Gemengde Berichten. Koloniën. Post en Telegraphic. Jtt echtzaken. VIsscherij. K er knie 11 w s. Evniig.-Lutli. Kerk. Cargalijsten. Beursbericht van Amsterdam. ~<r% Koster te Amsterdam te hebben voorgedaan, en bij eenige ingezetenen daar ter stede poging tot oplichting te hebben gepleegd, terwijl hij ook verdacht is, dezeirde persoon te zijn, die zicli onder dezelfde omstandig heden te Dordrecht aan oplichting en te 's-Gravenhage en Kralingen aan poging tot oplichting heeft schuldig gemaakt, waarom trent in ons vorig nummer is melding ge maakt. liet is gebleken, clat bet jonge menseh, dat door middel van een valschen wissel de Rotlerdamsche bank voor f4200 oplichtte, een medeplichtige had in een bediende dier bank. In hun bezit werd bij de arrestatie nog f 3100 gevonden, zoor® zij in een paai dagen filOü luidden verleerd. Tiet niet meer zeldzame geval doet zich te Rotterdam andermaal voor van een bruidspaar van 132 jaar. De bruigom is 7S jaar oud. Gedurende de najaarskermis hebben te Ber- gen-op-Zoom onderscheidene ernstige vecht partijen en verwondingen plaats gehad. Herhaaldelijk moest de politie met de blanke wapenen de orde herstellen of' zich zelf of andere personen beschermen. Zaterdagavond is een veld-artillerist zeer ernstig aan den hals verwond door een messteek. Hij is des nachts nog opgenomen in liet garnizoenshos pitaal. Bij deze gelegenheid trad de politie en marechaussee in vereeniging op tegen een bende van '10 of 12 personen, die, met messen gewapend, op de politie aandrong om een arrestant (den dader van deze verwonding) te ontzetten. De marechaussees te Enschede hebben van het postkantoor aldaar al de gewichten in beslag genomen, daar deze niet van het laatste ijkingsmerk waren voorzien. Te Helder hebben zich Vrijdag jl. steppen- hoenders vertoond. Hot is zeer waarschijnlijk, dat de vrouwemoord in llampstead (Londen) niet aan Jack the Ripper te wijten is. De vermoorde was een fatsoenlijke getrouwde vrouwe Miss Hogg, die op dan dag voor den moord mat haar kindje in den kinderwagen een bezoek was gaan brengen aan een vriendin. Het lijkje van haar kind is ook gevonden. De vriendin. Mr y Eleanor Pearcey genaamd, op wie verscheidene verdachte omstandigheden (bloedvlekken, sporen vnn een heftige worsteling aan hare handen, enz.) verdenking doen vallen, is in hechtenis genomen. Men vermoedt dat zij, als zij schuldig is, medeplichtigen heeft gehad. In Frankrijk is een bataljon vergiftigd door het gebruik van uitwassen van oude aardappelen. Dientengevolge is er solanim (vergiftiging) ont staan. Het aantal lijders bedroeg ongeveer 400. Verschijnselen van hersenlijden, hoofdpijn, gezichtsstoornis enz. stonden op den voorgrond, daarnevens kwamen koorts, krampen en over vloedig zweeten voor. De ziekte duurde 4 a 8 dagen. Da dagbladen te St.-Petersburg behelsden dezer dagen eene annonce, waarbij een onder wijzer werd gevraagd ora twee uren per dag les te gevenals salaris was opgegeven zes roebel per maand, zoodat de vergoeding van een lesuur op ongeveer twintig cents kwam te staau. Dertig ongelukkigen dongen naar dien post, waaronder 17 waren met diploma's voorhooger onderwijs. Met het stoomschip Cily of Pekin, dat den 24n October jl. uit Hongkong te San Francisco is aangekomen, werd bericht ontvangen dat den 15n Augustus jl. te Kanton een buskruitmuguzijn in de lucht gevlogen is, waarbij ongeveer duizend manschen omgekomen en een paar honderd huizen vernield zijn. De kapitein der Chineesche kanonneerboot Liny Tont], die onlangs te Amoy aankwam, bericht bij de kiwi vau Fukies een Chineusch handelsschip, de Sutsumtt, to hebben ontmoet, welks goheele betnannhij! van 39 koppen ver moord was door zeeroovors, dio vervolgen, de lading geplunderd hadden. De Linq Tony viel de zeeschuimers aan, vermeesterde hun vaartuig en nam 13 hunner gevangen. Batavia, 27 September. Aan het verslag der voin mtamste. gebeiu tems- son in het gouvernement Aljeh en Ondeilioorig- heden, loopende van 25 Aug. j). lot en met 7 dezer, wordt het volgende ontleend ürool-Atjeh. Do rust werd op Groot-Atjoh niet verstoord, doch on/e versterkingen werden beur telings onbeduidend beschoten, hetgeen ouk met enkele treinen het geval wasouk roofde men in den nacht van 20 op 27 Augustus weder een 300 moter telephuondraad in de nabijheid van kampong Lampoes Sun:tui, hetgeen in geruimen tijd niet gebeurd was. Teneinde de in de nabijheid van den Anak-galoeng-dijk zich nog bevindende borstweringen on loopgraven en andere hinder nissen, van waaruit onze versterking te Lambaroe nu en dan beschoten werd, op te ruimen, rukte in den nacht van den 3n dezer een detachement, waarbij 30 ongewapenden, uit en slaagde in de opruiming, zonder door den vijand verontrust te worden, zoodat thans tol op 1200 meter van Lam baroe de dijk en het aangrenzende terrein van ingravingen en gezichtsdekkingen gezuiverd zijn. Over het algumeoii gaven de bendehoofden wei nig teekenon vun bedrijvigheid. Ondcrhooritjhcdcn. In Edi bleef alies rustig; dientengevolge keurden den 31 n Aug. de nog resteerende troepen van het 14e bataljon per Oost boot te Kota-Radja terug. Tengkoe Oleh Gadjah deed weer pogingen om niet hot bestuur op goe den voet te komen. De verhouding tusschen Djingki en Perlak bleef gespannen, niettegen staande door Djingki pogingen werden aange wend om zich met Perlak te verzoenen en op die wijze weder door ons in genade te worden aangenomen. Ter noordkust bleef de toestand stationnnir; evenwel werd de versterking te Segli in den lautsten tijd wat meer beschoten, vooral van uit Kota-Ben- tang. Om dit den vijand te bemoeilijken, rukte eon paar malen een detachement van onze verster king aan het strand uit naar Kota-Bcntang, ten einde de loopgraven te dichten en liet meest hinderlijke struikgewas aldaar op te tuimen, het geen zonder verliezen geschiedde. De weergesteldheid was zeer ongestadig, hevige winden werden afgewisseld door enkele regen buien. De gezondheidstoestand was in het garni zoen minder goed het gemid 'eld getal zieken, in het hospitaal te Kota-Radja opgenomen, was per dag 35 tegon 22.5 geduiende het vorig tijdvak; gemiddeld aantal beri-beri-lijders was per dag 19.7 tegen 11.6 gedurende den vorigen verslagtijd. liet sterfte cijfer was lager. De gezondheidstoe stand der bevolking op Groot-Atjeh was goed; van Edi werd daarentegen bericht, dat weder enkele gevallen van cholera zich hadden voorge daan, ook onder de Chineezen aldaar; terwijl in onze benting een Europeaan aan die ziekte overleed. Eenige dagen geleden werd bij bet aflossen van de wacht van het blokhuis Subang bij Gleh-leh op onze soldaten geschoten, met liet ongelukkig gevolg, dat een Europeesch korporaal een schot in het hoofd kreeg. Hoewel het nog niet is gelukt den kogel te verwijderen, is de man nog in leven en bevindt zich zelfs nuar omstandigheden vrij we). Er wordt in de laatsto dagen in de linie nog al eon3 geschoten wellicht staat dit hiermede in verband, dat Tengkoe di Tiroe een inspectie-reis heeft gemaakt, bij welke gelegenheid hij blijk baar menigmaal oen kampong, die zich eenigen tijd rustig hield, tot vijandelijkheden beweegt. Op Lamreng laat de artillerie zich niet onbe tuigd, teneinde de werkzaamheden aan een brug in de nabijheid te beschermen. Van ih ie posten kwamen ons een paar feiten ter oore, dte wel de vermelding waard zijn. Van uit Boekit Karang is de commandant, de le luit. Webb, op een nacht met eenige manschappen uitgetogen en nestelde zich in de loopgraven, van waaruil reeds herhaaldelijk de Atjehers ons hadden bestookt. Toen zij dos morgens weder hun gewone plaats wilden innemon, werden zij begroet door do kogels der onzen, die hun eenige vei liezen aan dooden en gewonden hebben berokkend. Voldaan over zijn succes kon da post-commandant huiswaarts keeren. Te Segli heeft do ie luit. Veerop op dergelijke wijze den vijand verschalkt met hetzelfde succes. Hot derde feit had plaats in het voorteirein van Siroen, zooals men weet nnzo gevaarlijkste post, daar die eigenlijk buiten de linie ligt, al door houtgewas, dat om politieke redenon niet geraseerd kan worden, niet naar alle zijden met de naastliggende posten gemeenschap kan oefenen. De 2e luit. der artillerie L. Tilenius Kruijthoiï verrichtte dezur dagen in genoemd voorterrein, vergezeld door eenige onderofficieren, een inder daad stuute verkenning. Over de kali gezwommen, bracht hij de vijandelijke loopgraven vluchtig in teekening, gaf eenige vaste punten aan, waardoor het mogelijk word later door hoekmeting afstanden te bepalen, en heeft op die wijze aan de artillerie van dat deel der ünie belangrijke diensten bewe zen. De tocht liep zonder ongelukken af. Berichten uit Zuid-Flores, loopende tot 21 dezer, melden dat de gezondheidstoestand der colonne aldaar gunstig was en sedert 22 Aug. geene vijandelijkheden meer waren voorgevallen. De thans met verlof in Nederland aanwezige magazijnmeester der 3e klasse (2e luit.) L. Kra nendonk is bevorderd tot magazijnmeester 2e kt. (Ie luit.) hij het wapen der genie. Ter beteugeling van de sereh heeft de regeering een krassen maatregel genomen zij heeft n). in de afdeelingen Mulangen Loemadjnng niet alleen, gelijk elders ook reeds geschied is, den in- en doorvoer van suikerriet vei boden, maar ouk be paald, dat de suikerriet-aanplantingen aldaar, na gesneden te zijn, moeten worden weggeruimd, en dat zij anders zullen worden verbeurdverklaard en vernietigd. Men meldt, dat onder de troepencommandanten van het leger eena circulaire verspreid is, waarbij deze autoriteiten worden aangemaand om in den vervolge de diensten zoodanig te commandeeron, dat des Zondags van de militairen zoo min moge lijk weik wordt gevorderd. Alles wat tot een volgenden dag kan worden uitgesteld, ja elke verrichting, die voor hut oogenblik niet dringend geboden is, moet tot den Maandag worden ver daagd de Zondagsrust moet zoo volkomen mogelijk zijn. Van Soerakarta bericht men, dat de resident Burnaby Laurier bij de regeering eene klacht heeft ingediend tegon den luitenant-kolonel Dou- mun, wegens diens houding tegen hem, resident, bij gelegenheid van de feestelijkheden ter eere van het huwelijk van den kroonprins van Solo. Een telegram van het Bat. Handelsblad uit Buitenzorg meldt, dat uit politieke overwegingen door de regeering een half millioen zal worden toegestaan voor schadeloosstelling der gewezen apanage-houders, afstammelingen der panem-bu- hans op Madura, ter betaling der schulden, die zij gemaakt hebben door het verpanden hunner inkomsten. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Noord-Amerika, van Amsterdam, be staat door middel van bet stoomschip Werkendam, De laatste busliclaing aan hot postkantoor te Rotterdam is bepaald op 3i October a.s,, des avonds ten 8.40 ure. De wijzo van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. In de Dinsdag gehouden zitting der arrond.- rechtbank te Rotterdam word veroordeeld D. V., hakkersknecht te Schiedam, wegens dierenmishan deling tot f3 boete. Vervolgons stond terecht; II. B. M., sjouwer, te Schiedam, beklaagd van diefstal van twee konijnen ten nadeele van den kistenmaker A. Wetstein, welke hij voor 50 cent had verkocht, waarvan hij gebrek aan werk als oorzaak voorgaf. Het O. M., wijzende op de talrijke veroordeelin gen die hij had ondergaan (reeds zeven) en op de omstandigheid dat hij zich nu weder in voor arrest bevindt beschuldigd, van diefstal, vorderde een jaar gevangenisstraf. VLAARDINGEN. Statistiek der haring- visscherij tot uu met 28 October. Aangebracht werden in -1887 299 004, in 1888 259.401, in 1889 291.959, in 1890 308.217 ton haring, alzoo nu 16.258 ton meer dan in A°. P°. PERNIS. Gisteren is een sloep van hier binnengekomen met 1000 schelvisschen. KRALINGSCDE VEER. Gisterochtend wer den aan de nmikt alhier aangevoerd 4 zomer- zalmon, dio voor fl tot f 1.20 per kilo werden verkocht. Nog werden aangevoerd 9 winterzal- men. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Rijnsalerwoude ds, IJ. J. Bootsma, te Zoetermeer c. a. A a ii g o n o mon: naar Scherpenzeei c. a, door den heer A. Koster, carul. te Beertanaar Vianen door ds. J. Steenbeek, te Nieuw-Leuzen naar Ter-Apel door den heer J. Busch Keizer' cand. te Dalen. Bedankt; voor Goënga door ds. J, Bolke- stein, te Ter-Aar: voor Opheusden door ds. A. II. de Klcrrk, te Ridderkerkvoor Koliumer- atvaag en voor OMelamer door den heer 0. Norel Rz-, cand. te Ruilingen, A a n g e n o m e n naar Monnikendam door den heer A. D. Wenpe Jr., cand. to Amsterdam. PERNAU, Annn Olga, k. F. Matusal, met 6397 heclol. gerst. 2% pCt. Nedeilum! Uuitent. Spanje Portugal Rusland 1867/09 1875 OoMenr. l.g. 11e Or. Ritss. Spoien RaUische Zi.ver Metalt. Papier n Tink ij e Tnrksdie l.oten Italië 1887 (Sjuv.) Peru Venezuela Central. Pacific SI Hum Demur Hi.> Oiaiuie Canadian Pacific Missouri Kansas Olilig. Cliic. Atlantic. 6pCl. Prior I .tan Bond. Zweedsdie N. Spw. Mij Anmi. Cultuur Mij Piolongntie Ind.b. Missouri Per 20 Oct. 787/, H °/l6 967/8 *101 l/a 74% 1221/, «45/16 77 Vie 77% •18% 51 30 17 73 16% 94% 13% 3i/j4 44% Tei.egr. 30 Oct. 79 71 Via 57% 101% 74% 122 04% 77% '7% 18% 54 50% 293/u 167/„ 70 10 93 12% 4 Omtrent de stemming der beurs op gisteren zegt het N. v. d. I). Van builenlandsche Staatsfondsen waren alleen Gepriv. cn Douane Turken wat flauwer, in aan sluiting met Parijs; Oostenrijk, Portugal en Rus sen waren wat beter, terwijl de overige soorten zich op vorige koerson bewogen, Ameiik. sporen moesten het lieden weder ont gelden, over het algemeen was do markt flauw en blijven op lagere koersen aangeboden. On;s Staatsfondsen prijshoudend. Buitenlandsche voor Oostenrijk, Portugal en Russen a Va hooger, Turken Vs a lager. Van Industrieelen daalden Deli-Asohan 1%, Daü-Mij. 5, Pref. Kol. Bank 3%, Handelm. Maxwells a alleen Senembah williger. Indische Sporen aangenamer. Warschau-YVrenon l'/t looiner. Russische sporen flauw. Amerikaaiisclie sporen a 2, Oregon Short 6 pCt. flauwer. Klet-ofliciccI; Panama 4%, 47/la, Guyana 2, 2!/ii Ine, Miss. 44s/8l s/,.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 6