A0. 1890 Maandag 27 October. N°. 7617. Eerste Blad. KENNISGEVING. KENNISGEVING. FOLITI E. ier- en-veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Biniienlaiidsclie Berichten. UIT GEVER: J? ODÉ. S3' 1.85. - 2.50. 0.10. HmiEADi HARKT, E, 12 4. Adveutentibprijs: vau 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal betekend. Abonnementsprijs per kwartaal franco per post, door bet geheele"Rijk Afzonderlijke nommers Dit nummer bestaat uit drie bladen. Inrlgtlogcn welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BUUGE HEESTER EN WETHOUDERS van Schiedam, Gezien het verzoek van Mr. A. J. BEU KERS, om vergunning tot uitbreiding zijner branderij aan de Nieuwe Raven alhier, wijk G, no. 23811, kadaster sectie M, no. 227, o. a. door plaatsing daarin van een stoomwerktuig van 5 pkr. met ketel van hoogstens 0.91 M' venv. oppervlak. Gelet op de Artt. 6 en 7 der NVct van don 2den Junij '1875 Slaalsllud no, 95); Doen te welen: Dat voormeld verzoek met de bijlagen op de Secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Vrijdag den fea Noreuber a.s., des middags ten 12 ure, ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen iiet toestaan van het verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór liet tijd stip hierboven genoemd, op de Secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mogten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. Eu is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 24en October 1890. Burgemeester en Wolhouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris A. W. MULDER. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Doen te weten, dat de verkiezing voor vier Leden van de Kamer van Koophandel on Fabrie ken aldaar, ter vervulling dor vacaturen, te ont staan door do periodieke aftreding in dit jaar van de Ileeren Mr. A. K. J. van der Drift, II. R. M. A. van Gout, J. T. Wittkampf en Mr. W. H. Jansen, zal plaats hebben op Maandag, den 24n November aanstaande, ten Raadhuize aldaar Dat de inlevering dor Stembiljetten zal aan vangen des voormiddags ten elf ure en voortduren tot des namiddags ten half twee ure, na welk laatstgemeld uur onmiddellijk tot de opening der biljetten zal worden overgegaan Dat de Lijst der Kiesgeregtigden te rekenen van heden, op de gewone dagen an uren, ter inzage zal liggen op do Gemeente-Secretarie. Dat de bezwaren tegen die lijst, hetzij die den Klager, hetzij die andere ingezetenen betreffen, bij Burgemeester en Wethouders ingeleverd kun nen worden gedurende acht d a g e n, te reke nen van heden, na welk tijdstip geene bezwaren ■meer in aanmerking zullen komen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 25stcn October *1800. Burgmeester en Wethouders can Schiedam, P. J. VAN DIJIC VAN MATENESSE- De Secretaris, A. W. MULDER. Aan het commissariaat zijn als op straat gevonden aangebrachteen portcnionnale met I' 0.21, een rozenkrans, een zilveren remontoir-horlogeeen zwart wollen doekjeeen zilveren vingerringdl lederen stootcn met gespen en een spoellnggoot, opgevischt uit de Lange Haven. Schiedam, 25 October 1890. Eenige fabrieken te Tourcoing en te Rou- baix in Frankrijk zijn gesloten, omdat do Mac-Kinley-wet het verkeer met Amerika heeft afgesloten. Dit bericht heeft vele be langhebbenden pijnlijk aangedaan, en in ver band met zooveel andere ongunstige be richten omtrent dit punt veler onrust sterk opgewekt. Toch kon het wel zijn, dat de groote republiek spoedig zal ontwaren, dat zij zich zelf door de invoering dezer wet in groote moeilijkheden brengt. Wij lezen hicr- omtrent het volgende »De Duitsche industrie, die iu de laatste jaren zulk een vlucht nam, heeft aanstonds, nadat de aanneming van de wet, die de Vereeriigde Staten voor den invoer uit Europa bijna volledig afsluit, verzekerd was, maat regelen genomen tegen het dreigend gevaar. Eenige der voornaamste firma's in manufac turen hadden het plan opgevat nabij New- Yox'k fabrieken op te richten. liet kapitaal zou niet ontbreken. Maar eer men tot de uitvoering van het plau overging, begaf zich een der fabrikanten, naar New-Yorkom voor bet consortium een onderzoek in te stellen. Ilij heeft thans bericht, dat er geen sprake zijn kan van fabrieken in Amerika, die met de Duitsche manufacturen zouden kunnen coneurreeren. De grondstof is te duur, de arbeïdsloouen zijn te hoog en onze fabri kant, die zeven- a achthonderd heeft en de helft van zijn artikels naar Amerika uitvoert, is overtuigd, dat hij in 't vervolg, niettegen staande de hooge tarieven, niet minder zal uitvoeren. Dus zouden de Amerikaansche wijzen enkel zich zeiven hebben benadeeld. De Europeesche industrie zal derhalve wèl handelen, den loop der zaken met aandacht le volgen. Een groote partij in Amerika zelve veroordeelt de wethoe meer nu het volk de nadeelige gevolgen in zijn eigen zak voelt, hoe spoediger de kentering zal intreden. Blijkens een schrijven van den heer Mer- meix heeft hij nu van het Boulangisme mede gedeeld, wat hij er van te zeggen had. De man heeft er degenstooten genoeg voor moeten pareeren, maar daarentegen kan hij roemen over succes op zijn werk. Nogmaals brengt do schrijver de verbazende sommen in herinnering, die voor verkiezingen zijn weggeworpen. Te Parijs moet er 450.000 francs besteed zijn ten behoeve van den gene raal. De hertogin d'Uzès gaf millioenen welnu, zij bleven niet onaangeroerd liggen zelfs straatschreeuwers zijn er voor betaald legio portretten van den' generaal zijn er voor vervaardigd, en aan de chansons, ter eere van den dapperen generaal gezongen, is vrij wat uitgegeven. Dat Bouianger na de nederlaag niet naar Amerika is vertrokken, gelijk zijn plan was, moet aan den invloed zijner vrienden La- guerre en Rochefovt worden toegeschreven, Verder blijkt uit de mededeelingendat de generaal geen geldgebrek heeft, maar zijne dagen zonder zorgen kan slijten. Trouwens, waar zoo de millioenen toevloeienzou de man zeer onpraetisch zijn geweest, indien hij niet voor zich zelf gezorgd had. Van ach teren blijkt, dat hij in den grond niet anders is geweest dan werktuig in de hand der par tijen, die de republiek wilden omverwerpen, pVelen hebben zich reeds afgewend van den man, die hen bedroog, en de anderen zullen volgen, want allen zullen nu inzien, dnt do manop wien alle democraten hun hoop hadden gevestigd, met zijn pretendentsmanie ren niets anders is dan een hinderpaal voor de overwinning der democratische partij." Aldus liet slot van Mermeix' mededeelingen. De Fmnsche Kamer, die deze week hare zittingen aanving, welke volgens geruchten al aanstonds tot hevige aanvallen op de regee- ving moesten dienen, is verstandig geweest. De regeering heeft zich llink gehoudenze vond kraehligen steun bij verschillende frac tion van de republikeinsche partij, en heelt afgewezen het voorstel van hen, die aan de Boulangistische knoeierijen hadden deelge nomen in staat van vervolging te stellen. Hiermede zal de Boulangistische comedie wel voorgoed zijn afgespeeld. De oude Gladstone is weder aan het rede voeren, en het thema is Ierland. Om zijn ijver zou de ex-minister verdienen, dat hij de ver vulling zijner wenschen nog beleefde; maar zijn jaren zijn hoog geklommen, en men kent de vasthoudendheid der Engelschen aan het eenmaal bestaande. Toch moet de Engelsche regeering harde woorden van hem hooren. Niet O'Brien, niet Dillon, de Iersehe par lementsleden, die uit het land zijn gevluht, zijn in Ierland de schuldigen, maar de regee ring, die door haar gestrenge maatregelen de gisting onder de Ieren onophoudelijk doet toenemen. De Times wijdt hare aandacht nog eens ■weder aan do Congo-quaestie en Nederlands houding. Het artikel ademt denzellden toon, als die, welke het blad goedvindt tegen liet kleine Portugal aan te slaan, welke toon niet anders is dan de aanprijzing van brutaal geweld tegenover de zwakken. Aldus rede neert het blad Da bedenktijd van zes maanden, die der Neder- Jandsche regeering is toegestaan, verstrijkt den lsten Januari en er is nog geen kenteeken dat grond geeft om te gelooven, dat Nedoriand zal toegeven. Na den bekenden staat van zaken nog eens te hebben herhaald, zegt de Times: »Het verzet der Nedorlandsclie regoering is te wijten aan den in vloed van de welvarende en machtige handels maatschappij te Rotterdam, die een aanzienlijken handel in den Congostaat drijft. De aandeelhouders dezer maatschappij, die natuurlijk talrijk zijn in een handelsstaal, oefenen invloed op de regeering, teneinde haar te nopen de bestaande overeenkomst omgewijzigd te handhaven. De Nederlandsche regeering heeft slechts een kleine meerderheid in de Kamer, die haar gunstig gestemd is en daarom is de reden, welke haar tot verzot noopt licht te vinden, maar vraagt de Times szou het geen internationaal schan daal zijn, indien de gewichtige besluiten, tot be strijding van den slavenhandel genomen om dergelijke onbeduidende redenen niet ten uitvoer kunnen worden gebracht? Engeland is ook geen voorstander van invoerrechten, maar in dit geval heiligt hot doel do middelen. Tot bestrijding van den slavenhandel on tot aansclmfting van hetgeen daarvoor noodig is, zijn do invoerrechten noodig, tenzij het voorstel van het Amsterdamsche Handelsblad, om de onkosten over alle mogendhoden te verdeelen, voor uit voering vatbaar zij. Vermoedelijk zou Engeland daartegen geen bezwaar bebben, maar het is de vraag, of dit ook met de andere regeeringen het gevr.l zal wezen. Voorts betoogt de Times, dat het de taak moet wezen van de voorstanders dor matigheidsbewe ging om in Engeland en Nodeiland hun invloed aan te wenden, teneinde don invoer te beletten van bedwelmende dranken. In dit opzicht moeten de afschaffers zich bij de bestrijders van den sla venhandel aansluiten. Tot zooverre de Times.- Wat er ook zij van een kleine Kamermeerderheid, zooveel is zeker, dat die meerderheid groot zal zijn, als de regeering, gelijk iu deze quaeslie, Neer- lands goed recht handhaaft. SCHIEDAM, 25 October 18i)0. Gisteravond te ruim 9 uren werden onze stadgenooten opgeschrikt door het onheilspel lend gelui der brandklok, het roeren der trom en het geroep van brand! Ieder verliet zijne woning om te vernemen waar de brand was. Dit werd spoedig aangeduid door den lellen gloed, die scherp zich afteekeude tegen het sombere uitspansel. Daarop afgaande, kwam men aan de plaats des onheils, nl. de Spoe- Iingmcelfabriek, aan den Noordvestsingel, die in lichterlaaie stond. De brand, op den bovensten zolder, naar men zegt door het broeien van hel spoelingmeei, ontstaan, nam spoedig zóo in hevigheid toe, dat, ondanks de ijverige pogingen der brandweer, die zich zoo spoedig mogelijk op de plaats des gevaars bevond, de fabriek geheel in de asch werd gelegd. Een groot gevaar werd voorkomen doordien de machinist nog tijdig de veiligheidsklep van den stoomketel heeft geopend. Het was een indrukwekkend tooneel, die vuurzee, waaruit zich als 't ware eert vonken regen ontlastte door het verbranden van het meel. Ofschoon onze ijverige brandweer door hare doeltreffende maatregelen schier altijd wist te bewerken dat de brand zich bij een pand bepaalde, mocht haar zulks ditmaal niet gelukken. De brand van de Spoeling- meelfabriek was zoo fel, dal hij weldra de daarnovensstaande drogerij en bergplaats mede het eigendom der Schiedamschc Spoe- lingvereeniginghad aangetast en ook dat gebouw vernielde. In de fabriek en de bergplaats waren naar men zegt, zestig last meel geborgen. De machines der fabriek hebben door den brand veel geleden, liet nevens de bergplaats slaande woon huis van den veehouder Van Heijningen bekwam alleen waterschade. De brand, te lmlftwaalf beteugeld, was te halfdrie geëindigd. Acht brandspuiten en drie brandslangen van de waterleiding waren in werking. De beide panden en de daarin aanwezige goederen waren op beurspolis verzekerd. Gisternamiddag is de 5-jarige Heinrich Rodenberg, wonende in hetBroersvold, ach-

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1