Gemengde Berichten. rt teruit loopendo in de worstmakerij van "Vrijenhoek aldaar, in een pot mot kokend water gevallen, waardoor hij zich ernstig heeft gebrand en ;r gevaar voor zijn leven bestaat. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 28 dezer niet plaats hebben. Bij de Tweede Kamer is in de vorige week een merkwaardig verzoekschrift uit Indië ingekomen, liet is onderleekend door Antje Toeding on anderen, meerendeels te Makassor woonachtig, en bevat hut verzoek dat voor de inlanders in Ned. Indië regis ters van den burgerlijken stand worden ingevoerd en de berechting huuner boedel- zaken worden opgedragen aan den landraad. Voor hot lidmaatschap dor Provinciale Staten van Zeeland (vacature wijlen J. Hoogenboom üz., te Renesse) is door de cen trale liberale kiesvereeniging in Schouwen en Duivelend tot candidaat gesteld de heer rar. 1. A. Bolle, notaris te Renesse. L' Inilepcndance Luxemlourrjeoise bespreekt de oflicieole mededoolingeu over 's Konings toestand en zegt dan: «Ook bet vorige jaar werden geen officicele bulletins uitgegeven, maaralleen «entrefilets" in de Staatscourant geplaatst, zonder dat het publiek wist wie verantwoordelijk was voor de juistheid dier mededeelinge», zonder dut zelfs de naam der ziekte werd genoemd. «De ministers zijn verantwoordelijk voor het officicele der Staatscourant, maar wat deze pseudo-bulletins betreft*, het Ilof gaat daarin de ministers voorbij, en dat is heel ernstig. Personen die daartoe uiet het recht hebben, geven aan den directeur van de Staatscourant last een mededeeling aan het hoofd Van dut blad te plaatsen, zonder dat de ministers er iets van weten. ïOiu een conflict te vermijden in dezen treu rige» toestand hebben zij geen maatregelen genomen om zulke misbruiken tegen te gaan, want hunne positie is alles behalve aange naam. «Voor ongeveer twee jaar werd op zekeren dag vernomen, dal de toestand des Konings zeer onrustwekkend was. Een der redacteu ren van een der groote bladen te 's-Gravcu- hnge ging naar bet ministerie van binueu- lantlsche zaken om daar inlichtingen te vragen. De minister ontving hem en zeide, zelf nog geen officicele mededeelingen te hebben, maar door den directeur van het kabinet des Konings verwittigd te zijn, dat er 's avonds een bulletin in de Staatscourant zou ver schijnen. «Be redacteur dankte en vroeg vergunning dat bulletin te mogen overschrijven. »Uetis tiians 2 uur," zeide hij, «en het publiek wil niet wachten tot vanavond te 8 uur de Staatscourant verschenen is." j>/Zeker", zeide de minister, »kom over een halfuur terug en dan zal ik tt het bulletin geven." X) Be redacteur ging en kwam op bet aan geduide uur terug. »Het spijt mij zeer," zeide de minister, nu de beloofde copie niet tc kunnen gevenze wordt mij zelfs geweigerd." «Men moest dus tol dus avonds 8 uur wucli- tett, en daar de bladen in Nederland tusschen 5 en 7 nut* verschijnen, kon geen hunner des avonds de oflicieole berichten mededeelen. »Uct volk verliest er wel niet veel bij, want slechts de particuliere berichten van enkele bladen zijn juist. «Hut vet haaltje, dat uit goede bron afkom stig is, geeft, een eigenaariiigen blik op den toestand". Opnieuw spreekt tic Times over de anti- slavernij-confereutie te Brussel in een hoofd artikel dat weder eeue merkwaardige mengeling is van waarheid en verdichting. Van de beginselquaestie irt Nederlands tegen stand zoowel tegen de wijziging zelve in de Congo-akte van Berlijn, als tegen de wijze waarop zij voorgesteld en beslist werd, heeft de Times blijkbaar zelfs geen besef, eti ook van do bezwaren tegen het heffen van invoer rechten in een land, waar de invoer niet met geld, maar in goederen betaald wordt, en de handel derhalve uitsluitend ruilhandel is, zwijgt het blad. Daarentegen spreekt het wel van de «koppigheid" der Nederlanders en van de weinig «bemoedigende wijze", waavop van Nederlaadsche zijde de «tege moetkomende stappen" ontvangen zijn der regeering van don Congo-staat, om do invoer rechten op de meeste van Nederland inge voerde goederen lager te stellen. Dat er in die heffing, hoe hoog of hoe laag zij ook zij, een beginsel steekt, gevoelt de Times trouwens niet. Wat dc beteekenis is der oppositie van Nederland, is algemeen bekend, zegt do Times en het blad geeft daarvan de volgende ver klaring Zij heeft haar oorsprong in eene «rijke en machtige handelsvereèniging te Botterdam", welker vrienden, die er in een bij uitstek handeldrijvend land natuurlijk velen zijn, de Nederlandschc regeering aan zetten om op do strikte uitlegging der Ber- lijnsehe Congo-akte pal te staan. »En daar de regeeving slechts eene kleine meerderheid in de Kamer heeft, en de handelsvennoot schap waarschijnlijk op een aantal stemmen invloed oefenen kan, behoeft men niet ver te zoeken naar de oorzaak van den stand van zaken''. Merkwaardig is het dan toch dat alle partijen in Nederland ten deze de regeering steunen, zoodat zij deswege voor de uitspraak der stembus zieh allerminst bezorgd zou hebben te maken. Van meer belang evenwel dan deze praatjes van de Times, is hetgeen het blad in de volgende zinsnede schrijft, welke wij daarom volledig overnemen: «Wij voor ons zijn weinig ingenomen met in voerrechten, waar het ook zij, maar hot onderha vige gexal schijnt ons exceptioneel to zijn. Er kan nauwelijks oen ander plan wontan ontworpen tot liet verkrijgen van liet noodzakelijke geld, dan dat dozer dagen door een Ainstai-damseh blad in overweging gegeven, namelijk van een gemeen schappelijk .subsidio van allo staten, die aan de Gurdcrontio hebben deelgenomen. Voor zooveel ons land (Engeland) betruit, zou or geen bozwaar tegen dit denkbeeld bestaan, liet parlement zou, desg* vut 'lord, met verpletterende meerdci beid eem lijksche bijdrage toestaan van bot vierde of vij.-.j gedeelte der som, welke door do nieuwe invoerrechten zou moeten worden opgebracht. Iutussclien, wij zijn niet overtuigd dat andere regeeringen en andere parlementen even bereid zouden zijn om daartoe bij te dragen, en evenmin dat de Congo-stant zou willen vertrouwen op jaariijksche toelagen, welke van de wisselingen en kansen der staatkunde in de verschillende landen afhankelijk zouden zijn. Ook is het mogelijk dut er uit diplomatiek oogpunt ernstige bezwaren te maken zouden zijn tegen eene overeenkomst, weike allicht eon voorwendsel zou kunnen worden voor de inmenging van vreemde mogendheden in liet biiineniandsoh bestuur van don Congo- staat." Vertolkt de Times hier de meening zijner regoe- ring, dan zijn dezo beschouwingen zeker van tastbaar gewicht.(JV. iï. Ct Ook uil Amsterdam zal een adres van geiukwensching aan Mohke worden opgezon den. De kassiersfirma Sehaay Lcdeboer te Botterdam zal, naar liet Jlbl, gemeld wordt, worden gereorganiseerd in een Bankinstelling met een kapitaal van twee en een lmlfmil- lioen gulden. Als directeuren zullen optreden de heeruu Heldring van genoemde firma en dc heer Drost, directeur van de ontvang en betaalkas te Amsterdam. Commissaris sen zullen zijn de hoeren van Iloboken Az., Van Lede, van do firma Ulankenlteim cel Nolet, Heldring, directeur der Nederlandsche Handelmaatschappij te Amsterdam, Sehaay en Ledeboer van de oude lirjnti. De «Nederlandsche Vrouwenbond tot ver hooging van het Zedelijk Bewustzijn" hield Dinsdag 21 October zijne jaarvergadering te Botterdam. Behalve liet hoofdbestuur waren afgevaardigden uit 25 verschillende plaatsen, benevens een aantal leden uit Rotterdam en elders, te zamou gekomen. Uit het verslag bleek, dat de bond aan ledental was toegenomen en dal hij zieh op verscheidene nieuwe plaatsen gevestigd had. Ook de inkomsten waren iets vooruitgegaan, hetgeen te meer verblijdend mocht genoemd worden, daar, bij de velerlei werkzaamheden, als tehuizen voor dienstboden, doorgangs huizen voor gevallenen, de uitgave van ge schriften, het houden van samenkomsten, de uoodige stappen in liet belang van de zaak bij de liooge en plaatselijke overheid, enz. enz., veel geld vereiseht weidt. De namiddngvorgadering was opengesteld voor vrouwen, die geen leden waren van den bond. In de eersto plaats gaf mejuffrouw M. van der Lith, uit Utrecht, die in Septem ber 11. door hot hoofdbestuur naar de inter nationale confeientie to Stockholm was afgevaardigd, een boeiende mudedceling van haai" wedervaren aldaar. Zij had er o. a. ook ontmoet nievromv Leavitl, uit Amerika, wier bezoek aan Nederland in den vorigen zomer nog niet vergeten is. Daarop kwam de agenda ter sprake, waarbij menig punt een levendige woordenwisseling uitlokte. Over de bevoegdheid <ler vrouw om zich op kiesche en bescheiden wijze in het openbaar over deze zaak te laten hoeren, waren de gevoelens vrijwel eenstemmig Toch namen de aanwezigen gaarne argumenten van elkander aan, teneinde ze tc kunnen ge bruiken waar liet noodig is. De tegenzin-tegen openbaarheid in den strijd, hetzij uit vrees om onschuldige gemoederen te bezoedelen, hetzij uit angst om tegenstand te prikkelen, werd gevoeld als een groote belemmering, terwijl daartegenover niets te stellen was dan vasthouden aan het beginsel. De strijd voor een beginsel van reinheid en openbare eerbaar heid eiseht openbaarheid, en daarbij zijn de bezwaren, welke zich voordoen, of van onder geschikt belang, èf wel de tact der liefde weet ze te overwinnen. De vraag van éene afdeelingof het goed was, afschaffing van het geneeskundig toezicht te vragen, en of liet uiet beter zou zijn indien het verscherpt werd, vond bij niemand instem ming. Mot grooten nadruk werd er op gewe zen, dat dit toezicht in zichzelf verkeerd is, en dat het vallen moet, al zouden de toestan den er tijdelijk erger door worden. Aangaande een andere vraag: wat er namelijk te doen was, wanneer hef. geld voor zaken, die toch zoo noodig waren, ontbrak, werd na eenige bespreking geoordeeld, dat door de vinding rijkheid der liefde en bij onderling overleg tusschen de afdoelingen met betrekkelijk weinig middelen veel gedaan kon worden. Des avonds was er een openbare gemengde vergadering in de groote zaal van het Nut, waarbij een talrijk gehoor was opgekomen. Naar wij vernemen, is de afdeeling Amster dam der «Nederlandsche Oi'ganistenvereeni- ging" voornemens half November dezes jaars een concert te geven in do Oude kerk der Evangelisch-Luthersche gemeente, op het Spui te Amsterdam, ten bate van het ondersteu ningsfonds dier vereeniging, en zal daarbij belangeloos medewerking worden verleend door de dames Christine Veltmon en Lina Wygers, en de hoeren J, .1. Rogmans (zang), Maarten de Vries (viool), M. H. van 't Kruijs van Botterdam, C. F. Hendriks Jr., B. A. Hendriks (orgel) en een gemengd koor, onder leiding van den heer Jos. A. Yerheijen. Aan de Maaskade te Botterdam, bij de aanlegplaats der beneden-stoombooten, heeft een grondverzakking plaats gehad. Rijtuigen kunnen thans niet bij de booten komen, maar moeten boven blijven staan. De heer J. D. Ludwig te Utrecht is Don derdag overleden. Ilij had den ouderdom van '100 jaar en 6 maanden bereikt. Utrecht heeft thans geen honderdjarigen meer. Donderdag werd te 's-Bosch de jaariijksche vergadering gehouden van de Zwanenbroe- derschap, gevolgd door bet traditioneel diner. Voor bet eerst in langen lijd prijkten er, zooals in vroegere jaren de gewoonte was, weer zwanen op tafel, bereidwillig verschaft door den heer A. M. J. T. van Uijckevorsel, burgemeester van Vucht, die het vorige jaar op het aloude gebruik wees en, daartoe uilge- noodigd, beloofde dit jaar een paar jonge zwanen uit zijn vijver daarvoor te bestemmen. Op diens aandrang werd ook weer de op den achtergrond geraakte groote bokaal in eere hersteld, zoodat de nieuwe leden bij hun installatie weder verplicht zijn deze met champagne gevulde kelk te ledigen. Deze broederschap, die van de 13e of 'Me eeuw af reeds bestaat, telt hare leden onder de eersto families en meermalen behoorden daartoe leden van liet Koninklijk Huis, die ook van tijd tot tijd aan het jaarlijksch diner deelnamen. De broederschap bestaat uit een prolestant- sche en Roomsehe linie; van de leden van iedere Unie zijn de oudste vier leden proost, de overigen hebben den titel van candidandus. De opbrengst der aan de broederschap behoevende bezittingen wordt aan de proosten in bons voorarmbedeelmgen verstrekt, zoodat deze brooderschap eene zeer nuttige strek king heeft. Naar de P. D. O. verneemt, is in do zaak van den heer Dorhout Mees te Groningen tegen de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen (eiscb tot schadevergoeding wegens verminking bij het ongeluk- te Rui- nerwold) door de deskundigen, welke door de rechtbank to Utrecht zijn benoemd, verklaard, dat de verminking, welke den heer D. M. heeft getroffenvan dien aard isdat Jiem eene schadevergoeding van f 200Ü 's jaars behoort te worden toegekend. Men zegt, dat op deze grondslag de zaak tusschen partijen in der minne is geschikt. Onlangs liet zekere heer Hoek, van Bever wijk door middel van den noodrem een trein stilstaan, omdat bij door dronken ma trozen werd bedreigd, maar lnj werd zelf door den hoofdconducteur uit den trein ver wijderd, die meende dat de opgegeven reden niet voldoende was om den trein te doen stilstaan. Thans is de lieer Hoek op z(j» klacht door den raad van administratie der Holl. ijzeren-spoorweg-maatschappij in het gelijk gesteld en hem is medegedeeld, dat de hoofdccmduetcur hem ten onrechte uit den trein heeft verwijderd. Onder aanbiedin* zijner verontschuldigingen heeft de raad hem doen toekomen een bedrag van f 0.85, zijnde de prijs van een mom-biljet 3e klasse Be verwijkAmsterdamterwijl maatregelen zijn genomen tot liet voorkomen eener her haling van dergelijke behandeling dor reizi gers door de beambten. De drie personen, die als verdacht vaa .poging tot diefstal in de R.-k, kerk te Vacht verleden week waren aangehouden, zijn, wegens gebrek aan bewijs, losgelaten. Amsterdam, Alhier worden pogingen in hef werk gesteld om eou pneumatisch sanatorium op to richten, onder directie van dr. Artzenius, wiens bekende pneumatische klok reeds veie borst- en asthma-lijders ten goede kwam, doch van welke inrichting slechts enkoio personen tegelijk gebruik kunnen maken. Naar men verneemt, zijn de plannen gereed, waarvan de verwezenlijking op f350,000 wor den geraamd. Keizer Wilhelm heeft aan het eerste Duitsche kind, op Helgoland geboren en welks peetvader Z. M. is, een gouden beker, waarin 'skeisers beeld is gegraveerd, geschonken. De minister van koophandel in Pruisen heeft eene aanschrijving gericht tot den brouwersbond, dat het gebruik van «Sacharine" bij de bereiding van bier en van amleie voedingsmiddelen in Duitschland strafbaar is, en dat zij, die daarvan gebruik maken, gestraft kunnen worden met zes maanden gevangenisstraf en 800 mark boete. Te Astenet bij Aken overleed Zondag de aige- meene overste der barmhartige zusters van den H. Augustinus in Duitschland, In 1800en 1870 bewees zij met zeldzamen ijver hare liefdediensten op het slagveld. Sinds 1870 was zij niet recht gezond meer, uitputting en vermoeienis hadden bij haar de kiem eener borstziekte gelegd, waaraan zij thans op nauwelijks o0-jarigen leeftijd bezweken is. Het IJzeren Kruis sierde hare borst. De Londenscho «schoolraad" heaft met oen meerderheid van éen stem beslotenpiano's in de lagere scholen te doen plaatsen. Er zullen voorloopig honderd piano's worden aangekocht en mettertijd zai in ieder schoollokaal een piano aanwezig moeten zijn. Uit Odessa wordt gemeld dat te Tschapli het huis van den millionnuir Falzstein in de lucht is gevlogen. Onder de puinhoopen werd het lijk eener vrouw gevonden. Te Nisida is door oen gevangene een poging tot ontvluchting gejaan door middel van een gutta-percha-windbed. De mandie om zijn gedrag geacht was, ilaed kneclitsdiensten bij den dokter van de gevangenis, zoodat hij zich vrij buiten de gevangenis bewoog. Het gezicht van het windbed bracht hem op do gedachte zich hiermede zijne vrijheid te verschaffen, door daarop de zee over tc steken van het eiland naar den vasten wal. Nadat hij een pak kleeren en een hoed van den geneesheer had weten te bemachtigen, ondernam hij den tocht, welke goed gelukte, toen men, juist op 't oogenbiik dat hij voet aan wal wilde zetten, hem op vreemdsoortig vaartuig ontdekte. De pokken-epidemie neemt te Madrid sterk toe. In September zijn er 421 en in de eerste helft van October 317 menschon aan gestorven. De pers begint aan te dringen op invooring van ver plichte inenting, daar 80 percent van de slacht offers ongevaccineerden zijn. Als do keizer van Rusland groote afstan den per spouf ailegt, zooais onïar.gs, toen bij van de jacht in Polen naar Gatseh'.na terug keerde, loopen er twee keizerlijke treinen op korten afstand van elkaar, Beide hebben, het zelfde aantal wagens, en in het voorbijrijden is het onmogelijk, den eeiien van den andoren te onderscheiden. Alleen op de stations, waar opgehouden wordt, kan men zien in welke van de twee de keizerlijke familie zich bevindt, en daa voo zek IB i weg die 0P ei«£ en spot aan H. Ii com daai Zes ken ben scho 0| dage dam riek o- a belet Jaun den denk Lt betui II( naai, Pana slage daan die hi in IE Eei doorc welke uitbre opgem water toevoe ter lot dat n kleursi dien 1 gedaal is zoo en in e langen zout b zulko i door t gebracl De rika wi van dei te Milv taak d taal te Moet loeren i kost, di toestel spreker allen ki vcrvelot herhale zal, zoo wordt.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2