1 i A0. 1890. Maandag 27 October. N°. 7617. m Tweede Blad. ier-en-veertlg-ste Jaargang1. Verschijnt dagelps, uitgezonderd Dinsdag. en, Biiineiiïandseiie Berichten. Gemengde Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. commit. Abonnementsprijs, per kwartti.il franco per post, door het gelieele Rijk Afzonderlijke liominers 1.85. - 2.50. - 0.10. HOItEADi MARKT, K134. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. of- er. en im. t X el 8 11- 9- Ier en SCHIEDAM, 25 October 1800. Van de hand van dr. Mess, door zijne werkzaamheid als badarts te Scheveningen ■algemeen bekend, is in het 21 bi. opgenomen «iets over winterverblijven voor longzieken". De schrijver baalt daarin eene herinnering aan van eeriige jaren geleden, toen hem door een paar personen, die tot de omgeving van wijlen Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden behoorden, gevraagd werd, hoe hij dacht over het in 't leven roepen van eene inrichting voor longlijders, in de dennenbosschen van Soestdijk. «Dientengevolge schrijft dr. M. werd ik uitgenoodigd tot een bezoek bij Z. K. II. Plannen en plaatsing werden terloops bespro ken. Het gebouw zou in een groolen halveu cirkel met wintertuin gebouwd worden, van achteren tegen de noorden- en oostenwinden door een uitgebreid en hoog denncnbovh bedekt, zou het voor de zuidelijke zoo guiieel openliggen. «Daar dit plan rijpelijk overwogen moest worden, bleet de beslissing lang uittotdat de dood van Z. K. H. ook dat plan, als zoovele, in duigen deed vallen, »Of een zoodanig goed ingericht sanatorium voor de meeste der longlijders niet een even voordeelig gevolg zou kuunen hebben als een verblijf b.v. te Arcachon en Davoslaat ik aan liet oordeel en onderzoek van jeugdige ambt- en landgenoolen over." Het Utr. Dagblad herinnert, dat een plan, geheel overeenkomende met dat waarvan dr. Mess hier gewaagt, thans in voorbereiding is volgens de denkbeelden van den lieer J. Nord, daarin ter zijde gestaan door de heerenll. L. Yerspijck en dr. G. van Overbeek de Meijer. Schipper II. de Yos, voerende den Maas- sluisschen logger Wilhelmina 21. A. 31, Woensdag van de liaringvisscherij binnen gekomen, rapporteert dat hij zich Vrijdag jl. bevond op 53" 50' N.B. en 3" 10' O.L. aan de N. O. zijde van de Welsbankcn, in de Botney, met zijne netten, die door bet storm weder niet konden worden ingehaald. In zijne nabijheid lagen ongeveer 30 bommen en 3 Franscbe loggers, die ook allo aan hunne netten lagen. Tot op Vrijdag 17 dezer hadden zij geen lüngelsche sclu'obnetvisschers gezien, doch dien dag des avonds te 7 uur zag schipper Yos eene groote vloot, bestaande uit minstens 100 vaartuigen, naderen. Ilij lag midden tussclien de hommen, en zijne twee witten lichten brandden helder, evenals alle in zijne nabijheid liggende hnringvis- scliers helder brandende lichten ophadden, die duidelijk tot op minstens drie Eng. mijlen zichtbaar waren. Ilct vertrouwen dat zij v.'enden zouden, werd niet bewaar heid. Ongeveer te elf uur kwam de vloot in hunne vleeten, en waren er 7 vaartuigen in de richting van de netten van schipper Vos; diens vaartuig begon te drijven, en al spoedig bleek dat hij van 64 netten met toebehooren was gehakt. Door de duisternis wns het onmogelijk de nommers te onder- sclieiden, vooral daar er zeer veel wind en zee was, doch bij het aanbreken van den dag zag schipper Vos dat liet de Yarmouth vloot geweest was, die zijne netten en ook die van verscheidene bommen moedwillig vernield had. liet zoeken naar zijne netten bleef zonder vrucht en nadat hij tot Zondag avond gezocht baal was hij verplicht naar huis te zeilen. Bij zijne aankomst te Maassluis was ook reeds eene bomschuit, Soh. 92, die ook door dio vloot gehakt was, aangekomen, .met ver lies van de gehcele vleet. Rotterdam. Bij de indiening der ge- meentebegrooting alhier werd door burg. en weth. er op gewezen, dat zij slechts met de uiterste zorg de begrooting sluitende hebben kunnen maken, dat belastingherziening drin gend noodzakelijk wordt, doch vooralsnog een afwachtende houding moest worden aan genomen met het oog op de bij do Staten- Generaal aanhangige vegeeringsvoorstellen tot verruiming van liet belastinggebied dei- gemeente. In het centraal-rapport wordt de juistheid dezer zienswijze erkend, doch men meende, dat, als binnen dit zittingsjaar de regeerings- voorstcllcn niet lot wet verheven worden, waarvoor men vreest, een herziening onzer plaatselijke directe belastingen niet langer zou mogen uitblijven. Ook achtte men noodzakelijk, dat zoo spoedig mogelijk het vraagstuk betreffende den polder Cool (de vereeniging van Rot terdam en Delftshaven) tot een oplossing werd gebracht, ten minste door burg. en weth. voorstellen werden gedaan tot het vaststellen van hoofdlijnen van een plan tot ontwikkeling van dien polder, daar de onzeker heid, die ten deze bestaal, in vele opzichten verlammend werkt. In liun antwoord zeggen burg. en weth. wat het eerste punt betreft, dat zij alle hoop hebben, dat de beslissing van regcerings- wege niet lang meer zal uitblijven. Wat liet vraagstuk van den polder Cool betreft gevoelen burg. en weth. volkomen het gewicht dier zaak, doch kunnen niet aannemendat liet een belemmerenden invloed heeft. In ieder geval achten zij bet op tal van gronden niet raadzaam, liet reeds thans ter liand te nemen. Yoorts werden nog verschillende opmer kingen in liet centraal-rapport gemaakt, in hoofdzaak van geheel plaalselyken aard. O. a. werd de wensch uitgedrukt, de politie agenten, behalve met de sabel, ook met den stok te wapenen. Burg. en weth. betwijfelen echter liet nut hiervan, daar de stok spoe diger wordt gebezigd dan de sabel en liet letsel, dooi- den eersten toegebracht, in vele gevallen van bedenkelijker aard is dan dat, door een sabel veroorzaakt. Bovendien maakt het gebruik van de sabel meer indruk. Voorts werd aangedrongen op versterking van het garnizoen. Burg. en weth. hebben dien reeds vroeger uitgesproken wensch ter kennis van de regeering gebracht, doch deze heeft nog geen aanleiding gevonden daar aan te voldoen. Ook werd gewezen op den minder gun- stigen uitslag der eindexamens aan de II. B. S. met 5-jarigcn cursus. Ter beantwoor ding hebben burg. en weth. twee rapporten van deu directeur der H. B. S. overgelegd, terwijl de vraag: of in de organisatie der school een fout schuilt, nader zal worden onderzocht. Nog werd gewezen op den nadecligen invloed der lange zomer-vacanties (48 a 50 dagen) voor de leerlingen, doch burg. en weth. achtten, zoowel voor de leeraren als voor de leerlingen, een behoorlijken rusttijd wenschelijk, hetgeen ook elders voor het middelbaar onderwijs wordt erkend. De vermaarde geschiedschrijver Bancroft ligt, naar inen uit Washington bericht, zeer gevaarlijk ziek. Zekere Herman Gast te Berlijn, vroeger land bouwer, thans zonder betrekking, heeft Woensdag zich en zijne vijf kinderen (van 2Va tot 13 jaar) vergiltigd. Toen zijne vrouw te huis kwam, vond zij hem en drie kinderen dood. De beide andere kinderen hebben het vergift uitgebraakt en zijn daardoor gered. De man had het vergift gemengd in suikergoed. Dit is aldaar het tweede geval van dien aard binnen eene week. In de pyrotechnische school te Bourges zijn door een geweldige meliniet-ontploffing vier inenscben gedood en veertig gewond. De gebou wen zijn voor een deel vomiold. Volgens bet bulletin van liet Kuis. Gesuiidheitsamt van 22 dezer houdt de pokkenepidemie te Venetië nog voortdurend aan. In bot jaar 1880 zijn daar 306 personen aan pokken overleden. Volgens de Gazzcltn officiate zijn vaal Januari1 September jl., dus in acht maanden, to Venetië 1083 geval len van pokziekte waargenomen en 273 personen daaraan overleden, in de laatste beriebtsmaand zijn er wederom 42 personen aan pokken over leden. Volgens mededeeling nan de Scmainc médicalc van 15 dezer breidt de cholera zich te Aden en omstreken niet uit, dank zij do krachtige maatregelen door de haven-autoriteiten genomen. Sinds 2 October zijn daar geen verdaciite gevallen meer waargenomendaarentegen vermeerdert de ziekte te Aleppo en te Orfa en wordt van uit laatstgenoemde plaats Kiein-Azië bedreigd en door Aleppo vooral Syrië. Inliet geneeskundig rapport over de executie door eletriciteit wordt verklaard, dat do veroordeelde, Kemtniar, niet heeft geleden. De dood volgde binnen 8 minuten, terwijl bij ophangen eerst na 15 tot 30 minuien de dood kan worden gecon stateerd. Verschillende verbeteringen worden nog aangeraden. Waarschijnlijk zal in den staat New- York, naar aanleiding vnn dit rapport, de execu- cutie door electriciteit behouden worden. Men kan binnen zeven uren door zeven staten ■wandelen, en wel als volgt; Van Rudolfstadt (Schwarzburg-Rudolfstadt) in eon half uur naar Amelstadt (Altenburg), van daar in 1 Va uur over Feichrüda naar Remda (Saksen-Weimar), binnen 'tuur van daar naar"Witzlcben (Schwarzburg-Son- dorsliausen), in 1 Va uur naar Osthausen (Saksen- Moiningen), in 5 kwartier naar Kirchheim (Prui sen) en dan binnen 't uur naar Iehtershausen (Gotba). In bet Romeinscbe gedeelte van Athene, de zoogenaamde Hadrianus-stad, is men bezig eer, tamelijk groot, antiek gebouw, eene stoa of een gymnasiumwaarvan vroeger slechts enkele brokken zichtbaar waren, bioot te leggen. Deze opgravingen worden gedaan door hot Grieksche archaeologische genootschap, en wel ten noord oosten vun do Acropolis, bij den bekenden toren der winden (het Horologion van Andronikos), waarvan het nu gevonden gebouw tegenwoordig, evenals waarschijnlijk in den ouder, tijd, slechts gescheiden is door den hooger gelegen rijweg. Men ziet in een ruimen hof neder, mot goed bewaard gebleven marmeren vloerin het rond loopon watergooten en treden. Een dubbele rij zuilen root Jonischo kopiteelen omringt den hof, waarin men kwam ten oosten van de straat door twee nog tamelijk wel bewaard gebleven deurposton. Eene onder,grondsche waterleiding met ronde bronmonding ontbrak er niet. In de breedte stonden minstons twaaf zuilen, ongeveer 2% meter van elkaar; de lengto wordt veel grooter geschat. Men heeft een middel ntdekt om met behulp van de tolephoon de komi t van stormen aan te kondigen. Hiertoe worden twee ijzeren staven op 7 of 8 meter afstand van elkaar geplaatst. Door dezo in gemeenschap te brengen aan den eenen kant door een met caoutchouc geïsoleerde draad, aan den anderen met een telephoon, kan een naderende storm ten minste 12 uren te voren worden aangekondigd. Een dof geluid doet zich dan in den ontvanger vernemen. Naarnmto de storm nadert, gaat het geluid over in dal van hagelkor rels die tegen liet venster slaan. Elke bliksemstraal brengt een schok voort alsof tegen het telephoon- kastjo word geslagen. Vermoedelijk zal dezo ontdekking aan weer kundigen belangrijke diensten bewijzen.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5