Biniieiilandsche Bericliten. 6 liet Herstel der godsdienstige eenheid en het gezng der kerk in zake het onderwijs in Spanje gevraagd. In het antwoord, dat de koningin-regentes op het adres gegeven beeft en dat in de offi- cieele Oaceta openbaar wordt gemaakt, ver klaart zij liet volgende»Ter vervulling der op mij rustende constitutioneele plichten, heb ik uw adres in handen gesteld van mijne verantwoordelijke ministers, met uitnoodiging daaraan hunne aanlacht te schenken". Dat de Spaansche regeering, zegt deMadrid- sche correspondent van de Daily News, niet voornemens is aan te binden met Italië door nieuwe concession aan de bisschoppen, of de oppositie der liberale en republikeir.sche par tijen aan te wakkeren, kan ik op goed gezag verzekeren. PORTUGAL! Lord Salisbury is geneigd om de onder handelingen over een nieuw verdrag te her openen. In afwachting daarvan zal eenvoor- ioopig «modus vivendi" worden ingevoerd. GRIEKENLAND; Het nii ;\vo ministerie zal niet voor Zon dag gevormd zijn. De juiste uitslag der ver kiezingen is, dat er 106 afgevaardigden zijn gekozen, die aanhangers zijn van Delyannis, en 44 volgelingen van Tricoupis. Van alle kanten komen er ontslag-aanvra gen. Door de verandering van het kabinet zullen tal van ambtenaren en de vertegen woordigers der regeering te Berlijn, Rome, Konstantinopel en 'Weerien voor anderen plaats maken. SCHIEDAM, !?0 October 1890. liet Staatsblad no. 155 bevat het besluit van de Staten-Generaal in vereenigde ver gadering van 29 October '1890, krachtens art. 40 der grondwet. De voorzitter van de Eerste Kantor der Staten-Generaal, Overwegende, dat de Staten-Generaal heden in vereenigde vergadering hebben genomen bet volgende besluit: «De Staten-Generaai in vereenigde vcr- «gndering verklaren, dat het in art. 38, siste lid, der grondwet omschreven geval «aanwezig is". Gezien art. 40 der grondwet; Gelast, dat dit besluit, doorplaatsing dezes in het Staatsbladwordt afgekondigd. 's-Gravenltage, 29 October 1890. De voorzitter van de JEerste Kamer der Staten-Generaal, Vak Naamek. Uitgegeven den negenentwintigstcn Octo ber 1890. De minister van justitie, Be gewone audiëntie van den minister van waterstaat, handel en nijverheid zal a.s. Zaterdag niet piaats hebben. De aangekondigde opvoering van liet- be kende tooneelspel «Dokter Klaus" door de vereenigde Rottenlamsche tooneelisten had gisteravond plaats iu het gebouw der Offi cieren-Vereeniging". Deze voorstelling, waarbij van geheel nieuwe decoration gebruik ge maakt werd, was hoogst bevredigend. De heer Haspels gaf een uitstekenden dokter Klaus. Vooral de roerende geschiedenis van Roza, gestorven misschien door gebrek aan tijdige geneeskundige hulp, werd door hem meesterlijk weergegeven, en een luid applaus gaf rlan ook hiervan blijk. Doch waartoe eene enkele scène er uitgegrepen, de geheele rol werd meesterlijk gespeeld. Ook de rijke goudsmid Griesingerzoo trotsch op zijn schoonzoon den baronwas voortreffelijk zooals van den heet' Rosier Foassen kon ver wacht worden, Lubowski (de heer De Vries), de laconieke koetsier van den dokter, bracht door zf n Latijn-bargoensch en zyn koddigen eigendunk, gedurig de lachspieren in bewe ging. De baron Van Gronden (de heer Tar- taud) voldeed ons het best in de laatste bedrijven. Van de dames moet het spel ge roemd worden van Marianne, de huishoudster van den ouden stempel (mevr. Faassen-Vnn Velzen), van Julie (mej. Vink), van Marie, de vrouw en Er. ma, de dochter van den dokter (mevr. Burlage-Verwoert en mej. Faassen). Het geheel gaf een voorstelling, waarover ieder zeer tevreden kan zijn. De opkomst van het publiek was vrij goedde eerste rang was wèl bezet, mint. de tweede. Wij drukken denwensch uil. dat de volgende voorstellingen zullen gegeven worden voor eene geheel gevulde zaal, want de ijverige directie der rOflicieren-Vereeniging" verdient in dezen den steun van iederen stadgenoot, die een goed tooneel naar waarde weet te schatten. Op ^ïet eiland Texel is iemand in de weer om do erfenis van Neeltje Pater »los te maken". Deze vrouw moet in 1789 te Broek in Waterland gestorven zijn en wel zes millioen hebben nagelaten. De Held. Ct. brengt in herinnering, dat een praktizijn en zaakwaarnemer te Haar lem, reeds lang overleden, wel 25 jaren heeft, geteerd van de lichtgcloovigheid van perso nen die vermeenden te behooren tot de familie van bovengenoemde erflaatster. Tot opheldering het volgende: Een snot gekleed lieer" vervoegde zich, jaren geledenbij een bewoner van Helder, voorzien van een «stamboom", met zorg geteekeml. Uit dien stamboom kon men nagaan, dat verscheidene menschen in die gemeente «erven" kenden van een schatrijk familielid, in Oost-Indië gestorven. De erfenis beliep millioenen, dus verzekerde de »net gekleede heer" en zou binnen een halfjaar «loskomen", daar was hij zeker van. Na die verzekering gaf de burger, tot wien hij zich vervoegd had, in tegenwoor digheid van andere familieleden, het volgende antwoord: «Mijnheer! dan willen wij u een vierde gedeelte van de te wachten erfenis afstaan en van onze belofte een «bewijs" geven, op zegel geschreven en geregisteerd". De «heer" verlangde echter f500 om te «beginnen", zonder geld kon hij niet werken". «Welnu!" was het antwoord, «indien u zeker zijt van de zaak, kunt u op ons bewijs geld genoeg ter leen krijgen." De heer vertrok, van de erfenis is nooit iets terechtgekomen, en de personen in Helder, op den stamboom vermeld, behielden hun geld. Naar aanleiding van bovenstaand bericht uit de Held. Ct. herinneren wij ons, dat hier ter stede ongeveer een halve eeuw geleden toen miliionnairs nog tot de zeldzaamheden behoorden druk gesproken werd over eene millioenen-erfenis van zekere Neeltje Pater te Broek-in-Waterland, waarvan het gerucht meldde, dat het successierecht een fabelachtige som beliep, zooveel zelfs, dat zij in klinkende munt, in zakken, per schuitje ver voerd werd. Onder do vele zonderlinge verha len, welke dienaangaande toen de ronde deden, behoorde ook deze: dat eeu gouden haardstel en gouden en zilveren koffie- en theeserviezen tot de nalatenschap van Keeltje Pater behoorden. Bij haar overlijden werden de rechtheb benden op hare nalatenschap opgeroepen, waarvoor zich twee fomiliën aanmeldden, nl. de familie Pater en de familie De Pater. Wie van deze beide rechtmatige aanspraken kon doen gelden is bij gebrek aan het ver- eischtc bewijsstuk tot nog tot onbeslist ge bleven, al heeft zich een stadgenoot, vermoe delijk de net gekleede lieer waarvan in boven staand bericht sprake is, zich daarvoor bijzonder veel .oeite getroost. Zekere notaris P. v, L. te Schoonhoven moet zich voor een dezer familiën ont zaglijk veel moeite gegeven hebben, waarvoor hij zeer mild moet zijn beloond, zoo zelfs, dat hij, naar men wil, er zeer gefortuneerd door geworden is. Wie van beide familiën er tot nog toe het best by gevaren is, was een behoeftige vrouw, die ook beweerde tot de rechtheb benden op de nalatenschap van Neeltje Pater te behooren, en die van het aanbod gebruik maaktehaar door iemand gedaan, nl. om haar gedurende haar leven eene wekelijksche toelage te verstrekken, waardoor zij in haar onderhoud zou kunnen voorzien, tegen afstand van haar vermoedelijk aandeel iu de nala tenschap. Onder het opschrift: «De Katholieken onder 't Juk", schrijft de Maasbode onder meer: Hoe lang nog zal de vernederende toestand voortduren, waarin de katholieke partij zich thans bevindt? Terwijl de katholieken milde giften in geld en zeer kostelijke giften in de personen hunner kinderen ten offer brengen om den grooten kardinaal Lavigeiie bij te staan indeoutsla- ving van Afrika, krommen zij zeiven zich onder een juk, dat 1, In den vorm van een bondgenootschap niet de anti-revolutionnaire partij, aangevoerd door den heer Kuyper (redacteur van den Standaard, zetelend te Amsterdam), is opgelegd. Vraagt men naar do vruchten van het zoogenaamde bondgenootschap, dan wordt behalve op eenige benoemingen, vooral go- wezen op de nooit volprezen schoolwet. Daar zijn subsidiën verkregen ten bate van het bijzonder onderwijs. Zou men eimleljju niet tot het besef komen, dat de kalholkKen hun eerstgeboorterecht voor een schot 1 linzen hebben verkocht? «Zullen de katholieken zich nog langer ver ingen tot vazallen, tot sleepdragers deranti- revolutionuairen Zullen zij den Standaard van den heer Kuyper blijven volgen, gehoorzaam, zwijgend, gedwee als de gevangenen achter de zegekar van den Romeinschen imperator? Of zullen zij zich te goeder ure herinneren, dat zij nazaten zijn. der drie eeuwen lang vervolgde mannen, op wier grafzerken liet «Tout est perdu fors l'honneur" iu gulden letteren moest gebeiteld zijn? Maar wat wilt gij dan? hoeren wij vragen; verlangt gij een einde te maken aan alle samenwerking met de anti-revolutionnaire partij Neen, is ons antwoord, maar wij verlangen samenwerking op den voet van gelijkheid, samenwerking met behoud van onze waar digheid, van onze zelfstandigheid. Wil de anti-revolutionnaire partij dit niet, dan zouden wij de katholieke partij in het veld willen zien onder het eigen vaandel, zij het ook met gedunde gelederen. Geen samenwerking tot eiken prijs is onze leuze. Onze eer moet ongerept, ons vaandel onbesmeurd gehouden worden. Eu zou, zoo wenschen wij ten slotte te vragen, zou het niet mogelijk zijn een staats partij te vormen, uit gematigde elementen van verschillende richtingen samengesteld, die zich redelijker jegens ons zou betoonen dan de intransigenten der anti-revolutionnaire fractie, eene staatspartij, die, onze zelfstan digheid eerbiedigend, onze grieven waar- deerend, met ons op waardige en eervolle wijze, zou willen medewerken tot waarachtig heil van land en volk? Wij gelooven: ja. De eerstvolgende oproeping van jongelin gen tot dienstneming bij het instructie- bataljon te Kampen is bepaald legen 12 November a.s. Door de aldeeüng St.-Anna-Parochie (Het Bilt) van den bond voor algemeen stemrecht zyn als voorloopige candldaten voor liet lid maatschap der Tweede Kamer (district Fra- neker) gesteldde hceren F. Domela Nieuwen- huis, te 's-Gravenhage, dr. "Vitus Bruinsma, te Leeuwarden, D. R, Mansholt, te "Westpol- der (prov. Groningen), en R. van Zinderen Bakker, te Kortezwoag. Alle afdeelingen en democratische vereeni- gingen in dat district zullen gros-tallen van 4 personen opmaken, om daaruit later een definitieve keuze te doen. Do schilder II. W. Mesdag, te 's-IIage, is door do «Cercle Artistique et Littéraire" te Brusselals hulde aan zijne rmarguablcé oeuvres, tot eerelid benoemd. Ten behoeve van de ontworpen stoomtram DelftDe LierNaaldwijkMaassluis heb ben de ingenieurs Ilalbertsma en Cramer, te 's-Gravenhage, aan de Provinciale Staten van Zuid-Holland f 100,000 subsidie aangevraagd. De heeren W. van der 2wan, M. de Niet) D. Verbaan, D. Koek, R. de Niet, allen ree- ders te ScheveniugenH. Dirkzwager, van Maassluis, en J.Yarkevi.ser, te Kat wijk, heb ben te Scheveniugen een vergadering gehou den om te beraadslagen ever het feit dat verreweg do mecsten hunner netten hadden verloren ten gevolge van den moedwil van Engelsehe visschers, die door de vleten hun ner schepen waren lieengozeild. Na breed voerige bespreking werd beslotendat men de waterschouten, wie het aangaat, zal ver zoeken proces-verbaal op te makeu en afschrift daarvan te zenden aan de ministers van bui- tenlandsche zaken en van marine, teneinde door tussclienkomst van die regecringsperso- nen de herhaling van dergelijke feiten te voorkomen. Te Broek-op-Langendijk (N.-FI.) is eeu departement der «Maatschappij tot Nut van't Algemeen" opgericht, waartoe reeds IS leden zijn toegetreden. liet bestuur van het aldaar bestaande gezelschap «Eensgezindheid" treedt op als voorloopig bestuur van liet nieuwe departement. De gemeenteraad van Middelburg heeft f250 subsidie voor 1891 toegekend aan 'de «Maatschappij tot Nut van. 't Algemeen", afd. Middelburg, tot instandhouding harer beide bewaarscholen. Do Hamburger Bürsen-Ilalh deelt het volgende mede Op de thans afgeloopen algemeene ten toonstelling te Keulen werden de door de «Singer-Maatschappij"geëxposeerdeoi'igineele Singer naaimachines wederom met den hoog- sten prijs, het eere-diploma, bekroond, en deze onderscheiding werd nog daardoor ver hoogd, dat genoemde firma buitendien ook nog de door de stad Keulen uitgeloofde eere- prijs, bestaande in eene zilveren medaille, ontving. Deze dubbele onderscheiding moet als welverdiend beschouwd worden, aange zien de ten toon gestelde Siugcr-machines door menigvuldigheid en doelmatigheid ten op zichte van de verschillende doeleinden, zoowel voor legerbehoeftc als voor iodustrieele be drijven en huishoudelijk gebruik, moeilijk zullen kunnen worden overtroffen. De machi nes werden «merendeels door stoomkracht gedreven en hun doarstellings-vermogen door onafgebroken vervaardiging van practisclie goederen aan het publiek getoond. De expo sitie der «Singer-Maatschappij" was dan ook een der grootste aantrekkingspunten der ge heele tentoonstelling. Onlangs werd gemeld dat de rechtbank te Utrecht termen had gevonden om den notaris S. Brouwer te Maarsen voor den tijd van zes maanden te schorsen in de uitoefening zijner betrekking. Thans is zij er, op grond van nader aan het licht gekomen feiten, toe moeten overgaan hem in verzekerde bewaring te doen Do b marken onder c van de Duitsch geschiei Maria t tan eer kleed, r en de weordei Te E dezer d gelegd, een da een dm en de wacht De k RCYS VAK BEEREKtmOEK. Bril kiezin< tussch Zuidla (heidei Loeft' i

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2