat gaf aanleiding tot bende, die net met hem houdt, allen haten mij, en liet is een hondenleven, zoo maanden lang in een scheepsruim te zijn opgesloten met lieden, die iemand de pest toewenschen. Nu, inet drie maanden is bet voorbij danWat hij daar beneden nu weer te rekenen zal hebben; zeker weer een smerig zaakje, dat het licht niet kan zien de vent, met wien hij hedenmiddag zaken deed, en die ei' zoo verdacht uitzag, zal er wel bij in 't spel zijn Hij boog zich over de verschansing, om te zien of er in de kajuit nog licht brandde. Plotseling vernam hij achter zich een geschuifel, een ge fluister; snel keerde hij zich om, doch voelde zich op hetzelfde oogenblik door een krachtige vuist de keel dichtgeknepeneen baardig zwart gelaat stond voor zijne oogen en een slag Op het achterhoofd, kennelijk door een tweeden persoou toegebracht, deed alles voor hem ronddraaien; daarna gevoelde hij zicli optillen, hoorde een doffen plomp en verloor liet bewustzijn. Toen hij weer bijkwam, bevond bij zich in zeer slechten toestand. Met het bovenlijf lag bij op een vlot, zooals tot het wegbrengen van een vechtpartij in bet rijtuig, waaruit men al vechtende rolde en in de sloot terecht kwam. Toen scheen men iels koeler te wor den; de politie werd gehaald, die dadelijk den inederijdessden fouilleerde, doch het zak boekje niet vond. Bes moi'geus werd het boekje door iemand op den weg gevonden, met f 325 er in, welke vinder het boekje aan den rechtmatigen eigenaar terugbe zorgde. (L. Ct) Twee landbouwers te Baarn keerden Zon dagavond huiswaarts, doch stapten eerst nog eene herberg aan don Eetnrtesserweg binnen, terwijl zij liurs tentwagentje met het paard aan de hoede van een stalknecht overlieten. Terwijl zij binuou waren, kwam iemand uit Soest eu zeide tot den stalknecht, dat hij familie was van dc binneuzitlcndu perso nen; hij sprong op den bok eu reed weg. Vreemd koken een oogenblik later de eige naars op, toen hun rijtuig en paard verdwe nen was. Be politie werd met het geval in kennis gesteld, en liet gehikte haar nog den- zelfden avond, den dader in de nabijheid van Amersfoort op te sporen. Te Vocht werden Dinsdagmorgen in dell.-k. kerk door den koster drie mannen gevonden in de sacristie, eene plaats niet voor het publiek toegankelijk. Op zijn verzoek om heen te gaan, werden zij brutaal, zoodat sloor hem de hulp werd ingeroepen van een voorbij ganger. Baar zij er zeer verdacht uitzagen eu blijkbaar met geen eerlijke bedoelingen ter plaatse aanwezig waren, riep sneu de hulp in van een korporaal met twee soldaten, die toevallig in de nabijheid op post stonslen, als behooreisde tut het garnizoen uit 's-Bosch dat te Yucht velddienst had. Onder geleide dezer militairen werden de drie mannen naar het gemeentehuis gebracht, waar ze door de marechaussee uit's-Bosch in verhoor gessomen en daarna geboeid naar 's-Bosch overgebracht werden. Misschien blijkt liet eene goesle vangst. Tc Renkusn is de landbouwer K. T. van G,, die onlangs door zekeren J. 0. te Randwijk deerlijk werd mishandeld, overleden. Bij de militaire overheid te Maastricht heelt zich Maaudag aangemeld een deserteur van 77 jas'en. Be man was voor vijftig jaren van liet 7e regiment infimrarie, waarbij hij als vrijwilliger diende gedeserteerd had naar Algiers dienst genomen en zich vervolgensin Frankrijk opgehouden. Tot zijn grooto vreugde werd hem medegedeelddat zijn vergrijp verjaard cn hij daarom niet meer vervolg baar was. Be wihlhandel in hut noorden van O-crijsel is tegenwoordig belangrijk. Vooral geschiedt de verzending naar Engeland en Uelgië. Hol land trekt ook veel. Ue aanvoer vau luizen en lijsters is groot, van patrijzen minder. vuilnis dikwerf In de Imven werd gebruikt; zijne beenen hingen in het water en slechts met moeite kon hij het pijnlijke hoofd opheffen. Dat schip voor hem was do Mariazoovee) zag hijeea korse, dooi dringende gil scheun op ditoogenblik uit bot scheepsruim te klinken, vau waar een roode lichtglans naar buiten straalde. Ja, zoo was liet. ltoovers hadden hem overvallen, in 't water geworpen liet was op den kapitein en zijn goud gemunt, welks klank hij zou pas had gehoord. De gil kwam van hem, waarschijnlijk zijn laatste, te oordeeien naar het snerpende en ijzingwekkende. Zou tsij om hulp roepen 1 Dan doodden zij hein, voor iemand hem hoorde; en wia zou hem hier kunnen hooren Het tierende dronken volk aan den ovetkunt toch niet. Hu lp hulen? I(oe er echter suet zijne geschramde leden uit to komen, onopgemerkt I En dan zou hut toch reeds te laat zijn, want in weinige minuten zouden zij daatbinnen hun weik hebben voltooid. Iets moest echter toch geschieden I Zijn oog viel op de touwladder, die buiten boord liirig, om het dagelijksch verkeer gemakkohjk te Hazen gelden per stuk fl.20 a 2; konijnen 40 a 50 c.eendvogels 10.80 a 4 pijlstaarten 50 a 60 c.watersnippen 40 a 50 c.talin gen 20 a 30 e. I lijsters 10a 12c.pluvieren 25 a 35 c.houtsnippen fl.25 a 1.50; kor hoenders 1*1.50 a 1.75. Te Goes werd dezer dagen onder deveil- eonditiën van een huis aan de Bierkade aldaar o. a. bedongen, dat liet pand ten eeuwigen dage niet inocht gebezigd worden voor koffie huis, publieke vermakelijkheden of vergade ringen van liet Leger des Heils", Door het onvoorzichtig omgaan met luci fers vatten tie kledderen van een 8-jarig meisje te Meehelen (Limburg) vlam. In een oogwenk stond Let kind in brand. Er kwam spoedig hulp opdagen, doch het kind ver keert in bedonkelijken toestand. Op de Schelde, bij Austruweel, is Zondag nacht in den mist de goedereuboot van Amsterdam in aanvaring gekomen met de Nederlandsclie tjalk JJrio Gebroeders, met eene lading maïs op weg naar Groningen, Laatstgenoemd schip werd aan stukken ge slagen en zonk, maar de bemanning is gered. Snoeperig" en n beelderig" is weer de almanak van »Voor 't Jonge Volkje" voor '1891, die reeds bij den lieer Joh. Ykema in Ben Haag verschenen is. Behalve de bijzon derheden die in een almanak onmisbaar ziju, bevat dit begeerlijke jaarboekje voor onze jeugd zoo aantrekkelijke op kinderlijken toon geschreven verhaaltjes en zoo lieve plaatjes, dat het ouweerstuanbaar ook ouderen aan trekt. AVaai lijk, do heer Ykema heeft er slag van oin hetgeen beminde kinderschrijvers zooals de heer Louwerseop papier stellen, in een keurig gewaad te steken. Gelukkig: het verdienstelijk werk van schrijvers en uitgevers wordt gowaaardeerd in den lande. Zoo blijve het{Roti. Nieuwsblad) Een groot standbeeld van onzen gewezen landgenoot, den oud-onderkoning van Britsch Indie, lord Ruay, is bij den bouldlionwor Sir Edgar Biibin besteld. liet zal te Bombay ge plaatst worden. Het rijtuig van Engoiands eersten minister lord Salisbury is, uit Dieppe terugkomend, door de grensbeambten in beslag genomen wegons smokkelarij. Men vond daarin namelijk 12 liter cognac, suikor en een partij sigaren verborgen, waarvoor een invoerrecht van 14 p. st. verschuldigd was. Da koetsier, die het rijtuig begeleidde is door de douanen gevangen gehouden. Maandagavond is de groote hoedenfabriek tc Smithfield (Londen) door brand vernield. Zes bedienden zijn in de vlammen omgekomen, tien maken hij rokte zijne leden uit, die, hoe pijnlijk zij ook waren, toch niet gebroken bleken. Langzaam richtte hij zicit op en greep na eenige vrucbtelooze pogingen de touwladder. Behoedzaam klauterde hij naar boven en stak zijn hoold over de verschansing. Op het dek was niets te zien; da dauren der kajuit stonden open. Tlmns vernam hij voetstappen op de trap sob! trok Bill zijn hoofd terug en gluurde door een kleine opening. In don ingang der kajuit verscheen een man met een lantaarn in de hand, die een oogenblik slechts feu oogenblik zijn gezicht verlichtte; daarna deed hij ze uit. Ilct ging alles zoo snot als bij 't licht van een bliksemstraal. Bill herkende hetzelfde donkere, baardige gelaat, dat hom dreigend aankeek, toen hij zijne bezinning verloornaar 't oogenblik was te vluchtig oro de trekken nauwkeurig te herkennen en in het geheugen te prenten; slechts een rood litteeken over het linker oog meende ltij te hebben bemerkt. De gedaante kwam op het dekeen tweede volgde, doch was in de duisternis niet herkenbaar. Deze droog, naar zijne houding te oordeeien, iets zwaars onder den urm. anderen zijn zeer ernstig gewond door de vlammen, terwijl nog een zeker aantal zwaar gekwetst zijn, leen zij trachtten zich te redden. Te Runmow (Enge)sch graafschap Essex) zijn dezer dagen twee familiün door drie huwelijken zoo nauw mogelijk verbonden, 's Morgens trouw den twee brooders met twee zustors en 's mid dags werd de mceder van dc broeders in den echt verbonden met den vader van de zustors. Onlangs heeft de oudste inwoner van Bielefeld, dc rentenier Jordan, zijn 112n geboortedag ge vierd. De oude heer is betrekkelijk nog (link van lichaam en zeer helder van geest. Het onderzoek, door Fransche ingenieurs aan do Engelschc kust ingesteld, met liet oog op de mogelijkheid van een brug ovor liet Kannul, moet niet zoo gunstigo uitkomsten opgeleverd bobben ais nmn had gehoopt, Do bodem van hot Kanaal is tusschen Folkestone en Vame weinig geschikt voor de uitvoering van liet plan. Men zat nu waar schijnlijk onderzoekingen guan dnon tusclien twee andero punten, namolijk Kaap Gris-Nez (het dichtst bij de Engelsche kust gelegen ptmt van Frankrijk) en Dover. In de Thiergarten te Berlijn is Maandag h? marmeren standbeeld van Lessing onthuld. Het prachtige beeld is ontworpen en uitgevoerd door eon achterneef van den grooten dichter Ot'o Lessing, Een gerucht, dat de vormaarde Molen van Sans Souci" to Potsdam afgebroken zou worden, is onwaar gebleken. De molen vijftig jam- geleden gekocht door koning Frledrich W:r- hehn IV wordt in wezen gehouden om de daaraan verbonden overlevering van Fredcrik den Groote en don onverzeUelijkon molenaar. Dat verhaal is echter, volgens verklaring dor Ver- eeniging voor de Geschiedenis van Potsdam," die de zaak grondig underzocht, niets anders dan eea goedverzomien anecdote, gelijk er zoovele verteld worden van don nOuden Frits". Do seerste recrutu van Helgoland" welks geboorte onlangs bericht werd, is Zondag plechtig gedoopt. De gouverneur en de keizerlijk» com missaris waren daarbij tegenwoordig. Zooals men weetis keizer Wilhelm peet van den jongen llelgolander. De stad Worms iieeft liet grootste gedeelte van de wijnbergen, die de vanouds bekende en beroemde Liebfrauonniilch 'everden, aangekOvfl ten behoove van eene ui oroiding der haven werken van die stad. Deze wijnsoort zal dus zeldzaam en duur worden. De stad betaalde voor den grond een prijs, oveioenkomende met Oö.OOO guidon per hectare. Galeote, de priester, die in 1888 wegens liet vermoorden van den bisschop van Madrid ter dood veroordeeld, maar om zijn geestestoestand in een krankzinnigengesticht opgesloten werd, moet don minister van justitie verzocht hebben om voltvekking van zijn doodvonnis. Beiden gingenzachtjes voousluipend, naar het voorschip, waar zij in het donker verdwe nen, Een sprong op een hard voorwerp werd gehoord, een riemslag mede daarop werd alles stik Bill trilde van drift; het hoofd was hem zwaar als lood, alle ledon deden hom pijn. Hij schaamde zich over zijne machteloosheid, terwijl hij dit alles zoo aanzag: hij schold zich zelf voor laf; doch wat zou hij, ongewapend en half verdoofd, tegen twee gewape: schurken beginnen Eensklaps herinnorde hij zich een gil, dien hij gehoord had, en door "t geon hij gezien had, bijna vergeten was. 'Uij klom nu aan dok, liep de kajuittrap af en luisterde in de donkere gang. Geen geluid Een onuitsprekelijk afgrijzen beving hem; bij tastte naar de kooi van den kapitein, want licht brandde "er niet meer. s>Kapitein 1" riep hij geen antwoord. iVortii vervolgd

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 6