1 U A". 1890. Zaterdag 1 November. N°. 7621. Feuilleton. Het geheim van de „Maria' ier-en - v© ertigst© Jaargang. Bnitenlandschc Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: T ODÉ. •or iar n; 3r, fr is, r- el )r CDURA Abonnementsprijs, per kwartaal franco por postdoor het gelioele Rijk Afzonderlijke nominees 1.85. - 2.50. - 0.10. BÜRKACs HARKT, B134. Advertentieprijs: van |t10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ESUELASD, Uit Mombassa wordt gemeld: Admiraal Freemantle heeft zich den 25n dezer met 900 man matrozen en marine-infanterie benevens 150 Indische soldaten der Oost- afrikaansche maatschappij te Clepini ont scheept en is op YVitu aangerukt. De voor hoede, welke door den vijand werd aangevallen, bekwam drie gewonden. De hoohl macht maakte zich den 27n dezer stormenderhand meester van Witu en ver nielde die stad. Vele vijanden werden ge dood, terwijl van de aanvallers slechts drie man gewond werden. De laatste mail-berichten uit Japan maken melding van eene te Yokohama gehouden meeting, waarin door de vreemdelingen van alle natiën, aldaar woonachtig, een ernstig protest is aangeteekend tegen de door de Japansche .regeering voorgestelde nieuwe traetaten met vreemde mogendheden. Met name werd afgekeurd, dat vreemde onderdanen zouden komen onder de juris dictie der inlandsche rechtbanken, onder opheffing der veiligheids-maatregelendie tot nu toe voor hunne bescherming werden noodzakelijk geacht. Eveneens vond afkeu ring dat verandering zou worden gebracht in de wijze, waarop thans aa i vreemdelingen in Japan land wordt verhuurd of verkocht. Men besloot nu met eenparige stemmen tot benoeming eener vaste commissie, die alle pogingen zal aanwenden tot handhaving der bovenstaande bepalingenen die zich met plaatselijke comité's in andere Japansche handelsplaatsen in verbinding zal stellen, teneinde de beweging meer algemeen te maken. Te Yokohama bestaat deze commissie uit 1 Britsche, 5 Duitsche, 4 Fransche. 4 Amerikaansehe, 4 Zwitsersche, 3 Italiaansche, 3 Nederiandsche ledeneen Portugeesch en een Chineesch lid. De onthullingen van Troup, die deEmin- expeditie meemaaktebaren het grootste opzien. Troup beweert, dat Stanley's bewuste tocht door het woud van Midden-Afrika, geheel overbodig was. Slechts geld- en eer zucht zouden Stanley daartoe gedreven heb ben, niet minder dan de begeerte om Emins Voorraad in ivoor te vermeesteren, waarvan den deelnemers der expeditie een aandeel als buit voorgespiegeld werd. Zuiver commer- cieele bedoelingen gaven eigenlijk tot de expeditie den stoot. Het verlossen van Emin was geheel bijzaak. FBASKEIJK, In de Kamer heeft de minister-president, Freycinet, de begrooting verdedigd en de terugzending aan de begrootinvscornmissie bestreden. De motie tot terugzending, door Deroalède voorgesteld, werd daarop met 345 tegen 53 stemmen verworpen, waarna eene motie van Gaillard, vertrouwen uitsprekende in de regeering en haar uitnoodigende eene hervorming der grondslagen voor belasting te bestudeeren, aangenomen werd met 356 tegen 41 stemmen. Met 356 tegen 34 stem men werd besloten tot de behandeling van de artikelen'der begrooting over te gaan. De afgevaardigde Moreau, zitting hebbende voor Rijssel, heeft eene nieuwe belasting voor gesteld. Hij wil namelijk dat elk Franschman die van een adellijken titel gebruik maakt, daarvoor belasting zal hebben te betalen. Voor deze belasting zullen verschillende klas sen zijn. Voor het recht om sDe" voor zijn naam te zetten zal men 500 frs. per jaar moeten betalen, het praedicnat van ridder 1000 frs., van baron 5000 frs., van burggraaf 10,000 frs., van graaf 20,000 frs,, van mar kies 30,000 frs., van hertog 50,000 frs,, van prins 100,000 frs., van hertog of graaf met de bijvoeging van shoogbeid" 200,000 frs., van prins met dezelfde bijvoeging 250,000 frs. Al die titels zullen met 50 pCt. verhoogd worden, indien ze tevens worden gevoerd door de echtgenooten, en met 25 pCt. wanneer ook de kinderen daarin deelen. Het is zeer waarschijnlijk, dat eene derge lijke speculatie op de ijdelheid heel wat geld in de schatkist zou kunnen brengen. Luidens de Soir is aan den zee-prefect te Toulon bevel gezonden onmiddellijk 50 tor pedobooten gereed te houden. Ook zouden drie kruisers en een transportschip uitgerust worden om zee te kiezen. De aanleiding tot dien maatregel is niet hekend en het mini sterie van marine heeft tot dusver geene op- heldering g-egeven of het beweren juist is. D U I T S C II L A N D. De rijks-regeering heeft, naar men ver neemt, besloten, Helgoland bij Pruisen te voegen en alleen de oorlogsbaven van dat eiland tot eene rijkshaven te verklaren. Er is ook sprake van geweest liet eiland aan Hamburg toe te voegen, maar èn omdat Helgoland vroeger bij Sleeswijk-IIolstein be hoorde, èn omdat het van bcteekenis wordt voor liet Noord-Oostzeekanaal, dat de genoemde Pruisische provincie doorsnijdt, heeft men begrepen dat het 'tbest aan Pruisen toe kwam. De Pruisische Landdag echter zal een daartoe strekkend wetsontwerp moeten goedkeuren. Het bezoek van den koning van België trekt te Berlijn, buiten de hofkringen, weinig de aandacht. De koning heeft o. a. met den bankier Bleichröder een onderhoud gehad, waaruit wordt afgeleid dat financieele zaken betreffende den Congo behandeld werden, daar in goed ingelichte kringen het vermoe den bestaat dat Blechrüder nog veel Congo- papieren in portefeuille heeft. Uit de omgeving van den hertog van Nassau is te Berlijn bericht ontvangen, dat de hertog voornemens is, indien liet regentschap in Luxemburg noodig wordt geacht, voor korten tijd naar Luxemburg te gaan. Woensdag bracht de Koning van België een langdurig bezoek aan den rijkskanselier Von Caprivi en bezocht gisteren Berlijn en het mausoleum van Charlottenburg. B E L G I E. De trein waarmede koning Leopold zich riaar Berlijn begaf, heeft in het station te Dolliain een klein ongeval gehad. Een der stoom pijpen van de locomotief is namelijk gespron gen, zoodat er een andere machine ontboden moest worden. De trein had dientengevolge een klein uur oponthoud. Het geval trekt nogal de aandacht, omdat de koninklijke taein met bijzondere zorg heette te zijn samengesteld en er een inspecteur-generaal was medegegaan om op alles liet oog te houden. De heer Charles Simons, lid der Belgische Kamer, leider van de clericale deputatie van. het arrondissement Brussel, is overleden. Hij speelde, na een eervolle carrière iu de magi stratuur, een belangrijke rol in groote finan cieele ondernemingen, o. a. in de Brusselsche tramweg-maatschappij De vijandige betooging na afloop der jongste herstemmingen te Brussel is niet uitgegaan Eene goudgraversgcschiedenis uit Callforulë. 6. Pat Fimoy kwam heden in 't oog vallend laat, maar bracht daarvoor een slachtoffer mede, een nieuweling. Als zoodanig beschouwde ongetwij feld alle aanwezigen den jongen, krachtigen man met zijn rozsigen baard en de groote blauwe oogen, die vul verwondering in 't rond blikten. Niemand kende hem t zekerlijk was hij heden met de Eldo rado aangekomen, welke een nieuwen troep land verhuizers had aangevoerd. Dit was weder een goede vangst voor Fimey; hem ontging nie mand een ieder moest hom do schatting zijner onervarenheid betalen. Pat ging met zijn nieuwen makker naar 't buffet •en bestelde twee cocktailsdit was een heerlijke drank in den zwoelen nacht, 't Was Fimey's lievelingsdrank. Daar echter het glas destijds een dollar kostte, moest een goede vriend of een nieuweling het hem aanbieden. «Dit verheldert het hoofd voor het werk daar ginder, mt, George Ahldorf," zei Fimey, naar de speeltafel wijzende. »Ik ben geen speler," antwoordde de jonge mansik wilde slechts het leven en de bedrijvig heid hier eens aanschouwen. Laat u dus niet door mij ophouden, als u spelen wil. bNu, men behoeft juist geen speler te zijn, om voor een enkele maal aan de gekheid mede te doen. Niet al te angstvallig, mijnheer George; ik zeg u dat de plaats, waar gij arbeidt, eene winst gevends is. Gij moogt wat wagen, maar de drom mel hale de zeeliedenzij zijn allen nuchter en koelbloedig als de visschen. Zelden vindt men een flinken speler onder u!" De jonge man, die juist naar de spelers keek, draaide bij het woord i>zeelieden" snel het hoofd naar Fimey om. b Waardoor weet of veeleer gelooft gij, dal ik een zeeman ben?" Fimey's kleine opgezwollen oogen staarden op bijzondere wijze den man aan, die onder dezen blik in 'toog loopend onrustig werd. s'k Voer zelf lang ter zee en heb daarvoor een scherpen blik. Gij zijt zeeman. Ik wed, dat, als gij uw mouw opstroopt, men op uw arm het matrozenmerk ziet ingebrand." De jonge man dronk in éen tong het glas leeg en ontweek daardoor Pat's doorborenden blik. i)"Wanneer gij het dan volstrekt wilt," hernam George met een gedwongen lachje, dan ben ik zeeman, 'lis beter dan menig ander handwerk en ik wilde, dat ik het nog was." »Nu, uw tegenwoordig bedrijf zal u spoedig beter bevallen," antwoordde Fimey. sMaar waarom zijt gij dan geen zeeman gebleven Mis schien met uwen kapitein twist gehad? Of mis schien met de zeepolitie Ik weet er uil ervaring alles van. Voor mij behoeft gij u nietin te houden George werd driftig, »Maar waarde mijnheer George," viel Fimey hem in de reden, »wees niet dadelijk boos! Wij zijn hier in een vrij land en van de tien personen, die hier zijn, staan or bepaald acht met het ge recht op een slechten voet; toch zijn er heel flinke kerels onder. »'t Kan zijn," antwoordde George verdrietig, ndoch eens voor al verzoek ik, mij zulke verden kingen te besparen. Men kan toch ook immers op eerlijke wijze hier zijn geluk beproevenof houdt gij dit voor onmogelijk?" Dit antwoord op Fimey's beleedigende vraag klonk niet zoo beslist als een geheel schuldeloos gemoed zich gewoonlijk uitspreekt; de stem was onvast, weifelend; 'twas meer een polsen. Fimey haalde de schouders op. ïWat noemt men eerlijk? De eerlijkste mensch hoelt zijne slechte oogenblikken, waarin hij een moord kan begaan, zoo de gelegenheid zich daartoe aanbiedt. Ik zou u toch eon voorbeeld kunnen aanhalen van een eerlijk mensch De hand van mister George beefde zeer, toen hij het glas aan den mond bracht, en in dikke droppels stond het zweet hem op 't voorhoofd. Het was echter drukkend heet in de zaal en liet gesprek scheen hem ook niet te bovallen. ILj wierp een geldstuk op de toonbank. (IFori/f vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1