Biniiciilaiidschc Berichten. gouverneraents-comitéde hoeren Esselen (Z. A. R.), Martin (Engeland) en Shepstone (Swaziland)leden van hot hoog gerechts hof, ingesteld om de aanspraken der con cessiehouders in Swaziland te onderzoeken; de heeren hoofdrechter Kotzó, adv. Du Toit en adv, Juta (Kaapstad)rechter (definitief) adv. Du Toitgouvernements-secretaris en thesaurier: de heer J. Z. De Villiors (gewezen landdrost van üarliörlori)griffier hoog ge rechtshof, tevens taxnticmeester en meester hoog gerechtshofadv. Hudson (Kimberley) baljuw en bode: de heer Rocke (Pretoria), hoofd der politiede heer Griffiths (Basulo- land), zoon van kolonel Griffiths, SCHIEDAM, 23 October 1890. Naar ous van betrouwbare zijde wordt bericht, blij ft de toestand van Z. M. den Koning nagenoeg onveranderd en is er van dadelijk levensgevaar geen sprake. De be weringen echter, van sommige zijden ver spreid, dal de Koning dezen zomer, bepaal delijk in Augustus, zieker is geweest dan thans, zijn onjuist. Den gamellen zomer was de Koning over 't algemeen vrij wel, en in staat do regeoringszaken waar te nemen in 't laatst van September is er een ongunstige keer gekomen en heeft zich vrij onverwacht in enkele dagen do ziektetoestand geopen baard, die Z. M. buiten staat stelt zijn taak fe verrichten. Tad.) De raad van ministers is gisteravond te 8 uren in buitengewone vergadering bijeen gekomen. De comniNsio uit de Tweede Kamer voor de voorbereiding der wet op den krijgsdienst zal a.s. Maandag weer vergaderen. Onze vroegere stadgenoot de heer II. A. M. Roelants Jr., to Amsterdam, heeft van het bestuur der republiek San-Marino de medaille van verdienste eerste klasse ontvangen voor zijn werk, getiteld: «San Marino, de ge schiedenis van een gelukkig, vrij volk". Genoemde medaille is de hoog.-te onder scheiding, welke door het bestuur dier repu bliek nnn met-militairen toegekend wordt. Blijkens een entrefilet van de Standaard is dat blad hel met do liberalen eens, die vinden, dat de Kamer veel te weinig doet, «De Centrale Sectie", zegt ze, ml ie op die manier de zaken leidt, mag wel eens weten wat bitter droeven indruk ze door zoo averechtse!ion stuur in den lande maakt". Als het blad verder zegt, dat vaceincwet, stedenwet en post wet best nog vóór de be grooting hadden kunnen afioopen,/schijnt het niet te weten ofte vergeten, dat de vaccine- wet nog niet eens in do afdeelingen is geweest. Men leze in de plaats daarvan: liet wetv,- ontvverp-Uahlniann, dat in slaat vail wijzen is, maar in 'i vergeetboek schijnt te raken. Men schrijft aan l)c Tijd «Z, Einin. kardinaal Lavigerie, die zich sinds eenige dagen te Rome bevindt, is reeds twee maal in langdurige audiëntie ontvangen door Z. II. den paus, welke de quaestie van de bestrijding van den slavenhandel in alle bij zonderheden met hem besproken heeft. Ik meen u als zeker te kunnen melden, dat do kardinaal nieuwe pogingen in het werk heeft gesteld, teneinde Z. II. te bewegen een brief te richten aan den Koning der Nederlanden, inhoudende de bede, dat ook Nederland tot do onderfeekening van het eind-protocol der Brusselsche conferentie moge toetreden. Ik verneem, dal de II. Vader nog geen beslis sing genomen heeft, doch dat hoogstwaar schijnlijk door hein aan het verzoek van den kardinaal geen gevolg zal worden gegeven". liet Russische bliul JS'ouoje Vreinja be spreekt de toestanden ten onzent op de volgende wijze, waarbij blijkbaar geen rekening gehou den wordt met den uitsluitend persoonleken band tusschen Nederland en Luxemburg. «Voor Nederland zijn donkere dagen aange broken. Volgons het officieel uitgebrachte advies der geneesheeren, is Koning Willem III niet meer in staat, zich met ernstige zaken bezig te houden, en moet de opperste leiding des lands dus rechtens in handen van een regentschap overgaan, met Koningin Emma aan het hoofd. Feitelijk zal de gang van zaken niet anders zijn dan hij in den laatsten tijd was. Reeds sedert geruimen tijd was de ge zondheid des Konings zoodanig, dat hij niet in staat was, zicli met eenigszins ingespannen aandacht met regeoringszaken te bemoeien, en zijn deel aan de landsregecring bepaalde zich tot dc bekrachtiging cn onderteekening der hem door de ministers voorgelegde be sluiten. Thans is de voortduring van dezen lictieven toestand niet meer mogelijk, en liet hekend worden van den werkelijker! stand van zaken begint reeds als voorwendsel te dienen voor cene anti-dynastieke agitatie. De bekendmaking van het advies der doctoren doet eene instelling van het regentschap iu de eerstvolgende dagen verwachten. Gelijk wij reeds onlangs opmerkten, zal hot eerste gevolg van dezen maatregel de noodzakelijkheid zijn een afzonderlijk regentschap voor het groot hertogdom Luxemburg in testellen. Volgons sommige geruchten zou de lierLog van Nassau niet geneigd zijn, ten tweeden male het regentschap te aanvaarden, en deze weigering zou zeer verklaarbaar zijn, nadat hij de eerste maal, bijna onmiddellijk na zijnen intocht, verplicht is geweest Luxemburg weder te verlaten. Het Nederlandschc regentschap zal dus eeno andere combinatie moeten uitdenken, en dit schijnt niet gemakkelijk, daar men tegelijkertijd vermijden moet te Oerlijn mis noegen te wekken en bij de inwoners van Luxemburg vrees voor het behoud hunner onafhankelijkheid te doen ontstaan. «In Nederland zelf kan eveneens de for- meele instelling van het regentschap niet nalaten ongerustheid voor de toekomst te baren. Do leeftijd der erfgename van den troeu is zoodanig, dat er nog gedurende langen tijd geene mogelijkheid zal bestaan voor ecu con- stitutionneel ministerie, op eon parlementaire meerderheid gegrond, om hot, rijk te regeeren, gelijk Engeland, sedert du troonsbestijging van koningin Victoria, geregeerd wordt door een afwisselend conservatief en liberaal bewind. Eerst moet gedurende verscheidene jaren de onbestemde, delicate toestand doorleefd wor den, waarin elk land zich bevindt, tijdens een regentschap en vooral een regentschap met eene vrouw aan het hoofd. Niemand kan er voor instaan, dat gedurende dit tijdperk dit kleine en zwakke koninkrijk geen zware be proevingen zal hebben te doorworstelen en zich niet in noodzakelijkheid zal zienzijne werkelijke zelfstandigheid op to afleren, om zijne internationale onafhankelijkheid do jure te bewaren. Door de noodlottige macht dor gcbeui tenisscn is Nederland reeds lang, sedert den dood van den Prins van Oranje, als offer voor Duitschlaml aangewezen. De overtuiging, dat vroeg of Iaat dit historische noodlot zich vervullen zal, verklaart het geduld, waarmede te Berlijn de noodwendige oplossing tot nu too verwacht is en nog verwacht wordt. Zoolang Koning Willem III de teugel van het bewind in handen hadheeft de Duitsche vegeering zich wijselijk van elke inmenging onthouden. Het is vergund te betwijfelen, dat zij zich ook tijdens een regentschap van alio inmenging verre zal houdende tcedero Luxembtirgscho regeeringsqtmestie zou daar toe licht als voorwendsel kunnen strekken, In allen gevalle breekt er een tijdperk aan, waarin de mogendheden, die belang hebben bij de handhaving der onafhankelijkheid van Nederland, genoodzaakt zullen zijn, zeer nauwlettend den gang der zaken in dat land na te gaan." Het Vs-cents-port voor dagbladen. Men weet, dat de regeering voorstelt het maximum gewicht van dagbladen, die met Vs cent ge frankeerd mogen worden, van 25 tot 35 gram te verhoogen. De N. Iiott. Ct. heeft de moeite genomen verschillende bladen te wegen, om na te gaan wie daarvan kunnen profiteeren. Ilct enkele blad van Handelsblad, Ilaar- lemmerDagblad en Tiet Vaderland is zwaar der dan 35 gr., zoodat deze bladen er nooit mee gebaat zijn. Het enkele blad van IV. lloit. en Uir. Dagblad en De Tijd is tusschen de 25 en 35 gram, zoodat deze bladen ge baat zijn, als zij een blad verzenden, wat met beide eerstgenoemde bladen zeer zel den geschiedt. Iets minder dan 25 gram wegen de Arnh. Ct., Dc Standaard, De Maasbode, Met Centrum, De Avondpost, Da Haag scha Courant en verder al de kleinere blaadjes. Deze zullen voortaan in de gele genheid zijn een half blad als bijvoegsel te verzenden zonder extra kosten, als zij ten minste onder do 35 gram blijven. De Maas bode en Het Gentrumwaarvan het enkele blad '23.4 gram minstens weegt, zullen dan echter minder zwaar papier moeten nemen. De conclusie der N. It. Ct. dunkt ons gerechtvaardigd, dat in 't ministerieele voor stel geen beginsel steekt. Wat zou er tegen zijn naar Belgisch voorbeeld vorr dagbladen het y3 - cents-port in te voeren, onverschillig van welk gewicht zij zijn De aandacht van de ontvangers der directe belastingeninvoerrechten en accijnzen is vanwege het departement van financiën ge vestigd op liet gebruik van bank-assignatiën, om gelden bij de betaalmeesters over te storten. Die assignation zijn, tegen betaling van de hoofdsom benevens een vast recht van 30 cent voor zegel en provisie, verkrijgbaar bij alle kantoren on correspondentschappen le en 2e klasse, en betaalbaar bij de hooill- o( bijbankhij een agentschap of sub agentschap. De ontvangers op plaatsen waar geen agentschap of sub-agentschap is gevestigd, kunnen voor dc maandelijksche eindstorting geen assignation gebruikenwanneer die stortingen meer dan f2000 bedragen. De looptijd van bank-assignatiën is slechts acht dagen. Men deelt aan de IV. It. Ct, mede Wie in de prolestantsche kerk te fleumen komt, ziet daar een muurvak, van boven geboogd, hoog pi. m. 5 M., breed pl. m. 3 M. Dit vak is ontdaan van de kalklaag en is gecementeerd; daartegen wordt opgericht liet marmeren nationaal monument, gewijd aan de graven Lodowijk en Hendrik van Nassaubestaande uit zinnebeeldige voor stellingen van do overwinning, van den moed en de trouw, voorzien van het Neder landschc wapen, en dit alles beheersclit door een engel, die op een lint de bekende spreuk te lezen geeft: ï>Philut mort que vaincu, généreux sang de JS'assau". Onder dit alles eene inscriptie. liet zal een schoon kunst werk zijn. Mochten er van buiten zijn, die tegen woordig willen wezen bij de onthulling (mid den December, dag nader te bepalen, te éen ure), enkele toegangskaartjes op naam, maar uiterst beperkt, daar de kerk klein is, zullen te vorkrijgen zijn bij den predikant-kerkvoogd. Het monument voor den dichter W, J. Hofdijk, opgericht op zijn graf op liet kerkhof te Rozendaal bij Arnhem, wordt 28 October, 's namiddags ton 2 ure, door het Ilofdijk- cbmitö aan de familie Hofdijk overgedragen. De locaaltrein van Amsterdam naar Helder, welke te S.5 van Amsterdam ver trekt, is Dinsdagavond even voor liet station Wormerveer in botsing gekomen rnet den goederentrein van Helder naar Amster dam. Het ongeluk is veroorzaakt door ver keerd seinlicht. De stoker van den locaal trein (zoogenaamde stoomtram), die van de de machine werd geworpen en daaronder kwam te liggen, werd zoo ernstig verwond, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Den machinist van dien trein worden nogal ernstig de handen gebrand. De loco motief werd belangrijk beschadigd. Van den goederentrein werd een wagen vernield. Een passagier, eene vrouw, lieeft door den schrik twee uren in onmacht gelegen. De treinen ondervonden groole vertraging door het ongeval. Gisternacht is de weg weder in orde ge bracht, zoodat de dienst gistermorgen op de gewone wijze kon worden aangevangen. Uit den Bredaschea gemeenteraad: De lieer De Booy: «Mijnheer de voorzitter, ofschoon het reglement van orde ten duide lijkste voorschrijft dat ieder lid van den raad zijne zienswijze en gevoelens mag blootleggen, gaat er bijna geen raadszitting om of ik word onthaald op phrasen als doze: »Mijnlieer is buiten de orde", M ij n li eer kent de wet niet", Mijnheer dwaalt af van het onderwerp", «Mijnheer kent geen onderscheid tusschen roerend en onroerend goed" en der gelijke, waarmee men mij in de wielen tracht te rijden. Ook die satire van daar straks, mijnheer de voorzitter, is daarop berekend. Dat is een van die aanvallen, die ik aanhou dend heb te verduren. Enfin, ik zal er mij op voorbereiden tegen do behandeling der begrooting. Wanneer men het er altijd op toelegt om iemands gevoel van eigenwaarde te kwetsen en zich niet stoort aan de regle menten, die voorschrijven dat iedereen vrijuit zijne opinie mag zeggen, dan zou ik eene vraag moeten stellen die ik maar bewaren zal tot geschikter tijd. Thans wensch ik alleen te weten waarom die commissie niet bijeen geroepen is om een rapport op temaken?" De voorzitter: »fk ben niet van plan die commissie samen te roepen. Met dc afkeu rende woorden van den heer De Eooy ben ik zeer vereerd, zeer vereerd. Ik heb liet altijd als een eer beschouwd het niet met meneer De Booy eens to wezen en ik zal dat als een eer b 1 ij v e n beschouwen." De heer De Booy: «Dat is een insulte!" De voorzitter»Je kunt het beschouwen zooals je wilt!" sensatie, De regeeriug der Kaapkolonie (Zuid-Afrika) vraagt een rijksveearts, op een jaarlijkseh honorarium van 300 pd. st. of f3000, be nevens vrijen overtocht eerste klasse stoom boot en spoor. Een onmisbaar vereischte is grondige kennis van de Ilollaiulscho taal, terwijl kennis der Engelsche taal tot aanbe veling zal strekken. Uit Ilellendoorn wordt aan de Zio. Ct. over do daar gepleegde brandstichting liet volgende geschreven Do veertienjarige verdachte was op den morgen van den brand bij M. Jannink aan liet werk. Toen de vrouw des huizes haar verzocht even de keukon te willen aanvegen, moost zij naar den doe! om een bezem te halen. Dat oogenblik nam ze waar om met lucifers brand te slichten in liet stroo bovon de koeien. Daarna ging ze dood bedaard de keuken aanvegen totdat de dieren begonnen te loeien. Zo riep de vrouw, die daarop dadelijk aan kwam zetten. Boven do koeien was alles in vuurgelukkig kon zij met behulp van het meisje het vee nag redden. Nadat deze brand zoogood als bedwongen was, ging zij naar de schuur van II. J. Poppe, en die binnengaande, heeft zij het stroo ook daar, evenals bij Jannink, aangestokon. Ook daar heeft zo medegeliolpen in het redden van goederen. Verder heeft ze getracht het bakhuis van II. J. vnn der Vegle in brand te stekenook dit brandde reodsmaar is nog spoedig gebiuscht. Eindelijk in den namiddag, toen het iceds donker washeeft zetoen ze de koeien uit het land gebat den 1 aangf Vo huis asch He Waal tigd den. te he Wat daad Allee gekre en sii zinnia Nai schou ontbii Eei ICoew week lievig, volgei Te bergs Sopte zonde boude een ft Dez wnavb tïsch uit ongesc A ïi v -

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2