Vrijdag 24 October. N°. 7615. A0. 1890. f i r - n -veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVERTT. ODÉ. Buitcnlandsclie Berichten. t 185. - 2.50. - 0.10. BVKI'jAV: 9IAKKT, EISA. Advertentieprijs: van t10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1/10. ïeilere gewone regel meer- 0.10. Driemaai. geplaatst woiilt tegen tweemaal betekend. Abonnementsprijs, per kwartaal Tranco per post, door liet gaheele Rijk Afzonderlijke uommers FRiNKEIJK. Het nieuwe ontwerp ter verscherping der strafbepalingen op de spionnage, dat de minis ter van oorlog in de Kamer heeft ingediend, strekt om de wet van 18 April 1886die geacht wordt niet voldoende in «He gevallen voorzien te hebben, te vervangen. De voornaamste verandering bestaat hierin, dat de straffen verzwaard worden tegen militaire of burgerlijke ambtenaren, die plan nen, teekeningengeschriften, documenten, waarvan zij uit den aard hunner betrekking kennis hebben gekregen en wier geheimhou ding in het belang is van 's lands verdediging en der veiligheid van den staat naar buiten, aan andere, niet bevoegde personen overge leverd of bekendgemaakt hebben. De wet van 1886 bedreigt ieder, die zich hieraan schuldig maakt, met eene gevangen zetting van twee tot, vijf jaren en eene boete van 1O0Ö a 5000 fr. Het nieuwe ontwerp behoudt dezelfde straf, maar verhoogt die tot het dubbele voor hemdie tot het leger behoort of eene openbare burgerlijke betref king bekleedt. De andere nieuwe bepalingen zijn van minder beteekenis. Dc president der republiek heeft een be sluit geteekend, waarbij de raad der admira liteit wordt opgeheven en vervangen door 3 inspecteurs-generaal van de marine. Naar verzekerd wordt, is het rapport van den heer Polletan over de begrooting vervat in een zoodanigen geest, dat de commissie aarzelt zich te vereenigen met de conclusiën. In de Figaro van Dinsdag zijn de ont hullingen van den heer Mermeix, onder den titel van »het Boulangisme achter de scher men", afgeloopen. De schrijver teekent daarbij het volgende portret van sgraaf" Dillon Dillon, zegt hij, blijft, als een weinig banaal type van een politiek man. Hij heeft, men kan dit zeggen, de politiek veranderd door er nieuwe handelwijzen in te voeren. Hij behandelde het Boulangisme als eene zaak; hij zond die zaak de wereld in als eene lee ning, door middel van publiciteit en op- schroeving op de wijze der Yankee's, tot dusverre bij ons onbekend. Men heeft hem, sedert de nederlaag, beschuldigd van geldie hebben gezocht in het Boulangisme, van, zooals men dat in de achtenswaardige beurs- kringen zegt, slijm aan de vingers te heb ben". Neen, Dillon maakte zich aan die kleine schelmerij niet schuldig. Die man was werke lijk vernuft en wiens grootste zwakheid was de listigheid, en gebrek aan vertrouwen in do waarheid, was het werkelijk hoofd van dat orkest, hetwelk Frankrijks gehoorzenuwen v een jaar lang prikkelde. Hij was het hoofd der publiciteit van het Boulangisme en, men kan zulks zeggen, de uitvinder, de invoerder der publiciteit in de politiek." uToen ik dit werk begon," zegt de heer Mermeix bij wijze van slot, »wist ik bijna niets van hetgeen ik sedert geschreven heb. Ik dacht dat generaal Boulanger de dupe van graaf Dillon geweest was. Ik was in die zins begoocheling, toen ik hem schreef, dat ik meende dat hij nooit togen de republiek had saamgezworen. Van alle kanten werd ik toen ontgoocheld. Ik zag generaal Boulanger in persoon onderhandelen met de royalisten na zyne pensionneering, zijn vriend Dillon naar Londen, de hertogin van Uzès naar Ems bij den graaf van Parijs zendendebij elke blad zijde welke ik omsloeg zag ik generaal Bou langer meer verwikkeld in den doolhof van intrige, waarin hij zich vrijwillig had be geven." »Ik was aan het werk gegaan om een oprecht geschiedboek op te stellen. Moest ik de pijnlijke waarheden verbergen, die zich voor mij opdoemden? Ik meende van niet." Het socialistisch congres te Calais, waar aan omstreeks een 4000 personen hebben deelgenomen en waarop een 20 a 30 perso nen het woord hebben gevoerd, is gesloten. Er is een allerheftigste taal gevoerd, onder anderen door Delcluze, lid van den geweste lijken raad. Hij zag voor de werklieden slechts heil in de sociale revolutie en in de verdel ging der bourgeoisie. De bourgeoisie is het, die ziel» tegen alle hervormingen verzet, die den werkman verdrukt en seen lijfeigene" van hem maakt. Op zichzelf staande, vermag de werkman niets; hij is 'dan een slaaf, een speelbal in de handen der bourgeois. Maar hij kan alles door den gemeenschapsband, indien hij, de op hem drukkende tirannie moecle, zijn keten verbreekt, al moest bij ook ter bereiking van dat doel aan het geweld alle middelen ontleencn. Een ander, zekere Besse, viel heftig uit tegen de republiek zooals zij bestaat. Of een Jules Simon, een Jules Ferry, een radicaal 'als Henry Maret al minister is, het komt op hetzelfde neer. Hij geeft aan de anarchie de voorkeur boven het tegenwoordige regeer- stelsel, aan de heilige anarchie, die alle arbeiders vrijmaken en de bourgeois tot den bedelzak brengen zal. Te Belfort is liet echtpaar Dietrich, ver dacht van spionnage, in verzekerde bewaring genomen. Marcial Jacob, die op 14 Juli 11. op pre sident Carnot schoot, is in vrijheid gesteld. De geneesheeren hebben hem voor ontoere kenbaar verklaard. ENGELAND. Het legerbestuur van de Salvation Army heeft reeds van twee rijke voorstanders, de lieeren Fleming en George Newnes, toezeg ging ontvangen van giften ten bedrage van 1000 p. st. elk tot bevordering van generaal Booth's hervormingsplan. De eerste oplage van sin Darkest England" is 50,000 ex. groot. Een merkwaardig verschijnsel bij den gesta- digen wasdom van Londen is de regelmatig heid er van. Men rekent dat de stad maan delijks met een duizendtal huizen aangroeit. De uitbreiding geschiedt naar alle kanten doch bij voorkeur nog steeds noordwaarts en noordwestwaarts. In den Dinsdag gehouden ministerraad is de bijeenroeping van het parlement bepaald tegen 25 November. Naar de Times mededeelt, wordt de juist heid van het bericht nopens de plannen van de reeders in twijfel getrokken. Vanwege de vereeniging der matrozen wordt het als een proefballon beschreven. Uit Eschmiadsin wordt aan de Daily News bericht, dat de katholieken aldaar bigloten een afgevaardigde naar Konstanti- nopel te zenden om met de Porte over den toestand der Armenische kerk te beraadslagen. Indien de afgevaardigde geen succes had, zouden de katholieken zich tot de mogend heden, die het tractaat van Berlijn teekenden, willen wenden. DUITSCHLAND. Ter eere van maarschalk Von Moltke is voor liet feest tc Berlijn een groote fakkel optocht door den diet van den generalen staf, op wensch des keizers, op touw gezet, waaraan ook kunstenaars zullon deelnemen. Het socialisten-congres te Halle heeft nog een eigenaardigen nasleep. De daar verschij nende Qeneral-Anzcigcr heeft gemeld, dat er te Ilalle tusschen eenige Duitsche leiders dei- partij en de Fransohe afgevaardigden geheime afspraken gMiW« zijn. De voorzitter van het congresSi" - iheeft dit verontwaardigd tegengesprohr.n, vervolgens is op een na- vergadering van 2000 socialisten besloten dat de Anzeigcr dood verklaard moest worden. Niemand zou er zich op abonneeren, niemand er in adverteeren of op andere wijze van het blad gebruik mogen maken, of ook zaken mogen doen met iemand die er in adverteert. B E I G I E. Den 28n dezer zal koning Leopold een tegenbezoek aan keizer Wilhelm te Berlijn gaan brengen. ZWITSERLAND. De vertegenwoordigers van den bondsraad hebben heden met een internationaal syn dicaat eene overeenkomst geteekend betref fende den aankoop door Zwitserland van de aandeelen van den Jura-Simplon-spoorweg. Daarvoor zal eene leening worden uitgegeven van'. 69,330,000 fr. RUSLAND. De regeering heeft besloten tot een her ziening van de bepalingen omtrent het grond bezit van vreemdelingen in Rusland. Op aandrang van den minister van onderwijs zijn inschrijvingen geopend voor de stichting van een Russische school te Konstantinopel, waar onder de vele scholen voor buitenlanders nog geen voor dc Russen is verrezen. Uit Petersburg meldt Reuter, dat de bouw van den Siberisehen spoorweg in 3 secties zal worden ondernomen. Yoor het eerste gedeelte zou 350 millioen roehei noodig zijn, waarvoor, naar men verwacht, een binnenlandsche lee ning zal worden gesloten. Te Moskou bestaat liet plan, daar een voort durende internationale tentoonstelling te openen, waarin monsters en goederen uit alle landen en alle takken der Russische en der buitenlandseho nijverheid uitgestald zul len worden. ITALIË. De Duitsche rijkskanselier Caprivi zal door den koning te Monza ontvangen worden, waar hij eene bijeenkomst zal hebben met den minister Cnspï. B U L G A It IJ E. Na de aankomst van vorst Ferdinand te Sofia, hebben de diplomatieke agenten van Engeland, Oostenrijk, Italië, Griekenland en Rumenië zich aan het paleis onder hun officieelen titel doen inschrijven; zij brachten daarna prinses Clementine een bezoek. De lieer Starnboulofl'heeft zijne werkzaam heden hervat. U M> - A F R I K A. De hoeksteen van de nieuwe gouverne mentsgebouwen te Krugersdorp is door den staatspresident met plechtigheid gelegd. Ilij wees daarbij op den bloei van de Witwaters- rand-goudvelden en de ontwikkelingsgeschie denis van de gansche republiek. De heer Ilenning Pretorius is benoemd tot hoofd commissaris van politie voor de gansche Zuidafrikaansche republiek. Een nieuwe diamant-mijn is ontdekt zes mijlen van de Yaalrivier, tusschen Hebron en Wittefontein. Yoor driehonderd perceelen van de 1000 is reeds ingeschreven, verscheidene prachtige diamanten zijn gevonden. Uit Durban meldt men dd. 22 Sept.Ongewoon heet weer gisteren, over de geheele kolonie't was alsof de wind uit een fornuis kwam. Alles werd verzengd. De thermometer wees 104 graden in den schaduw en 122 graden inde zon. Een lievige brand te Ladysrnith, aan den spoorweg, heeft o. a. 60.000 leggers vernield, liet verlies bedraagt 30.000 ptl. st, liet Groen-boek omtrent de Swaziland- convenlie is aan de staatsdrukkerij te Pretoria in bewerkinghet wordt een boek van tame lijk grooten omvang. De heer A. P. N. du Toit is naar Swaziland vertrokken. De lioofdrechter en 25 artilleristen vergezelden hem. Misschien blijft deze laatste macht daar als de kern van de nieuwe politiemacht in Swaziland. Het bestuur voor Swaziland is als volgt samengesteld: leden van liet

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1