uitgeye^TT odé. Vrijdag 31 October. N°. 7620. (A0. 1890. Eerste Blad. i er-en-veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitemlanflsche Berichten. 1 D I T S C II L A N D. De koning van België bezocht gistervoor middag bet mausoleum te Potsdam en legde op de lijkkist vau keizer Fmlerik een grooten lauwerkrans neder met de Belgische kleuren. Volgens de Hamburger Nachrichten was vorst Bismarclc niet door den keizer uitge- noodigd om de Moltke-feesten by te wonen. Stellig zou de gewezen rijkskanselier uit eigen beweging gegaan zijn, indien niet de staat zijner gezondheid dit ad verhinderd. Ondanks deze verontschuldig jg heeft het te Berlijn een onnangenamen ïdruk gemaakt, dat noch vorst Bismarck, noch graaf Herbert tegen woordig WC'Cll. De particuliere Berlijnsehe correspondent van de iV. R, Ct. schrijft Tegenover de verklaring van Bismarck, dat hij om redenen van gezondheid niet nans Berlijn is gekomen om v. Moltke geluk te wenschen, is het van belang te melden, dat iemand, die Bismarck te Varzin bezocht heeft, thans van tiaar schrijft: Bismarck bevindt zich in een voor troffel ijken toestand. Zijn goede humor en friseh uitzicht zijn een be tvijs, dat het buitenleven hem goeddoet, en dat hij, naar het schijnt, zich geschikt heeft in zijn ambteloos leven, na zooveel jaren van staatkundige werkzaamheid. Sinds langen lijd was er van geen sinter- viewer" bjj hem iets le bespeuren, en voor- loopig is het geheel onzeker of Bismarck de aanstaande zittingen van het Ileerenhuis zal bijwonen. De landbouw boezemt hem bij de gesprek ken thans moer belang in dan de politiek; doch hij arbeidt ijverig met Lothar Biiclier, die thans te Varzin is, en met zijn privaat secretaris Chrysander aan zijne gedenkschrif ten die reeds een grooten omvang moeten hebben gekregen, doch die voor hunne vol tooiing nog een geruim on tijd in beslag zul len nemen. De gemalin van Bismarck is voortdurend lijdende. De Reiclissanzciger bevat een verslag van den Duitsehcn consul te Zanzibar over den moord op Künzel en zijne lotgenooten ge pleegd. Daarin wordt bevestigd, dat in "Witu reeds sinds maanden ccne algemeenegisting heerschte, die losbrak toen door de Engel- ■schen plakkaten tegen den slavenhandel wer den uitgevaardigd. Ook hot onvoorzichtig op treden van Kiinzel was aanleiding voor den opstand. Zijn metgezel Menschel heeft echter verklaard, dat hem niets hekend was van een hevigen twist dien Künzel met den sultan zou hebben gehad. Eerst nadat zij waren aangevallen, luidden di' JhiiUchors van lninno wapenen gebruik gemaakt. F It A X K B IJ K, By de voortzetting der algemeene beraad slaging over de begrooting heeft de minister van financiënde heer Ronvier, gezegd dat het bijzondere kenmerk van dit budget is, dat de buitengewone begrooting van oorlog daarin opgenomen is als gewoon. Het is een naar waarheid opgemaakt en duidelijk budget waarop bezuinigingen, die eene noodzakelijk heid zijnaangebracht zijn. De Kamer zal, door het aan te nemen, het evenwicht ver zekeren tot aan liet einde van liet dienstjaar. De begreoting beantwoordt aan de behoeften van liet oogenb'.ik. In de couloirs der Kamer wordt de rede van den minister als zijn triomf beschouwd, dear zij een grooten indruk heeft gemaakt. De aanneming van de begrooting wordt dan ook zeker geacht. Kardinaal Lavigerie is Zaterdag vanMar- seille naar Algiers vertrokken, na aan een medewerker van de Soleii verklaard -its hebben, dat hij zich te Rome druk had bezig gehouden met den aanstaanden anti-slavernij- veldtocht en dat de paus hem diens voorne men had medegedeeld, om eene jaarlijksche inzameling in al de kerken der katholieke wereld te gelasten, teneinde de verdedigers der Zwarten te steunen. De paus heeft voorts den lieer Keiler, voorzitter van het anti-slavernij-congres, be noemd tot erfelijk graaf. Zeker aantal leden van het parlement hebben een voorloopig comité gevormd voor het oprichten van een standbeeld van Gari baldi te Dijon, en eene oproeping, geteekend door den senator Schoelcher, als voorzitter van het comité, gericht tot alle republi- keinsclie senatoren en afgevaardigden, tot de republikeinsche leden van de gewestelijke, arrondissements- en gemeenteraden, tot de directeuren der republikeinsche dagbladen, en in het algemeen tot alle vaderlanders. In dit stuk wordt gezegd, dat Garibaldi voor twintig jaren aan het overheerde Frank rijk de hulp van zijn roemrijken degen kwam bicden. De legers van Frankrijk en Picmont, zijde aan zijde vechtende, hebben het geluk gelmd op de slagvelden van Lombardije de onafhankelijkheid van Italië te vestigen. De soldaten der nationale verdediging zijn, ondanks hunne heldhaftige pogingen, er niet in geslaagd op de slagvelden der departemen ten van de Seine, van het noorden, van de Loire en van het oosten, de eenheid van 's lands grondgebied te redden. Twintig jaren van het verledene hebben de erkentelijkheid der Fransche natie niet uitge\fj|cht. Zij bewaart de herinnering aan de edelmoedige tusschenkomst van Garibaldi, gelijk ook Italië indachtig blijft aan het gemeenschappelijk vergoten bloed voor zijne bevrijding. liet standbeeld van Garibaldi zal strekken om zijne broederlijke medewerking ten bate der Fransche republiek te vereeuwigen. Op de lijst der personen, wier handtee- kening voor het standbeeld reeds verkregen is, komen o. a. voorJules Simon, Challemel- Lncour, Spuiler, generaal Campenon, gewezen minister van oorlog, do admiraal Peyron, oud-miuister van marine, Cldmenceau, Madier- Montjau, Antonin Proust, de gewezen ministers van justitie en binnenlandsche zaken Théve- net en SarrienCharles FerryIlenry Fouquier, enz. ENGELAND. De lieer Barttelot heeft aan Stanley, naar aanleiding van diens uitingen tegen den ver slaggever van den Rei'aid, een schrijven gericht, waarin hij hem uitdaagt zijne duistere insinuaties tegen "wijlen zijnen broeder toe te lichten. »Zeg wat gij te zeggen hebt, ook het ergste", schrijft de heer Barttelot, »want uwe bedekte bedreigingen jagen ons geen schrik aan en wij verlangen licht over clê zaak." Daar Stanley op het punt slaat van naar Amerika te vertrekken, teneinde daar met lezingen een paar tonnen gouds le gaan binnenhalen, is dit incident hem dubbel onaangenaam. Hij zal nu echter wel genood zaakt zijn tot spreken, en het staat te bezien, of lvij zijne insinuaties tegen wijlen majoor Barttelot beter waar zal kunnen maken dan zijne vroegere hatelijkheden tegen Emin Pacha. Gladstone ontving gisteren het eere-burger- sehap der stad Dundee. In eene door hem aldaar gehoudene rede veroordeelde hij in krachtige bewoordingea de nieuwe Amerikaansche tariefwet, die, naar hij zeide, nadoel zal toebrengen aan de belan gen van Amerika zelf. MacKinley's tarief is ten onrechte een protectionistisch tarief ge noemd; het is een tarief van verdrukking, van smokkelarij en van teleurstelling. Daily Chronicle bevat de volgende depêche uit Cairo: Er is een veldslag geleverd te Sastoga tusschen de Djolhins en de Bogaras; de over winning is aan eerstgenoemden verhieven, maar de verliezen zijn van weerszijden aan zienlijk. De cheik der Sinousis onderdrukte eene madhistische beweging. lieden moeten Egyptische troepen naar Souachim vertrekken, met het oog op een aan val op Osman Digtna. Uit Zanzibar wordt gemeld, dat de admiraal Freemantle zich Dinsdag meester maakte van Witu, welke stad hij ia brand stak. RUSLAND. Het Journal de St.-Pclcrsbourg bespreekt de quaestie aangaande hot geschil vau de Porte met den Griekschen patriarch en merkt op dat de Porte, het gemecne recht toepas sende, vergeet dat zekere bepalingen van het Turksche wetboek op de christelijke maat schappij niet kunnen worden toegepast. Het blad hoopt dat de bedenkelijke toestand door het optreden van den sultan spoedig zal eindigen en de patriarch weder op zich zal neaien de waarneming van de godsdienst plechtigheden die overigens nimmer hadden geschorst moeien worden. Eenige Zuidrussische kapitalisten willen met een kapitaal van 6 millioen roebels eene «Oriëntale Stoomvaart-Compagnie" oprichten, voor het verkeer tusschen China, Japan, Indiê en Europeesch-Russische havens. Het doel is, zich in den handel in koloniale waren los te maken van Londen en Hamburg. Het nieuwe tarief van in- en uitvoerrechten, dat thans in overweging is en den In Januari 1891 in werking treedt, moet, naar men verzekert, veel overeenkomst met het Mac- Kinley-tarief der Vercenigde Staten hebben. ITALIË. De minister-president Crispi is gereed met- de door hem opgemaakte reeks van nieuwe senatoren, gekozen uit de afgevaardigden der thans ontbonden Kamer en zulks ter belooning van hunne steeds betoonde wel willendheid, om de regeering door dik en door dun te steunen. Natuurlijk meent de heer Crispi er op te kunnen rekenen, dat zij hem in dit hoogere staatslichaam niet afvallig zullen worden. De nieuwe senatoren wier namen eerstdaags in het regeeringsblad zullen verschijnen, zijn geen personen van naam of invloed, maar stemmachines. Zoo men zegt, zal na de verkiezingen nog eene nieuwe reeks benoemd worden, gekozen uit de niet herkozen Kamerleden en die, wier medewerking met de regeering bij de ver kiezingen nog eens op de proef moest gesteld worden. Volgens de Italia is te Milaan opgericht eene Italiaansche Oostafrikaansche maat schappij met een kapitaal van 20 millioen live. De regeering blijft borg voor de beta ling der rente. Het doel der maatschappij is de Italiaansche bezetting op Afrika's oost- ku.ii. -v exploiteeren, in denzclfden geest als de Engelsche en de Duitselie Oostafrikaansche maatschappijen hebben gedaan. De Uazione is gemachtigd om te verklaren, dat het bericht, als zou de keizerin van Oostenrijk er aan denken naar Rome te gaan en eene audieutie bij den paus te verzoeken, ten eenemnale onjuist is. SPANJE. 32 bisschoppen, die tegenwoordig waren op het katholiek congres te Samgossa, hebben zich tot da koningin-regentos gewend met een adres, houdende verzoek om tussehenbeiden te komenteneinde een einde te maken aan heigeen zij noemen sde onrechtvaardige be handeling, den paus aangedaan door de vijan den der kerk en der zedelijkheid in Italië". In het adres worden heftige uitdrukkingen gebezigd tegeu het liedendaagsche Italië, en COURANT ABONNEMENTSPRIJS', por kwartaal franco per post, door het golieelo^Rijk Afzonderlijke Hommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BOKGAIii MAUWT, B124. Advertentieprijs: van |110 gewone regels met inbegrip van eens Courant. f 1.10, Iedere gewone regel meer- 0.10. Driehaai. geplaatst wordt tegen tweemaal beiekend.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1