Het geheim van de „Maria". Donderdag 23 October. IM°. 7614. Eerste Blad. KENNISGEVING. A0. 1890. Feuilleton. c V ier-en -~ve ertig* ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsehc Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. >bv BDURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per postdoor het geheels Rijk Afzonderlijke nominers -1.85. - 2.50. 0.10. i ÜDKRAVt MA i KT, K124. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal beiekend. Inrlgtlngcn, welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op Art. 8 der wet van den 2den Juiqj 1875 Staatsblad no. 95); Geven kennis aan de ingezetenen, dat de navolgende vergunningen zijn verleend: lo. aan II. YRIJENHOEK en zijne regt- verkrijgenden tot oprigllng eener zouter!) en rookerl) van vlccscli aan den Botlcr- damschen dijk alhier, wijk D, no. 75, kadas ter sectie L, no. 36, en 2o. aan de firma J. M. VAN DER SCHALK Co.- en hare regtverkrijgenden tot uit breiding barer bierbrouwer!) aan de Westvcst alhier, wijk B, no. 38, kadaster sectie L, no, 455. Schiedam, den 22on October 1890. Burgemeester en Wethouders voornd,, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, A. YV. MULDER. D U 1 T S C II L A K D. Officieel wordt meegedeeld dat de regee- ring zich reeds sedert weken bezighoudt met een onderzoek naai' don toestand der woningen en den daarmede in verband staanden aan- j bouw te Berlijn. Intusschen heeft de minister geweigerd voor het bouwen van 4000 goetl- koope arbeiderswoningen in de voorstad Lichtenburg eene hypothecaire lecning van staatswege te sluiten, aangezien hij rneent dat er te Berlijn genoeg kapitaal en bereid vaardigheid teruilgemeenen nutte voorhanden is, om zonder staatshulp door particulieren in den woningnood afdoende en tegen eene matige rente te voorzien. Het voor keizer Friedrich hij de Yredeskerk te Potsdam gebouwde mausoleum is Zaterdag, op zijn geboortedagmet een godsdienst oefening plechtig ingewijd, in tegenwoordig heid van den keizer, de keizerin, de keizerin weduwe en een groot aantal verwanten. De Bcichsanzeifjer bevat een koninklijk besluit, waarbij de Pruisische Landdag den 12n November a.s. bijeengeroepen wordt. De rijkskanselier Von Caprivi gaat binnen veertien dagen op reis om den Ilaliaanschen minister Crispi te ontmoeten. De militaire attaché bij het Duitsehe ge zantschap te Petersburg, generaal Von Wer- der, die als gast van den cznar bij de jacht partij te Spala gewond werd, zal waarschijnlijk het, gekwetste been moeten verliezen. De Russische geneesheeren, die hem het eerst behandelden, hebben, naar gezegd wordt, de zaak te licht voorgesteld, teneinde denczaar niet te verontrusten. Een gedeelte van liet schot bevindt zich nog steeds in het "been. ENG ELAN If. De Times verneemt, dat de nieuwopge- richte vereeniging van reeders eu scheeps eigenaars in beginsel heeft besloten, alle Britsche koopvaardijschepen tijdelijk stil te doen liggen en alzoo de nationale scheepvaart te verlammen, als een middel om een einde te maken aan de onverdraaglijke verdrukking van de zijde der nieuwe dokwerkers- en matrozenvereeuigingen. De Times keurt dit paardenmiddel goed als zijnde een noodzake lijk geworden maatregel van tegenweer. Engeland erkent de Braziliaansche repu bliek. Dientengevolge beeft de admiraliteit aan de Britsche oorlogsschepen in de Zuid- amerikaansche wateren bevel gezonden om do Braziliaansche vlag te salueeren. Volgens bericht uit Soeakim aan de Times zijn de Arabieren begonnen met strooptochten te houden, en hebben zij op een dezer tochten een paar honderd schapen buitgemaakt. De Chronicle verneemt, dat Osman Digma bezig is met Kassala te versterken en volgens de geruchten voornemens zou zijn zich tot koning te doen kronen en tevens te trachten, van Italië cn Egypte zijne erkenning als zoo danig te verkrijgen door den mahdi te be vechten en den handel van Soedan te her openen. Da Times beeft uit Buenos-Ayres bericht ontvangen, dat het congres het wetsontwerp hoeft aangenomen betreffende het overnemen van provinciale leeuingen voor rekening var. den staat. Bij een maaltijd gisteren in de Korenbeurs te Edinburg sprak Gladstone over den arbeid en de misslagen van bet tegenwoordige par lement, over buitenlandsche aangelegenheden en over de verhouding tusschen kapitaal en arbeid. De arbeidsquaestie, zeide bij, ver keert in eenen toestand van spanning en gaat voor alles. Ilij laakte de Iersche poli tiek der rogeoring. F It A N K It IJ K. Eenige groote fabrieken te Tourcoing en Roubaix hebben, ten gevolge der Mac-Iün- ley-wet, het bedrijf voorloopig gestaakt. liet feest ter herdenking van Lnmartine's dOOn geboortedag is in hot fraai versierde Macon begonnen met een feestmaal, onder voorzitterschap van den minister van onder wijs en waarbij 180 genoodigden aanzaten. Ook president Carnot en de Académie fran- faise hadden zich doen vertegenwoordigen. Het feest eindigde met een concert en voor drachten. Den volgenden dag begaf men zich in optocht naar het standbeeld van den dichter, aan don voet waarvan vele kransen werden neergelegd. In den namiddag hield Jules Simon uit naam der Académie een redevoering. Aan den feestdisch werd een telegram uit Moscou voorgelezen van de ver eeniging der vereerders van de letterkunde, waarbij deze share bewondering te kennen geeft voir den beroemden dichter en den grooten burger Lamartine". Te Guisc werd de regeering bij do ont hulling van het standbeeld van Camille Des- moulins vertegenwoordigd door Yves Guyot, minister van openbare werken. Uit Belfort wordt aan liet Tel it Journal gemeld, dat men weder, ouder beschuldiging van spionneering, een mannelijk en een vrou welijk pei'soou heeft gearresteerd, hij wie men plans en aanteekeningen moet hebben gevonden en die bovendien in betrekking zouden hebben gestaan met den spion Bonnet. B E I G I E. Blijkens den tot dusver bekend geworden uitslag der verkiezingen, hebben in de kleinere gemeenten de liberalen in 11de katholieken in 46 gemeenten zetels gewonnen. Van de herstemmingen, die te Namen inbegrepen, was de uitslag van 1G voor de katholieken, van 11 voor de liberalen gunstig. Z W 1 T S E B L A N D. Tusschen de liberale partijen der kantons bestond tot nog toe geen gemeensclnippe- Eene goudgraversgeschiedenis uit Californic. 2. Huiverend ontstak hij een lucifer en lichtte daarmee voor zich uit; bij het zwakke schijnsel van 't brandende houtje zag hij den kapitein op den vloer liggenlmast had hij op hem getrapt, 'oen woei de lucifer uit door een windvlaag, die van boven inkwam. Zijne knieën knikten. Bevend tastte hij in zijn zak en vond er een eindje knars, dat hij denzelfden avond uit do seinlantanrn had genomen. Haar armoedig licht bestraalde spoedig het ijzingwek kende tooneol. De kapitein lag op don drempel met doorschoten horst. Uii scheen, in zijn werk verdiept, over rompeld en van uit do open deur doodgeschoten te zijn, want de pen hield hij nog in de hand; verstrooide papieren en eenig klein zilvergeld lagen op den vloer. Bill haatte en verachtte dezen nr.n, doch dit gezicht deed hem ontzetten ook zag het anders zoo Irotsehe, barsche gelaat er tlmns veel zachter, haast vriendelijk uit. Door de open deur klonk het woeste getier van vechtende matrozen op de kaai on wekte hom uit de verslagenheid, waarmee hij den doode aan staarde. Een vreeselijke gedachte kwam bij liem op. Wanneer op dit oogenblik de bemanning terugkwam, dronkon en verhit van don dans en den drank op het matrozonbal, dat zij hadden bezocht, wion zouden zij dan wei voor den moor denaar houden 7 Bill Steven, dan gehaten Bill Steven Snel moest hij naar den wal, alles aangeven overeenkomstig do waarheid, juist zooals het zich had toegedragen. Wie echter zou hem geloovon Zoo'n sprookje van twee roovers, die in nacht en novel spoor loos verdwijnen, kan iedereen vertollenwaarom had hij geen alarm gemaakt? Omdat hij bewuste loos, half dood in 't water had gelegen. En toch was hij niet vordronkon cn had toen alles kalm aangezien, totdat do moorden s spoorloos verdwenen Dit zou men van hem ,e- looven, van hem, Bill Steven, den openlijken vijand van den kapitein, die met hom alleen aan boord was 7 Ware het dan niet veel waarschijnlijker, in dien de zaak zich aldus hadde toegedragen Bill Steven houdt de wacht op 't dek en denkt aan al liet kwaad, dat de kapitein hom gebrouwen beeft; boe meer hij denkt, des te vuriger wordt zijn haat; daarop sluipt hij de trap af en ziet den gehaten man argeloos in het goud grabbelen. Aan don haat paart zich de begeerlijkheid oen nevel omfloerst zijn oogen, hij trekt do re volver oen schot de kapitein ligt op den vloer, de baat is gekoeld. Op do tafel ligt liet blinkende goud; waarom het daar te laten blij ven 7 Opdat een ander het nemen zou? Ilij tast toe. Daarna- wordt oen lange vertelling verzon nen van roovers, die do bloedige daad bedreven zouden hebben. Zoo zullen zij er bij het gerecht over denken 1 Maar zon het zeker zijn, dat liet tot een gerech telijk onderzoek kwam? Zouden de matrozen hem, den gelmton makker, in hunne dronkenschap niot veeleer opknoopen aan de ra? Iloe vele onsckuldigen werden in dit land niet leeds liet slachtoffer van rechter Lynch? Vluchten 1 vliegt hem door 't brein, verdwijnen in het reusachtige New-Yoik, dit is de eenige redding! Doch do zware verdenking neemt hij met zich mode, ketent hij voor altijd aan zijne onkels. En is dit toch nog niet beter, dan op deze verdenking te worden gehangen? De mogelijk heid om de daders te ontdekken was toch niet uitgesloten, als hij in leven bleef. Deze laatste gedachte gaf den doorslag. Nog eenmaal zag hij naar den kapitein, die hem door zijn dood nog 't allerergste berokkende, en keerde zich toen om. Bij het lichtschijnsel zag hij in den hoek eenige goudstukken blinken, welko de moordenaars in hunne haast hadden laten liggen. Onwillekeurig tastte hij in zijne zak ken zij waren ledig. Zonder een cent te vluch ten? Waarheen? Ilij raapte ze op on ijlde toen weg, als door duivels achtervolgd. Dp dit oogenblik was het hem, alsof hij zelf de moordenaar ware. Wovdt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1