Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. Land- en Tuinbouw. Stedelijk Nieuws. Marktberichten. stellen, waartoe hg in den avond van Woens dag jt van zijne woonplaats naar de gevange nis te Utrecht is overgebracht. Speculatiezucht met ongelukkige gevolgen moet den man, die in zijn omtrek de alge- meene achting genoot, tot zulk een treurigen toestand gebracht hebben. Naar de F. F. Ct. verneemt, is in het lijk van het meisje uit Roden eene hoeveelheid arsenicum gevonden, voldoende om iemands dood te veroorzaken. Een arbeider te Sandpoort, met de zijnen aan tafel zittende, had het ongeluk, dat een stukje vleesch hem in de keel bleef vast zitten, waardoor eerst eene vrecselijke be nauwdheid ontstond, en weinige oogenblikken daarna de man stikte. Ilij was een zeer oppassend werkman en laat eene weduwe na met vier onverzorgde kinderen. Een geneesheer van den ouden stempel schrijft aan liet II. i).»Wij kunnen niet genoeg waarschuwen tegen hot gebruik, dat algemeen in ons land heerscht, om zich bij koude te verwarmendoor roet de armen kruiselings over elkander hard op borst en schouders te slaan. Dat is voor iedereen on gezond, voor bo.st- en hartlijders zelfs een zeer gevaarlijk middel. «Wie zich bet lichaam verwarmen wil in koude vertrekken of in de open lucht, doe dit door: 4. de heenen beurtelings heen en weer, van voren naar achter en van achter naai' voren te zwaaien2. de beide armen recht langs het lijf, insgelijks heen en weer, van voren naar achter en van achter naar voren te zwaaien. Men zal den weldadigen invloed van deze bewegingen onmiddellijk ondervinden." Krallngen. De gemeenteraad zal in zijne hedenavond te houdeu zitting oen zonderling voorstel behandelen. liet betreft nl. een retributie op liet tonnenstelsel en de beerput ten, nl. van f2 per ton en f 6.50 per beerput 'sjaars. Daar de belasting er reeds zoo hoog is opgedreven, zelfs veel hooger dan van het nabvrig Rotterdamheeft liet gemeente bestuur dit redmiddel verzonnen om de ge meentekas te stijven. Dat is dus wel een belasting waaraan een luchtje is. Brielle. Bij de horstemming ter ver kiezing van een lid der Provinciale Staten tusschen de heeren C. M. Loeff, notaris te Zuidland en A. Herman?, notaris te Brielle (beiden liberaal), is gekozen de lieer C. M. Loeff met 752 stemmen. Utrecht Tot lid der Provinciale Staten van Utrecht is bij herstemming gekozen de heer mr. G. II. van Bolhuis (liberaal), met 1523 van de 2406 stemmen. De heer H. F. A. Kaag (ultramontaan) verkreeg 817 stemmen. Do arbeiders in de tulefabrieken te Calais heb ben het weik hervat. De bewoners van het dorp Luttenberg (Stier marken) en omstreken zijn tegenwoordig sterk onder den indruk van soortgelijke verschijningen van de Ileü'ge Maagd, als al eens vroeger in Duitsehland, o. a. te Morpingon, boeten te zijn geschied. Naar zij vast gelooven, vertoont zich Maria tweemaal per dag, in een boom gezeten, san een twaalfjarig meisjo, dat, in liet wit ge kleed, nis bemiddelaarster tusschen de geloovigen en de Hemelkoningin dient en vragen en ant woorden overbrengt. Te Douglas, op het Engelsche eiland Man, is dezer dagen de eerste steen voor een EilTeltoren gelegd. De toren zal bestaan uit tien verdiepingen een daarvan zal een schouwburg-, een tweede een dans-, een derde een concertzaal bevatten, en de bovenste wordt ingericht voor sterren wacht een vuurvoren. Da kosten worden geraamd op f4,000,000. Van Generaal Booth's boekzin Darkest Eng land", is naar men bericht, de eerste oplaag geheel uitverkocht op den dag der uitgaaf en bleven toen nog vele bestellingen onuitgevoerd. Een nieuwe druk waarvoor ook alweer vele bestellingen zijn za! in de volgende week verschijnen. Hot stoffelijk overschot van den beroemden schilder Makart is nu ook naar liet Centraal- kerkhof te Weenen overgebracht en daar begra ven. De hoogbejaarde moeder van den kunstenaar, zijne beide kinderen Hans en Grete, een aantal kunstenaars en andere belangstellenden woonden de plechtigheid bij. Makart's weduwe, zijn tweede vrouw, de gewezen danseros Berta Linda, die indertijd met hem begraven of als een Indische weduwe verbrand wilde worden, maar die nu hertrouwd is met een graaf, was or niet bij tegenwoordig. De president van het kunstenaarsganootschap hield een toespraak en de mannen-zangvereeniging zong het treffende lied Es isl bestimml in Golles Rath. Daarna werd liet grafmonument onthuld, dat niet bijzonder voldoet. Hoc beeft de aandacht getrokken dat, terwijl de bestbekende wijndistricten van Hongarije zeer veel van de druiiluis geleden hebben, dit insect in Transsylvanië nauwelijks waargenomen is. De Transsylvanische wijnen die, met uitzondering van den Celna-wijn, welke altijd hoog aange schreven staat, tot dusverre slechts weinig verkocht worden, zijn thans zeer gezocht en maken goede prijzen. De wijnkoopers hebben zoovele orders van dn Wcener champagne fabrikanten ontvangen, dat hun voorraad ge heel uitverkocht is. In het gouvernement Tver heeft zich eene kolonie volgelingen van don beroemden Russischen schrijver Léon 'i'olstoï gevestigd. Zij bestaat voor het grootste deel uit personen, welke tot de gegoede klasse behooren en het landbouw bedrijf uitoefenen. Hun hoofd is een rijk grond bezitter, die een zeker gebied ter beschikking van de kolonie heeft gesteld. De Tolstowji dus heeten de discipelen van den schrijver leve", als landbouwers en verrichten zelfs liet walge lijkste woik. De dames onder hen gaan bloots voets en 'zijn als boerinnen gekleed. De politie gaat de gangen dezer nieuwe secte zorgvuldig na, doch is er tot nog toe niet in geslaagd bet bewijs te leveren, dat zij een politiek doel nastreeft. De openbare gezondheid in Spanje was volgens genoeskundig bericht in de afgeloopen week nog niet verbeterd. De gevallen van pokken zijn tal rijker en bedragen gemiddeld 60 tot 90 per dag. Do sterfte is echter iets verminderdin de laatste 8 dogen kwamen slechts 140 sterfgevallen voor. Sedert inenting van overheidswege kosteloos ge schiedt, worden dagelijks een paar bondrd kin deren zoowel als volwassenen gevaccineerd. Te Mobile (in Alabama) beeft Zondagavond een hevige brand gewoed, waarbij een katoenmagazijn on eenigehuizen, een aantal oliefabriekon en eenige op de rivier voor anker liggende schepen ver- Woest zijn. Een belangrijke wetenschappelijke en com- mercieele expeditie, onder aanvoering van den chef der firma Bennett en van den bekenden- Afrika-reizigor Cameron, vertrekt eerstdaags uit Londen naar West-Afrika. Ook uit Zuid-Amerika wordt van groote over stroomingen bericht, Door de Orinoco en ha>-e bijrivieren, die ver buiten hare oevers tradon, zijn groote verwoestingen aangericht en vele menschen zijn daarbij omgekomen. In de pro vincie Apure staan 20 vievkanto mijten land onder water. Daar zijn 50 menschen en 45,000 stuks vee verdronken en 200 huizen vernield. Ta Ciudad Bolivar zijn 2000 menschen van alles beroofd. Onlangs worden to Amoy elf zeeroovers ont hoofd. Ongeveer 100 hunner makkers waren op gekomen om hen te redden, Intusschen had de regeering hare maatrogelor. genomen en t .e menigte troepen bijeengebracht, die deze mannen in bedwang hield. Zij gingen daarop weg, maar uit wraak maakten zij zich van een jonk meester en vermoordden in boelen bloede de goheelo bemanning en alle passagiers, in het goheel 30 personen. Volgens het tijdschrift Nature is bij de manoeu vres der Zweedsche vloot dit jaar veelvuldig gebruik gemaakt van do telephoon. Aan boord van ieder schip was een tel «phoonpost, zoodat de schepen, als ze voor anker lagen, met elkaar konden telep..oneeren. De geïsoleerde leidingen waren onder water verbondon aan do ankerket tingen. Behandeling van Bloembollen. Toon ik dezer dagen van mijn bloemist een partijtje bloembollen ontving, kreeg ik tegelijk van een bloemenliefhebber eenige aanwijzingen, hoe de bollen te beha'-Jelen, daar bij vernomen had, dat ik met de hyacinten den laatste» winter niet gelukkig geweest was. Die aan wijzigingen vond ik wel waard, in ruimer kring bekend te wor den reden, waarom ik ze hier laat volgen. Misschien zullen enkele beminnaars van Flora's wintorkindoron or eenig voordeel mede kunnen doen. Tweo gebiedende voorschriften zijn 4». Tracht nooit de bloemen door warmte te dwingen, zich vroeg te ontsvikkelen, en 2». Geef ze nooit water uit do waterleiding. Hyacinten op glazen. De hyacinten blno'en huiten zonder ernstigen tegenspoed bij gunstig weer in het laatst van Februari of liet begin van Maart, Strenge koudo of te weinig zonneschijn in de lente kunnen don bloei tot zelfs half April of begin van Mei belemmeren. In huis nu bloeit de hyacint minstens even vroeg, nis op het veld mogelijk is, wanneer men er slechts voor zorgt, dat 20 geen gebrek nan -•-.lit en licht heeft, en niet bevriezen kun. Het vo.ht, dat de plant krijgt, moot öf in stut,-. zijn, om haai de ophannng van voedsel mogelijk te maken, of haar in do gelegenheid stollen, de reeds opgeno men, maar in drogen toestand verkoel ende voe dingsstoffen op te lossen, waardoor zij in de gelegenheid komt, hare noodzakelijkste deden (blad, stengel, bloem) te voeden on op te bouwen. Hel is eene uitgemaakte zaak, dat duin- en lei- dingwuter in het algemeen voor dat doel onge schikt is. Grachtwater, mits niet te vuil, is vol- doendo- goed regenwater beter. Door slecht water worden do wortels aangestoken ze votten en'met de bloemen is het gedaan. Zet uwe hyacinten niet vóór November op ds gla zen, maar bewaar ze tot dien tijd op eene lichte, luch tige plaats, met de wortelvlakte naar boven. Doe zooveel water in het glas, datdewortdvlakteen de wortelrand van den bol er juist in staan niet. meer en niet minder. Zet daarna de glazen op eene droge, donkore, niet te koude plaats. Eene plant maakt liet liefst hare wortels in hot don'.er, en die donkere plaats is een surrogaat voorden grond waarin ze anders wortels maakt. Tegelijker tijd nu loopt de neus uit, d. w. z: de bladeren beginnen zich te ontwikkelen. Breng, zcodrn deze iets langer zijn dan een r'rgerlid het glas met den bol in het licht. Do neus, die eerst witgeel was, wordt nu groen, en langzamerhand ontplooien zich de bladeren. Nog is er geen kunstmatige warmte noodig, wel helder dag of, als het kan, zonlicht. In deze periode begint de bloem zich ols als groene knop op te werken. Giet nooit water op dien knop, anders rollen de kelkjes. Eerst omstreeks Kerstmis komt de tijd aan, om de planten eene gematigde warmte altijd bij veel licht te ver schatten, Matigheid en overleg verzekeren hierbij een goeden uitslag. Ongeveer holeindo van Januari kan de plant bloeien, en zoodra de kelken open gaan, zet ge haar op oen koel, maar licht piaatEje, vooral niet in de zon of in eene kamer, wuar ge stookt wordt. Op die wijze houdt go minstens eene maand het genot van de bloemen. Hyacinten in potten. De potten worden gevuld me' c-ro weinig tuinaard», gemengd met wit zand, voor ongeveer en goed dooreengeweikt. Neem daarvoo- nooit 11 ieu-.ee potten. Men plant den bol zoo diep, dat do ongeveer 41/3 centimeter onder de aardoppervlakte komt. Nu begraaft men den pot, mot den bol er in, in den tuin en zorgt, dat er ongeveer een voet dik aarde op komt. Half December worden de potten opgegrav,-n,4op eene matig warme, helder verlichte plaats gezet en driemaal 's weeks gedrenkt. Na Kerstmis goeft men ze dagelijks watoren vermeerdert met beleid de warmte. Komen de bloemen open, dan handelt men er mede, alsof ze op glazen stonden. Uyacinlen in den vollen grond. Bij een wemigje voorzorg heeft men van hyacinten (ook van tulpen, crocusson, narcissen, leliën enz.) die zoo geplant zijn, altijd de schoonste resultaten. Zij mislukken bijna nooit. De grond moet los on minstens 2 a 3 voet diep goed omgewerkt zijn. Meststoffen verlangen de bloembollen voor dut jaar niet. Men plant zo zoo diep, dat zich boven den lcus van den bol ongeveer een handbreedte anrdo bevindt. Voordat de eigenlijke winter begint, d. w. z. voor er vrees bestaat voor hevige vorst of voor sneeuw buien, bedekt men liet perk, waarin ze geplaatst zijn, met bladeren, riet oF stroo. Zoo brengen ze den winter door. Wonnea: zich de gele neuzen beginnen te vertoonen, neemt men er het dikste dek af. Begint het opnieuw lievig to vriezen, dan werpt men het er gedeeltelijk weer luchtig over heen. In Maart, op liet laatst in April, kan men sclioone, krachtige bloemen bezitten. Crocussen, Deze worden geheel als hyacinten behandeldze mogen, als ze wortels hebben, eiken dag water, maar nooit kachelwarmte heb ben. Men kan ze in eiken pot schouder aan schouder zetten, d. w. z. zoo veel, als er in kunnen. Zoo men ze op water zetten wil, moet men zorgen, dat de wortels nooit drong worden en het loof nooit aan droge warmte blootgesteld wordt Daar ik geen tulpon, narcissen of lelies bosteld liad, heb ik daaromtrent geen aanwijzingen ont vangen. Mocht iemand aangaande de behandeling dier bollen eenige inlichting verlangen, de firma wed. D. Rijnsbuigon fc Zoon te Sassenbeim is, bij bestelling van een en ander, altijd bereid, die er hij te geven. Die firma mag in allen deele ar. ibevolen worden en zendt prijscouranten op aanvrage. J. W, 0EIÏ IIAAG, 30 October. Eerste Kamer. De heer Hengst heeft als Kamerlid ontslag genomen. Aangenomen werd de overeenkomst van don hoer Dnvid Croll be tredende een dok te Batavia en de suppletoire begrootingen (uitgaven spoorwegovereenkom sten). De heer Fransen van de Putte criti- seerde dat de minister niet in Augustus eene leening heeft gesloten. De minister verklaarde dat de stand der kas in den eersten tij i zulks niet noodig maakte. Bij de interpellaiie- Wertheim over de slechte verhoudingen tusschen den gouverueur, de Staten en de bevolking van Suriname ontkende de minister van koloniën, dat onder dezen gouverneur de toestand erger was dan onder den vorige of dat hij door antisemitisme werd bezield. De lieer Wertheim, ofschoon niet bevredigd, onthield zicli van een motie, maar drong sterk aau te zorgen dat in Suriname niets gebeurde in strijd met de gewetensvrijheid en het Nederlandsch gezag. De Kamer is hierop gescheiden, "Van een Malta-aardappel van dit jaar, den I9n Mei te Hoogvliet gelegd, zijn thans gedolven 28 groote en kleine aardappelen, alzoo twee oogstoo van éene vrucht in hetzelfde jaar. BURGERLIJKE STAND. Overleden 27 October. Theodorus Ge- rardus Johannes Maria, zoon van T. J.P.M. Bruincman en 51, M, Mendel, Tuindngcl. 28. Adrianus, zoon van "VV. van der Schalie en 3. E. van der klostDirkje-Meestersstraat, Som Eli am, 30 October. Rogge en gerst zonder handel. Bloutn'Un: noleering der makelaars f 42. Jenever: Amsterd. proef f 10 per heet Ct. zonder fust en zonder belasting, üpoclf.agbeursf 4.40 per ketel. Bjj de Schiedamsche Spoeling-Vereeniging f 1.40 per ketel. Amsterdam, 30 October. Rogge op levering iets vaster; Octoberf152, 453, Maart f!4G, 147, 146. Londen, 30 October. Veemarkt. Aangevoeld 300 runderen,, 110 kalveren, 4000 schapen en 20 varkens. Men noteert: runderen 2/ 4 a 4,0, kalveren 3/4a 5/6, schapen 4/8 a 5/9 en varkens 2/4 a 4/- per steen. Antwerpen, 30 October, Petroleum kalm; in loco fr. 16Oct. fr.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3