uitgeveITT odé. Woensdag 29 October. N°. 7618 Eerste Blad. A". 1890 V i r- n-v© r t iget© Jaargans:. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Biiitenlandsclie Berichten. D |T S C H 1 A S D. De negentigste verjaardag van den veld maarschalk Hellmuth Karl Bernhard graaf von Moltke is Zondag te Berlijn zoo feestelijk en schitterend mogelijk gevierd. Den avond te voren bracht men den jubi laris in diens woning, in liet gebouw van den generalen staf, eene serenade met fakkcll liclit, waaraan 20,000 personen deelnamen on die tevens het karakter van eenen his- torisch-allegorisclien optocht droeg. Deleden der kunstacademie hadden dit gedeelte van het feest georganiseerd. In den stoet prijkten, op vier kolossale praalwagens, Germania, don jubilaris kronende, een engel, met den palmtak des vredes, de kunst, Moltke eerende, en eene symbolische voorstellingder krijgswetenschap. In tamelijk goede orde trok deze stoet, met de noodige muziek enz., langs de door den inist schier onbegaanbare straten van de kunstacademie naar het stafgebouw, waar de voorzitter der rcgelings-cemmissie den jubi laris, die in bet portaal den stoet afwachtte en met eindeloos gejubel door de menigte be groet werd, met eene toespraak hidde bracht. In antwoord op die hulde sprak Moltke een kort woord van dank voor de schitterende eer, hem toegedacht. Maar men moest, zeide hij, ook anderen niet vergeten. De herstelling van het rijk, waardoor Berlijn groot is ge worden, is zeide hij - het werk van den grooten keizer "Wilhelm. Wanneer men hem een aandeel daaraan toeschrijven wil, moet men ook de kloeke makkers en de braven berdenken, die kunne trouw aan het vader land met den dood bezegelden. liet feest nam reeds des morgens vroeg een aanvang met eene uitlade, en heeft verder hestaan uit eene onafgebroken reeks van be zoeken, brieven en telegrammen, welke tot laat in den namiddag heeft aangebonden. De rij der bezoekers was zeer afwisselend. Eerst kwamen de familieleden, later eene reeks van officieren en eindelijk de generale staf, met den keizer aan 't hoofd. Verder verschenen nl do commandeerendc generaals, al de prinsen en prinsessen, de presidenten der Kamers, enz. enz. Van Von Bismarck kwam een bijzonder hartelijk telegram van gelukwenschen. ook van den op reis zijnden rijkskanselier Ynn Caprivi, de keizers van Rusland en Oostenrijk, de koningen van Zweden en Rumenië, den prins van Wales, den sullan van Turkije, die tevens nog eens de diensten herdacht, welke Moltke aan liet Turksehe leger heeft bewezen, en nog een aantal andere binnen- en buitenlandsche vorstelijke personen. Eon aantal steden benoemde den jubila ris op zijnen feestdag tot haren eeroburger een aantal andere hadden deputation of adressen gezonden, terwijl het voorts wemelde van geschenken van allerlei aard, waarvoor de jubilaris telkens en telkens weer zijn hartelijken dank betuigde. Een brug, welke dien dag te Berlijn schoon nog niet over hare geheele breedte voor het verkeer werd geopend, is «Moltke- brug gedoopt en was feestelijk versierd. Overeenkomstig zijrite voren aangekondigd voornemen, ltacl keizer Wilhelm, om zijnen veldmaarschalk eene noch nta dageweseno hulde te bewijzen, al de vaandels en standaar den der regimenten, in de hoofstad in gar nizoen, doen brengen in Moltke's woning. In de toespraak, welke de keizer, aan bet hoofd zijner generaals, tot den jubilaris heeft gehoudenhuldigde en dankte hij hem als «schepper der onoverwinnelijkheid van het leger en als medegrondvester des rijks". Daar 's keizers grootvader aan Von Moltke reeds zoovele eerbewijzen heeft geschonken bleef den keizer, met zijne jonge jaren, niets over dan de eene grooto hulde, en hij was er trotsch op die te kunnen brengen, om al de regiments-vaandols in liet huis van den jubilaris te doen brengen. Ook wenschte hij Von Moltke te verzoeken, den reeds verwor ven maarschalksstaf nogmaals uit zijne han den te willen aannemen. (Hierbij overhandigde Z. M. aan Moltke het reeds door ons be schreven geschenk.) De keizer besloot met de aanwezigen uit te noodigen, een driewerf herhaald hoera voor den veldmaarschalk aan te heffen, wien men niet genoeg dankbaar kon wezen, dat hij er zich niet toe had bepaald, zelf en alleen groot te wezen, maar die ook eene school had gevormd. En terwijl de keizer voorging, klonk liet luideHoera voor veld maat chalk Moltke 1" Moltke was te diep bewogen om veel te kunnen zeggen. Slechts in korte woorden kon hij zijn dank uitspreken voor al datgene, waardoor deze dag en die eerbetooniug hem onvergetelijk zullen blijven. Na afloop der plechtigheid deed bij den keizer uitgeleide tot aan de hoofddeur van liet gebouw. De burgemeester van Berlijn voerde op de receptie het woord namens ongeveer duizend gemeenten, die zich bij liet reeds vroeger ver meld felicitatie-adres hadden aangesloten, en vervolgens sprak bij ook als gelastigde van liet stedelijk bestuur om den jubilaris een bedrag van 50,000 mark aan te bieden, met verzoek te beslissen voor welke personen dit ter ondersleuning bestemd moest worden. Hierop antwoordde Moltke, dat hij die beslissing liever aan eene commissie zal overlaten, daar hij anders stellig er op kon rekenen, te veel brieven te zullen ontvangen. Daarna ver scheen de deputatie der onlangs vermelde commissie voor eene »Moltke-stichting". Ook haar aanbod aanvaardde hij, doch met ver zoek aan de commissie om zelve met hen omtrent de «stichting" nader in overleg te treden. Bekend is, dat in alle scholen zoogenaamde Festacte hebben plaats gehad. In onder scheidene garnizoenen gaven voorts de officiers- casino's ter eere van den dag «liefde-maal tijden", waarbij de regiments-commamlanten feestredenen hielden. Bijzonder vriendelijk en fijngevoeld was de hulde, welke een paar meisjesscholen te Sleeswijk bij gelegenheid van dit feest aan Moltke hebben gebracht. Ze versierden name lijk de laatste rustplaats van Moltke's moeder, die te Sleeswijk overleed en begraven werd, met bloemen en zongen koralen op het kerk hof. Een predikant sprak ten slotte een kort en hartelijk woord over de moederliefde. Deze feestviering is zeker zeer in den geest van den grijzen jubilaris geweest. Aan het gala-diner, dat Zondagavond ten 7. ure in bet nieuwe paleis te Potsdam plaats had, tor eere van Von Moltke's 90r. verjaar- <k"g, was da jubilaris gezeten tusschen de keizerin en den koning van Saksen, terwijl de keizer recht tegenover hem had plaats genomen. Tal van vorsten en prinsen zaten mede aan. De keizer, in de uniform van het regiment gardes du corps, bracht een korten heildronk op graat Von Moltke uit. Ten 9Va ure keerde de maarschalk met een keizer lijken extra trein naar Berlijn terug. 1) n fi I E. Zondag hebben de herstemmingen plaats gehad voor de gemeenteraden. Te Brussel zijn bij de herstemming tus schen drie candidaten der «Association libérale" (radicalen) en drie candidaten der «Ligne libérale (gematigden) éen canrlidaat der «Ligue" en twee candidaten der «Asso ciation" gekozen. Toen de uitslag van de stemming werd bekendgemaakthielden de clericalen een vijandige betooging voor het gebouw der «Ligue libérale" en jouwden den gekozen liberalen candidaatuit. Van weerskanten wer den eenigo rottingslagen gewisseld. nu X li II IJ K. In de Kamer drong Léon Say op onmid dellijke verhooging van de alcohol-belasting aan. In de couloirs der Kamer wordt gezegd dat Méline, op grond dat hij het voorgestelde ulgenieene tarief van inkomende rechten onvoldoende oordeelt voor zooveel den land bouw betreft, eeu verhoogd tarief zal voor stellen voor de lamlbouw-voortbrengselen. De rfireering heeft aan de Knmetledcu eene uitvoerige memorie van toelichting tot liet wetsontwerp betredende de nieuwe han- delstnricven ter hand doen stellen. In deze memorie wordt uiteengezet, dat, aangezien alle staten liunue handelstarieven verhoogd hebben, Frankrijk deze beweging volgen moet in het belang van zijnen handel. Het gedeelte der memorie, dat betrekking heeft op Nederland, behelst, dat de tariefre geling van dit land, welke dagleekont uit het jaar 1877, na die van Engeland de meest gematigde is. De Ieren O'Brien en Dillon, die, door de Engelsche regeering vervolgdvoorloopig tegen borgstelling op vrije voeten waren gesteldmaar middelerwijl de vlucht naar Frankrijk hebben genomen, zijn van Parijs naar Havre vertrokken om aldaar scheep te gaan naar Amerika. E N M E L A N D. De Herald behelst eene mededeeling van Stanley, waarin hij zicli heftig uitlaat legen de door Barttelot in het licht gegeven brieven. Stanley verklaarde, dat bij veel gestrenger de bedoelde gebeurtenissen bad kunnen beoor- deelen, maar hij wilde Barttelot's familie ontzien. Stanley zeide, dat Idj allerlei com- promitteerendc bescheiden bezit nopens het voorgevallene te Yamboeya, welke zelfs aan bet Emin-comité onbekend zijn. De Times nam van Stanley eenen brief op, waarin hij sterk pleit voor invoerrechten in den Congo-staat. ZWITSERLAND. Tot dusver winnen de conservatieven 6 zetels en verliezen zij er éen, winnen de radi calen er twee, en hebben de liberalen eene winst van 2 tegen een verlies van 6. Er moeten eenige herstemmingen plaats hebben. Wan ordelijkheden van weinig beteekenis vielen voor te Freyburg, waarbij eenige personen gewond en eenige gevangengenomen werden. Nadat de liberalen te Lugano kanonschoten gelost hadden ter eere hunner overwinning, werd door de conservatieven hetzelfde gedaan, waarop de luitenant-kolonel Bruldmann last gaf dat dit vuren gestaakt moest worden. Dit bevel werd niet opgevolgd, en de troepen werden uitgejouwd en uitgelloten; verschei dene burgers werden gewond door slagen met de kolven der geweren. Te Bern is uit Londen bericht ontvangen, dat Castioni (beschuldigd te Bcllinzotia staats raad Rossi te hebben doodgeschoten) niet als een staatkundig misdadiger wordt beschouwd en diensvolgens zal worden uitgeleverd. Zondag hebben in geheel Zwitserland de verkiezingen plaats gehad voor den nationa- Ien raad. Veel verandering schijnen ze in den staat van zaken niet gebracht te hebben. Alleen beeft de rechterzijde eenige vorderin gen gemaakt en wonnen de radicalen zetels van de gematigde liberalen, o. a. in Opper- Argovië. In de stad Bern behaalden de conservatieven met groole meerderheid de overwinning. In Tessino, Freiburg en de kleine kantóns in Midden-Zwitserlaiul leed de liberaal-socialis tische coalitie de nederlaag. Iu Neufehatel GOURAIT. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per postdoor het geheele__Rgk Afzonderlijke nominees 1.85. - 2.50. - 0.10. HUK E B f HilKKT, 15 124. Advertentieprijs: va» I10 gewone regels met inbegrip van cene Courant1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10, Oriemaai. geplnatst woi.1t tegen tweemaal tieiSi-iiil.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1