Binnenlandsclie Berichten. ■»;3 r, enkele grootvorstenin de eerste plaats grootvorst Miclmül, den czaar geraden hebben, met liet oog op het oordeel van Europa, een einde te maken aan de draconische maat regelen tegen de joden. Met voldoening wordt hier door verschei dene bladen geconstateerddat Ruslands invloed in Perziö toeneemt. De Russische generaal Schreur, die met de reorganisatie van het Perzische leger belast is, verheugt zich in oen grooten invloed op den shall. "Volgens liet door den rijks-controleur aan den rijksraad ingediende rapport over de begrootings-rekening van het jaar '1889 bedragen de inkomsten in haar geheel 4-7,843000 roebels meer dan de uitgaven. De politie heeft le Novotcherkask eene nieuwe fabriek van valsche banknoten ont dekt cn die tot oen bedrag van twee millioen in beslag genomen. Het bericht iu de Daily Chronicle omtrent een aanslag op het leven van don czaar gedu rende diens jongste reis van Warschau naar St.-Petersburgwordt namens de regeering verklaard uit de lucht te zijn gegrepen. Iemand uit de naaste omgeving des keizers heeft medegedeelddat de czaar een wets voorstel voorbereidt ter verbetering van liet lot der arbeidersklasse. Een commissie is door hein belast met de samenstelling van een wet op de verantwoordelijkheid dei- patroons, in gevallen van ongelukken, terwijl ook van de invoering van een normalen aubeidsdag sprake is. ITALIË. De paus heeft eene encycliek aai de bis schoppen, de geestelijkheid en de getrouwe Italianen gericht. Dat uitvoerige stuk is ge- dagtcekend van 15 October en de paus doet daarin uitkomen, dal al de daden dor regoe- rhig in Italië stickken tot vernietiging van het pausdom en tot vernietiging van het geloof der Ilaliaansche katholieken. Als voorbeeld haalt 7,. 11. aan don oorlog tegen de gods dienstige orden, tegen het katholiek onderwijs, de verheerlijking van Giordano Brunode gunsten verleend aan de vijanden der kerk, de wet op de liefdadige instellingen, de tal rijke redevoeringen door de regeeringsrnannen (doelende op de rede van Crispi) en door de afgevaardigden in do Kamer gehouden. Dat zijn de oorzaken der moreelemaatschappe lijke en politieke nadoelen, welke Italië lijdt. Daarentegen zou Italië ontzaglijke voordeden genieten door den paus vrij te laten in de uitoefening van zijn invloed en zijn gezag. Italië zou er uit alle gezichtspunten nieuwe kracht uit putten. De paus meent deze waar schuwing te moeten gevenomdat het voor hem een plicht is van zijn geweten die rampen aan te tooneniiij doet het ook uit lieide voor zijn vaderland. De koning heeft Zaterdag het decreet tot ontbiuding der Kamer onderteekend. De ver kiezingen zullen in do tweede helft van November plaats hebben. Behalve te Turijn, zal Crispi ook te Palermo eene redevoering houden. De Jezuïeten-partij is bij den paus werk zaam, om hem te bewegen een concilie bijeen te roepen, dat de wereldlijke macht des pausen tot een dogma zal verklaren, Leo XIII en de kardinaal Itampolla zijn tegen dit denkbeeld. De samenkomst van den heer Crispi met den Duitscben rijkskanselier zal, naar men verneemt, eerst in November plaats vinden. Ondanks de ontkentenis van de Osscrvutorc Romano vinden de berichten over de kui perijen van liet Vaticaan tegen de triple- alüantie algemeen geloof. De liberale bladen bevatten heftige artikelen tegen het Vaticaan. Do Italia schrijft dat Italië twee vijanden heeftdo irredentisten en den paus. Cavallotti heeft medegedeeld, dat, als Crispi te Turijn een rodevoering houdt, hij 't dan ook zal doen en dut hij overal en ten allen tijde zal spreken, wanneer Crispi een rede voering houdt. liet bestuur van het klooster te Napels, bekend onder den naam van levend begra ven", is door den prefect ontbonden wegens hetgeen er ten aanzien van dat klooster aan het licht is gekomen en waaromtrent het bestuur verantwoordelijk wordt gesteld. AMERIKA. Sedert de inwerkingtreding van de M'c- Kinley-wet zijn de prijzen van alle levens behoeften onmiddellijk verhoogd, en vooral uit de westelijke staten komen daarover ernstige klachten. De handel brengt er veel toe bij, dit te doen uitkomen, door in de couranten lange lijsten te adverteeren, waarop de vorige en de tegenwoordige prijzen dei- artikelen naast elkaar vermeld staan. Vele kiezers merken nu eerst in hunne beurzen, dat de M'c-Kinley-wet niets dan eene belasting voor hen is, zoodat zij zieli terstond bij de tegenstanders scharen. Over den uitslag tier verkiezingen is na tuurlijk nog niets met eenige zekerheid te zeggen, maar toch, zegt de berichtgever, is het onmiskenbaar, dat de algemeene geest in de geheele republiek ten gevolge van de M'c Kinloy-wet op liet oogenblik zeer tegen de republikeinen is. De verkiezingsstrijd in de Verccnigde Staten is reeds in vollen gang. Indien de New- Yorkselie correspondent van de Daily Rews goed is ingelicht, staan de kansen voor de democraten niet ongunstig. SCHIEDAM, 21 October 1S00. In den toestand des Konings, welke tame lijk stationnair bleef gedurende de laatste dagen, is eenige, hoewel geringe, beterschap te bespeuren. Het gebruik van voedsel, hoe weinig ook, neemt eenigszins toe, en de krachten nemen niet af. (iV. v. d. D.) Men schrijft van liet Loo aan het JN. v. JST. Elke brave vrouw zal haar man bij ziekte verplegen zooveel zij kan, maar rnen hoort uit hooge kringen soms zoo vreemde noten kraken omtrent huiselijke verstandhouding, dat het bijna als ee> bijzonderheid klinkt te vernemen, dat dc Koningin tegenwoordig niet wijkt van het bed des Konings, behalve de enkele uren, die de geneesheeren haar voor een beweging in de buitenlucht voorschrijven. Het is do Koningin aan te zien, dat zij een zware laak te vervullen heeft. Haar ijzersterk gestel doet haar bestand zijn tegen veel vermoeienis en inspanning, maar zorg en angst hebben ook op het sterkste gestel hun invloed. De Koning gebruikt geen voedsel, dan ge voerd door de Koningin, die liern de ver sterkende middelen, altijd in vloeibaren vorm, mot een oiurlepol tusselien de lippen brengt. Schijnbaar verminderen de lichaamskrachten des Konings niet of slechts weinig, ook ver moeden de doctoren, dat de zieke weinig pijn lijdt. De llooge Patiënt ligt echter doorgaans in een toestand tussehen waken en slapen, niet bewusteloos, maar loom en mat, onverschillig voor wat er om hem heen gebeurt. Slechts bij wijlen komt er een helderen oogenblik, maar dan ook is de geest onmiddellijk weer werkzaam en vveezen de doctoren van die tijdelijke opgewektheid of opwinding nog meer kwaad dan van do wezenloosheid, waarin de Hooge Lijder kort daarna weer vervalt. Om liet Loo is het tlmns nog stiller en eenzelviger dan ooit. geven zoodat de zaal van het Stalionskof- fiehuis geheel bezet was. Nadat de voorloopige voorzitter, de heer 1J. Slavenburg, het doel der (bijeenkomst uiteengezet en een woord van opwekking tot algemeene deelnoming gesproken had, teneinde van liet ondersteuningsfonds een heilzame werking le doen uitgaan, werd door hem het ontwerp-reglement voorgelezen, waarvan de hoofdinhoud luidtdat het streven is door samenwerking van velen den zieken en ouden werkman goed te kunnen ondersteunendat alleen lid kunnen worden werklieden van het mannelijk geslacht, die den leeftijd van 23 jaren hebben bereikten die een verklaring van een geneeskundige kunnen overleggen, waaruit blijkt dat zij niet door ziekte of onzedelijk leven van het lidmaatschap uitgesloten ziju dat het kapi taal zal worden gevormd door wekelyksche contributies van '10 cents en dat het op 60-jarigeu leeftijd uit te kceren pensioen zal bedragen f *100 in eens, terwijl dan de con tributie blijft geheven worden. Naar aanleiding dezer hoofdartikelen ont spon zich een langdurige gedachtenwisseling, vooral naar aanleiding van het niet jaarlijks uitkeeren van gelden aan de leden, in tegen stelling mot de gewoonte bij de vaktondsen. Des ondanks verklaarden velen zich voor het streven en ook voor de statuten van dit fonds, zoodat de jeugdige vereeniging zich reeds in een ledental van twee eu zeventig mag verheugen. Wij vvenschen den oprichters geluk mot hun aanvankelijk succes en vertrouwen, dat zij in korten tijd hun streven naar wensch bekroond zullen zien. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer voor de algemeene beschouwingen over de staalsbegrooting had gisteren eene samenkomst. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 18 Oct. bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 5,956,853.11 en bij de betaalmeesters - 721,482.92Va Te zamen f 6,078,336,03 '/2 Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië van '18 Octo ber, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 95,460 pikols. Blijkens bericht van den consul-generaal te Cliristiania, is de invoer van vee uit Nederland in Noorwegen verboden. Aan de oproeping door eenige werklieden van hunne vakgenooten tot eene bijeenkomst ter oprichting van een algemeen ondersteu ningsfonds voor zieken en ouden van dagen werd gisteravond door zeer velen gehoor ge- De Haagschc Ct, verzekert ten stelligste dat het bericht, dat de commandant dor zeemacht in Indië een rapport ingediend heeft over den ellondigen toestand van ouze vloot aldaar, volkomen waar is. Het eenige onjuiste in het bericht van de R. It. Cl. was, dat de commandant dor zee macht zich niet tot den minister van marine, maar tot den gouverneur-generaal heeft gewend, en dat dus zijn rapport niet direct, maar natuurlijk toch wel aan den genoemden minister is gezonden. Volgens de IncUncndancc komt het be middelende voorstel, dat de regcering van den Gongo-staat aan de mogendheden die aan de Brusselsche conferentie deelgenomen hebben, gedaan heeft, hier op neer, dal het inkomende recht van 10 pCt. waarin alle regeeringen behalve de Nederlandsdie toe gestemd hebbenalleen voor vuurwapens gehandhaafd zal worden. Voor een aantal andere artikelen wordt het recht verminderd tot 3 a 6 pCt. Eenige artikelen worden ge heel vrijgesteld. Lijnwadenwaarin door Nederlandsche firma's veel handel gedreven wordt, zouden in liet bijzonder bevoorrecht worden. Ook zullen de importeurs in be paalde gevallen bevoegd zijn een bepaald bedrag, in plaats van een recht ad valorem te betalen. De phautastische mededeelingen van de Parijsche Matin omtrent België's plannen voor liet geval dat in Nederland het tegen woordig hoofd van den staat mocht komen te vallen (de Belgische minister Pontus zou nota bene naar Berlijn zijn gezonden om over eene verdeeling van Nederland en zijn kolo niën te onderhandelen hebben aanleiding gegeven tot een krachtig, blijkbaar ambtelijk protest van Belgische zijde. Met de meeste verontwaardiging dus luidt de telegraphische mededeeling, op dit stuk door Reuters agentschap uit Brussel ontvangen heeft men in België van deze blijkbaar geheel verzonnen mededeelingen - generaal Pontus heeft bijv. geen voet buiten het land gezet kennis genomen. En naar aanleiding daarvan wordt in ambtelijke krin gen andermaal op de meest formeele wijze verzekerd, dat de hartelijke betrekkingen, die tussehen België en Nederland bestaan, reeds voldoende zijn om aan dergelijke bedenkselen alle geloofwaardigheid te ontnemen. Nooit heeft iemand in België gedacht aan oenigerlei verdeeling van Nederland, Het is eigenlijk wel niet noodigzelfs eenigermato belachelijkdergelijke dingen zoo uitdrukkelijk te vermeldenmaar als protest tegen do zotternijen der Eransche bladen is dit krachtig woord van Belgische zijde toch welkom. (iV. u. d. D.) De adjunct-ingonicur van den waterstaat J. N. van Ruijven, te 's-Gravenhage, is door het bestuur der stad Bremen benoemd tot inge nieur bij de verbetering der Beneden-Wezer. Pt In eene Vrijdag jl. te 's-Bosch gehouden vergadering van de voorzitters van al de katholieke kiesvereenigingeu in Noord-Brabant is met algemeene stemmen op éene na do volgende motie aangenomen i)De Provinciale Rond der R.-K. Idesvcrecnigin- gen in Noord-Brabant sin aanp-.rkitig nemende: »dat In nu aan hot bewind zijnde ministerie, ondanks mie vriendelijke en dringende vortoogoti, ondanks de van alle zijden geopperde bezwaren on bedenkingen, gemeend heeft de verantwoor delijkheid op zich te moeten nemen van liet thans ingediendo wetsontwerp tot logerorganisatie; »dat bij do memorio van toelichting van ge noemd wetontwerp met geen enkel woerd gewag wordt gemaakt van de allergewichtigste bozwaren, die van alle zijden tegen algemeone afschaffing der plaatsvervanging werden te berde gebracht, evenals bestonden die bezwaren niet, of als waren zij do moeite der wederlegging niet waardig; odat dus dit ministerie, in plaats van de plaats vervanging en andere vrijheden in znke militie- plicht te bestendigen, do behandeling van oen wetsontwerp mogelijk maakt, **"t onnoodig der bevolking den zwaarsten, bijna ondragelijken last oplegt sdat toch volgens het oordeel van den bond geen reden aan te voeren is, dat de eigenaardige verdediging, die dc gesteldheid van ons vaderland eischt, zulke zware offers van de bevolking vordert en zulke inbreuk op de vrijheid wettigt; nda' een ander ministerie zich we! zal wach ten, wederom een wetsontwerp op zich te nemen, dat zoozeer imiruischt tegen den aard, den vrij heidszin en de waarachtige belangen van het Nederlandsche volk, en dat zooveei beroering in don lande heeft verwekt; »dat men van dit ministerie had mogen ver wachten van de behandeling van zulle een wetsont werp bevrijd te blijven, te meer nog daar het ministerie wist dat d:t onderwerp scheuring en tweespalt tussehen de regeeringsgezinde partij zoude veroorzaken. Spreekt als zijne overtuiging uit, dat verdere samenwerking tussehen dit ministerie en de Sta- ten-Generaal ongewenscht moet geacht worden. »Besluit van dezo zienswijze, met volkomen eeibiediging van ieders vrijhoid, overtuiging en onafhankelijkheid, kennis te geven aan de katho lieke leden van de Eerste en de Tweede Kamer der Staten-Genernal." Do treindie 's avonds te 10.43 van Dordrecht naar Rotterdam vertrekt, zal voort aan te IJselmonde stoppen tot het in- en uitlaten van reizigers. Tot nog toe waren steeds tevergeefs pogingen aangewend om dien trein daar te doen stilhouden.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2