TiïïïaïïïK V E II TÉ L E G JLl A. A F DEN IIA AG21 "October. Do ministerraadoordeelende dat de Koning buiten staat geraakt is om de regeerïng waar te nemen, liecft heden de Staten-Generaal in vor- eenigde vergadering bijeengeroepen op Dinsdag 28 October des namid dags te 2 uren. Omtrent 's Konings toestand luidt "het officieel berichtSedert het laatste bericht is de toestand bijna dezelfde gebleven. Toch toont de Koning nu en dan eenigo meerdere belangstelling in Hoogstdeszelfs om geving-. Vermindering van krachten is niet te bespeuren en de eetlust blijft goed. Post en Telegraphie. 0 n d e r w t j s V i s s c h e rljT Rechtzak en. Stedelijk Nieuws. Marktkericliteu. In de Vrijdag jl. te Amsterdam gehouden jaarlijksclie algem, vergadering der Zuiderzee- vereeniging is door den voorzitter, den heer Buma, een overzicht gegeven van de in het afgeloopen jaar volbrachte werkzaamheden en de nagedachtenis gehuldigd van de over leden bestuursleden Lewe Quintus, Van Erckelens en Bouvy. In hunne plaats werden benoemd de heeren J. F. Bakker, J. A. van der Breggcn, te YVaddinxveen, en Hulst, te Gene- muiden. Blijkens mededecling van den pen ningmeester sluit de rekening met een saldo van f23,280. De ontvangsten belie-- ->n f45,648, de uitgaven f22,308. De begrooting voor het volgend jaar sluitend in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 15,150, werd evenals de rekening over bet afgeloopen jaar, goed gekeurd. Iu de Zondag te Rotterdam gehouden ver gadering der bakkorsgezellen-veroeniging »De Toekomst" werd door eukele gezellen mede gedeeld, dat zij opslag hadden ontvangen. Anderen werd aangeraden, alsnog met hunne patroons te onderhandelen. Na vele besprekingen werd besloten, hier van de uitkomst te wachten over 3 maanden, als wanneer bepaalde besluiten zullen ge nomen worden. De burgemeester van Amsterdam heelt als hoofd der politie aan twee bekende soci alisten, Bos en Kramer, het venten van ge schriften voor den tijd van twee maanden verboden. Te Kralingcn is een vrouw, na vier dagen geslapen te hebben, overleden. Zaterdagavond te 8.30 uren werd van IJmui- den het stakelen en de noodseinen van een schip gezienten N.W. van de haven. Te 9.30 ureu hield het op, doch na eenigen tijd werd het weer ten zuiden van dc haven gezien. Te '10. uren ontdekte men dat het schip dicht langs de branding naar het zuiden dreef, steeds noodseinen toonende. liet bestuur der reddingmaalschappij was aan het strand en gaf, door het afsteken van eenigc toortsen, teekenen van; aanwezigheid. Te 1 uur 's nachts was het schip tot op eenigen afstaml ten noorden van Zandvoort gedrevenalwaar het te 1.30 uur strandde. Bij het aanbreken van den dag ging de reddingsboot van Zamlvoorl naar het schip (hetwelk toen bleek Ie zijn de Ned. ijzeren bark F. II. von Lindorn, kapitein Iluibrechls, van Java naar A insterdam bestemd) doch geraakte in de tuigaudje verward, ton gevolge waarvan deze omsloeg, met hot treurig gevolg, dat een der bemanning verdronk en een tweede dermate gekwetst werd, dat men voor zijn leven vreest. Daarop werd de reddingsboot van IJmuiden gerequircerd, welke met den meosten spoed er heen gebracht werd. Te 9 uren voorm. stak deze van wal, nadat eerst nog eene poging was aangewend om door vuurpijlen commu nicatie te krijgen, hetgeen evenwel niet ge lukte. Ofschoon de zee nog zeer hoog was en het stormachtig uit het noorden waaide, was do reddingsboot te 10 uren reeds tot voor het schip genaderd en hield het voor de boeg gaande, waarop de zich aan boord bevindende equipage 2ich langs den kluiverboom m de boot liet afglijden, except den man, die met gebroken been over de kraanbalk scheep kwam. Te '10,30 uren kwam de doot met de 17 geredden behouden aan het strand aan. De reddingsboot was bemand door: G. vau derWiele, als schipper, J. Kaptein, P.Smit, P. do "Wijn, A. Koningstem, A. Baak, P. Bugs, W. Smit, P. Groen, F. Peetors, W. van der Wiele, als roeiers, alleu vietterlieden van IJmuiden. Den wakkeren, die deze kloeke redding zoo flink volvoerden, een warm woord van lof. Ook aan hoe bestuur der reddingmaat schappij een woord van lof voor den spoed waarmee deze zaak geregeld is. De equipage had een barren nacht in den grootsten angst doorgebracht. Van den kapitein vernamen wij het vol gende: 18 October, 9 uren voorm., wnren wij op acht vadem water dwars van IJmuiden en seinden voortdurend om een loodsdoch er kwam geen loods uit, zoodat wij besloten weer om de west af te houden. Nadat het weder handzaam was geworden, besloten wij weer op IJmuiden aan te houden om te trachten een loods te krijgen, doch hoe wij er ook om seinden, geer loods kwam er uit. Plotseling werden wij door een hevïgen stormwind uit liet noordwesten met hooge zee overvallen.Wij trachtten toen zonder loods binnen te gaan, doch in een hevige hui wer den bijna alle zeilen vernield, en we kregen een stortzee over, waardoor alle brassen en touwen onklaar raakten en met het schip daardoor niet meer te manoeuvreeren was waarop wij beide ankers lieten vallen. Nadat wij het zoo een uur gehouden hadden, braken heide ankerkettingen mot spil, waardoor het schip op strand dreef. Door de reddingsboot van Brouwershaven werd Vrijdagavond de bemanning gered en aldaar aangebracht van het op het Nieuwe Zand gestrande fregatschip Dunrolin, kapt. White, met een lading petroleum, bestemd van New-York naar Rotterdam. Eén man kon niet gered worden en is aan boord gebleven. Vau den vuurtoren is later gerapporteerd, dat liet schip door midden gebroken is en heide einden reeds circa 1000 meter van elkander lagen. Men meldt uit Assen aan het Vad., dat in de ingewanden van het te Roden zoo plotseling gestorven meisje een groote hoeveel heid arsenicum gevonden moet zijn. Ook werd ten huize der moeder een fleschje met dal goed ontdekt. Een vrachtrijder had het voor haar uit Groningen medegebracht. Vrijdag is gevankelijk naar het huis van arrest te Almelo overgebracht een 14-jarig meisje, dat bekend heelt te Marle, gemeente Ilellendoorn twee boerenhuizen met schuren, die Woensdag aldaar zijn in aseli gelegd, in brand gestoken te hebben. Ook moet een huis, dat voor ongeveer cent maand in diezelfde huurt verbrand is, door haar zijn aangestoken. De heer Senderman, provisor in de apotheek van de firma Van Gils, te Waalwijk, wiens eclitgenoote in hot begin van dit jaar na eene korte ongesteldheid is overleden, heeft zich Woensdag bij den officier van justitie te 's-Bosch vervoegd, met de verklaring, dat hij door vergiftiging oen einde gemaakt heeft aan het leven zijner eclitgenoote. Dienten gevolge is hij voorloopig in arrest gesteld en het lijk opgegraven, om aan een geneeskundig onderzoek onderworpen te worden. Tijdens eene godsdienstoefening iade kerk voor gedoopte Christenen te Sneek, maakten zes dronken wocstaards het den predikant en diens toehoorders zóo lastig, dat eenigo der laatsten eindelijk de maat vol oordeelden en de Bacchusvrienden zonder complimenten bij den kraag pakten. Na een hevige worste ling, die de vreedzame kerkgangers nog lang zal heugen, wist men de kerels te verwijderen. Mnasslnft. Zondag jl. zag de bemanning van de sleepboot Zuid-Holland een in nood verkeerend bomsehip voor den Waterweg drijven, dat steeds naar do Maasvlakte dreel en gevaar liep om in de branding te veronge lukken. Dadelijk vertrok de sleepboot der waarts, en naderbij komende, bloken het Engelsche zeelieden aan boord van de bom, gemerkt Zandvoorl No. 8, te zijn, die waar schijnlijk met een ander schip dit verlaten vaartuig hebben aangetroffen en daarop zijn overgegaan. liet gelukte vrij spoedig een sleeptros vast te krijgen en het schip meer de zee in te sleepen, waarna koers naar den Waterweg gezet werd. Bij de punten van de hoofden kwam een zware grondzee bij de Zuid-IIolland over, welke den matroos J. de Knecht over boord sloeg, die jammerlijk verdronk, de ver schansing van achteren aan bakboordszijde ver brijzelde en het stalen eind van de sleeptros deed breken, waardoor ook de bom spoedig tegen den lagen strekdam sloeg en de 4 Engelsche manschappen door de hooge zee van dek geworpen werden, die allen hunnen dood iu de golven vonden. Later sloeg hot bomsehip over den strekdam en zonk tusschon dezen dam en het Zuiderhoofd. De Zuid-Holland kwam hier in de haven om de schade te herstellen. Het was aan den Iloek-van-ilolland onmo gelijk, aan de schipbreukelingen eenige hulp te verleenen. liet geheele drama was in 10 minuten afgespeeld. Do gelegenheid tot verzending der corresponden tie naar dc Aigentijnscho Republiek en Uruguay, bestaat dour middel van het stoomschip/'. Galand. De laatste bnslichttng van hot postkantoor tc Rotterdam is bepaald op den 22u October a.s., des morgens ton 5 ure. De wijze van verzendiug behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De gelegenheid tot verzending der corresponden tie naar Noord-Amerika, bestaat door middel van liet stoomschip Spmrndam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op den 25n October a.s., des morgens ten ure. De wijzo van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te woiden. De gelegenheid tot verzending dor correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Ingcrid. Do laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 22 October a.s., des avonds ten 6 ure. Mej, W. J. Visser, onderwijzeres te Schiedam, staat no. 1 op het drietal voor onderwijzeres 4e klasse aan de openbare school (Amrnunitiohaven hoofd do lieer De Ridder) te 's-IIage. Dr. H. Kern, hoogleoraar in de letteren aan de universiteit to Leiden, herdacht Zaterdag jl., onder vele blijken van belangstelling en waardeering, den dag, waarop hij voor 25 jaren zijn ambt aanvaardde. Voor de serenade, welke liet Lcidsche studentenkorps hem aangeboden had, heeft de hoogleeraar bedankt. VLAARDINGEN. Sedert de laatste opgaaf zijn alhier binnengekomen S schepen, geznmen- lijk aanbrengende '163 last haring. PERNIS. Gisteren kwam alhier binnen 1 sloep mot 1200 schelvisschon, waarvan 400 levend. Een bod van f 5.30 per snees werd ge weigerd. KRALINGSC1IE VEER. - Gisterochtend wei den aan do maikt alhier aangevoerd 22 zoruer- zalmen, die voor f'1.30 tot 2,10 per tys kilo werden verkocht. Nog werden aangevoerd 3 winteraalmen. Do vorigo week werden alhier ter markt aan gevoerd en verkocht 100 zomer- en S wintor- zalmen, De zaak van Aafke Kuijpers is, na aanvulling van het rapport dor geneeskundigen, naar de openbare terechtzitting verwezen. (JV. II. Cl.) liet Openbaar Ministerie bij den Hoogen Raad concludeerde gisteren tot verwerping van het beroep van drie Friesche socialisteu, togen het veroordeelend arrest van de rechtbank te Leeuwar den, wegens verspreiding van opruiende geschrif ten onder lotelingen. Do rechtbank te Dordrecht hoeft, overeenkom stig den eisch van liet O. M., den hoer G. v. d. Mark, hoofd der christelijke school to Langerak, wegens smaadschrift in het cristelijk weekblad De drie Provinciën tegen den geneesheer F. J. van den Borg, te Ameide, veroordeeld tot een boete van f50, subs. 10 dagen hechtenis. Door den officier van justitie bij do arr.-recht- bank to Amsterdam is eene strafvervolging inge steld tegen oen dor sprekers iu de door de Ities- vereeniging Amsterdam gehouden Tindal-meoiing van Mn.indagavond jl. Bedoelde spreker, Krekel genaamd, heelt o. a. gezegdjde Koning heelt ons volk aan de galg geholpen". Mijnheer tic lledacieur. De eerlijkheid gobiedt mij U nog oen klein plaatsje te viagon voor de inodedeehiig, dat uit een gesprek niet den heer Dekker mij gebleken is, dat mijne beschuldiging ten ecneniiiale onver diend was. Uw Lezer. Gaarne voldoen wij aan bovenstaand vorzoek en vei wachten nu ook van den lieer Dekker de openlijke vei klaring, dat zijn bestrijding in te hartstochtelijke bewoordingen vervat, en dc Scitun- hieli uuo ons adres, geheel onverdiend was wij althans meenen daartoe allei minst den lieer Dekker aanleiding te hebben gegeven. De Redactie. BURGERLIJKE STAND. Geboren '16 October. Cornelia Elisabeth, dochter van J. II. U. van VVaart en M. Vogel, Hoogstraat. '17. Mechiltna Cornelia, doch ter van G. Wageinalcer en J. van Wannlon- burg, Nieuwe /Sluisstraat. Adriaans, zoon van D. II. Jlj'ouns en M. E. Maltha, Slecn- straat. '18. Adrianus, zoon van A. J. Bijloo en D. Meijer, Singel. '19. Marum-r zoon van L. C. Klaassc en J. Bezetner, Buiten- liaveiiiüeij. Jannetje, dochter van A. van Grootveld en .1. M. Eijsberg, F'dandsche brttg. Johannes en Elisabeth Dorothea, zoon en dochter van "VV. C. van der Heijden en E. llijke, Schie- Hendrik, zoon van II. Fillekes eu M. Bramkamp, Nieuwo Sing eist runt. Johannes Jacobus Maria, zuon van A. II. Landsbergen en J. M. Berghout, llcndnk- Gahelstraat. 20. Gcranlus Antonius, zoon van P. Vermeulen en M. M. Baams, Baan. Geertruidn, dochter van II. T. Verhaal! en G, Meijer, Steenstraat. 21. Johannes Simon Joseph, zoon van II. S. Braak en J. M. üovaard, Korilandslraat. ©verleden 17 October. Gijsberta Her- mina Vendeloo, oud 13 jaar eu 5 maanden, Gasslraal. Leondert van Wieringen, oud 3 maanden. Hoofdstraat. 20. Een loven- loos aangegeven zoon van A. Kok en E. Oprei, Bubbermanssticht. 21. Johannes Lodewijk Wclstoijn, oud 55 jaar en 8 maan den, Lange Achterweg. Frans van dei- Touw, oud 10 maanden, Baan. Schiedam, 20 en 21 October. l&oggc 20 Oct. per 2100 kilo Dorpat f164 Ct., Pernau 1166 Ct.-, 21 Oct. per 2100 kilo Peruau f 166 Ct. Gerst 20 Oct. zonder handel21 Oct. per 1950 kilo Riga-Pcrnau f 161 ti/w. JMoutwlJni notcering der makelaars f 12. Jenever: Amsterd. proef f 1G per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Slioclingbcurs beide dagen l'O.OO per ketel. Bij de Seliiedamsclie Spoelitig-Yerceniging beide dagen f0.70 per ketel. ROTTERDAM, 20 October. Binnenlniidschö granen. De meeste artikelen waren heden slechts matig aangevoerd, aitge-

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3